Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1480 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

Holumar
16.12.2019 5 z 5

Bylo to úplně jiné než jsem čekala a přece zábavné.

Určitě se k ní ještě vrátím

Peti
16.12.2019

Knihu jsem si zapůjčila v knihovně díky čtenářské výzvě. Na četbu jsem se moc těšila, legendy mám ráda, ale byla jsem zklamaná. Čekala jsem více výpravné příběhy.

coppacabana
07.12.2019 3 z 5

Už od chvíle, kdy jsem knihu zahlédla v knihkupectví, jsem toužila si ji přečíst. Může za to právě ta překrásná minimalistická obálka.
Nicméně, jak jsem se pustila do čtení, hned mi bylo jasné, že to nebude můj šálek čaje. Představovala jsem si, co se týče stylu, docela něco jiného. Něco možná velkolepějšího, tajemnějšího, epičtějšího, něco trochu květnatějšího, něco plné tropů a figur.
Místo toho mi byl prezentován tento docela střízlivý styl vyprávění, který nejen, že mě nudil, ale také ve mně vzbudil pocit, že je snad kniha určená pro děti. Možná to byl autorův účel - sdělovat události věcně, moc se do toho nemíchat nějakými složitými větami. Možná takový zkrátka je autorův styl, což nemohu posoudit, jelikož jsem doposud Gaimana nečetla.
Někdy jsem také úplně nerozuměla, proč některé postavy jednají tak, jak jednají. Nicméně to sotva můžu dávat autorovi za zlé. Zaprvé je to již zkrátka daná povaha bájí a pověstí - většinu skutečností nám pouze sdělují, nevysvětlují, proč to tak je. Zadruhé je Gaimanova "Severská mytologie" pouhým výtahem z těch nejzajímavějších mýtů, tudíž od ní nemůžu vyžadovat, že opodstatní veškeré motivy postav ve formě dalších příběhů.
Na druhou stranu bylo fascinující číst o příbězích, které jsem doposud viděla jako krátké digitální řádky na monitoru.

duch72
04.12.2019 4 z 5

Tohle se mi líbilo, a hodně. Nevím, nakolik se autor držel předloh (jakých vlastně?), ale je to napsáno velice čtivě a vtipně. Doporučuji jednak těm, kteří jsou fanoušky světa Marvelu. Severští bohové mi zde přijdou více autentičtí (ve smyslu: uvěřitelnější - coby křesťan doopravdy věřím jen v jednoho Boha ;-), nežli ve filmovém podání. Tak například Thor je tak trošku naivka, kterého Loki snadno kdykoliv převeze. A pak ještě doporučuji těm, kdo si chtějí přečíst Americké bohy - ne, že by na sebe ty knihy nějak navazovaly, ale nějaké niterné propojení mezi těmi knihami rozhodně je :-)

Eicherik
30.11.2019 5 z 5

Nutno podotknout, že příběhy v této knize znám a nejvíc mě zajímalo, jak se Neil Gaiman k tomuto tématu postavil. Gaimanova kniha je beletristickým zpracováním starých islandských rukopisů a výsledek je podobný tomu, jak stejné téma pojaly u nás Helena Kadečková a Ivana Vízdalová ve svých knihách. Možná jen kapitolu o Ragnaröku zpracoval Gaiman o něco podrobněji. Knihu bych doporučil všem českým a slovenským čtenářům, kteří se s germánskou mytologií ještě nesetkali, protože je to vyprávění nejen nádherné, ale jedná se o jeden ze skutečných kořenů evropské kultury a civilizace.
Na závěr už jen pochválím důstojný obal tohoto dílka.

Veríňák
25.10.2019 3 z 5

Moc jsem se těšila, ale bylo to celé takové psané horkou jehlou. Nevím, jestli je to tím, že řecké báje jsou známější nebo ty naše prostě bližší, ale tohle mi přišlo hrozně odfláknuté a celkově dost chudé (jazykově především) a s výše zmíněnými se to nedá vůbec srovnávat.

Arcticus
22.10.2019 3 z 5

Skôr klasicky prerozprávané staré severské báje. Myslím však, že pre úplneho laika, ktorý sa chce niečo dozvedieť o severskej mytológii to na začiatok úplne stačí.

ThrisaManx
18.10.2019 3 z 5

Moje druhá kniha od Gaimana, a opět z ní nejsem nijak valně nadšená. Čekala jsem od toho něco jiného. Bylo to klasické převyprávění mýtů a bájí a já přitom čekala, že to autor podá trochu zajímavější formou. Některé příběhy byly docela nudné, některé ale naopak super. Ke konci už jsem si knihu užívala. Bylo zajímavé poznat Ásgarďany zase z jiného pohledu, než jak nám je představil Marvel.

Chidlink
13.10.2019 4 z 5

Skvělá kniha na čtení před spaním. Vždycky přečtete jeden příběh a hned usnete. Je to antistresová záležitost :)

Plague
26.09.2019 5 z 5

Tohle se hodně povedlo! Se střípky severské mytologie se potkal snad každý člověk aniž by si to uvědomoval. Já jsem se s ní potkal už v tolika filmech, knihách, seriálech, hrách (Senuas sacrifice za mě jedna z nejlepších her). Asi každý zná Thora díky těm filmovým sériím, které mě, Ódin budiž pochválen, naprosto minuly.
Gaiman vypráví celý příběh od začátku a dozvídáme se, jak který bůh přišel na svět a jak dostal tu kterou hračku. Příběhy jsou obsáhlé tak akorát, aby bavily a nezačaly nudit. Několikrát jsem zažil to „AHA“, když zaznělo jméno boha nebo nějaké té božské relikvie, které jsem viděl/slyšel už někde dříve. Člověk se hned cítí vzdělanější ….. víte co myslím. Ten pocit kdy si říkáte, tohle se jedou bude hodit a někde si zahraju na chytráka (ono to stejně spíš zapomenu). Příběhy jsou poskládány, že na sebe dějově navazují, což může být samozřejmé, ale není.
Je fajn číst o bozích, kteří dělají stejné chyby a mají stejné neduhy jako jejich ovečky. Mockrát jsem se opravdu dobře bavil.
No a končí to vše Ragnaroköm …. nebo začíná? Přečtěte si to sami.
DOPORUČUJI!
P.S. DOPRDELE ale ty názvy a jména!! Tohle číst někomu nahlas, tak si zlámu jazyk.

TheSeventhCrow
26.09.2019 5 z 5

Tohle je pro mě jedno velké překvapení. Souděno z pohledu nadšeného laika bez předchozí znalosti většiny příběhů je tato kniha parádní. Mýty nás s neuvěřitelnou lehkostí přenesou na Ásgardské pláně a zasněžený sever. Jsou psány jednoduše, ale s tajemným kouzlem, nadsázkou a humorem, který dodává mýtům ten pravý šmrnc a ukazuje autorovo nesucharské já. Myslím, že po této knize ještě mnohokrát po večerech sáhnu, když se mi posteskne po jednom nespolehlivě záludném božském egu, hoře svalů s kladivem, úžasné atmosféře či až pocítím chuť na básnickou medovinu a zmocní se mě touha dávat všem předmětům v blízkém okolí hrdinská jména. Dokonalý začátek pro všechny, kteří následně chtějí proniknout do tajů severské mytologie o něco hlouběji.

1v8na
25.09.2019 3 z 5

Některé příběhy jsem vyloženě "žrala" jiné mě vůbec nebavily. Kniha mi přišla průměrná. Nejvíce mě bavily legendy, kde měl hlavní roli Tór - to byl můj hrdina.
Naopak Lokiho jsem nenáviděla od první stránky, na které se objevil.

Vlk.kh
20.09.2019 5 z 5

Skvělá kniha pro milovníky severské mytologie a to i pro úplné začátečníky, protože kniha je psaná srozumitelným jazykem, narozdíl od veršovaných ság, ze kterých vychází - ale i to bych doporučil přečíst, Edda, apod. jsou alfou, omegou pro všechny vyznavače Ásů a jejich příběhů.

m.sosinka.m
17.09.2019 5 z 5

Kniha krásně napsaná. Opravdu čtivá. Opravdu navozuje pocit že sedíte někde u ohně a vypravite příběhy o bozich. doporučuji

pazdy15
16.09.2019 5 z 5

Krásně podané, místy i humorně psané povídky. Dozvěděl jsem se i plno detailů - např. jména Thórových kozlů, kdo ukoval kladivo atd... Gaiman píše luxusně ve všech ohledech a žánrech, a tato kniha to zajisté potvrzuje :) 5 z 5

semmi
09.09.2019 3 z 5

Pěkná oddechovka pro pohádkáře

ainekarlickova
06.09.2019 5 z 5

Skvělá kniha pro milovníky severu, historie a mýtů. Neil Gaiman je prostě právem legenda.

smardice
03.09.2019 4 z 5

Moje první kniha tohoto spisovatele a jsem nadšená, i když severská mytologie je krutá tak jako severské detektivky. Kniha se dobře se četla, rozšířila vědomosti a poučila. Rozhodně doporučuji nejen pro začínající milovníky severské mytologie.

Plechy1
31.08.2019 5 z 5

Gaiman prostě psát umí a dokazuje to i v této knize. Kniha je velmi čtivá a zábavná i pro ty co se o severskou mytologii nezajímají. Gaiman knihu píše jako kdyby vám povídal u táboráku nejrůznější dobrodružství ze severského světa a díky tomu je Severská mytologie pohodové čtení.

happy-smile
23.08.2019 4 z 5

Pokud vás zajímají severské mýty a máte rádi knihy ve stylu Staré řecké báje a pověsti, tak určitě neváhejte. Jedná se o báje, mýty, pověsti, pohádky - a takovým stylem je kniha taky sepsaná. Jako když si lidé příběhy kdys předávali mezi sebou. Pokud tedy hledáte něco vědečtějšího, potom pro vás tento kousek asi není. Za mě moc pěkné a poučné.