Vykoupení krví

Vykoupení krví https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240756/bmid_sestra-fidelma-vykoupeni-krvi-kBb-240756.jpg 5 48 15

Sestra Fidelma série

V osmnáctém příběhu pátrá sestra Fidelma po vrahovi krále Colgúa Píše se rok 670 a král Colgú pořádá na svém hradě hostinu pro význačné panstvo. Náhle do síně přichází řeholník, který prý králi přináší důležitý vzkaz. Vzápětí se ale posel na Colgúa vrhá a s výkřikem „Pamatuj na Liamuin!“ ho probodne. Je sice zneškodněn, ale král bojuje o život. Kdo je to Liamuin? A kdo stojí za pokusem o vraždu? Vyšetřováním je pověřena králova sestra Fidelma, vzdělaná právnička, a její muž, bratr Eadulf. Musejí se vydat na území svých úhlavních nepřátel, příslušníků kmene Uí Fidgente, odkrýt temná tajemství kláštera Mungairit a vypravit se do hrozivé horské tvrze bezbožného tyrana. Po celou dobu výpravy je provází nebezpečí a násilí, až nakonec odhalují zdrcující pravdu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

Atonement of Blood , 2013

hanzmb
25.09.2023 5 z 5

22 dílů s Fidelmou. Ty nejhorší byly výborné, ten zbytek vynikající a to je často nedostačující výraz. Pokud bych měl někdy možnost cestovat časem, tak jedině do Irska 7. století. Autor je neskutečné spojení literáta a historika. Děkuji za spoustu krásných chvil u Vašich románů pane Tremayne.

Luigi1
01.06.2023 5 z 5

Podle mě plný počet bodů

konicekbily
17.03.2022 5 z 5

Historické detektivky mého oblíbeného autora jsou zasazeny do Irska před mnoha lety.
V příběhu je spousta historických informací a tak ani nevím, zda čtu detektivku anebo historickou literaturu. Asi obojí. Zápletka detektivky je opět skvělá, možná až moc zamotaná. K té historické části: můžeme tehdejším obyvatelstvu Irska závidět jakou důležitost dávali na čest, věrnost, slušnost a jak nenáviděli zradu!
Jak byla jejich společnost na úrovni v dobách v porovnání s naší v tehdejší době a s naší v době současné!

Eicherik
07.02.2021 5 z 5

Základní osnova příběhu je povedená, jen je to celé moc překombinované. Zjednodušení by příběhu určitě pomohlo a těch spiknutí je už přeci jen nějak moc. Možná bych také ty vysvětlivky původních irských výrazů a překlady latinských vět přesunul na konec knihy. Co by čtenáře zajímalo, to by si nalistoval.

Vojslava
26.07.2018 5 z 5

Otázky lásky, věrnosti, zrady, cti a vlastního prospěchu jsou v tomto díle snad ještě intenzivnější, hodnotím ho velmi vysoko (kromě samozřejmé vysoké úrovně vyprávění). Nakonec i na hodnotu rodinného života dojde, takže se doufám v příštím díle mohu těšit na další zapeklitý případ i na nahlédnutí do zákulisí starého Irska!

wooloong
01.06.2018 5 z 5

Tak tentokrát to kmen Uí Fidgente opravdu přehnal! Ještě že je ten Conrí loajalita sama. Někdo by měl překladatelce vysvětlit rozdíl mezi standardem a standartou, protože říkat válečné zástavě standarda je překladatelské faux pas.

Ladiva
02.07.2017 4 z 5

Veľmi príjemná historická detektívka. Trochu ma rušilo priveľa vysvetliviek pôvodných írskych výrazov a slov,aj napriek tomu sa však čítala dobre a nevadilo, že som nečítala všetky predchádzajúce diely tejto knižnej série.

klarence
15.05.2017 5 z 5

Po dlouhé době jsem se vrátila k tomuto autorovi a rozhodně to nebyla chyba..
mám ráda historické detektivky , kde se i dozvíte něco z historie ..

čef
16.06.2016 5 z 5

Historické knihy od historiků mají čtenářům se zájmem o dobu minulou vždy co říci nového a zajímavého. Tato kniha je plná informací o tom, jak to na Irském ostrově za dávných časů chodilo, jak poměrně vyspělý byl soudní systém v době, kdy u nás bylo právo a spravedlnost v úplných plenkách. Vyprávění ale není suché, je zde hodně napětí, detektivního pátrání a překvapivé dedukce, takže si i čtenáři detektivek přijdou na své.

Selinute
16.05.2016 5 z 5

I tentokrát u mě Tremayne získává plný počet. Moc pěkné čtení!

vincek1
15.05.2016 5 z 5

Pan Tremayne opět nezklamal. Když jsem knihu objevil v knihovně, měl jsem druhé vánoce.
Zdá se mi, že knihy p. Tremayna jsou čím dál lepší a lepší. Jen tak dál.

Ulala
09.03.2016 5 z 5

Mám ráda Irsko. Odpověď na otázku proč, však zní: ani nevím. O Irsku jsem pouze četla, viděla o něm filmy. Připadá mi však, že je to země, která kromě úchvatné krajiny má svou historii. Když jsem objevila spisovatele píšícího historické detektivky situované do Irska, koupila jsem knihu a začetla se, už ani neví do kterého z titulů. Tremayne mně „chytil“. Je překvapivé kolik historických informací jsem se dozvěděla při čtení detektivky. Právní systém doby, ve které se příběhy odehrávají, je úchvatný. Vývoj tzv. pravé víry velmi zajímavý. Nelpím na přesných historických datech v beletrii, ty si mohu najít v historických spisech či encyklopediích. Příběhy sestry Fidelmy mi však poopravily názor na některé historické události, které jsem dříve nezkoumala, protože jsem si myslela, že je vše jinak. Poslední kniha (za rok a půl se mi povedlo přečíst všechny příběhy) mi připadala ucelenější. Zápletka opět skvělá. K vyřešení případu je komentář zbytečný. Kniha se čte jedním dechem. Je velmi zajímavé sledovat myšlenkové pochody právničky, která přes různé překážky a své vlastní problémy, dospěje pro čtenáře většinou k překvapivým závěrům (pokud ovšem nejuknete na konec knihy – to však nedoporučuji, zajímavější je postupný vývoj situace). Doporučuji a dávám pět hvězdiček.

MAXA71
10.02.2016

Nesklamala ako vždy. Výborná.

Keddie
20.01.2016 5 z 5

Nepřestane mne fascinovat vyspělost Irské společnosti v době, kdy u nás teprve nějaká společnost začala existovat. I v tomto románu je Fidelma Fidelmou. Její skálopevné trvání na dodržování zákona, i když není zrovna v pozici, kdy si to může dovolit, je imponující. Příběh jako obvykle perfektní, napínavý a s překvapivým rozuzlením (i když vraha jsem si tentokráte celkem tipnul).

elizabeth_ba
03.09.2015 5 z 5

Fidelma se odhodlala vystoupit z církevního řádu a místo toho, aby si užívala postavení sestry vládnoucího krále Mumanu, Colgúa, postavení uznávané právničky (dálaigh) ve všech pěti královstvích a klidného pobytu s manželem a synem v sídelním hradu Cashelu, zase dojde k události, které jí to vše překazí a která se jí navíc bolestně dotkne... Vyšetřování pokusu o vraždu krále Colgúa zavede Fidelmu a Eadulfa na území podrobeného a nepřátelského Uí Fidgente a do doby poslední velké bitvy s nimi. A naprosto nic není tak, jak se zdá, a je potřeba si všímat i zdánlivě úplných maličkostí. Přečteno přesně za dva dny, no vlastně tři, čtení se protáhlo přes půlnoc a nemohla jsem se (koneckonců jako vždy) od Fidelminých a Eadulfových případů odtrhnout. A těším se na další, neboť v Anglii jsou už o dva díly napřed (viz http://www.sisterfidelma.com/books.html).

Ale i zde už se vyskytla tzv. množstevní chyba - rozuměj autor píše tolik knih, že se chybě nevyhne (to dokázal jen mistr van Gulik) - v minulém díle (Sedmá polnice) byl brehon Aillín hlavním brehonem Colgúova království (mimo jiného vede závěrečné slyšení v opatství Lios Mór a připomenu, že Fidelmy se jeho zvolení nejprve dotklo, neboť čekala, že si rada zvolí ji, dokud nepřišla na to, že jí vlastně úloha brehona tak úplně nesvědčí) a tady je najednou (po uběhnutí pár měsíců) " jen" jeho (zpátečnickým) zástupcem a hlavním brehonem, který položí život za královu záchranu je Aedo, zcela v rozporu s tím, co jsme si přečetli v díle minulém...