Skúška ohňom

Skúška ohňom
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51500/skuska-ohnom-51500.jpg 5 5320 5320

V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku. Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom. Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé."... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Catching Fire , 2009

blonďatá.luc
04.03.2018 5 z 5

Opět jsem knihu nemohla odložit a proto jí náleží 5*. Bohužel mě ale opět první třetina knihy moc nebavila, kdežto poslední třetinou jsem byla nadšená. První díl se mi asi líbil o něco více (bylo to zaměřené hlavně na arénu, která byla pořádně napínavá), ale toto bylo rozhodně povedené navázání. Jsem moc zvědavá, jak to celé dopadne.

vivalamuff
05.02.2018 4 z 5

Za mě o něco slabší než první díl. Katniss mi byla silně nesympatická. Její myšlenkové pochody občas nedávaly smysl. Každou chvíli jsem byla zahlcena otázkami typu proč, jak, apod. Celá kniha je ukázkou úvahy co by kdyby - a pak je všechno úplně jinak :-D Milostný trojúhelník hlavních hrdinů je velmi nevěrohodný.
Celou knihu zachránila vlastně aréna. Ta byla promyšlena dokonale. Napětí v ní nechybělo.

Adhara
08.01.2018 4 z 5

Ani druhý diel trilógie nesklamal. Je podobne pútavý, čítavý ako prvý, dopĺňajúci ho a pritom sa neopakujúci. Svet, v ktorom sa to odohráva, sa mi páči. Možno začiatok bol trošku pomalý, ale to mi nevadilo, aspoň sme sa dozvedeli viac aj o Katnissinom živote pred Hrami, na čo v prvom dieli akosi nebolo miesto. Prekážala mi však Katnissina veľká sebaobetavosť. Jej dychtivosť obetovať sa za chlapca, ktorého podľa vlastného presvedčenia ani nemiluje (hoci všetko nasvedčuje tomu, že skutočnosť je už niekde inde) nie je dosť presvedčivá. Mal byť viac zdôrazňovaný fakt, že sa tak rozhodla aj preto, lebo si myslí, že Sídlo ju ďalšie Hry nenechá prežiť, nielen z vrúcnej nezištnosti a zmyslu pre spravodlivosť – to mi pripadá priveľmi americké. Jej túžba nechať sa zabiť a dokonca predtým “zbaviť utrpenia” aj svojich priateľov ma najviac iritovala ku koncu, keď všetko nasvedčovalo tomu, že je už v bezpečí. A čo sa týka jej predstieraného tehotenstva, spočiatku to bol senzačný nápad, no pochybujem, že v Aréne nikto z divákov nezapochyboval, či je naozaj v druhom stave – veď potom, čo tam prežila, mala potratiť aj trikrát… Inak ale zaujímavý príbeh na voľné chvíle.

Vesmich
07.01.2018 5 z 5

Druhý díl Hladových her si udržuje všechno to napětí a spád prvního. Tento je temnější a tvrdší. Dozvěděli jsme se více informací o jednotlivých krajích a genezi her. Obraz, který se před čtenářem otevře, je obraz Evropy před Francouzskou revolucí – zatímco v Kapitolu používají prášky na zvracení, aby mohli jíst celý večer, v krajích se umírá hladem. Vytváření mediální reality je mrazivé a Dívka v plamenech stále uvěřitelná, výbušná, nevěřící, prudká, vyplašená, váhavá i statečná, neschopná milovat nebo cítit cokoliv podobného, protože jediné, co jí naplňuje, je strach. Druhý díl představuje plynulé a plnohodnotné pokračování, ve kterém se děj nenatahuje ani uměle ani hloupě. Pro mladé dospělé (a nejen pro ně) rozhodně velmi doporučená četba.

heyitsronnie
27.12.2017 4 z 5

Druhý díl jsem četla téměř ihned po prvním. Hodnotím ho velmi kladně. Možná úroveň knihy mírně upadla, ale nijak drasticky. Hodně se podobá prvnímu dílu, hlavně díky tomu, že se opět vracíme do Kapitolu a do Arény. Když už mluvím o Aréně, bála jsem se, jak ji filmově ztvární. Světe div se, přesně tak, jak jsem si při čtení představovala.

_Peprmintka_
13.12.2017 3 z 5

Za mě nejslabší díl série. První třetina knihy jen jakási okecávačka ždímající první díl, vůbec nedržel tempo, sešup dolů jak sviňa. Musím ovšem ocenit tu skvostnou arénu, ta byla vymyšlená dokonale.
Nicméně z milostného trojúhelníku jsem se málem osypala, to vážně ne. Ještě pár YA knížek s milostnými trojúhelníky a začnu těm autorům posílat dopisní bomby.

Bekerče
17.11.2017 5 z 5

Tenhle díl se mi líbil asi z celé série nejvíce! :) Maximálně doporučuji! :)

Petra024
26.10.2017 5 z 5

Druhé pokračování je lepší než první díl trilogie. Příběh o tom jak se Katniss musí vrátit  zpět do her se svým společníkem Peetou je neuvěřitelný. Když Katniss zničí arénu a ztratí svého Peetu uvědomí si že válka teprve začíná. Všem DOPORUČUJI!!!!

martinkaLLL
18.10.2017 5 z 5

Prostě super, paráda a přečteno jedním dechem. Hned dám přečíst dál, to si nemohu nechat pro sebe.

Welinie
05.10.2017 3 z 5

Ou je... Jednička pro mě byla poznání lepší, ale to bude asi tím, ze už jsem viděla film. Ale ocenila jsem, ze některé pasáže v knize byly jako bonus ;)

orangerose
28.09.2017 5 z 5

Ještě víc napínavější než 1 díl :)

LadyAlis
21.09.2017 5 z 5

Opět super díl :)

SmallLucia
12.09.2017 4 z 5

Skvělé pokračování prvního dílu. Hunger games je prostě můj šálek kávy.

Isew
19.08.2017 5 z 5

Druhý díl byl stejně strhující jako první. Vůbec mi nevadily myšlenkové pochody Katniss. Naopak. Krásně si o ní lze udělat plastičtější obraz. Oceňuji to, že to není prvoplánová hrdinka, která všechno zvládne a ještě je okouzlující a všichni ji milují. Katniss je upřímná, náladová, umíněná, nerozhodná, otravná. A jaká jiná by měla být? Vždyť je jí 17 let. Styl psaní mi vyhovuje. Nenašla jsem hluchá místa a pořád jsem byla v napětí.

vandalindakova
18.08.2017 5 z 5

Začátek byl takový bez děje, až jsem si říkala, co by se mohlo dít. Hlavou se mi honili nápady na další děj a poté to přišlo. 11 kapitola (myslím :D)! A byla jsem v šoku. Částečně z toho, že mě opravdu napadlo, že se to může stát a částečně z toho, že to bylo tak kruté. Naštěstí měli Čtvrtohry alespoň jinačí průběh, i když se pořád umíralo. Ale to už je bohužel součást hladových her. Za mě určitě doporučuji.

Nikiny
10.08.2017 5 z 5

Tak jako první díl byla úžasná, hned jsem začala číst díl třetí, i když vím, jak to dopadne :(, nemůžu si pomoct a četla bych stále dál (třeba se ten konec změní :-D)!

Schary
21.07.2017 4 z 5

O něco slabší než první díl, z Katniss je hromádka nervů...

vodopad152
18.07.2017 3 z 5

Kniha mě ze začátku hrozně nebavila. Tři hvězdičky dávám hlavně kvůli poslední 100 stránkám, které stály za to.

groula
11.07.2017 4 z 5

Líbilo se mi to o něco víc než první díl. Zacet sem se do toho protože jsem byl zvědavej jak to dopadne a on je ten konec otevrenej.
Furt si myslím že by to šlo napsat mnohem ctiveji, ale pro dospívající dívky je to asi dobrý :-)

dancadragneel
07.07.2017 5 z 5

Knihy jsou prostě zajímavější než filmy a umí Hunger games jeste víc. Zatímco film mi než se objevili v aréně nepřišel nijak zajímavý tak kniha mě dostala ihned na začátku. Klidně bych řekla že je druhý díl lepší než první. Konečně jsem se dozvěděla jak vyhrál Haymitch své hry a též jsem se ještě více dozvěděla o matce Katniss a co vlastně může všechno znamenat reprodrozd. Knihu rozhodně doporučuji... Na film radši nekoukejte!