Skúška ohňom

Skúška ohňom https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51500/skuska-ohnom-51500.jpg 5 5306 548

V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku. Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom. Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé."... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Catching Fire , 2009

tinka99
17.05.2015 5 z 5

Opět super

Pralev
09.05.2015 odpad!

Z prvního dílu jsem byl úplně nadšený a dal jsem mu tady plné hodnocení. U dílu druhého jsem si několikrát v duchu kladl otázku, jestli obě knihy skutečně napsal ten samý člověk. Vše, co v jedničce fungovalo, tady nefunguje. Napětí, které by se v prvním díle dalo krájet, tady neexistovalo. V celé knize nebylo jediné místo, kde bych zvědavě očekával, co bude dál. Milostný trojúhelník také nefungoval, protože jeden z jeho protagonistů je stejně jako v jedničce prakticky celou dobu mimo děj (v prvním díle to ale smysl mělo, protože tam měla Katniss s Galem minulost a Peeta do toho najednou vstoupil). Motivace postav byly naprosto nesmyslné a tím pádem nevěrohodné (chránit Peetův život za každou cenu, obětovat svůj život pro něj? Opravdu? Proč? A navíc se tím Katniss vlastně ani neřídila a v jediném momentě, kdy šlo do tuhého, u Peeta ani nebyla!), hlavní myšlenky zcela nelogické (máte vzpouru lidu na krku a z hlavních představitelů a symbolů této vzpoury uděláte veřejně mučedníky a dáte jim prostor před kamerami v aréně říkat a dělat, co chtějí? Vážně?).

Nejhorší ze všeho je ale proměna hlavní hrdinky. Zatímco v prvním díle byla Katniss šikovná, schopná a člověk jí fandil, tady je prostě jen blbá, blbá, blbá. Nic nechápe, nic se jí nepovede, nic neudělá správně. Navíc autorka na její hloupost sama opakovaně poukazuje (například když Katniss začne něco vysvětlovat, jiná postava ji přeruší a dovysvětlí to, načež Katniss v duchu sama přizná, že tomu vlastně úplně nerozuměla; nebo v samém závěru, kdy ostatní postavy vysvětlují, že ji celou dobu nemohly zasvětit do tajného plánu, protože by ho svou hloupostí pokazila).

Chtěl jsem knize původně dát alespoň jednu nebo dvě hvězdičky, už jen proto, aby to nevypadalo jako jednoduchý a proti proudu účelově jdoucí hate. Ale prostě jsem nedokázal přijít ani na jednu věc, kterou bych této knize pochválil a která fungovala.

Laki_Laki
26.04.2015 4 z 5

Kniha byla pěkná možná o něco lepší než jednička. Katniss v aréně byla skvělá, ale mimo ni mi přišla strašně naivní a sebestředná, očividně tu hlavní hrdinové nejsou tak pozitivní. Celkový dojem je velmi dobrý.

little-dream
20.04.2015 4 z 5

Sice mě jednička bavilo víc, ale jakmile se Katniss dostala do arény, zase to bylo ono :)

Eigis
19.04.2015 3 z 5

Popravdě řečeno jsem byl trochu zvědavý. co si autorka vymyslí, jako pokračování. Výsledek je, ale bohužel ještě horší než jednička. Ještě méně zajímavých momentů a více vaty.

BigReader
18.04.2015

Kniha se mi líbila, ale dost jsem ztratila na tom, že jsem první viděla film. Všechny ty napínavé momenty jsem čekala a nic mě nepřekvapilo, protože film nevynechává asi žádnou scénu. Takže určitě nejdřív přečtěte knížku, i když film je taky velmi dobře zpracovaný.

Markysek45
15.04.2015 4 z 5

Slušné pokračování, přesto slabší než první díl. Ale takový už bývá osud druhých dílů u trilogií. Nástrahy v hodinách mě trochu zklamaly, myslím, že autorka mohla vymyslet lepší pasti, ale konec opět moje hodnocení vyšvihl na 4 hvězdičky.

makovec.h
31.03.2015

Myslím, že můj názor hezky shrnují ty pětihvězdičkové hodnocení. Je super :)

Midrlinka
26.03.2015 4 z 5

Ten konec mě dostal..Jinak počtení dobré, zvládla jsem to za dva večery.

rarach010
24.03.2015 4 z 5

Tenhle díl byl slabší než jednička, ale nebylo to vůbec špatný jen ten začátek byl trochu pomalejší

LucyMi
15.03.2015 5 z 5

Libová knížka!!! :OO Příběh fantastický, osoby skvělý, ale konec... Ten mě hodně překvapil :D Už se těším na další díl :)

natalie2171
14.03.2015 4 z 5

Sice ne moc tak super jako 1. díl, ale pořád jsem knihu zhltala za pár hodin. Konec mě fakt hodně překvapil (a koho ne?). Recenzi na tuto knihu píšu až po delší době přečtení, ale pořád si pamatuji děj, jen nevím, co kladného a záporného na ni napsat. Snad jen, že autorka je génius. Jak promyslela ty hry, cítila jsem se jako v nějaké šifře Katniss Everdeen. :D A záporného? Jak to sakra mohlo takhle dopadnout? :D :D

sabanka
07.03.2015 5 z 5

Uzasna kniha .Vubec me nezklamala :) .Hodne podobna jako prvni dil ,ale tentokrat se hodne zlepsila psychika osob . Naprosto chapu co na teto trilogii vsichni maji
Vice na mem blogu ;)

PetraBery
25.02.2015 5 z 5

Trošku jsem se bála, že se do knihy až tak nezačtu, protože první díl jsem přečetla před více než dvěma roky, ale bála jsem se zbytečně... Po pomalejším rozjezdu jsem měla problém se od knihy odtrhnout. Za mě plný počet, četlo se mi to opravdu dobře a s dalším dílem rozhodně nebudu otálet a hned navážu.

darthvader77
22.02.2015 4 z 5

Snow je vynikající, aréna i výcvik o level výš a postsvy prochází zajímavým vývojem, takže mě z toho vycházejí 4 krasně červené hvězdy.

Kalima206
15.02.2015 3 z 5

Tento díl nebyl špatný, ale upřímně řečeno mě bavil ze všech nejméně. Konec mi přišel hodně uspěchaný. Nevím no, čekala sem víc.

Phyl
11.02.2015 1 z 5

Po prvním díle, který se četl stejně jednoduše jako pomírali dětští otroci v aréně, a dokázal jsem si knihu dostatečně vychutnat, byl druhý pro mě nesnesitelnými muky, které představovaly hlavně myšlenkové pochody hlavní hrdinky, přes které jsem se musel přenést až do konce, jenom ze zvědavosti, jestli ta kráva třeba nepadne v aréně nějakým krutým způsobem. Bohuže se nekonalo nic takového. Sice je zraňována neustále, ale největší utrpení jsem odnášel já sám při představě, že může na světě existovat někdo tak retardovaný, jako je hlavní hrdinka, která dokáže zkazit jinak celkem zajímavý příběh, svou neustálou nerozhodností, jenom aby natahovala tímto způsobem děj kolem sebe. Jestli se nechá přefiknout Hurikánem, kterého nechce ranit a přitom by chtěla. Nebo jestli jí bude beznohý pekař, se kterým nemluví celý rok a pak se do něj zase bezhlavě zamiluje, ale valstně nezamiluje, a potom zamiluje a tak pořád dokola je celkem nepodstatné pro mě jakožto čtenáře, který se na dvojku obrátil hlavně z toho důvodu, že jej jednička oslnila a navnadila na dvojku, ve které jsem čekal nějaké důležité rozuzlení, které přišlo až na posledních pár stránkách, jinak to vlastně bylo naknap stejné jako jednička až na to, že jsou tam skoro všichni kamarádi. Jůůů.

Kakiko
09.02.2015 2 z 5

Popravdě nevím, co si mám o tomhle dílu myslet. Musím říct, že se autorka v psaní zlepšila, ale i tak jsem přeskočila asi tak 1/3 knihy, protože to byla jednoduše nuda, nuda a zase nuda.

+ Autorka se nepatrně zlepšila v psaní, ale stále to nebyla žádná sláva.
+ Už to bylo o trošku drsnější a napínavější, ale jen o trošku. :D

- Její přirovnávání. Jedno z nich mě fakt dostalo do kolen, bohužel už si ho nevybavím, ale bylo tak nesmyslný, že jsem se musela smát.
- Vztahy, vztahy vztahy.
- Odboj jde díky ich formě do kytek. Člověk neměl šanci zjistit, jak se vše vyvíjí.
- Katniss má do hrdinky hodně, hodně daleko. Vždyť ta holka nic nedokázala. Pokusila se sníst blbý bobule, zabila moc, moc, moc lidí (asi tak tři celkem?), aby přežila, a vyprovokovala revoluci (doteď mi uniká, jak se to sakra mohlo stát.)
- Peeta je asi ten nejneschopnější mužská postava, o které jsem kdy v životě četla. Ke všemu je to nesympatickej vůl.

Co se filmu týče, ten se mi fakt líbil. Jediný, na co jsem byla alergická, byl projev Katniss a ostatních. To fakt museli, když se někomu něco stalo, slyšeli něčí hlas, tak hystericky ječet? Omg. Ale jo, jinak film značně převyšuje knihu a to se říká, že filmy jsou horší.

Jordyz
07.02.2015 4 z 5

Opět jsem nejdřív viděla film...trochu mi to zkazilo požitek ze čtení, ale i tak super čtění na víkend. A oproti prvnímu dílu kniha vs. film u druhého dílu v knize více podrobností - ne zásadních, ale kniha je bohatší. Jdu na třetí díl - a film jsem zatím neviděla, takže se těším :-)

Sabka123
29.01.2015 5 z 5

Opět skvělá jako první díl. Naprosto mě nadchla a velice se těším na další díl. Mohu ji jen doporučit.