Skleněný pokoj

Skleněný pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285387/bmid_skleneny-pokoj-UQd-285387.png 4 2785 653

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room , 2009

Lena78537
10.08.2020 4 z 5

Skvěle napsáno. Zprvu se mi do ní moc nechtělo, ale velmi mile mě překvapila, od poloviny jsem se od ní už neodtrhla a musela dočíst. Autor si s tématem vyhrál a příběh vykreslil takovým způsobem, že nad ním už několik dní přemýšlím. A to mě baví :-) Vřele doporučuji!

Verpax
03.08.2020 4 z 5

Měla jsem knihu delší dobu a pořád se mi do ni nechtělo pustit. Nakonec byla velmi ctiva a vůbec mě nenudila, i když jsem občas zrychlila u pasáží popisu myšlení postav. Ale jinak hezké a da se ze čtení i lehce něco odnést.

Evianna
30.07.2020 5 z 5

Nádherné mistrovské dílo.

babsi66
27.07.2020 5 z 5

Autor objevil způsob, jak posunout jeden z mnoha příběhů o útlaku různými politickými režimy do nové roviny, a to prostřednictvím architektonické památky v hlavní roli. Za mne mimořádně atraktivní čtení. A to, aniž bych chtěla cokoli zlehčovat či normalizovat, nikoli díky příběhům hlavních postav (kdy podobných osudů najdete v literatuře spoustu), nýbrž právě díky zapojení stavby do příběhu způsobem, jakým to autor provedl.

jirina4159
15.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Popis atmosféry bez chybičky, některé momenty ze života asi ne podle reality ale pěkně propracované.

Standa24
02.07.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetl v angličtině a moc se mi líbila. Oceňuji hlavně dvě věci - jak si autor hrál s jazykem a do angličtiny přimíchával česká (a německá) slova. Dále bylo také velmi zajímavé podívat se na československé dějiny 20. století očima zahraničního autora.

Clair16
23.06.2020 4 z 5

Komentář kap66 níž je podle mě přesný. Nevěděla jsem, co mi vlastně v knize (stejně jako v několika dalších od stejného autora) chybělo, vždyť příběhy jsou propracované, témata zajímavá... Ano, je to určitý nadhled, humor, zlehčení, kterého se mi tam pokaždé nedostává. Dějová linka, popisy, atmosféra, to všechno funguje, jen je celek tak nějak strohý, bez osobní angažovanosti... Přesto samozřejmě dobře odvedená práce a v tomto případě i atraktivní představení brněnské vily Tugendhat.

Smonca
21.06.2020 3 z 5

Vilu Tugendhat bych jednou moc ráda navštívila, zatím znám z obrázků a teď i z popisů v knize. Právě popis atmosféry "Skleněného pokoje" se mi na knize líbil nejvíc. Kniha se četla dobře, jen mi vadilo několik věcí. Nevím, jak to přesně vyjádřit, řekněme míra fikce. Hlavní manželský pár, stavitelé vily, byl autorem vymyšlený, se zkutečnou rodinou Tugendhatových měl společného vlastně jen to, že těsně před válkou odešel do Švýcarska a pak do zámoří. Jiné postavy např. V. Kaprálová jsou v knize samy sebou, bez fikce. Chápu, že vymyšlenost hlavních postav umožnila autorovi pustit se do velmi odvážného mapování citových vztahů stavebníků vily. No a právě ta odvážnost byla další věc, která mi úplně nesedla...

ještěrka38
18.06.2020 5 z 5

Úžasná knížka, poutavý příběh. Viděla jsem i film a ten je jen slabý odvar knihy. Vřele doporučuji. :-)

lucieBel
15.06.2020 5 z 5

Výborná kniha, dobře se četla, mám ráda styl psaní autora.

soukroma
08.06.2020 5 z 5

Velmi dobré: dramatická doba, přesněji dramatická velmi odlišná období Československa (relativně nedávno minulá, přesto pro nezúčastněné velice vzdálená) a moderní architektura, která překvapuje (i když pro domov bych si to rozhodně nevybrala), v kombinaci s osudy několika výrazných postav a jejich rodin (trochu nadbytečný a zdlouhavý příběh moderní mimo rodinu, přespříliš sluníčkový závěr). Rozhodně pro mne zatím nejlepší autorova kniha. 90%
Naživo jsem vilu nikdy neviděla, ale rozhodně je dle fotek a popisů unikátní, stejně jako její osud - ráda si o ní najdu ještě dodatečná fakta (a porovnám s románem ;-).

"Viktor se vždycky řídil zásadou, že budoucnost je něco, co je potřeba zařídit, manipulovat, ohýbat a kroutit tak, jak si dotyčný přeje, a teď vidí, jak to bylo bláhové. Budoucnost se prostě přihodí."

"Výška by měla člověku poskytovat určitou ochranu, měl by díky ní být méně zranitelný, schopný mít život, emoce, vlastní osud pod kontrolou. Ale není to tak. Když pláče vysoký člověk, působí to tak nějak komicky."

Pár drobností, které mi úplně neseděly: jen jednou jedinkrát Viktor oslovil Liesel jako Elišku (měli být Češi, tak proč německá podoba jména?); Liesel ke konci zmiňuje, jak dopadla "celá Viktorova rodina" (o ní ale nebyla ani zmínka v celé předchozí historii, ani rodiče, ani sourozenci zmiňování nebyli, jakoby Viktor byl sám samotinký na světě); jak dopadla Kati (z Maričiných vzpomínek se leccos mohlo vytratit, ale jak se dostala k milosrdným sestrám)?
Míru fikce jsem nezkoumala, podivila jsem se jménu hlavních hrdinů (Landauer - čtyřkolové, ale kočáry), jak žila a dopadla rodina skutečných vlastníků, to doteď nevím. Ale nemohu se zbavit dojmu, že v tom novém brožovaném vydání nebyla úvodní poznámka autora s upozorněním, že vše je prakticky fikce.

Osobní poznámka: naše prvorepubliková doba mi vždycky připadala úžasná, ten rozmach, rozvoj, ta svoboda, ty vymoženosti, ale čím dál tím víc mne udivuje, jak se to vůbec podařilo a kdy se to vlastně stihlo, když hned zpočátku 20. let už uchvátil moc Duce a těsně u nás začal vystrkovat drápy uřvaný Rakušák, který na počátku 30. let uchvátil moc definitivně a do pár let rozpoutal válku. A do toho už dekádu po vzniku republiku tu byla celosvětová hospodářská krize. To vše muselo na lidi a jejich podnikání a plánování světlé budoucnosti vrhat nemilosrdné stíny, pošlapávat skvělé podnikatelské plány a rozhodně se ani osobně nežilo nijak lehko se všemi těmi narůstajícími tlaky z okolí. Můj obdiv zůstává a roste, jak to v téhle malé zemičce naši předci skvěle zvládali.

Kytiii
08.06.2020 4 z 5

Dostala jsem knihu darem od bratra. Normálně bych o ni asi ani nezavadila, neb mi je tento druh moderní architektury poněkud protivný. Ale protože se darovanému koni na zuby nekouká, začala jsem se prokousávat i touto vilou.
Neobvykle dlouho jsem se do knihy začítala. Vlastně jsem se až musela do čtení nutit. V jednu chvíli jsem ji i odložila a musela si spravit chuť na 3 úplně jiných knihách. Nakonec jsem se vrátila. A nakonec hle - od poloviny jsem už byla zaháčkovaná a všechny osudy mě zajímaly.
Jen úplně poslední kapitola mi přišla zbytečná.
Ale hvězdu dolů za ten úvod.

RMarkéta
01.06.2020 5 z 5

Knihu jsem četla hlavně proto, abych pochopila to, co mi ve filmu nějak uniklo, protože si s ním scénárista moc hlavu nelámal. Ale film a kniha jsou dvě naprosto odlišné veličny, které pevně spojuje pouze ten Dům stojící nad Brnem, kterým kráčely dějiny a projel Rus na koni. Autor moc dobře propletl fikci se skutečnými událostmi a vytvořil zajímavý a docela složitý příběh.Taky mě baví, když cizinec píše o naší historii a nestane se z toho hysterie. Tenhle pán je ještě ke všemu dobrý vypráveč. Jeho popisky a styl vyprávění mě z míry nevydly a ani nijak nešokovaly, nebylo čím.

Abroš
24.05.2020 5 z 5

Zajímavě fiktivní příběh na reálném základu o okolnostech,historii,osudech lidí,kteří měli co do činění z jedním ze skvostů moderní architektury-vilou Tungendhat.Úplně jsem se vžil do procházení něčeho tak nádherného,co bylo v Brně postaveno.Osobně jsem čekal,že tohle téma zpracuje Kateřina Tučková.
Kniha je dobře čitelná,psaná nezaujatě ke kterékoliv postavě v knize.Já ji kombinoval s informacemi na Vikipedii a stránkách vily T.
Všechny vily,které mají spojitost s brněnským továrníkem Low-Beerem jsou skvosty a i zmíněný Německý dům v Brně byl po architektonické stránce zajímavý

žany.kdovi
22.05.2020 4 z 5

Kniha z mého milovaného Brna, která mi poněkud dlouho unikala. Bez mučení se přiznám, že jakožto rodilý Brňák, jsem o vile věděla poměrně málo..vlastně jen to, co nám kdysi povídali na základce. Kniha mi tedy velmi obsáhle doplnila obzory a rozhodně nelituji, že jsem se do čtení pustila. Nicméně jsem čekala asi víc, dlouho mi trvalo než jsem se do příběhu vůbec začetla.

ReadMore
21.05.2020 2 z 5

Hodnotím tak půl na půl, nejdříve jsem shlédnuil film v kině, teprve později četl knihu, což byla chyba, protoře můj dojem z filmu měl i celkem negativní dopad na dojem z knihy. Krom lehkého historického náhledu mi příjde, že je to celé o sexu.

Driftersoul
20.05.2020 5 z 5

Velmi čtivé, strhující, dokonalé. Osudy nádherného lidského příbytku, plného ladných linií, odvážných vizí a světla, v kontrastu ke spletitým, prchavým lidským osudům, ovlivněným individuální morálkou a tolik podřízeným neúprosnému diktátu dějin.

andrii24
18.05.2020

Exkluzivní výkladní skříň intimity. Z dáli viditelný, vně majestátný, neskloněný postoj. Třpytivý nevěstin závoj. Pod ním vnitřní střepy, chladný hadí gen času, jenž zaklínil křídla, odfoukl Amora, ne však ohnivý /a/pel touhy saténových košilek, perleťových těl dědiček Sapfó.

helenkan
17.05.2020 4 z 5

Tak jsem se dnes podívala na film a můžu říct, že za knížkou to má hóódně daleko. Kdybych jí neměla přečtenou,tak z filmu bych toho pochopila pramálo. Ještě že ty knihy máme. :-)

Maky78
16.05.2020 4 z 5

Už dlouho jsem se chystala na tuto knihu.
Po přečtení mě nejvíc dostali právě vedlejší postavy Hany, Katalin a Láníka.
Konec byl krásný.