Šest vran

Šest vran https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3198 716

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

TheSeventhCrow
23.03.2019 5 z 5

Tato kniha mi ukradla srdce. Dle mého je potloukání se špinavými ulicemi Barrelu s Kazem a jeho holí tím nejlepším zážitkem, jaký v rámci YA můžete dostat. Tato kniha je prakticky dokonalá - od úžasně pochmurného Ketterdamu přes propracovanost celého dějě i těch nejmenších detailů až po to nejdůležitější: samotné vrány. Všech šest hlavních postav je neodolatelných a popírajících nejrůznější YA klišé. Na všechny dohlíží krkavec Kaz, který i přes mou tendenci neoblibovat si hlavní postavy přispěl notnou dávkou k tomu, že jsem si tuto knihu zamilovala. Největší část mého srdce si pro sebe ale uzmul Jesper, jehož hláškujícího pistolníka/gamblera jen tak žádný (nejen) pták nepřekoná. Knihu doporučuji všemi deseti nejen lidem, kteří mají stejně jako já slabost pro záporné a komlexní postavy. No mourners no funerals!

Knihomolka582
20.03.2019 5 z 5

Krásně propracovaná kniha. Rychle jsem se sžila s hlavními hrdiny. Nedá se nic vytknout.

mia.com
18.03.2019 4 z 5

Udělala jsem dobře, že jsem první četla Grišu, protože jsem už měla představu o světě a také je tento příběh na vyšší úrovni. Ačkoliv bych klidně ubrala stran, nevzpomínám si na žádná hluchá místa. Pořád se něco dělo, děj svižně ubíhal a líbily se mi skoky do minulosti, které dovysvětlovaly příběhy hlavních postav.

KájaKoxík
14.03.2019 4 z 5

Za mě dost vleklý začátek.. prvních cca 120 stran jsem se musela trochu přemlouvat. Pro mne nový svět (jelikož jsem nečetla sérii Griša) a trochu komplikované národy i druhy grišů. Nicméně jakmile jsou jasné hlavní postavy příběhu a naše partička vyrazí z města na výpravu, kniha mi až neskutečně rychle začala ubíhat. Úplně mi nevyhovuje jakým způsobem autorka do knihy zapojuje flashbacky, ale dá se na to zvyknout. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala až ve chvíli, kdy už bylo vydané pokračování Prohnilé město. Protože ten otevřený konec je fakt děs :D
Přidávám i plus za jednoduchý, ale velmi zajímavý design knihy bez přebalu. Černá jako duše krkavce :)

jxr
14.03.2019 5 z 5

Kniha má pěkně ilustrovaný přebal, avšak když jej odložíte a prohlížíte si knihu bez něj, zjistíte, jak krásná je – celá černá ( kniha má i obarvené vnější strany listů načerno ), je černá jako uhel, jak peří vrány, jen na hřbetě je červeným fontem titul knihy a z listů čouhá červená stuha záložky…moc pěkné. Po otevření knihy objevíte mapu fiktivního světa rozděleného na několik národů, podrobnou mapu Ledového paláce, zjistíte, že je kniha dělena do kapitol, ty pak obsahují jednotlivé linky hlavních postav. Zde jsem zbystřil a uvědomil si poměrně velkou podobnost s knihami od Anthonyho Ryana ( trilogie Stín krkavce a Oheň probuzení ). Bál jsem se, že budu knihy srovnávat a že Šest vran nedosáhne kvality Stínu krkavce a Ohně probuzení, ze kterých jsem byl nadšený. Začetl jsem se do příběhu a strach opadl, zcela zmizel, příběh mě vtáhl do děje hned při prvních stránkách a nikde jsem nepocítil slabého místa, jen jsem si všiml ženského elementu ve stylu a slohu...snad jen maličkost - postavy na mě působí starší, než jak je autorka vykresluje. Každá z hlavních ( i vedlejších ) postav má svůj uvěřitelný charakter, v první polovině knihy je děj napínavý – stále se něco děje, líbí se mi falshbacky protknuté do příběhu, ve kterých se lépe seznámíme s postavami a zjistíme proč jsou některé věci tak jak jsou. Druhá polovina knihy a zápletka samotná mi přijde taková naivní. Příběh započne na ostrově Kerch ve městě Ketterdam, kde se několik členů proslulého gangu „Gaunerů“ rozhodne za vidinou obrovské sumy peněz podniknout dobrodružnou a nebezpečnou výpravu do Fjerdu ( severní nepřátelská část kontinentu ) a osvobodit Bo Yul-Bayure, který vytvořil nebezpečnou drogu „jurdu parem“ a za to byl unesen a je vězněn v „Ledovém paláci“. Toto tajemství výroby musí být utajeno, účinky drogy jsou nebezpečné pro celý svět a Gauneři nejsou jediní, kterým o únos Bo Yul-Bayure z nedobytného Ledového paláce jde….

roso.mak
08.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha nejen pro puberťáky. Sympatičtí, ale nikoliv supermanovští hrdinové, příběh, co vtáhne. A Prohnilé město je opravdu závěr, tak se nebojte, že rozečtete další nekonečnou sérii.

Lutzinka
08.03.2019 5 z 5

Znáte ten pocit, když se vám do něčeho vůbec nechce a pak zjistíte, že jste byli úplní blázni, protože to bylo neskutečná bomba? Tahle kniha je ten případ. Začátek byl utrpení, nové názvy, nové postavy, klasický neduh nových sérií. Ale potom... Skvěle vystavěný příběh, skvěle napsaný. Ráj pro ty, kteří nemilují jen dobré příběhy, ale i dobré spisovatele... Žádný slzy, žádnej funus! ;-)

RyonMathrin
06.03.2019 5 z 5

Chvíli, opravdu jen chviličku jsem váhal, jestli dát 5 hvězd. Ale ano, kniha si to zaslouží. Je to zážitek. Je to strhující. Pokud máte rádi příběhy o všeho schopné skupince, která má proniknout na nedostupné místo, tohle je kniha (nejen) pro vás. A pokud jste dlouho nic nečetli o prostředí, kde žije ta nejhorší spodina, také vřele doporučuji. Já si takhle nějak představuji ty nejdrsnější zlodějské gildy...
Každý ze šestice hrdinů má pohnutý osud, ale v prostředí, ve kterém musejí každou minutu bojovat o svůj život nebo své pozice, přežili a stali se vlastním přičiněním
výjimečnými. Když víte, čím si zejména někteří museli projít, držíte jim palce, i když víte, že to nejsou žádní svatouškové a jen málokdy se zdráhají někoho zabít.
Velmi se mi líbil systém kouzlení , rozdělení grišů na větrostrůjce, vlnostrůjce... (i termín "materiálčik" a podobné rusismy působily spíše netradičně a svěže, než že by nějak rušily, zajímalo by mě, jestli to je jen překladem nebo to použila autorka i v originálu; ale to jen tak na okraj).
Také styl psaní mi vyhovoval - děj se věnuje velmi vyváženě každé postavě, není tam hluché místo ani v pasážích vysvětlujících historii postav. Neočekávané zvraty (klacky pod nohy hrdinům), jsou znovu vystřídány opětovnými úspěchy hlavních postav nebo nečekaným vstupem nových okolností a pak dojde zase ke krizi... ale vše je dokonale načasováno, perfektní napínák nervů.
Plynule přecházím na druhý díl "Prohnilé město" a už se nemůžu dočkat, jak to dopadne.

Knihomolka97
28.02.2019 5 z 5

Nevím, proč jsem ji tak dlouho odkládala. Vážně úžasná knížka. Zajímavě napsaná. Všechny postavy jsou skvělé a nejde si je nezamilovat musíte jim fandit. Líbí se mi, že se celou dobu něco děje, není tam žádná nudná pasáž. Jsem zvědavá na další díl.

Barbar11
22.02.2019 5 z 5

Leigh bardugo umí psát dokonalé knihy a tohle je jedna z jejich nejlepších.

Elea
22.02.2019 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila, dobře se četla, postavy jsou krásně promyslené a celkem realistické. I když je příběh trochu předvídatelný, má také řadu překvapení.

Andy2005
17.02.2019 5 z 5

Příběh i když je brán jako fantazii, tak o proti jiným knížkám s tímto titulem (např. Skleněný trůn) mi přijde více realistická. Hrdinové jsou z 80% obyčejní lidé bez kouzelných schopností. Ale i přesto v něčem vynikají (výroba výbušnin, pružnost či rychlost, triky). A tím knížka u mě získává daleko víc na zajímavosti a oblibě. Příběh po 2 kapitolách nabírá úplně jiný směr než by jste na začátku myslely. A je potřeba na to nahlížet z jiné perspektivy. Ale příběh a hlavně samotné postavy jsou tak velmi dobře napsané, že se do jejich životů a situací tak neuvěřitelným způsobem vžijete, že nedokážete přestat číst dokud nebudete na poslední stránce knížky

Lubisek
10.02.2019 5 z 5

PÁNI..Bezprostředně po dočtení hodnotím knihu a musím přiznat, že byla opravdu fantastická. Pro mě je to první setkání s autorkou a jsem nadmíru spokojen. Prvních 70-90 stránek bylo velmi náročných (spoustu cizích jmen, cizích názvu měst a ulic). Nebylo vůbec jednoduché se v ději zorientovat, ale po uplynutí této části se děj rozvíjel velice rychle a byl prostě jedním slovem DOKONALÝ. V knížce se objevuje spoustu hlavních postav, a tak jsem si mohl najít právě tu nejoblíbenější. Na knížce je navíc fantastické, že každou kapitolu vypráví jiná postava. Občas se přesouváme ze současnosti do minulosti a dozvídáme se o tom, co se hlavním hrdinům přihodilo, což nakonec v příběhu hraje nemalou roli.

PS: Samotné provedení knihy je skvělé - samo o sobě to naznačuje neuvěřitelnou kvalitu knihy. Jsem opravdu UNEŠENÝ.

SPOILER (malý) - Příběh končí zcela otevřeně a jsem rozhodně zvědav, jestli bude druhý díl alespoň stejně kvalitní jako ten první. Poslední kapitola mě zcela nadchla. Byl jsem rád, že autorka nezapomněla vysvětlit, co se stalo, když se Kaz potkal v Ledovém paláci s Pekkou.

CharlesWard
09.02.2019 2 z 5

Další z řady young fantasy, která neví, zda chce být temnou fantasy, nebo young romance. A tak se neúspěšné pokouší o obojí.

ap_zdar
06.02.2019 5 z 5

Nejlepší série co jsem četla!

EmiClare
05.02.2019 4 z 5

Velice čtivé, dobře propracované postavy, ale trochu předvídatelné. Ale na tento žánr skvělá kniha.

kytarka
04.02.2019 5 z 5

Kniha nás přivádí do příběhů plného lidí, grišů kteří mají neuvěřitelné schopnosti sami o sobě. Je však vynalezena droga jurda parem. Jaké budou mít griši po požití schopnosti? Co vše to s nimi udělá? Jak tomu zabránit? Tímto nás provede Kaz a jeho parta složená s velmi zajímavých postav.
Ze začátku příběhu jsem se dost ztrácela v postaváh, najednou jich bylo nějak moc, chvíli trvalo než jsem se zorientovala. Pak to však nastalo, začetla jsem se a knihu nedala z ruky. Je tu vše! Napětí, akce, láska. Za mě to bylo super čtení. Asi se podívám po druhém díle.

hana8062
04.02.2019 4 z 5

První e-kniha po asi pěti letech. A byla skvělá. O šesti vranách se často mluví jako o Dannyho parťácích v YA fantasy světě a můžu to potvrdit. Šest hlavních postav, jedná lepší než druhá. Některé mají zvláštní schopnosti a jiné jsou "jen" mazané jako liška. Došlo na plány, akci, pomstu i lásku. A říkám upřímně, že pár Matthias a Nina jsem si musela zamilovat. Kazova dovednost vyváznout z každé situace by se jednomu občas dost hodila :). Jediné, s čím mám osobně trošku problém -SPOILER- byla jistá neuzavřenost jedné dějové linky, která má navnadit na další díl, ale tak to už v sériích bývá. S tím se asi musím smířit ☺️ 90%

Marushka27
03.02.2019 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem od autorky zatím četla. Líbilo se mi naprosto všechno - skvělé a promyšlené postavy, zajímavý příběh, který sice místy není úplně dokonalý - vzniká pár otázek, které asi autorka moc nedořešila, ale celkově jsem z toho nadšená a maximálně spokojená. Griša mě strašlivě nebavila, ale toto je opravdu jedna z nejlepších ya věcí, které v poslední době vyšly u nás.

ivedoo
03.02.2019 5 z 5

1. 100 stran jsem se nemohla vůbec a pak najednou se to rozjelo. Moc se mi líbilo, že kniha má několik hrdinů a každá kapitola je z jiného pohledu, hezky to propojuje příběh. Už se těším na další díl ????