Šest vran

Šest vran https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3198 716

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

erousek007
03.02.2019 5 z 5

Krkavec shromazdil svych pet vran. Ted se jen dostat do nejstrezenejsiho vezeni na nepratelskem uzemi, zachranit nepostradatelneho vedce, vratit se domu a schrabnout odmenu. Avsak cesta do Ledoveho palace je velmi dlouha a kazdy ptacek si nese sve vlastni temne vezeni minulosti, jenz ptacky svira mnohem dusiveji nez opravdove mrize z nepropustne oceli.

salamandrina
30.01.2019 4 z 5

Standartní a fajn pohádka. Potěšilo a těším se na další díl

Safira7
30.01.2019 5 z 5

Úžasná, kniha mě okamžitě pohltila, přečetla jsem jedním dechem..... Doporučuji

PineApple014
27.01.2019 5 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem se do knihy začetla, protože jsem nečetla Grišu a tím pádem jsem příliš nerozuměla rozložení světa. Doporučuji při každé příležitosti nakouknout do mapy nebo do seznamu postav (u toho si však dávejte pozor, protože je tam napsáno, které postavy v průběhu knihy zemřou!), abyste se lépe vyznali.

Každopádně tato kniha je naprosto skvělá - temná atmosféra Ketterdamu, hlavní hrdinové, kteří se neštítí ničeho a zároveň mají skvělý smysl pro humor ("najmu si Wylanova ducha, aby mého ducha naučil hrát na flétnu a já mohl tvého ducha otravovat"). Doporučuji.

alekis
26.01.2019 5 z 5

Ketterdam 1. část

Do Ketterdamu přístavu kdo není padlý na hlavu ať nevstoupí!
Jinak totiž:
Než dostaví se nový den, bude podveden, okraden, proboden...
a potom pochopí!
V Ketterdamu městě, jako rozinku v těstě
vyhmátnou tě kanálové krysy, jelimánku.
Pokud máš málo pod čepicí, zato naditou prkenici,
těžko se zachráníš... Nejspíš máš na kahánku...

Potlesk na otevřené scéně, další perla do koruny fantasy! Moje první setkání s autorkou, už vím kudy se dát. Nebudu nijak přibližovat děj, je zde už přiblížen dost. Tak do toho! Kdo nečetl, neuvěří, jaké zápletky a jaký děj dokáže vymyslet jedna mladá žena. Čekám, čím mě překvapí Griša.
Ale musím: ačkoliv máme komentovat knihy a ne přítomné komentáře, zmíním zde dosti častou výtku na nízký věk hrdinů (všichni plus mínus sedmnáct let). Chce to zapátrat v rodinné historii, k dědečkům a pradědečkům, poptat se. To jenom dnes jsou všichni opečovávaní, s každým se dělá jak "s malovaným vajcem" pomalu do čtyřiceti. Z dnešního pohledu "děti" musely pomáhat doma, odejít od rodiny do služby, daleko, třeba až do Vídně či Pešti, kde musely odvádět práci, do učení, kde se s nimi nikdo nemazlil... atd. Kdo nemá informační zdroje v rodině: napověděl by například podrobný životopis Jacka Londona.

any37
26.01.2019 4 z 5

Grišu jsem vůbec nečetla, ale po přečtení Šest vran se to asi změní. Celý děj všechny postavy dokola omílaly, jak Kaz dokáže překvapit, ale na konci chrlili perličky teda všichni. Strhávám bod za věk postav, protože mi přijde až moc nízký a tím pádem i naivní. Skvělá fantasy kniha, kterou všem fanouškům YA doporučuji.

Lomeril
25.01.2019 5 z 5

Mám v tomto případě jednu jedinou výtku - kdyby autorka přidala všem postavám deset let, bylo by to všechno daleko uvěřitejnější. Ale jinak... jinak není co vytknout. Postavy fugnují každá samostatně i jako tým, Kaz vždycky něčím překvapí a jen málo knih vám poskytne tolik citátů pro každou příležitost.

Christianne.K
25.01.2019 5 z 5

Tohle byla pecka...Moc se mi to líbilo, byla jsem závislá na každém řádku. Sice se mi do knihy déle začítalo, ale to byl detail. Moc mě také nadchla čtivost a na konci jsem byla smutná, že jsem to dočetla. Vážně jsem se zamilovala do Inej a do celkové originality příběhu.

Libušš
25.01.2019 5 z 5

Jak já chodila dlouho v knihkupectví okolo téhle knihy. Nakonec mi byla darována pod stromeček.
Krásný přebal, stránky jsou z boku zbarveny do černa - už to vás přitáhne.
Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Tak moc nadšená jsem nebyla dlouho. Příběh je výprávěn po částech, z pohledu postav, které do sebe krásně zapadají a vytvoří příběhovou linku. Pro mě nezvyklé, avšak výborné. Díky vyprávění děje z pohledu členů vám neunikne nic. Kniha obsahuje vše, na co si vzpomenete. Také oceňuji tu tajemnost a prostor, představit si hlavní postavy dle svého. Zakončení této knihy je podařené.
Někde jsem se dočetla, že střídání postav vytvořilo zmatek, tudíž se to špatně četlo - já s tím nesouhlasí. Na začátku se seznámíte se všemi, jen si musíte pamatovat jména.
I přesto, bych knihu nedoporučila zcela mladým čtenářům.

silvara
24.01.2019 5 z 5

Po dlouhé době pořádné fantasy, která má spád!
Dlouhou dobu jsem téhle knížce odolávala. Obávala jsem se, že se jedná o další nafouknutou bublinu. A musím říci, že jsem byla více než příjemně překvapena. Naopak jsem nadšená. Šestice hlavních hrdinů je nejenom sympatická, ale taky nesourodá a to je příjemná změna vzhledem k tomu, co jinak na trhu vychází.
Tohle si získalo 5 hvězdiček s přehledem :)

nier
22.01.2019 4 z 5

Příjemné překvapení! I když už úplně nepatřím do cílové skupiny, tak mě Kaz a jeho prohnanost dokazali přinutit s nadšením číst. Vrhám se na Prohnilé město!

Spoiler: pátou hvězdu nedávám, protože mi tam neseděly tanky a celkově ten děj okolo závěru útěku z ledového paláce...

Pedruska01
21.01.2019 5 z 5

Těšila jsem se na tenhle příběh, aniž bych pořádně věděla, do čeho jdu. Všichni na něj pěli ódy a házeli vysokým hodnocením... a já už vím proč. V první řadě musím zmínit vizuál knihy a především tu ořízku - ohromilo mě to. Četlo se to rychle a samo, hned od prvních stran mě to vtáhlo do příběhu jako kdybych tam byla s nimi a jen těžko to pouštělo ven. Nevědomky jsem naskočila na smrtící horskou dráhu, kterou jsem jen tak tak přežila a nemilosrdně mě vyflusla na tvrdou zem. Tohle autorka umí, o čemž jsem se přesvědčila již dávno a já před ní smekám. Vždycky nasadí laťku, na kterou jen tak někdo nedosáhne. Dokáže hodně velké věci.
Tahle kniha byla netypická v tom, že měla šest hlavních hrdinů - kdo to kdy viděl v tomhle druhu literatury?, o kterých jsme se postupem času vždycky dozvěděli střípek sebe sama. Ty střípky jsem ráda sbírala a snažila se z nich poskládat kompletní obrázek, o kterém si myslím, že ještě není zcela úplný. Ne, Leigh ještě nevyložila všechny karty. Hodně dopředu jsem uvažovala, zda některého z téhle partičky - špíny, která se neštítí ničeho - budu anebo nebudu mít ráda. Bylo to jak na koupačce - bez výjimky. Všemi těmi svými činy, udělali toho tolika...
Abych byla upřímná, nejvíc jsem měla ráda Kaze, Inej, Ninu a Matthiase, především proto, že moje romantické srdce plesalo. Věřila jsem, že tady tomu tak nebude, ale autorka nezklamala, za což jsem ráda. Dalo mi to ještě víc, vážně.
Ani jeden z té bandy to neměl jednoduché a dost se nadřeli, aby se dostali tam, kde jsou. Pokládám si otázku, kdo mi k srdci přirostl víc. Nejspíš Kaz Brekker... Milovala jsem ho a nenáviděla. Byl to opravdu svým způsobem ďábel. Uměl přemýšlet a činit velmi chladnokrevně, tak aby prosperoval, bezohledně, kalkuloval a neohlížel se, blafoval a měl schované triky v rukávu, o kterých nikdo neměl ani tušení, nosil dokonalou masku. Ale projevil, že má i srdce, které buší. A tím mě nejspíš dostal.
Tenhle příběh je dokonale promyšlený do nejmenšího detailu. Mám trochu podezření, že autorka se vydávala za Kaze či ztotožňovala, jelikož hráli stejnou hru. Byla to hra s nejlepším šachovým velmistrem - u kterého není možné odhalit následující krok, přestože on sám už jich má promyšlených deset dopředu.
Byla to opravdu jízda, natřískaná akcí, žádná hluchá či nezáživná část, pěkně to odsypávalo, skvělé prolínání pohledů a vyprávění všech hlavních hrdinů. Nenechalo mě to klidnou, nutilo mě to číst dál a dál, o tom, že jsem byla napnutá jak kšandy snad nemusím hovořit. Nechávala jsem se překvapovat tím vším, co si na nás autorka potažmo hrdinové připravili a vždycky mě dostali - prostě to člověk nečeká. Bylo to šílené - to oni jsou šílení.
Za mě prostě paráda, jsem nad míru spokojená. Tahle autorka je osoba s velkým A. Hrozně se těším na pokračování, kde se chci dozvědět hromadu věcí, protože to neskončilo zrovna ideálně a především s Kazovým plánem, který je tkaný jen ze samých otazníků, za což ho nesnáším. Už teď mě mrzí, že se jedná jen o dva díly, ale třeba to bude úplně stačit. Nemám výtku. Snad jen jedno smítko na kráse. Hlavní hrdinové by mohli být starší o pár let. 20 a výš, ne? Anebo už jsem stará já? :D Ale jinak samozřejmě a rozhodně doporučuji - stojí to za to. :)

hetty64
14.01.2019 5 z 5

Kniha plná překvapení, která nenechá čtenáře v klidu ani po přečtení poslední strany.

Příběh je zajímavý a pro mě zase něčím novým.

Chvíli mi trvalo zvyknout si na zvláštní slova a názvy, ale k prostředí i postavám jazyk sedí.

Spisovatelka si dala velkou práci. A, dle mého názoru, dosáhla skvělého výsledku.

Christine97
14.01.2019 5 z 5

Fantasy Šest vran nabízí čtenářovi promyšlený, nespoutaný, strhující a velmi čtivý příběh, který vás do děje kompletně pohltí již po několika stránkách textu. Všem klíčovým postavám se dostává zaslouženého prostoru a díky pohledu na dění z více úhlů pohledu postav je tak kniha pozvednutá na vyšší úroveň. Až do poslední stránky jste napnutí a čekáte, co se stane dál. Oceňuji i krásné zpracování knihy, které obohatily mapy daného světa i jiné ilustrace.

markulka
09.01.2019 5 z 5

Naprosto úžasná jíza od začátku až do konce. Zamilovala jsem si každou stránku knihy, každou kapitolu a každý ďábelský plán, který se Kazovi zrodil v hlavě. Po dlouhé době další knížka, která si mě opravdu celou získala... Nemůžu se dočkat, až se vrátím do ulic Ketterdamu v dalším dílu!

Malinali
09.01.2019 2 z 5

Bylo mi doporučeno, asi to není můj šálek kávy, snažila jsem se, ale nějak jsem nevěděla, kde jsem, kdo je kdo, co proč dělá. Na mě moc zmateně psané.

jitka7047
07.01.2019 2 z 5

Kniha pro teenagery.. Už jen to, že věk účinkujících je kolem 15 let a v podstatě jsou nejobavanejsimi v místním "podsvětí". A taky to, jak lehce že všeho vybrusli....proste nedobitne dveře jdou lehce otevřít, nejlepší ochranka se dá obalmutit atd. bez hlubšího vysvětlení jak to vlastně udělali. Prostě protože jsou nejlepší.... Ale v konečne fázi to čtivé je.

Mitculka
06.01.2019 5 z 5

Tak prvních 50 stran se četlo opravdu těžce. Autorka vás přímo hodí do děje, do světa a s ničím se moc nemaže, měla jsem zprvu problém orientovat se v postavách, místech, ve všem...po chvílí se to ale zlomilo a PANE BOŽE! To bylo fakt skvělé čtení! V některých pasážích jsem se ani nemohla odtrhnout, jak to bylo napínavé. Postavy byly skvěle propracované a komplexní a postupné odhalování jejich minulosti bylo dechberoucí. Největší sympatie ve mně vzbuzovala asi Inej a samozřejmě Kaz, ale i všechny ostatní jsem si opravdu oblíbila. Rozpačitá jsem, kromě těch prvních 50 stran, byla jen z jedné pasáže na konci (nebudu blíže zmiňovat, ať nespoiluju), která mi i na fantaskní svět přišla taková přitažená za vlasy. I tak to ale jako celek bylo úžasné. :-)

Tuhle knihu můžu s klidným srdcem doporučit!

PS: Žádný slzy. Žádnej pohřeb.

kedlis
06.01.2019 5 z 5

Ze začátku jsem byla trochu zmatená, ale potom jsem se do toho dostala a celé to bylo jen lepší a lepší. Postavy jsou vykresleny zajímavě, hlavně žádná není stejná, všichni mají své světlé a temné stránky a důvody pro to, co dělají a autorka nám nabídla i pohled do jejich minulostí, což nám umožňuje ještě více pochopit jejich osudy.
Každopádně co mi trochu vadilo a bránilo mi to si knihu pořádně užít byl jejich věk - kdyby byli o 5-10 let starší bylo by to celé více "uvěřitelné".

Jonny
04.01.2019 4 z 5

Když si člověk odmyslí věk účinkujících postav (Dobře, dobře... je to pro teenagery, já vím.), tak je to moc příjemné čtení.
Po dlouhé době kniha, co mě obírala o spánek – tak byla napínavá.

Občas mě za uši tahaly překlepy a chyby v textu.
A dost na mě zapůsobilo provedení knihy.