Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 3758 797

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

Čičolina
13.03.2021 5 z 5

Kniha mě opět pohltila, jak jinak. U prvního dílu bylo pro mě gró příběhu těžký život havířských rodin a hlavně zcela neznámé dějiny tohoto kraje, ostudná fakta o tak opěvované demokracii první republiky. Nyní jsem tuhla. Uvažovala jsem, jak bych se rozhodla já a příběh mi ukázal , že běh dějin člověku vrátí každé rozhodnutí, kdo se měl dobře za Poláků, odnesl to za Němců, kdo za Němců, zaplatil po válce....bylo mi z toho úzko a obdivuji spisovatelku, že kousla do tak kyselého jablka, které může zesládnout jen přijetím pravdy a zodpovědnosti za národní minulost, nemůžu se dočkat třetího dílu.

mahdal
12.03.2021 4 z 5

Stejné hodnocení jako u prvního dílu. Na pokračování Šikmého kostela jsem se těšil, byl jsem zvědavý, jak autorka pojme období první republiky a 2. sv. války. Trošku se ve mě ale probouzely obavy, že kniha bude "jen" dalším příběhem zasazeným do tohoto období ve stylu Mornšťajnové, Katalpy apod. Ano i ne. Jisté náznaky tam byly, ale pojetí Lednické je odlišné. Je odlišné především místem, kde se příběh odehrává. Karvinsko (a tamní život) je alfou a omegou celého příběhu. Kniha se odlišuje pohledem, pohledem "ze severu".
Bohužel (a nevím, jestli to bylo knihou, nebo obdobím, kdy jsem ji četl) mě při čtení přistihla "krize", asi v půli příběhu jsem měl chuť knihu odložit, příběh mě přestal bavit. Naštěstí jsem tak neudělal, závěr však není nijak zdrcující, ale čtenář jistě najde uspokojení.

Těším na závěrečný díl!

Stankita
12.03.2021 5 z 5

Krásna kniha. Človek tak nejak dúfa, že to pre všetkých dopadne dobre, ale to sa v podstate nedeje ani v živote. Je neuveriteľné, koľko človek dokáže vydržať. A ako sa nevieme poučiť z histórie a z vlastných chýb. Všetky postavy mi prirástli k srdcu. Aj tým, aké boli obyčajné, ako si niektorí chceli "žiť svoju priamku".. ale okolnosti nedovolili. Neviem sa dočkať tretej časti.. české autorky to v poslednej dobe poriadne rozbehli. Neviem sa nabažiť :)

Terka1975
12.03.2021 5 z 5

Osudy karvinské rodiny, četla jsem oba díly za sebou, což doporučuji, nemohu říct, který je lepší, každý vypovídá o své době a to tak, že prožíváte příběhy rodiny s jejími hrdiny naplno. Je to vážné a čtení k zamyšlení, v paralele s dnešní dobou je to poučné. V náročných dobách se projevuje lidský charakter lidí, nakonec se stejně zjistí, že chyby se mezigeneračně opakují a lidé se nepoučili.

Valdora
12.03.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem četla knihu českého autora, která mne opravdu chytla za srdce. Hodnotím kladně první i druhý díl. Pokud by byl třetí, s radostí jej zase koupím. Bude to pro mne kniha, ke které se budu i po letech vracet.

Blaufik
12.03.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 je bezesporu knihou, která si zaslouží mnohé. Obdiv, slova uznání, zamyšlení se nad historií, která byla opravdu bolestná.
Já jsem velice ráda, že jsem si knihu přečetla, přesto mám po přečtení druhého dílu smíšené pocity.
Je to zklamání? To asi ne.
Ale v mírných rozpacích jistě jsem a myslím si, že "jednička" se autorce podařila lépe, už jen díky tomu pověstnému světlu na konci tunelu, které měly naše postavy šanci alespoň zahlédnout.

EvikU.
11.03.2021 5 z 5

(SPOILER) To byla nádhera. Já věděla, že si mám jednu hvězdičku pošetřit. Druhý díl mě bavil ještě víc než první. Dávám plný počet. Opravdu krásně zpracované, nádherný jazyk, postavy, nářečí. Byla to opravdu těžká doba. Moc jsem prožívala, když to bylo o Fance. Ta si opravdu zažila dost. Jak období holky, kdy její mama zahořkla a chovala se k ní děsně, tak poté období dvou válek, občanská válka po první světové válce. Druhou světovou v lágru jako podlid, protože byla Polka a přesto všechno pořád doufala v lepší zítřky. Až pak to běsnění po válce, kdy lidi mohli začít žít, ale spousta jich potřebovala odplatu a mstu, ji položilo. Už neměla naději,že někdy bude líp. Ano, není se čemu divit. Silná, dojemná kniha se spoustou informací, jak to dřív bylo. Doporučuji všem, zvláště těm, kteří pořád mají pocit, že se mají špatně. A moc autorce děkuji!!!

Merryashka
11.03.2021 5 z 5

Výborná kniha. Čtenář opravdu prožívá všechny příběhy hlavních postav v nelehké době. Tím více si uvědomuji jaký blahobyt a nadbytek zažíváme nyní.

Eliškam
11.03.2021 5 z 5

5 * hodně šetřím. Tady jsem nemohla jinak. Ještě lepší než první díl.

ivousekk
11.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel je prostě skvělý! Stejně jako jednička, i dvojka drží vysoko nasazenou laťku. A že má přes 600 stran? Ty se zaujetím přečtete a když jste na konci, chcete víc. Protože, co si budeme povídat, konec je tak useknutý, že bez pokračování to snad ani zůstat nemůže. Už aby ta trojka vyšla.

zimolka
11.03.2021 5 z 5

Na hodnocení této kniohy mě chybí hvězdičky,tady by to chtělo aspon deset.Oba dva díly jsou úžasné čtení,moc se těším na další díl.Kniha se nedala při čtení vůbec odložit.

ještěrka38
11.03.2021 5 z 5

Úžasná kniha, pro mě určitě lepší než první díl. Velmi čtivé. Určitě doporučuji.

Josh
10.03.2021 5 z 5

Čekání na pokračování se vyplatilo. Doplnění k recenzi 1.dílu z 9.8.20 má svých 5* Ryzost, lidskost, pravdivost. Pár slov, která mne po dočtení 2.dílu napadla. Výjimečný, poutavý příběh „ztraceného města“ prošel dalším údobím dějin.

Komplexnost a rovnováha, jak v životech postav, tak v ději, což v množství osob a počtu let 1921-45 uhlídat je umění. Přitom se každému dostal originální život a individuální postoj, kdy mohl čtenář prožít škálu událostí, v různém pohledu a vybrat si dle svých sympatií či názorové shody. Autorčina citlivost k subjektivitě jednotlivců a zároveň objektivitě v náhledu celé knihy je obdivuhodná.

Z pohledu postav, přesvědčivěji ve srovnání s knihami o 2SV u mne jako červená na semaforu svítila touha člověka, který chce „normálně žít“. Jen to. ALE přitom je to vše!! Než se rozčílíte na tento názor zamyslete se - jen výjimečně si to přejí muži, to ženy o tom nemluví, ale jednají. Ony znají hodnotu života, resp. si ji více uvědomují, stejně jako potřebu smíření, ústupnosti, hledání možností. Kdežto muži mají plnou pusu hrdosti, uraženosti, přitom jsou stále jako dobyvatelé a bojovníci za nějaké ideje a právo někoho na něco, jenže pak je z toho válka…. Tu ženy nevymyslí, o čemž svědčí pohled staletí zpět. Ženy, matky, dcery, sestry pak trpí a čekají až někdo z mužů dostane rozum. Nebo zvítězí, dobije…..

Přes autorčinu nestrannost (za mne 100%) lze z životů postav objevit, jak se postupně, nepozorovaně rodí zlo. V 1.díle to nebylo tak zřejmé, nebo je pro mne 1SV vzdálenější, méně známá, ne tak živá jako 2SV díky pamětníkům. V tomto díle je vývoj nacionalismu a následky jak to dopadá, když je (jakákoliv) národnost stavěna nad člověka jasné zlo. Dnes nám známé v zorném úhlu minulosti.

Nezapomínejme však, že zlo funguje stále na principu plíživě, nenápadně... Možná bychom se mohli od postav i této knihy poučit, že je třeba dávat pozor co se děje v naší rodině, mezi přáteli, v práci, ve společnosti, nemluvě o médiích a podívat se do svého srdce, zda chceme „normálně žít“ a co pro to děláme. Jak autorka říká v doslovu „snad z ní (diskuse) vzejde poznání, smíření. Kéž by.“

Podruhé DÍKY paní Ledecká, že jste se na „tenký led“ historie českého, polského, moravsko-slezského i německého národu pustila. Držím palce na další náročné období naší historie 50.léta a dál. A 1 malé přání - v 3.dílu strom života rodu lze?

Danago
10.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha stejně jako první díl.

Zdenekvdf
10.03.2021 5 z 5

Samozřejmě po dočtení skvělého prvního dílu nešlo jinak než vzít do ruky díl druhý a ponořit se do čtení. Barvitě a poutavě líčené osudy obyvatel Ostravsko Karvinska na pozadí skutečných, pro mě méně známých, historických událostí mě doslova pohltily a od čtení nechtěly pustit. Některé knížky po dočtení odložím (a nejsou špatné...) a celkem lehce se přenesu do děje dalších. Po dočtení dvou dílů ŠK se mi však tolik nedaří je tak snadno dostat z hlavy a myšlenky na momenty a události se vracejí, doznívají ještě potom, co jsem román dočetl. Zanechán velký dojem, hodnotím maximálně možným.

Katulinka69
09.03.2021 4 z 5

Krásné, úplně jsem se do příběhu vžila

minde
09.03.2021 5 z 5

Dočteno, a chce se mi brečet, že už je zase konec. Druhý díl jsem natahovala, abych ho četla déle, než první před rokem; a stejně to rychle uteklo. Ty chvíle strávené s Barkou, Ženkou a dalšími, byly tak krásné, i když většinou smutné, až tragické. S některými jsme se už museli rozloučit. Žití jejich životů, pobývání s nimi ve staré Karvinné bylo pro mě opět neskutečným silným zážitkem. A já teď dál budu žít ten svůj (v lepších časech) v nové Karviné, a netrpělivě očekávat třetí díl:-)

Kačaba79
09.03.2021 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila a teď se nemohu dočkat třetího dílu. Škoda jen, že je nemohu číst hned za sebou.

1predseda
09.03.2021 5 z 5

Neskutečný zážitek, oči dokořán, píchání u srdce a někdy touha , aby to nebyla pravda .... Tolik opomíjených událostí z našich dějin, neskutečné . Bravo !

Bubo19
08.03.2021 5 z 5

Knihu jsem se rozhodla číst teď, kdyby mě náhodou přepadaly chmury z nynější situace. A opravdu jsem se s každým odložením knihy, kterých ovšem nebylo mnoho, ráda vracela do dnešní doby. Ty roky plné strachu, nejistoty, beznaděje a zmařených snů bych vážně nechtěla zažít. Jsem ráda, že si můžu od tohoto depresivního příběhu na nějakou dobu oddechnout, ale na druhou stranu jsem zvědavá na příští osudy hlavních postav, a také na odhalení dalších opomíjených událostí z naší nedávné historie.

"Jenomže člověk musí hrát s těmi kartami, které dostane. Nemůže je složit na stůl a představovat si, o kolik líp by se mu hrálo, kdyby dostal nějaké lepší."