Věž úsvitu

Věž úsvitu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375472/bmid_vez-usvitu-dtz-375472.jpeg 4 1603 262

Chaol byl vždy věrný svému vládci. To se ale změnilo, když byl skleněný zámek zničen a král Adarlanu se ho pokusil zabít. Chaol sice přežil, ale utrpěl těžká zranění. Jeho jedinou nadějí jsou léčitelé v Antice, pevnosti na Jižním kontinentu. S blížící se válkou se do potíží dostanou i Dorian a Aelin. Aby přežili, musí Chaol přemluvit krále Jižního kontinentu, aby se do války zapojil na té správné straně. Avšak to, co odhalí v Atice, je mnohem důležitější.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Tower of Dawn , 2017

Lokina
29.07.2018 5 z 5

Bylo to skvělé, poutavé, napínavé a překvapující. Začátek byl sice trochu rozvleklý, ale to už je prostě Sarah. Postupně jsme se seznámili s novými postavami, jinou kulturou a jejími zvyky a zase mi to vzalo dech.
Chaol byl a je moje oblíbená postava a nebylo tomu jinak ani v tomto díle. Jeho charakter mě baví a jsem ráda, že si našel spřízněnou duši. Yrene byla okouzlující, svéhlavá a fajn hrdinka.
Konec je dojemný a velkolepě nás naláká na další díl, kde naši hrdinové spojí síly, aby porazili velké zlo. Už se moc těším! :-)

Lucik100
27.07.2018 5 z 5

Chaol je jedna z mých nejoblíbenějších postav celé série. Po všech jeho vzpomínkách v knize a jeho pocitech, jsem najednou tolik nesympatizovala s některými osobami, které jsem do té doby měla ráda.

maja11231
26.07.2018 5 z 5

Tak. Ze začátku bych chtěla říct že Chaola jsem od prvního dílu nenáviděla. Bylo jasné že to s Aelin nevydrží a rozejde se s ní. Ve čtvrtým díle mi hodně bylo celkem líto že nemůže chodit. No a teď jsem ráda že si konečně našel holku kterou miluje. Tahle kniha byla super. Byla napínavá, záhadná a strašně dojemná. Yrene byla super (ona byla skvělá i v Krvavém ostří). Taky jsem ráda že Nesryn si taky našla novou lásku protože si ji už zasloužila. Konec mě úplně dostal. Ta armáda a to jak Chaol zjistil že mu Alien před pár lety zachránila život jeho lásky ❤
Doporučuji a už se těším na poslední díl na který si budu muset ještě nějakou tu chvíli počkat ❤

Pawel973
26.07.2018 5 z 5

libovka ❤️ tak jako každá z autorčiných knih :-)

vterinka
24.07.2018 5 z 5

Další dechberoucí pokračování této úžasné série!
Chaol a Nesryn spolu s dalšími postavami nám odhalují další tajemství. Poznáváme nové postavy, ale také se setkáme se starými známými, což mě nesmírně potěšilo! :-)
Kniha mě ani na okamžik nenudila. Někdy jsem si říkala, že mi kniha občas připomíná Pána prstenů a když jsem pak v poděkování našla, že jej autorka opravdu sleduje, tak jsem se jen utvrdila v tom, že od tama zřejmě čerpá inspiraci. :-) Každopádně je to pro mě nejlepší série vůbec. Krásně propracovaná, absolutně mě nenudí, ačkoliv má 3 744 stránek včetně Krvavého ostří. Nemůžu se dočkat dalšího dílu a závidím těm, kteří tuto sérii začnou číst až po vydání všech dílů a nebudou muset čekat.

NikkiJ
23.07.2018 4 z 5

Překvapení. Chaol ani Nesryn rozhodně nepatří mezi mé oblíbené postavy, takže jsem chvíli i uvažovala, že knihu vynechám. To by byla rozhodně velká chyba. SJM prostě umí a knížka se skvěle četla, nové postavy jsou sympatické. Linka s Nesryn mě ze začátku moc nebavila a taky mi v knize chyběly moje oblíbené postavy ze série a proto hodnotím 4 *.

Veeria
23.07.2018 5 z 5

,,Pro tvou cestu, ať povede kamkoli - a třeba ještě dál. Svět potřebuje víc léčitelů."
Díky, Světe, za Sarah. Díky, Sarah, za Tvé knihy. Jsou nepopsatelné. Proč? Protože tohle se musí přečíst a prožít. Nepopsatelný zážitek.
♥ Sartaq, Nesryn, Yrene, Chaol.... zbožňuju je!
Prosím, ať v posledním díle zvítězí dobro a naděje!

xSimaix
16.07.2018 4 z 5

Vsuvka do série Skleněný Trůn před finálovým dílem série o Chaolovi Westfallovi a jeho společnících byla opět velice kvalitní kniha - ovšem nedosahovala kvality předešlých dílů.
(obsahuje SPOILERY)

Věž Úsvitu byla kniha, na kterou jsem se nesmírně těšila a počítala jsem dny do jejího vydání. Chaol mi v Říši Bouří nesmírně chyběl a chtěla jsem vědět, co dělá během přípravy na válku on - proto je pochopitelné, že jsem měla na knihu vyšší názory (nazvu to "Maasovské" nároky).
Pokud to vezmeme z pohledu toho, že Věž Úsvitu je vlastně osmá kniha, jež se zaobírá říší série Skleněného Trůnu, je vážně neskutečné, jakou kvalitu pořád dosahuje.

Ovšem jako čtenář, jež je v této sérii už tak dlouho, jsem si začala všímat věcí, které mě začali trochu obtěžovat a připadaly mi předvídatelné:
1. vztahy: připadá mi, že žádná z hlavních postav série nemůže zůstat "single". Připadá mi, že každá postava na jakémkoliv místě záhadně najde svého/svou vyvolenou. Bylo by osvěžující vidět, že ne každá postava musí mít v této sérii nutně romantický příběh.
2. pouta: všimla jsem si, že Sarah velice ráda dává svým vztahům váhu pomocí nějakého "pouta". Ať už krevní pouto, či jednoduše pouto toho, že jsou si předurčení a jako v této knize pouto "života" Yrene a Chaola.
To je jen něco, co se počas série často opakovalo, a tak doufám, že poslední díl se aspoň v něčem odliší.

Věž Úsvitu má ovšem i typické/skvělé Maasovské znaky:
- nečekaný konec
- skvěle čtivé
- promyšlené od začátku do konce
- nečekaná propojení postav
- úžasná představivost autorky

Věž Úsvitu nemůže konkurovat knihám jako Půlnoční Koruna (stále můj nejoblíbenější díl série), Královna Stínů a Říše Bouří, ale v sérii Skleněný Trůn se neztratí a je určitě potřebným doplněním.
4*, nemohu se dočkat finále série, na jež si ale budeme muset ještě řádku měsíců počkat.

Anne Leyyd
13.07.2018 5 z 5

Nevím, zda jsem čekala, že mě to bude tak ŠÍLENĚ bavit. Tato kniha byla BOMBA, SUPER, NAPROSTO SKVĚLÁ, DECHBEROUCÍ. Zcela regulérní pokračování série, žádná "výplň". A ačkoliv jsem si na začátku říkala, že to klidně mohlo být kratší... Víte co? Nemohlo. Jsem moc ráda, že se SJM rozjela a opravdu do toho dala všechno.

Yrene byla perfektní hrdinka a Chaola jsem si po dlouhé době konečně mohla užít. Co všechno se dělo ohledně něj (především v závěrečných částech) - no mráz mi běhal po zádech. Hrůza.

Nesryn mi stále připadá jako "plochá" postava. Což je div, když už jsem s ní strávila druhou knihu. Nevím proč, ale prostě mi nějak... ne že nesedí, ale něco mi na ní chybí, abych si ji mohla oblíbit stejně jako třeba Lysandru, Yrene, Elide. Těm na to stačilo PODSTATNĚ méně času. Se Sartaquem ani Borte jsem problém neměla ani omylem... Zvláštní.

Nicméně mi opravdu NĚKOLIKRÁT spadla čelist nad vývojem děje a to především ohledně Maeve a spol. (Valgové s. r. o.) :D

A už úplně slyším Aediona, až uvidí Chaola + Yrene + všechny další: "Tys tedy neztrácel čas." :D :D :D

Bylo to super. Moc se mi líbilo postupné rozvíjení jejich vztahu. Neměla jsem nejmenší problém tomu uvěřit. Celá Antica byla úchvatná a fakt jsem se tam cítila neskutečně dobře. Ty zmínky o všech postavách byly doslova balzámem pro duši. Jen mě trochu drtilo vědomí, co všechno už víme a chudák Chaol ještě ne... :-(

Neskutečně se těším na závěrečný díl a SAMOZŘEJMĚ z něj mám taky dost hrůzu. Bojím se, že se sadismus SJM rozjede naplno a připraví nás o fůru skvělých postav. Už aby tu bylo pokračování. Už aby tu bylo pokračování... Už aby tu bylo pokračování...

RinI
08.07.2018 5 z 5

Dobře, možná nejsem ženského pohlaví, avšak mě kniha a obecně série nadchla. Při jejím čtení jsem tak trochu váhal, zda-li si to zaslouží takový obdiv - přeci jen se mělo jednat o spin-off a ne jako samostatný díl v hlavní dějové linii. Kniha byla možná i někdy zbytečně natahována ale s detaily, které si člověk nemusel postupně domýšlet jak to v 300 stránkových knihách bývá. Čtenář postupem času zjistil nové a důležité informace zasahující do života na Severu (proto se to asi nestalo "spin-offem") a více porozuměl starým a novým postavám. Už když jsem četl Říši bouří, tak mi přišlo, že tam nějaké ostatní světadíly chybí a díky této knize jsem se mohl konečně připravit na budoucí válku "Severu a Jihu" proti Valgům.

Local_Bunny
03.07.2018 4 z 5

Chaol a Nesryn jsou postavy, které v mém žebříčku oblíbenosti zaujímají hodně nízká mísa a z toho důvodu jsem z knížky původně moc nadšená nebyla. Číst si 600 stránek o těch dvou? Tenhle názor mi vydržel bohužel až někam do poloviny knihy, kdy jsem se konečně dokázala začíst a od té doby už jsem knihu nepustila. Bála jsem se zklamání, které naštěstí nepřišlo a vlastně.. Ti dva u mě i postoupili na oblíbenosti.
Velké plus za Yrene!

Ale stejně se těším na pokračování s Aelin, Manon a ostatními!

ewi
02.07.2018 5 z 5

ukazalo sa, ze i diel bez Aelin moze byt zaujimavy...mna nenudil, do deja vstupili nove postavy, dozvedeli sme sa nove tajomstva...len uprimne, ja mam postavu Chaola rada, len mi pripada, ze sa z neho stal len akysi statista a vsetko sa tak nejak deje "okolo neho"...kazdopadne sa tesim na zaverecny diel....

Defiiiii
01.07.2018

Tak knihu jsem puvodne cetla v anglictine, v cestine o dost dele po vydani. Uprimne ani mne to o Maeve neprekvapilo. Jen si rikam budou celit v 7 dile nakonec 2 kralum a 1 kralovne valgu? Jake obeti 7 dil prinese? Z par informaci ziskanych je ocividne, ze nejaka cena za valku bude. Ze by pribeh dopadl zle se nebojim, Maas ma rada ozivovani ve velkem.

Iny
30.06.2018 5 z 5

Je skvělé dozvědět se co se děje na jižním světadíle... Opět se mi četlo tak lehce a snadno, že najednou je konec... i přes to, že kniha má opět téměř 700 stran... jediné co mi mrzí....je pokračování v nedohlednu...

Tamten
27.06.2018 1 z 5

Od dějově zajímavé, místy akční fantasy ságy Skleněného trůnu jsme se dostali k totální červené knihovně, která na 600 stránkách řeší, jestli se spolu vyspí v téhle kapitole, nebo až v příští. Děj nula. Akce nula. A čitelnost tamtéž. Zřejmě už nepatřím do cílového publika. Jestli se příští díl nevrátí k původnímu stylu prvních knížek, tak ze sérií končím.

IrennCasman
26.06.2018 5 z 5

Tento komentář obsahuje SPOILERY. Musím říci, že kniha se četla sama. Jedna stránka míjela druhou a já nedokázala odvrátit zrak. Chaol mě velice zajímal a to, že skončil s Yrene, což mě vůbec nepřekvapilo, je bezva. Hrdinky Maasové mají pro mě prostě něco do sebe. Avšak musím říci, že příběh Nesryn a prince mě zpočátku naprosto nudil. Jejich vzájemnou přitažlivost jsem téměř nepostřehla, kdežto u Yrene a Chaola byla jasně znatelná již od začátku. Jenomže já tohle musím Maasové odpustit, prostě musím...

Ninde
25.06.2018 5 z 5

Od této knihy jsem čekala ledacos,ale to co mi nabídla,bomba.Není část která by mě nebavila.Když mi přišla reakce mích přátel byla (ta je ale tlustá ,ta ti bude chvíli trvat než jí přečteš)no na mě tenká.Stránky utíkaly tak rychle že jsem se ocitla brzy na konci.A jediní co chci a potřebuji je další díl.Jinak velmi doporučuji!

Samira
24.06.2018 5 z 5

Kniha odlišující se od série již samotným obalem, do ní zapadá i v mnohém vybočuje. Pokud ji vynecháte budete v posledním díle naprosto ztraceni, dostanete však trošku něco jiného, než nač jste v sérii zvyklí.
I pro tento díl jen nezbytná znalost povídkové bonusové knihy Krvavé ostří, kde začíná osud jedné ze stěžejních postav a nejen to .
Ale více k jinakosti knihy, zaprvé se nacházíme ve zcela jiné krajině a jak se říká jiný kraj jiný mrav a za druhé má odlišné poklidnější tempo, které může i některým čtenářům vadit.
Já osobně jsem byla překvapena, že zde Nesryn povýšila na hlavní postavu a možná dostala i o malý kousek více prostoru než samotný Chaol.
Celkově ale hodnotím tento lehce detektivní díl, odhalující nečekaná tajemství a souvislosti velmi pozitivně. Jen v závěru byla použita jedna zápletka, které v knihách opravdu přednost nedávám.
Moc se těším na poslední díl, ačkoli bych ho ráda četla co nejdříve, dala bych přednost klidně delšímu čekání, protože je v závěru série přece jen znát, že je psána rychlou rukou a autorka je fanoušky velmi honěna. Což se nejvíce projevuje na nesedících detailech.
Ale vše odpouštím, protože ať je to jak chce, jsem její veliká fanynka a každá její kniha je pro mne menším svátkem.
Doporučuji!

Tofinka
24.06.2018 5 z 5

Kniha byla naprosto úchvatná, jako všechny knihy od této autorky. Jediné co mi vadí je to, že se dějová linka Aelin nikam neposunula a MY, všichni nadšení čtenáři této série, si musíme počkat na další díl. (Ne, nezvládnu čekat... Ten konec mi prostě rve srdce.. )

Jinak postavy byly opět pěkně propracované, hlavně Yrene Vížka (díky ní mě kniha velmi pevně chytla a nepustila až do konce ❤)... Chaolova sebekritika byla chvílemi už otravná, ale to prostě patří k jeho povaze. A všechny princezny a princové byli také hezky popsaní. (Hasar byla vskutku zajímavá osoba... Taková věrná, oddaná a zároveň mrcha :D Prostě se mi líbí... A Renia... Je mi trochu líto, že Hasařina milenka nedostala trochu víc prostoru, aby nám ukázala svůj charakter.)

Věž úsvitu je opravdu pěkná kniha se zajímavým příběhem a spoustou vtipných scén... Ale kdybych je tu měla vypisovat byl by to HODNĚ dlouhý komentář. Proto sem pouze napíšu jeden "citát", který mne zaujal.

"Budu to střežit. Ať se se světem stane cokoli. Ať mi v cestě leží oceány, hory nebo lesy."

A možná jednu, ale opravdu jen jednu scénku s "Motýlem" :D .

Farasha se ho pokusila kousnout, ale on zatáhl za uzdu dost silně na to, aby pochopila, že si její jezdec uvědomuje, jaká je potvora.

Johana29
24.06.2018 5 z 5

Čte se skvěle.Můžu jen doporučit. Stejně jako předchozí díly.