Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1478 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

tibby
20.06.2020 3 z 5

Dobrá knížka pro všechny, kteří si chtějí udělat pořádek v severské mytologii. Opravdu nám to ty marvelovky pěkně zamotaly, ale tak s tím se dá počítat a asi nikdo je nepovažuje za bernou minci, co se severské mytoogie týče.. :)
Za mě super, a ano, je to jednoduše napsané, ale podle mě to není na škodu, naopak, pro člověka, co není odborník a chce si jen rozšířit obzory, je to naopak výhoda.

Janniska
16.06.2020 5 z 5

Konečně mám v té severské mytologii pořádek, bo Ti Marveláci v tom dělaj maglajz!Super napsané příběhy o Ódinovi,Tórovi,Lokim a jim podobným bohům,obrům,skřítkům i lidem.Takový severský starý báje a pověsti :-)

marti7729
16.05.2020 3 z 5

Severska mytologie me zajima, nicmene mi prislo podani legend jak kdyz to vypravi dite a to mi trochu vadilo. Nakonec jsem to prelouskala kdyz jsem to cetla s dcerou pred spanim :D ty drsnejsi casti jsem nahradila ????

ADE138
16.05.2020 4 z 5

O severské mytologii jsem toho moc nevěděla, z marvelovek jsem znala Thora , Odina a Lokiho, měla jsem potuchu o Valhale, někde jsem zaslechla termín Ragnarok..A to je asi tak všechno. Tahle kniha to vylepšila, opravdu mě bavila a jen lituji, že mě tak dlouho míjela.

Ikkju
29.04.2020

Do čtení se mi moc nechtělo, jednak to není moje parketa, jednak znám autora z trochu jiných témat. I když vlastně ne, jeho romány i povídky jsou přeci mytologií prošpikované. Nakonec jsem knihu víc než užil, a ještě dnes přemýšlím o tom, co by dělali severští bohové beze zbraní ukovaných trpaslíky. A je vlastně jedno, jestli je od nich bohové získali v převlečení za rockového faráře nebo v hrubém ovčím kožichu. Švagrová se s dárkem strefila!

TeoPol
06.04.2020 5 z 5

Velice dobrá a pohodová kniha (když pomineme ty vraždy :)), v severské mytologii se podle mě není lehké vyznat ale Neil Gaiman nám v této knize vše povypráví a vysvětlí.

Terka15
16.03.2020 3 z 5

Ze začátku knihy to vypadalo jako vydaný sobour poznámek k Americkým bohům, ale následující povídky byly velmi čtivě napsané. Taková pohodování knížka a čtení před spaním.

Mooneylan
12.03.2020 5 z 5

V mytologiích obecně se dá vyznat jen s notnou dávkou trpělivosti, mapou a dostatečně velkým notesem, který obsáhne ten neuvěřitelný rodokmen všech bohů a hrdinů. Neil Gaiman nám knihou Severská mytologie udělal neuvěřitelnou službu a zásadní příběhy severského panteonu shrnul do čtivé podoby, kterou slupnete za dvě jízdy metrem. Víc takových knih! :)

Opisska
05.03.2020 4 z 5

Moc se mi líbila, sem fanoušek severské mytologie :)

Pan_Skala
27.02.2020 4 z 5

Jednu věc Gaimanovi nikdy nemůžu upřít a to, že umí psát neskutečně čtivě a stejně překladatel, protože tohle se při mých volných chvílích četlo doopravdy nádherně. Krásně převyprávěné báje severské mytologie. Většinu z nich jsem ani neznal ačkoliv my některá jména a pojmy byly známé díky filmům od Marvelu nebo počítačovým hrám.

Co bylo více šokovější, že severští bohové nebyli nějací klaďasové, ale občas pěkný parchanti. Pomineme Lokiho, který to prostě má v sobě. Jistě to bylo dáno i dobou ve které mýty vznikaly, protože drsný bůh spíše navnadí k pořádným činům.

Jisté je, že tímhle Gaimanovým dílem určitě neprohloupíte a pokud vás trošku zajímá severská mytologie tak už ji musíte mít v knihovně.

Lizard
25.02.2020 2 z 5

Tak já nevím.... ačkoliv nejsem kdejakým fanouškem severské mytologie, tak jsem se na knihu těšila a bohužel mě vcelku zklamala. Při čtení jsem se nudila a s vidinou, že knihu bzry dočtu, jsem se do čtení nutila. Myslím si, že tyto báje by šlo čtenáři předložit mnohem lepší formou, ale třeba je to jen ne zcela dobrým překladem? Za mě tedy bohužel horší průměr...

Hanys_
09.02.2020 3 z 5

Takový spíš průměr. Na Gaimana možná až slabota, ikdyž samozřejmě některé příběhy byly dost fain. Jako celek ale prostě ne tak vtahující.

Caa
04.02.2020 3 z 5

Zaskočil mě formát vzájemně provázaných povídek, takže jsem se do čtení musela trochu nutit, ale jsem ráda, že jsem vytrvala. Kniha je čtivým a zábavným úvodem do severské mytologie, který osloví i mladší čtenáře.

morienhithwen
03.02.2020 2 z 5

Mám potřebu poznamenat, že nejlepší převyprávění severských bájí má na svědomí Zdeněk Šmíd. V Gaimanově podání je to překvapivě velká nuda.

Tyet
30.01.2020 3 z 5

Nenáročná knížka volného převyprávění příběhů severské mytologie, vlastně k tomu ani není co říct, neurazí, nenadchne.

KristynaBrandy
30.01.2020 5 z 5

Jakožto milovník seriálu Vikingové jsem si nemohla nechat ujít příběhy severské mytologie. Příběhy jsou krátké a jakmile se začtete, nemůžete se odtrhnout. Jak Odin přišel o oko, jak Thor přišel ke kladivu, jak se zrodila země a kdo byli první lidé? Příběh bych se také určitě nebála předčítat dětem :) Krása střídá nádheru a já se k této knize budu určitě vracet :)

jakub2418
28.01.2020 4 z 5

Měl jsem hroznej problém oddělit si postasvy z knihy od filmových,ale jinak se mi to líbilo. Loki je správnej "Bad Guy".

harena
19.01.2020 5 z 5

Severští bohové kolem mne jen lehce přešly např. v seriálech Hvězdná brána, takže vlastně severskou mytologii neznám a toto je moje první setkání s ní. Báje, které pan Gaiman sepsal jsou krátké, vtipné, srozumitelné a příjemně antistresové. Bavilo mě to a myslím, že pro první seznámení se severskými mýty je kniha opravdu vhodná.

takana
31.12.2019 3 z 5

Taková průměrná kniha.

Patapuf
27.12.2019 3 z 5

Největší výhodou této knížky jsou velká písmena.... budete to mít rychle za sebou.... jinak co se obsahu týče jsou to prostě bajky.... nic víc, nic míň.....