Anna Klevská: Královna s tajemstvím

Anna Klevská: Královna s tajemstvím https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410697/bmid_anna-klevska-kralovna-s-tajemstvim-h9u-410697.jpg 5 222 57

Ovdovělý Jindřich VIII. se hodlá znovu oženit. Z politických důvodů padla volba na německou princeznu Annu Klevskou, jejíž portrét králi učaroval. Anna ví, že není žádná kráska, a modlí se, aby se mu zalíbila. Uprostřed zimy připlouvá do Anglie a nedočkavý král jí spěchá v ústrety. Jejich první setkání je však katastrofa. Jindřich je hluboce zklamaný. Snaží se „vyvléct z chomoutu“, ale smlouvy jsou smlouvy. Celý dvůr si o ní myslí, že je naivní a hloupá, ale ona ví, co se odehrává za jejími zády. A má tajemství…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

Anna of Kleve: Queen of Secrets , 2019

mira.l
24.06.2020 5 z 5

Byl jsem docela zvědavý, jak Alison Weir dokázala tentokrát sepsat knihu čítající 450 stran o ženě, o které toho zase tak moc známo není a která byla manželkou Jindřicha VIII. a královnou Anglie pouhých několik měsíců. A vyřešila to docela šalamounsky. Jak zní už podtitul knihy "Královna s tajemstvím", autorka vložila do životního příběhu dcery klevského vévody Jana III. nemalé procento čisté fikce v podobě něčeho, co mě - přiznávám - trochu překvapilo, ale koneckonců proč ne, dalo to jistý náboj knize, která by asi jinak docela těžko udržovala čtenářovu pozornost po celou dobu. Že v knize z této doby a této společnosti se bude souložit z čisté rozkoše na straně 20, to jsem fakt nečekal:). Následkem bylo "uklizení" Anny stranou až do porodu, o kterém nevěděl ani její otec.
Následné manželství s Jindřichem VIII. bylo tahem čistě politickým. Z pohledu Anny to bylo podáno tak, že by z tohoto svazku z mnoha důvodů nejradši vyklouzla, to ale nebylo možné, pokud se nechtěla doživotně znemožnit, případně zavdat Jindřichovi příčinu třeba i k vyhlášení války. Předtím, než Jindřicha poprvé uviděla "naživo" se obávala, jestli se mu bude líbit a jestli ji bude chtít, poté, co ho uviděla, se jí sňatek a manželství s ním už jenom příčilo. Král měl v té době skoro 50 let, hrubě přes 100 kg, nechutný bércový vřed a "na kontě" patrně i impotenci. Z pohledu krále to patrně nebylo o mnoho lepší, Anna se mu vzhledově příliš nezamlouvala a zde, vzhledem k pointě knihy, je to podáno tak, že patrně poznal, že Anna není panensky čistá. Jeho pochyby jsou i historicky doloženy, více o tom autorka uvádí v doslovu. Aby z toho nějak vybruslil, svedl to nakonec na existenci jakéhosi Annina zasnoubení z doby, kdy byla ještě dítě, které údajně nebylo řádně zrušeno.
Následný rozvod byl tak úlevou jak pro Jindřicha, tak pro Annu, která se po počátečním šoku zachovala velmi rozumně a narozdíl od Kateřiny Aragonské se celkem poslušně královu rozhodnutí podvolila. Jindřich ji za to odměnil velmi slušným zaopatřením, které ale skončilo s jeho úmrtím. Poté vlastně až do své smrti spíš bojovala o to, aby dokázala uživit svou domácnost v podobě, která aspoň přibližně odpovídala jejímu postavení a přitom zároveň čelila více či méně znepokojivým událostem své doby.
Autorka opět vytvořila velmi poutavý příběh, který, ač obsahuje asi největší podíl čisté fikce ze všech jejích knih, mě opět zcela pohltil. Proti třeba Kateřině Aragonské bych cípeček jedné hvězdičky ubral, to ale možné není, takže i tak dávám plný počet.

veronika1998
14.06.2020 5 z 5

Na tuto knížku jsem se moc těšila. Bála jsem se, kolik knížka bude mít stránek, když se moc neví, jaký měla Anna život. Ale autorka napsala opět krásně čtivý román. Už se nemůžu dočkat dalšího úchvatného dílu. Díky autorce miluju tudorovskou dobu.

soukroma
05.05.2020 5 z 5

Zaujalo, líbilo: od autorky jsem nedávno četla ze stejné série Jane Seymourovou (nic moc) a dějinně pozdější Princeznu Alžbětu (taky nic moc), takže jsem k Anně Klevské přistupovala velice obezřetně. Ale i přes přiznanou a zjevnou fabulaci a příběh Annina tajemství se mi celkově zpodobnění jejího životaběhu velice líbilo.
Zřejmě jsem byla přesycena množstvím postav anglického dvora, politiky, bojů o moc, kolotoče stejných jmen rodů v souvislosti s Jindřichem a jeho fraucimorem. Proto byla Anna z Klevska velice osvěžující: jiná kultura, jiný mrav, jiné hodnoty, jiné prostředí, jiné ovlivnění náboženského vyznání. Zaujala mě její prosincová cesta přes Brabantsko, britské Calais přes Kanál, která s veškerým pohodlím pro budoucí anglickou královnu byla nesmírně úmorná, nepohodlná a vcelku nebezpečná. A následně celé seznamování s cizím prostředím, s nímž se musela postupně sžít. Nicméně o velkých změnách politických a pádech velikánů se i poté dozvídala tak trochu zprostředkovaně, nezajímalo ji to přednostně. Překvapilo mne, že po jen kratičkém, několikaměsíčním, "kralování" v Anglii nakonec zůstala, důvody pro to ale byly silné.
Je to zatím poslední autorčina kniha této série a jsem ráda, že už nebyla tolik afektovaná (i když se často plakalo i slzy tryskaly, jednou), duchařská a přeromantizovaná. Líbila se mi (a konečně jsem si vyhledala Klevsko i na mapě).

akinomV
01.05.2020 4 z 5

Na knížku jsem se těšila, protože o Anně Klevské jsem toho tolik nevěděla a byla jsem zvědavá, co se dělo potom, co bylo anulováno její manželství s Jindřichem. Opět to bylo zajímavé čtení, ale i tak bych řekla, že z těch čtyř dílů byl tento asi nejslabší. Možná to bylo tím, že Anna se s Jindřichem tak často nesetkávala a byla opravdu hodně v pozadí a tak vlastně žila úplně jiný život než předchozí tudorovské manželky. I tak se těším na další díl :-)

Květ
26.04.2020 5 z 5

Tak jsem si zase vychutnala další kousek ze šesti tudorovských královen. S každým dalším dílem mám tuto sérii radši a obdivuji preciznost autorky, se kterou nás s historií seznamuje. Knížka mě velice bavila, ráda jsem u ní trávila čas, místy byla pro mě překvapivá a já jsem se už během čtení těšila na autorčinu konečnou poznámku, kde své závěry prezentované v knize dovysvětluje. S netrpělivostí budu očekávat vydání dalšího příběhu, snad to nebude trvat moc dlouho.

tereza1198
17.04.2020 4 z 5

Zatím se mi ze série o tudorovských královnách líbila nejméně. Ale pořád je to nadprůměrná historická kniha. Čtivě a poutavě napsaná. Anna nás provází zase jiným kouskem dějin než tři předchozí manželky. Jen těch spekulací o milencích a dětech bylo až moc. Jsem zvědavá na knihu o Kateřině Howardové (hlavně kolik bude mít stránek) a jak bude vykreslena.

Radkab.
17.03.2020 4 z 5

Jako téměř všechny knihy od Alison Weir je i román o Anně Klévské poutavě a čtivě napsaný. V porovnání s příběhy předchozích manželek děj docela příjemně ubíhá. Bohužel mi příliš nesedl fiktivní vztah Anny a Otta. Možná jen čtu moc historických románů, ale přijde mi, že téma nenaplněných lásek, nechtěných těhotenství a utajovaných dětí se opakuje poměrně často. Na druhou stranu chápu, že takové věci se děly, a autorka musela příběh ženy, o níž se ví tak málo, něčím okořenit.

quendery
04.02.2020 4 z 5

Další knihu ze série o ženách Jindřicha VIII. jsem přečetla se zájmem. Kniha se dobře četla, někdy mi připadala sice trochu uměle prodlužovaná, např. vyprávěním o vztahu s Ottou z Wyllichu a jejich synu Johannovi.....ale jak psala přede mnou Rozmarýna, jak udělat z krátkého období velkou knihu, že.........
Nevím, jestli je to vždy k dobru. Mne osobně je daleko víc sympatická Anna a její příběh popsaný v knize Královna bez koruny od M. C. Barnesové. A jen tak na okraj......docela dost mi vadilo to děsné skloňování jména Otto / s Ottem, viděla Otta atd/.

AnnaR.
24.01.2020 3 z 5

Tato kniha ze série je zatím ze všech nejslabší.

ElizabethK
16.01.2020 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Musím přiznat, že u Jany Seymourové mě už trochu nudilo opakování stále stejných událostí z Anglie, které jsem četla v předešlých dvou knihách (i když, pravda, vždy byly tyto události líčeny z jiného úhlu pohledu, což bylo zajímavé). A možná právě proto mi kniha přišla tak osvěžující, protože nejprve popisovala Klevsko a až později události v Anglii.

Autorka Annu vylíčila sympaticky, knihu napsala, jako vždy, velmi čtivě. Za přečtení podle mě stojí celá série.

Jen mě na konci zarazilo a zamrzelo, kolik fikce (zřejmě, jistí si tím být samozřejmě nemůžeme) tentokrát do příběhu vložila. Ale i přesto mi konec přišel poněkud fádní, Anna se příliš nezajímala o dění v Anglii a poměrně dramatické události zmínila jen tak mimochodem. To pochopitelně není vina autorky (buď plánuje tyto věci zmínit v příštích knihách a nechce se opakovat, nebo Anna skutečně stála velmi stranou).

lapagerie
15.01.2020 5 z 5

Další úžasná knížka ze série. Stejně jako u předchozích tří dílů se knížka čte sama. Škoda, že měl Jindřich VIII těch manželek jen šest, četla bych klidně těch knížek deset...

Rozmarýna Rozm
05.01.2020 4 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, výborně se četla. Jen mi trochu vadilo, že si autorka vymyslela fiktivní příběh co se týče Otty z Wyllichu a syna Johanna. Ale zase musím uznat, že bez toho by bylo těžké napsat 442 stran o ženě, která byla královnou tak krátkou dobu. A pozorným čtenářům jistě neunikne, že na obálce knihy je Anna nakreslena téměř na chlup přesně podle obrazu Hanse Holbeina, má však hezčí obličej. Zajímá-li Vás Anna Klevská, doporučuji knihu Královna bez koruny.

Le Chat
03.01.2020 5 z 5

Moje oblíbená autorka opět nezklamala. Tento “tudorovský” román jsem si opravdu užila a rozhodně doporučuji. Už se těším na další díl o Kateřině Howardové...

Mandrejka
17.12.2019 5 z 5

Vynikající, ostatně jako vždy.
Doufám, že paní Weir bude žít minimálně dalších sto padesát let a bude ještě dlouho psát tak kvalitní literaturu jako doposud.

petrarka72
09.12.2019 5 z 5

Je to "nejrychlejší" z románů o manželkách Jindřicha VIII. - Anna de Kleve byla zaslíbena anglickému králi v listopadu 1539 ve 24 letech, v lednu 1540 se s ním poprvé setkala a vzápětí si ho vzala, již 6. července téhož roku král zažádal o přezkum platnosti tohoto manželství a o dva dny později bylo prohlášeno za neplatné sněmem duchovních, aby je 12. července 1540 parlament zákonem formálně anuloval. Přesto se zdá, že "královna s tajemstvím" (nebo vinou?) prožila naplněný, 44 let trvající život ženy takřka moderního střihu, jež si i při své pokorné a skromné povaze (koneckonců s bývalým manželem vycházela skvěle až do jeho smrti) dokázala neodpírat radosti života navzdory omezením, plynoucím z dobových předsudků. Román se čte dobře, člověk se dozví jak historická fakta, tak možnou verzi událostí, které se ukrývají za těmito fakty. A mimochodem - poprvé u Alison Weir je Jindřich VIII. postavou vysloveně odpudivou.

Cella
05.12.2019 5 z 5

Trochu se nám to s Annou zaseklo. Rozhodně se ale nezmenšila čtivost! A. W. Je historičkou, která má rozhodně právo vyprávět historii, jak uzná za vhodné. Těším se na Kateřinu.

Ladiva
02.12.2019 4 z 5

Na knihu som sa veľmi tešila a rýchlo som ju prečítala, ale zo všetkých doterajších diel autorky o manželkách Henricha VIII, sa mi zatiaľ zdá najslabšia. Kniha je pútavá a číta sa dobre, ale postava a charakter Anny Klevskej mi pripadali trochu jednotvárne. Zrejme sa o Anninom osobnom živote toho veľa nevie (je fakt, že žila v ústraní kráľovského dvora) a tak, autorka jej portrét dotvorila príbehmi, ktoré sa mohli stať. Mne až taký rozlet autorskej fantázie mierne prekážal. Ak máte radi históriu, kniha rozhodne stojí za prečítanie a ja sa už teším na príbeh piatej manželky anglického kráľa.