Skúška ohňom

Skúška ohňom
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51500/skuska-ohnom-51500.jpg 5 5320 5320

V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku. Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom. Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé."... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Catching Fire , 2009

Věrka256
23.08.2018 4 z 5

Předpokládala jsem, že to bude zase paráda a taky byla, jen ta hlavní zápletka mi trochu dělá hlavu. SPOILERY
Hlavní zápletka samzřejmě spočívá v tom, že se vítězové vrací do arény. Jasně nápad je to luxusní a celé je to skvěle zpracované, ale všichni vítězové se chtějí vzepřít kapitolským pravidlům, takže nechápu, proč se třeba nespojili a nezačali všichni v aréně spolu přežívat? Jasně asi by se našli tací, kteří by se opět chtěli stát vítězi, ale je snad jasné, že by převládala strana spojenců a těch pár by zabila. Takže moc nechápu, proč to ty vítěze nenapadlo, když se všichni znali a přátelili se. Sama Katniss říkala, že je bude tešší zabít, když je zna skoro všechny jménem. Pokud by k tomu měl někdo logické vysvětlení, ráda si ho vyslechnu ve zprávách a klidně i prodiskutuju.
Jinak kniha je skvělá a postavy jsou hezky propracované a s filmem mi to přijde nastejno. Doporučuju si přečíst.

-markéta-
11.08.2018 5 z 5

Skvělý, napívnavý příběh! Ani druhý díl nezklamal a já už se nemohu dočkat posledního!
Film je samozřejmě taktéž boží, ale co si budeme - kniha je kniha.

Futureloki
05.08.2018 5 z 5

Super pokračování na trilogii

Laf
09.07.2018 5 z 5

Další díl byl stejně skvělý jako ten první. Na nudu čas nezbýval. Příběh začíná gradovat, takže jsem zvědavá, jak to autorka dotáhne do konce.

kaca.ka
08.07.2018 4 z 5

Jsem s druhým dílem rozhodně spokojená! Jasný, je tam trochu nepoměr mezi části před a v aréně, ale rozhodně bych neoželela ani část začátku, spíš bych rozšířila konec, bavil mě, ale byl krátký. A že se Katniss vrtá ve svých vztazích? Vždyť je jí 17, bez ohledu na vážnost situace je to úměrný, a je to young adult!

MíšaS.
04.07.2018 1 z 5

Nuda, nuda, nuda. Doufám, že třetí díl bude zase bomba, protože tohle bylo kafe dvoják...

Sixtinka144
29.06.2018 5 z 5

Opět- vrátila jsem se ke knize po pěti letech, abych si připomněla strhující příběh ve Vražedné pomstě. Kniha je tenoučká a stránky přímo ubíhají mezi prsty. Kapitoly jsou zvolené podle mého skvěle, nepříliš dlouhé. Autorka má prostě talent na psaní, pět hvězd.

DoDidDone
23.06.2018 4 z 5

Takže tak: První půlka knihy se mi nelíbila, byla zdlouhavá a poměrně nudná. Chyběl ten švih, který mě zaujal v prvním díle, a který se tady ukázal až někdy ke konci. Katniss bych rád korunoval jako jednu z nejméně sympatických knižních hrdinek. Její mentalita je mi tak cizí a myšlenkové pochody tak nereálné a střelené, že mi z ní bylo občas do smíchu. Především tím myslím celou tu krizi ve výběru Peeta x Hurikán. Ono je jedno, že se kraje hroutí a ona i celá její rodina mají šanci zemřít, pořád bude myslet na to, kdo z nich jí je milejší a to mě tam neskutečně vadilo a otravovalo. Hlavně to tam bylo jako pěst na oko. Jinak nápad je dobrý (jestli jsem to nenapsal k prvnímu dílu, tak to píšu sem), jen možná trochu špatně promyšlený a zrealizovaný. Určitě bych víc času věnoval aréně a bojích v ní. To je ta dobrá stránka: aréna je daleko lepší než v prvním díle. Zajímavější, drsnější a napínavější. Jen krátká a poměrně zrychlená, přitom by o trochu delší popisy neuškodily. Kdyby – jak už tu omílám pořád dokola – byla Katniss více vyspělá, kdyby všechny protesty byly buď zestručněny, nebo dávaly větší smysl, přidal bych hvězdičku. Konec je otevřený a ihned nutí pro otevření třetího a posledního dílu, což se u mě v nejbližší době ale nestane. Zajímá mě, jak příběh dopadne a s kým tedy Katniss skončí, když to hraje tak výraznou roli, patrně i důležitější než cokoliv jiného. Fanoušek série asi nikdy nebudu, ale čtení nelituju. Zaujme, nemusí se u ní přemýšlet a na YA literaturu, kde hledat pro mě zajímavé knížky je jako hledat jehlu v kupce sena, mě docela baví a doporučil bych ji dál. Doufám ale, že mě třetí díl někdy v budoucnu nezklame a nezkazí mi celkový dojem.

sd1992
22.06.2018 5 z 5

O chloupek slabší, než první díl, ale stejně pořád pecka! Když pominu fakt, že mě vytáčí Katniss se svou nerozhodností mezi Hurikánem a Peetou. :-D Jsem fakt zvědavá s kterým bude, pokud to teda všichni přežijí... :-/

Gabux
17.06.2018 4 z 5

Bavila mě o trochu méně než první díl, ale stále to má ten elán a příběh neumírá.

Francesca14
30.05.2018 4 z 5

Oproti prvnímu dílu se mi ten druhý zdá horší, za prvé proto, že první polovina se mi zdá příliš rozvleklá a za druhé tam Katniss příliš často řeší svůj milostný život a všechny svoje ostatní pocity. Jejich milostný trojúhelník mě teda rozhodně nijak nebral. V první části je sice taky nějaká akce, ale je jí méně a samotné Hunger Games jsou pak poměrně krátké a uspěchané. Chápu, že druhý díl už je spíš o vzpouře a ne o hrách, ale nějak mi přijde, že to sérii ubírá na kráse. Každopádně čtivost i napětí a hezká promyšlenost platí stejně jako u prvního dílu a kniha mě každopádně bavila, hlavně druhá půlka.

Burák
30.05.2018 4 z 5

Určitě se mi druhý díl líbil víc než první, hlavně kvůli tomu. že děj nebyl zdaleka tak předvídavý. Jinak platí to samé co jsem psala v recenzi na Arénu smrti - je to čtivé, je to svižné a je to chvílemi dost kruté.
Delší úvod mi nevadil, naopak se mi líbilo jakou to vystavělo atmosféru a poodhalilo to, jak celá ta společnost (ne)funguje.
Hned jsem se pustila do závěrečného dílu, tak jsem na to zvědavá.

Žožik
29.05.2018 5 z 5

Stejně jako první díl jsem ani tenhle nemohla odložit. I když ta první třetina by mohla být lepší. Hodně se mi ale líbily popsané pocity Katniss. A ten konec? Už se nemůžu dočkat na další díl.

Andynka
07.05.2018 5 z 5

Trošku slabší než první díl, ale i tak pecka. Škoda jen, že to mělo tak dlouhý začátek , než se začalo něco dít.

misak94
24.04.2018 5 z 5

Tenhle díl byl vážně moc pěkný. Nedokážu říct, jestli byl lepší než předchozí ale to mu neubralo na kvalitě. Opět strhující dej a skvěle podání, které nutí pokračovat i když už člověk nemůže.

HDosoudilová
23.04.2018 3 z 5

Musím říct, že mě tento díl docela zklamal. Jak mě jednička bavila, tady mi děj příšel zbytečně zdlouhavý. První polovina akorát více méně opakuje první díl a nic moc se tam neděje. Až druhá polovina to trochu zachránila, ale kdyby nebylo otevřeného konce, třetí díl bych už vzdala. A můj pohled na Katniss i na Peetu se úplně obrátil. Takže jsem zvědavá jak to celé dopadne.

Tesinka_Laufey
22.04.2018 4 z 5

První třetina knihy byla jedno velké utrpení. Neustálé fňukání nad neschopností se rozhodnout jestli Peeta nebo Hurikán bylo víc než otravné. Stále jsem neobjevila žádnou postavu, která by se mi zalíbila. Doufám, že poslední díl bude lepší.

katka639
08.04.2018 5 z 5

Stejně jako první díl mne tento naprosto pohltil. Přečetla jsem ho vesměs za několik večerů a nemohla jsem se odtrhnout. Jako milovnice fantasy knih jsem spokojena. Peeta a Katniss jsou moje nejoblíbenější dvojice. Rozhodně doporučuji a dávám knize 5*.

Rawen616
03.04.2018 2 z 5

O něco větší bída než jednička. Trochu to zachraňuje jen docela originální aréna hry ke konci a depresivní závěr. Hlavní postava(i postavy) jsou silně nesympatické a doslova se utápí ve své vztahové rozpolcenosti, sebeobviňování, pocitech, věčném fňukání a úvahách kdy a pro koho se obětovat atd. Slyšeno jako audiokniha. Risknu i tu trojku, když už jsem se do toho odvážil.

Lele7
10.03.2018 4 z 5