Anna Klevská: Královna s tajemstvím

Anna Klevská: Královna s tajemstvím https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410697/bmid_anna-klevska-kralovna-s-tajemstvim-h9u-410697.jpg 5 222 57

Ovdovělý Jindřich VIII. se hodlá znovu oženit. Z politických důvodů padla volba na německou princeznu Annu Klevskou, jejíž portrét králi učaroval. Anna ví, že není žádná kráska, a modlí se, aby se mu zalíbila. Uprostřed zimy připlouvá do Anglie a nedočkavý král jí spěchá v ústrety. Jejich první setkání je však katastrofa. Jindřich je hluboce zklamaný. Snaží se „vyvléct z chomoutu“, ale smlouvy jsou smlouvy. Celý dvůr si o ní myslí, že je naivní a hloupá, ale ona ví, co se odehrává za jejími zády. A má tajemství…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

Anna of Kleve: Queen of Secrets , 2019

suiteki
23.04.2022 5 z 5

Úžasné! Za mě zatím nejlepší kniha ze série královen.

Micha-Él
03.04.2022 4 z 5

Kvalitativně jde, jak je u autorky zvykem, o nadprůměrný román, nicméně ve srovnání s předchozími pro mě byl nejslabší. Připadal mi zbytečně natažený, aby zhruba odpovídal počtu stran ostatních dílů ze série. To podle mě byla trochu chyba, děj i postava samotné Anny totiž rozhodně zajímavé byly. Fikce v příběhu mi nijak zvlášť nevadila, protože si ji autorka v poznámce odůvodnila na základě doložených informací. Právě poznámky považuji za velmi užitečný bonus k románům ze série o ženách Jindřicha VIII.

Evkae36
10.01.2022 5 z 5

Další výborný příběh, moc se mi líbí jak se knihy navzájem prolínají, je zvláštní vidět to z různých úhlů pohledu. Byla jsem dost v očekávání co autorka vymyslí o Anně a byla jsem velmi mile překvapena. Jsem zvědavá na 5. a 6. díl

Madelisi
07.01.2022 5 z 5

U jiného autora by mi asi Annino tajemství vadilo, ale Alison Weir věřím, má ho pečlivě zakomponované do reality. Líbila se mi její zmínka, jak hledala bratrance Annina věku.

Nikdy jsem nepochopila, co se Jindřichovi nelíbilo. Holbeinův portrét považuji za nádherný.

Anna mě bavila, dopadla moc dobře - zapomenutá, ale s penězi. Jen bych nechtěla zažít ty dvě chvíle, kdy si na ni vzpomněli. Její pozdější problémy s inflací úplně popisují dnešek.
A přiznám se, na konci se mi vůbec nelíbil její bratr Vilém.

KáťaM.
21.12.2021 4 z 5

Já tuhle sérii zbožňuji a je to můj největší objev roku, myslím, že i podle doslovu si tady autorka musela hrát s příběhem nejvíc, o to je zajímavější. Ze všech čtyř královen mi Anna povahově sedí asi nejméně, ale zase její linka je taková správně dynamická, snad i díky fantazii autorky. Přestože jsem Anně příliš nefandila, moc mě bavil její příběh tak, jak ho vykreslila autorka, možná že ten skutečný tak zajímavý nebyl. Co mě trochu mrzí, je skutečnost, že v tomto příběhu poznáme i osudy dalších dvou královen a tím pádem se asi bude hodně věcí v dalších dílech série opakovat. Koneckonců zjistím to brzy, hned začínám číst pátý díl, pokud se Vám líbily předchozí díly série, Anna se Vám bude líbit taky, jen si možná nezíská Vaše srdce.

keselylenka
13.12.2021 5 z 5

Opět velmi pěkný a silný příběh, byť tady jsme u královského dvora pobývali mnohem méně. Každopádně i tady jsem se dozvěděla něco nového a moc se mi líbily i spekulace okolo. Je nicméně pravda, že částí bez Jindřicha tady bylo mnohem více a právě tyto jsou podle mě na knihách ty nejlepší.

orinka3
21.07.2021 5 z 5

Další z řady historických románů výborné autorky. Annu Klevskou tu paní Weirová líčí s velkým pochopením. Sledujeme ji od jejího raného dětství, takže můžeme chápat rozdíly mezi životem v Klevsku a na dvoře Jindřicha VIII. se vším, co to pro ni po příjezdu tam znamenalo . Pro dívku po dvacítce muselo být šokující provdat se za stárnoucího, otylého a nemocného vladaře. Přesto se se ctí snažila dostát svému úkolu, zapřít svoje pocity a Jindřichovi vycházet vstříc na maximum.
Paradoxně se jí ulevilo, až když se jí coby manželky zřekl pod záminkou nenaplnění manželství kvůli nevyjasněnému Annině zasnoubení z dřívějška. Ale podle všeho neměla klid, ani když se osamostatnila a mohla žít jako králova adoptivní sestra. Stále musela tančit svůj tanec mezi vejci, aby krále nepohněvala, protože mu byla vydána zcela na milost. Její osud se vyvíjel dál a Anna, přestože byla materiálně zabezpečena na darovaných zámcích, klid a jistotu nikdy neměla. Stala se svědkyní turbulencí na královském trůnu, střídání dalších manželek i dění po JIndřichově smrti. Kdo ví, čeho by se ještě dožila, kdyby ji nedohnala zákeřná choroba. Děkuji za pěkné čtení i dobrý překlad.

perpe2a
19.07.2021 5 z 5

Úžasné, skvělé...tato spisovatelka teda historii psát umí. Kdo miluje svět Jindřicha VIII. a jeho žen, pro toho je to nezbytnost. Rozhodně obrovské ano.

JajaD13
15.07.2021 5 z 5

Tady si tedy Alison Weir dovolila pustit fantazii na plné obrátky. Ale není to na škodu věci! Kniha plasticky popisuje život zdánlivě neúspěšné Jindřichovy manželky, která, jak historie ukazuje, byla vlastně velmi úspěšná. Vždyť která z jeho manželek skončila jako jeho oblíbená kamarádka a bohatá a nezávislá žena? A co víc - s hlavou na krku...
A Alison dokázala téhle zpočátku nemotorné vlámské princezně vdechnout život.

JK96
17.04.2021 5 z 5

Tato kniha mě bavila asi nejvíce ze všech knih, které jsem doposud od Alison Weirové přečetla. Mnozí ji vyčítají její odklon od reality a příklon k fantazii, ale na obhajobu musím zmínit, že i již zmíněná fantazie je podložena dřívějšími domněnkami a spekulacemi, které kdysi visely ve vzduchu a jsou to ony spekulace, které dělají příběh mnohem pikantnější.

mala49
07.04.2021 5 z 5

Byla jsem hodně zvědavá, jak se A.W. popasuje s příběhem královny, o níž její současníci i historici psali v tom smyslu, že páchla, protože, jak hrdě prohlašovala, nemyla se. A proto údajně s ní Jindřich nedokázal strávit ani jedinou noc. V Princezně Alžbětě se o tom zmiňuje autorka také. Kde je pravda, to se už nikdo nedozví a pro nás to vlastně není důležité. Hezký příběh předem zavržené čtvrté anglické královny, velmi čtivý, jak už to Alison Weirová dokáže.
Vlastně Anna Klevská dopadla ze všech žen Jindřicha VIII nejlépe.

Šajler
11.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Opět skvělý příběh. Celkově jiné povahy než předešlé královny a do teď jsem o ní nic nevěděla a řekla bych, že dopadla v rámci možností nejlíp ;).

LenkaGonn
15.01.2021 5 z 5

Alison Weir je skvělá spisovatelka. Byla jsem na čtvrtou ženu Jindřicha VIII. opravdu zvědavá, protože jsem četla, že spolu byli velice krátce a tak mě zajímalo o čem bude autorka vyprávět. OPět to bylo velice čtivé. Jsem nadšená, že jsem se o ní něco dozvěděla a byla mi ze všech žen Jiříka nejsympatičtější a přišla mi nejrozuměnější. Kdo koho by si vzala naše Anna, kdyby Jana Seymour zůstala manželkou Jindřicha VIII.. Už se těším na další auročiny knihy. Do Tudorovců jsem se zamilovala jen díky ní.

Monika164
05.12.2020 5 z 5

Dokonalý a opravdu uvěřitelný příběh. Miluji romány z dob Tudorovců.....

ada1987
08.10.2020

nadherna kniha. nevie niekto, kedy bude pokračovanie o Katarine Howardovej?

veronika3072
11.09.2020 5 z 5

Zase jeden nádherný příběh který jsem četla snad jedním dechem a obrečela to. Prostě nádhera. Nic méně bych od A. Weir nečekala

Haduwig
04.09.2020 4 z 5

Na Annu jsem se moc těšila, protože s ohledem na skoro neuvěřitelné životní osudy ostatních žen je Anna trochu zastíněná. Jenže ono není moc co vyprávět - do roka od zasnoubení je rozvedená a pak žije v ústraní, což samozřejmě dává prostor fikci a jejímu možnému "tajemství". Ale tentokrát mi tahle dějová linie nestačila, Weirová nějak na těch 450 stran neměla moc co vyprávět.

Ale abych nebyla jen kritická - pořád je to velmi poutavé čtení, které krom fiktivní linky nabízí i pragmatický pohled na rozvod - možná zkrátka začalo vadit, že by královna měla příliš silné vazby na protestanty, a zároveň je tu patrná sice zdánlivá svoboda "královy sestry", která je ale svázaná víc, než by se na první pohled zdálo.

terkakrausova
29.08.2020 5 z 5

Výborná kniha, stejně jako všechny předchozí z této série :)

ritz
13.08.2020 4 z 5

Velmi zajímavá knížka, životopisy jsou moje oblíbené a tento byl velmi hezky napsaný.

VendulaB
27.06.2020 4 z 5

Další výborný díl skvělé série. Měla jsem trochu strach, že to bude nudné a uměle natahované, ale k obavám nebyl důvod. Až při čtení knihy jsem si uvědomila, že osud 4. Jindřichovy ženy byl stejně fascinující a dramatický, jako u jeho dalších žen. Jen mi lehce vadila vymyšlená love story, která se táhla celým dílem. Každopádně doporučuji a jdu vyhlížet další díl.