Skúška ohňom

Skúška ohňom https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51500/skuska-ohnom-51500.jpg 5 5319 5319

V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku. Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom. Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé."... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Catching Fire , 2009

Arya25
07.12.2015 5 z 5

Úžasná kniha ale první díl byl o dost lepší...

feex8
23.11.2015 3 z 5

Po precitani prveho dielu som sa s mensim znechutenim predsa len odhodlala na pokracovanie.

Kniha mala opat mnoho nedostatkov. Hlavne co sa tyka vukreslenia a psychologie postav. Hlavne psychika Katniss bola ako aj v prvom dieli zufalo predvidatelna. Nedotiahnute zapletky (nedotiahnuty zaver by mi az tak nevadil), stale nerozvinuty potencial pribehu. Kniha mala spad, ale stale malo napatia.

Musim ale povedat, ze autorka sa s pribehom predsa len viac vyhrala. Min. z romantickych pasazi mi uz nebolo az tak blivno ako v jednotke a aj ked je vykreslenie jednotlivych postav stale nedostacujuce, zaznamenavam aspon nejaky pokrok k lepsiemu oproti jednotke. Vztahy sa vyvijaju o malinko uveritelnejsie, hoci Peeta je smiesny aj tak s tou jeho nehynucou laskou k obycajnej Katniss, s ktorou sa nikdy pred hrami poriadne nebavil, ale v okamihu je pre nu bez vahania ochotny umierat. Podla mna bolo malo priestoru venovaneho ostatnym vitazom, ziadalo by sa mi viac.

Kazdopadne, asi si precitam predsa len aj trojku.Po jednotke som sa do dvojky musela nutit, ale ak bude trojka pokracovat v tomto duchu, nebude to az take neznesitelne.

Moje hodnotenie: 65%

Dinosaur
16.11.2015 4 z 5

(9/10) Ani nevím proč, ale čekal jsem, že dvojka bude slabší a naprosto se mýlil. Z celé trilogie se mi nakonec prostřední díl líbil nejvíc i přesto, že jsem se asi v půlce pozastavil nad jistou událostí a pomyslel si, že autorka tak trochu vykrádá sama sebe. Nakonec se mi to ale líbilo od začátku (kde se dovídáme, jaký měl konec posledních her dopad a který se už nedal zastavit), přes prostředek (který mě zpočátku zarazil, ale nakonec mi vůbec nevadil) až po konec (který okamžitě navnadí na další díl). (7. 6. 2015)

annamc
08.11.2015 5 z 5

Naprosto super kniha!!!!!!!Skočilo to otevřeně a hned jsem se vrhla na další.Super nápady a pochvala pro Suzanne za hodiny ale také pro Mags(ta byla úžasná při její poslední scéně jsem brečela jak u filmu tak u knihy),Finnicka či Dioda:)Prostě super:D

Ogie
18.10.2015 2 z 5

Příšerná kniha. Jak mě první díl i přes jisté výhrady víceméně bavil, tento díl je výrazně ale skutečně výrazně slabší. Autorka stále jako v prvním díle píše velice stručným jazykem a spousty věcí, které by mohli být zajímavě rozvinuty nerozvíjí. Naopak se vyžívá v nudných pasážích. Neustále se opakující stejné fráze o tom jak se vizážisté starají o Katniss, neustále se opakující fráze o tom zda-li Katniss miluje Hurikána a nebo Peetu jsou opravdu otravné. V polovině knihy mě doráží, když autorka začíná recyklovat příběh z první knihy a napojuje se na velice obdobnou linii se stejnými procedeurami jako v první knize. Kdyby autorka nepsala pokračování k prvnímu dílu, udělala by nejlíp. 2*

Markouš
16.10.2015 5 z 5

Pokračování bylo ještě lepší než předchozí díl. Stále nechápu, kde na to bere autorka nápady. :D

_natalka_
15.10.2015

Mohla bych se zeptat?! Nečetla jsem knihu, jen viděla film.. Jak naznačil Plutarch Katniss, jak bude vypadat aréna? Děkuji za odpověď:)

Libby
11.10.2015 1 z 5

Děj v prvním dílu byl zajímavý. Ale jinak je to naprostá hrůza. Jak může někdo tyto knihy označit za dokonalé? Chabé spíše žádné detailní popisy, skákání z jednoho do druhého, chybí rozmanitá slovní zásoba. Postavy mi k srdci nepřirostly a do děje jsem se nevžila. Nedoporučuji náročnějším čtenářům.

Hoshi
03.10.2015 5 z 5

Po dočtení druhého dílu se ve mě perou dvě strany - nechat si třetí díl na večer a chvilku přemýšlet o příběhu, nebo všeho nechat, na všechny a všechno se vykašlat a otevřít poslední díl. Příběh se mi líbil, byl nádherný ... Smutný .... Díky knize jsem pochopila spoustu věcí, které se ve filmu neobjevily, škoda.. Ale teď .. Hurá na poslední díl ^^

Lenka-knihy
27.09.2015 3 z 5

Oproti prvnímu dílu který byl úplně wow dokonalý mě tento zklamal!

tatjana1737
26.09.2015 5 z 5

Opět jsem nejprve viděla film, který se mi líbil víc než jednička. A opět doporučuji fanouškům filmové adaptace přečíst si i předlohu, která obsahuje popis pozadí některých scén, které ve filmu nejsou rozvedené a vysvětlené. POZOR SPOILER Ve filmu jsem např. nechápala, proč při předvádění jednotlivých splátců před tvůrci her Katniss rozčílil obraz Routy namalovaný na podlaze. Myslela jsem si, že ji tam namaloval někdo z Kapitolu, aby Katniss vyprovokovali, ale díky knize jsem pochopila, že Routu namaloval Peeta jako projev svého nadání a projev vzdoru vůči systému. Film taky neobsahuje historii toho, jak Hladové hry vyhrál Haymitch či setkání Katniss s uprchlíky z 8. kraje. KONEC SPOILERU V knize se pak objevují další hrdinové (bývalí splátci a vítězové předchozích ročníků), což ději dodává nový spád (protože myšlenka je v podstatě stejná jako v předchozí knize - boj o přežití v aréně - i když tentokrát jde o pomstu Kapitolu). Jediné, co mi na knihách oproti filmu vadí, je to, že jsou psané Ich formou z pohledu Katniss. Film oproti tomu obsahuje pohled "zvenku", vidíme, co v průběhu her říkají komentátoři, co dělá prezident Snow apod. - tento způsob vyprávění se mi pro složení celkového obrazu příběhu líbí víc. Ale uznávám, že do filmu by bylo obtížné převést pouze pohled hlavní hrdinky. Nemůžu se tedy vyhnout pochvale převedení knižního příběhu na plátno, myslím, že se to povedlo a odráží to duch a celkové ladění knížky.

KacenkaS
25.09.2015 5 z 5

Ze začátku to bylo trochu zdlouhavé, jelikož se do arény dostanou až tak v půlce knihy. Jinak to, že se do arény museli vrátit, pěkné, prezidente Snowe. Nové postavy, Finnicka i Johannu mám moc ráda a Cinna, kterého mám taky moc ráda vytvoří úžasné šaty reprodrozda ( škoda jeho konce ). V aréně je to opět skvělý a konec je dost promakanej. Prostě skvělé pokračování jedničky :D.

petrulka
20.09.2015 4 z 5

Jakmile si člověk zvykne na zvláštní styl, jakým je kniha psaná, čtení začne parádně "odsejpat". Příběh je atraktivní, v tomto díle oproti prvnímu je víc událostí a dojmů, které byly ve filmu opominuty.

petulka.sasanka
10.09.2015 4 z 5

paradni oddychovka plná akce

Kiť Kať
08.09.2015 3 z 5

O trochu slabsi, mene vyspele a se stale se opakujici myslenkou... Trochu rozvinutejsi napad s poslednimi minutami zivota odtikavajici arenou prispel jednim bodikem k jinam pomerne prumernemu pribehu. Proste a jednoduse, jednicka byla lepsi. Prislo mi to az prilis podobne puvodnimu pribehu a nektere aspekty knihy spise prebyvaly a byly na obtiz, nez aby okorenily dejovou linii, napr. Peetovo oznameni o udajnem Katnissine tehotenstvi, plan, ze za kazdou cenu musi zachranit Peetu, nutnost presvedcit prezidenta Snowa o uprimnosti pokusu o "mileneckou" sebevrazdu... Chapu, ze to bylo asi nutne k podtrzeni duvodu, proc se do tretich ctvrtoher museli vratit zijici vyherci Hunger Games, ale me to proste nejak zvlast neoslovilo.

Ale tim nechci celou knihu hodit mezi brak, myslim, ze hlavni koncept pribehu neni spatny, jen byl podan v prehnanem mnozstvi motivu a podnetu, at uz Kapitolu nebo samotnych Splatcu, ktery bylo tezke stravit naraz.

Jednicka mi proste prisla o neco lepsi

Tejka
31.08.2015 5 z 5

Obecně série Hunger games je to nejlepší co jsem zatím četla. Nemohu vynachválit. :)

juli2
29.08.2015 5 z 5

Toto pokračování pět stojí za přečtení. Kniha je opět velmi dobře čtivá. Filmové zpracování je velmi povedené. Doporučuji k přečtení.

Anonymní
25.08.2015 5 z 5

Podle mého názoru byl tento díl lehce slabší, ale pořád čtivý a plynulý a líbilo se mi, že předchozí hry měli na psychiku Katniss účinek a, že to není napsané stylem: Ano vyhrála jsem, super, tak budu žít jako do teď. A tak by to skončilo. Proto je asi celá tahle triologie tak oblíbená, protože tohle by nezapomněl asi žádný člověk do konce života. Dávám pět hvězdiček.

kamelia
24.08.2015 4 z 5

Tento díl byl podle mě horší, než první, ale dal se číst se skoro stejným napětím. První polovinu knihy jsem přemýšlela, jestli se Snow nechá obměkčit a tu druhou, jestli mají hlavní hrdinové šanci na přežití. Vzhledem k tomu, že jsem oba díly přečetla v jeden den, mi trochu splívají, ale celkový dojem je velmi pozitivní.

achilles
18.08.2015 5 z 5

O malinko horší, nebo spíše, první díl o trochu lepší. Nepostrádalo to však nic z toho prvního dílu. První díl byl lepší pouze tím, že to byl skvělý námět, druhý už tak překvapit nemohl.