Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 3758 797

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

adelazelenkova
27.03.2021 5 z 5

Druhý díl hodnotím o něco lépe jak první. Zajímavé čtení od prvních stránek do posledních. Určitě se nudit nebudete. Jsem ráda, že autorka v tomto dílu tolik neodbočovala z děje, jako to dělala v prvním. Příběh je naprosto výstižný, čtivý, napínavý. Je až hrozné se zamyslet nad tím, že ve stejné zemi, v Československu, byly dějiny v různých koutech země odlišné. Zatímco v Praze se žilo “blaze” na Moravě takové štěstí neměli. Opravdu zajímavý pohled na Karvinsko, kde vše probíhalo tak trochu jinak. Po přečtení knihy mám spousty otázek, doufám, že mi na ně poslední díl odpoví. Moc doporučuji!

AnetaKor
25.03.2021 5 z 5

S každou přečteno stránkou to na vás dopadá vic a víc a když už konečně přijde konec války, osvobození, mír, tak stejně víte, co přišlo za chvili potom.

cukrovka
24.03.2021 5 z 5

Tento díl dokázal skvěle navázat na ten první. Zajímavé a čtivé, skvělé vykreslení atmosféry a prostředí. Je to kronika života obyčejných lidí na pozadí historických událostí. Oceňuji, že jsem si doplnila znalosti z historie naší země. Problémy tohoto kraje mi byli utajeny, ve škole jsme se o tom neučili. Překvapilo mě, že při zabrání Sudet sehrálo svou roli i Polsko, které si zabralo také část území.
Už se těším na další osudy rodiny na pozadí dalších historických změn.

vevu.
24.03.2021 5 z 5

Uf, tento díl byl stejně "nadupaný" jako ten první!
Pořád a pořád mě překvapuje, jakým těžkým situacím museli Slezané čelit. O to víc mě zaráží, že se o tom běžně člověk nedozví, že se o tom neučí...
Tím spíš je tato série "must read"...

Kopretina_aku
24.03.2021 5 z 5

Začátek byl pro mne rozvláčný a trvalo mi, než jsem se začetla a zorientovala v postavách. Je to i moje chyba, četla jsem první díl před rokem. Přesto se mi tento díl četl hůře, místy na mě až moc zdlouhavé řešení politiky a česko-polských vztahů. Co se týče obsahu a postav, ač byla první část tenčí, byla pestřejší. Je znát, že autorka pečlivě zkoumala historii a prostředí, kde se děj odehrává a čtenáři se hojně rozšíří obzory a poučí se o historii, v tomto ohledu klobouk dolů před autorkou.

JaKa1974
23.03.2021 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem se nemohla dočkat, až do ruky dostanu druhý díl a začnu číst. A musím říct, nelituji. Moc děkuji autorce a obdivuji její schopnost dostat tak složitý a nelehký osud jedné velké rodiny na stránky knihy. Knihu jsem četla v každé volné chvilce, hltala jsem každé slovo. Kniha, ač se jedná o složitý příběh, je napsaná velice srozumitelně. Prostě nádhera a těším se na třetí díl... Kdypak asi vyjde?

DanaKa81
23.03.2021 5 z 5

Přání autorky Karin Lednické se vyplnilo a její zásluhou se příběh karvinského regionu dostal do širokého povědomí. Krásně čtivý román opět příjemně překvapil. Nezbývá nic jiného než si počkat na závěr trilogie

KatarínaK.
23.03.2021 5 z 5

Teda! Myslím, že paní Lednická a její tvorba se časem dostane do hodin literatury, a naši potomkové se o ní budou učit jako o skvělé autorce 21.století. Jsem velmi ráda, že se v dnešní době dostávají ke slovu i silná témata. Nejen, že je dobré připomenout si naši historii, ale také jak spokojené životy si vlastně žijeme a často si toho málo vážíme. Šikmý kostel 2 je smutný, emotivní, barvitý a hlavně skvěle napsaný. Vůbec bych se nedivila, kdyby se dočkal filmového zpracování.

Pisquosus
23.03.2021 4 z 5

Kniha se četla dobře, pravdou je, že už ne tak svěže jako první díl.

Mě tato doba strašně fascinuje, naše země soužená první světovou válkou, obdobím klidu a pak zase další válka... A z války nás "vysvobodil" socialismus...

Neustále se o něco bát, nemít co jíst. Na co my si vlastně teď pořád musíme stěžovat?

Když jsem tuto knihu četla, nejvíc jsem se zamýšlela nad pasážemi, kdy děti se hrnuly ke stolu, aby snědly polévku s pár kusy brambor, nebo že měly na hraní jednu otlučenou hračku z vypálené hlíny.

A co ty naše děti? Jaká bude tato a všechny další generace? Je fajn se občas zamyslet nad tím, co vlastně pořád řešíme my teď a jak to bylo v době, která není zase až tak dávno.

alnahu
23.03.2021 4 z 5

Další díl románové kroniky odehrávající se mezi lety 1921 až 1945 nás opět zavede do Karviné a Těšínska , kde se setkáme opět s Barkou, Ludwikem a Julkou z minulého dílu.-příběh plynule na minulý díl navazuje. Do každého časové období jsou zasazeni různí hrdinové té doby, prostřednictvím jejich osudů nás kniha vtáhne do děje. Příběh je psán podle skutečných událostí ,které se odehrály během 24 let. Kniha čtivá ,ale přeci jen se mi líbil a četl první díl lépe.

cherubinka
23.03.2021 2 z 5

OK, půjdu proti proudu nadšených komentářů.

Jedničku jsem zhltla. Doslova. Čtivé, srozumitelné, svižné a přehledné.

Dvojka? S nadšením jsem se začetla. Byť jsem knihu začala čist ihned po jedničce, chvilku jsem se musela orientovat v tom kdo je kdo a ke komu má jaký vztah. A s každým odložením knihy znovu a znovu.

Rychlé přeskakování z roku na další rok, nové a nové postavy a hlavně až příliš mnoho politiky.

Třetina knihy rozvleklá, nečitelná a nudná. Chápu, jde o rozsáhlé a mně dosud neznámé téma, ale... :/

Jsem zvědavá, jak se autora "popere" s poslední dekádou.

ut.la
22.03.2021 5 z 5

Nezklamala. První díl jsem hltala, druhý jakbysmet. Kronika obyčejných, těžkých, smutných a zejména lidských osudů jedné rodiny, jejíž členové jsou zmítáni historickými událostmi. Skvělá typologie postav, vykreslení atmosféry - ohromně autentické, autorce věříte všechno.

Aktij605
22.03.2021 5 z 5

Výborná a čtivá knížka, která se zabývá velmi zajímavým tématem z oblasti historie naší vlasti. Už první díl Šikmého kostela mě hodně oslovil ...určitě doporučuji přečíst.

zuzana4587
22.03.2021 5 z 5

Jsem autorce vděčná, že v závěru knihy prozradila čtenářům osudy hlavních postav, na které čekali. Rozumím dobře, proč to jiní autoři nedělají - kór u knižních sérií - ale zde jsem to velmi uvítala. Kniha je stejně jako první díl velmi čtivá, líbezná, do hloubky propracovaná (dokážu si představit hodiny a hodiny bádání). Zbožňuju, když si nikoliv naučnými knihami zároveň doplňuju znalosti, což je přesně případ Šikmého kostelu. Kniha zaujme jedno z nejlepších míst v mé knihovně. Nemůžu se už teď dočkat závěrečného dílu.

Lehrerin
22.03.2021 5 z 5

Dočteno! Už dlouho se mi nestalo, aby mě knížka takhle pohltila. Běžela mi před očima jako film. Smutný film, ale zároveň obydlený spoustou nádherných lidí, kterým držíte palce a nepřestáváte doufat, že nakonec všechno dobře dopadne. Takže paní Lednická, kdy bude třetí díl?

boox
22.03.2021 4 z 5

Upřímně ... za mě trošičku zklamání, způsobené možná maximálním nadšením z prvního dílu. Hlavně ze začátku knihy docela trvá, než se děj rozběhne a autorka opakuje a připomíná (mnohdy ne úplně podstatné) události prvního dílu. V tomto smyslu si myslím, že by knize cca o 100 stran méně neuškodilo. Každopádně i tak je Šikmý kostel perlou v současném knižním světě, zavaleném hromadou slátanin. A před autorkou jedině klobouk dolů. Práce, kterou si se psaním musela dát, je na knihách znát. Romancí můžete do roka napsat dvacet, protože si tam můžete navymýšlet cokoliv. Ale pokud chcete, aby historický román byl autentický, myslím, že to vyžaduje roky příprav. A tak je znát, že autorka asi poslední roky žije jenom tímto příběhem, ať už na knihách samotných, nebo i na webovkách plných doprovodného materiálu. Práce to musí být nesmírně zajímavá, ale já bych na to neměla trpělivost :-) A proto je úžasné, že někdo tu trpělivost má a světlo světa pak můžou spatřit takové krásné příběhy.

amanek
22.03.2021 5 z 5

První díl jsem přečetla hodně rychle a bohužel i díky tomu jsem některé věci zapomněla. Chvíli mi trvalo, než jsem si zase vzpomněla a do druhého dílu se začetla. Ale pak už jsem se nemohla odtrhnout a četla do noci.
Tolik neštěstí a utrpení v jedné rodině.
Znovu si uvědomuji, jak se teď máme dobře!

michaela7087
22.03.2021 5 z 5

Stejně jako první díl i tahle kniha je skvostem české literatury. S láskou a úctou děkuji autorce za nádherný čas strávený u jejích knih.

stju
21.03.2021 5 z 5

Jako spousta čtenářů jsem byla nadšena prvním dílem Šikmého kostela a musím dodat, že čekání na díl druhý mi v tomto čase velmi smysluplně vyplnil na Fb Hradecký slunovrat moderovanou besedou s Karin Lednickou "O Šikmém kostele ze šikmého kostela". Účastnil se jí i karvinský farář Przemyslaw Trazsyk přímo od svatého Petra z Alkantary. Sice už nejde autorce pokládat dotazy, ale těm z Vás, které autorka svou tvorbou oslovila a v únoru živě besedu nesledovali, doporučuji.
Co říct po přečtení druhého dílu...
Pokračování kroniky jsem opravdu vnímala jako netrpělivě očekávané setkání se starými, důvěrně známými přáteli, kteří mají své lepší i horší stránky, tak jako my všichni. Zase jsem s nimi prožívala jejich osudy..., ale dál bych vlastně jen opakovala mnohé, co už tu v komentářích zaznělo. Takže za všechny bych jen souhlasně přitakala komentujícím "rumova_kulicka", "betička", "lenka31" a mnoha dalším.
Na závěr jen pro zajímavost - učebnici pro prvňáčky "Poupata", která je na fotografii v příloze, doma mám, tak jsem si na straně 81 toho "mravenečka" vyhledala.
A úplně nakonec, veliké přání do třetího dílu, na který se moc těším - Ať se Tomaszka podaří Anušce vypátrat!

Ilona70
21.03.2021 5 z 5

Měli by si to přečíst všichni, kdo si myslí že se dnes máme špatně, v této knize je popsán život, který bych s jejich aktéry rozhodně neměnila. Autorka si dala hodně práce se zjištěním historických skutečností, to bohužel není pravidlo. Už se nemůžu dočkat dalšího pokračování.