Čtvrtá opice

Čtvrtá opice https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383806/bmid_ctvrta-opice-TqJ-383806.png 5 1575 519

Sam Porter série

Je perfekcionalista, je neuchopitelný, je psychopat. Přezdívá se mu Opičí vrah. Je to zabiják s pokřiveným viděním světa a s absolutní absencí soucitu. Detektiv Sam Porter ho pronásleduje dlouhých pět let a po celou tu dobu od něj dostává balíčky s děsivým obsahem. Každá doručená zásilka obsahuje část těla zavražděné oběti. Teď ale došlo k významnému zvratu v pátrání: Porterovi se dostal do ruky vrahův deník. Podaří se mu z šílencových zápisků vydedukovat jeho osobnost? Dokáže rozklíčovat motivy jeho jednání? Pokud uspěje, mohl by dosáhnout něčeho donedávna nepředstavitelného – totiž najít příští Opičákovu oběť dřív, než bude pozdě.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Fourth Monkey , 2017

TessaJean
12.01.2019 3 z 5

Já z knihy nejsem vůbec tak nadšená jako většina ostatních. Četla jsem daleko lepší thrillery a do čtení této knihy jsem se musela nutit. Hvězdičku přidávám jen z toho důvodu, že mě dost bavily deníkové záznamy. Jinak vyšetřování pro mě dost zdlouhavé a nudné :)

Kamil2
09.01.2019 5 z 5

Ale joooo...v rámci žánru solidní nadprůměr, který si zaslouží punc bestselleru. Dějová linka s deníkem byla zvrácená a dala mi nahlednout až na samou podstatu zla a zároveň mě přitom bavila... vyšetřování má spád, zvraty a otevřený konec a ani chvilku nenudí. Skvělý debut.

karel9045
08.01.2019 3 z 5

Spoiler !!!!
Nestává se mi moc často, abych identitu vraha tušil už na začátku, ale u Čtvrté opice tomu tak bylo. Na prvních stránkách se dozvídáme, že pachatel má hodně vysoké IQ, ale jestli už to je vstupenka do party nadlidí, nevím. Oběti unáší, aniž si kdo čeho všimne a když všimne, tak nepamatuje. Nezastaví se ani před arcimafiánem, který za sebou už zanechal hromadu mrtvol. Asi proto, že lidé jako on bydlí v zahradních domcích, kde jedinou překážkou jsou dveře z umakartu a čivava v boudičce. Policii si vodí jako na provázku, trousí indície a hlídá, když už konečně dorazí. To aby se s některými svými oblíbenci mohl setkat osobně, popovídat si a pak elegantně po anglicku zmizet. I jeho dětství je velmi zajímavé. Na konci svého deníku, se jen tak letmo zmíní, že upálil pár ničemů a pak už jenom počkal až uplyne několik let, aby se mohl nechat zaměstnat v jejich firmě. A tady jako fenomenální IT technik odhalil vše, co zde na síti pečlivě ukryl jiný ničema ještě v dobách jeho dětství. Systém se zřejmě vůbec nezměnil a proč taky, když tak dobře šlape. Chápu, že thrillery jsou prostě zábava, ale zdá se mi, že téměř vše co jsem v této kategorii četl třeba od Jeffery Deavera, který knihu poněkud zvláštně pochválil (údajně), je lepší, uvěřitelnější a logičtější. A to se obejde bez potkanů, krys, vyloupnutých očí, uřezaných uší a podobných hrůz. Ale na druhou stranu je Čtvrtá opice debutem, tak buďme shovívaví!

alibaba72
06.01.2019 5 z 5

Po delší době opět skvělá detektivka/thriller. Kniha se čte jedním dechem, je napínavá, překvapivá, drsná... už chci pokračování :-)

Terez25
04.01.2019 5 z 5

Vynikající, neustále gradující, strhující příběh.
Sympatické postavy, které si okamžitě oblíbíte a zajímavý, zvrácený vrah.
Více dějových linií mě moc bavilo, hlavně “Deník”. Skvělé.

amladar
04.01.2019 5 z 5

Velmi napínavá kniha, těším se na pokračování.

Nikkaa
04.01.2019 5 z 5

Musím tedy říct tohle bylo hustý,jako fakt skvělá kniha,hezky a jednoduše psané dvě linky mi vůbec nevadily...naopak člověk četl dál a dál...prostě super doporučuji všem co mají rádi krimi s psychopaty...

Mišutamyš
03.01.2019 4 z 5

Dost dobré. Od půlky dál ještě lepší. Styl psaní mi hodně připomínal Jefferyho Deavera, zřejmě se autor inspiroval. Jsem zvědavá na Pátou oběť (pokračování Čtvrté opice), zde mi do pěti hvězdiček přece jen něco scházelo, ale knížku jsem si hodně užila.

mulder
02.01.2019 5 z 5

Pro mě tato kniha znamená vydařený čtenářský vstup do nového roku. Jen více takových knih. Rád doporučuji.

martanci2
31.12.2018 5 z 5

SUPER !!!

bookcase
30.12.2018 5 z 5

Čtvrtou opici číst musíte, pokud máte rádi krimi příběhy s rafinovanou zápletkou. Tady si jich užijete vrchovatě.

Nelly
29.12.2018 3 z 5

Za tři a půl hvězdičky - na víc to podle mne nemá. V knize jsou vlastně dva příběhy, z nichž ten z Deníku byl na mne příliš zvrácený (kvůli zapojení dítěte), druhý příběh s Portrem byl vcelku slušný (i když místy mi to přišlo jako imitace Deavera), ale měl dost pomalý rozjezd. Posledních cca 100 stran knihy už bylo super. Těším se na další pokračování - věřím, že bude lepší, protože už tam nebudou morbidní citace z Deníku.

genie
28.12.2018 4 z 5

Jo, tohle se povedlo, hodně čtivé (i když fakt zvrácené) … Zaujala zápletka i perspektivy, které autor využívá k odvyprávění příběhu. Ale hlavně se mi zalíbil detektiv Porter a jeho tým policajtů. Doufám, že jim inteligence a sarkasmus vydrží …

Rodaw
27.12.2018 5 z 5

ČTVRTÁ OPICE
Jeffery Deaver o knize řekl: "Nádherně zvrácené." A měl sakra pravdu!
Knížku přede mnou četla už moje mamka a byla nadšená, takže jsem brala jako takovou jistotu to, že mně se bude také líbit. Možná byla o malinko méně drsná, než jsem čekala, ale k tomu se dostanu :)) (mamka nečetla např. Dívku od vedle, takže není zas takový mega otrlík, jako já :P). V knížce máme několik úhlů pohledů: vyšetřovatel Sam Porter (sympaťák, oblíbila jsem si ho), vězněná oběť, vrah (tzv. Opičí vrah, který už několik let úspěšně utíká policii - nebo spíš našemu vyšetřovateli Samovi). Nejvíc mě bavily (samozřejmě) kapitoly s vrahem - tzv. Deník. Vrah chce, aby si jeho Deník vyšetřovatel Sam Porter přečetl - o tom svědčí samotný začátek knížky: "Čtěte dál. Potřebuji, abyste pochopil, co jsem udělal."
Prostřednictvím Deníku se vracíme do vrahova dětství a poznáváme jeho psychopatickou rodinu. Určitě mnoho čtenářů překvapí dávka brutality a násilí, které se autor nebrání a spíš naopak díky ní navozuje ještě silnější a hutnější atmosféru. Za mě je to stále ještě v decentní a elegantní formě, ale uznávám, že např. scéna se salátovou miskou, vodou a krysou byla hodně zajímavá... V podstatě vždycky, když se šlo dolů do sklepa, se mi trošku zrychlil tep.. :-)
Kapitoly Deníku jsem si užívala fakt nejvíc. Za mě by jim mohlo být v knize věnováno ještě i více prostoru- i těm brutalitám, protože ty to celé ještě umocňovaly - to vyšetřování třeba mírně osekat a ještě více rozvinout psychopatovu minulost... Knížka má hodně překvapivý konec - hlavně kapitoly Deníku nabraly takový směr, který jsem absolutně nečekala a který mi přijde super - i když na druhou stranu tím obratem možná kniha ztratila na té obrovské intenzitě tísně, bezvýchodnosti a prostě toho zla.
No a úúplný konec - tedy epilog - jasně rozehrává další partii, na kterou já osobně se už moc těším! Další díl přijde v dubnu 2019 a já jsem tedy opravdu zvědavá, jaké to bude... Čekám špičku. No ale zpátky ke konci. Nemůžu se tomu ubránit, ale mně vlastně tak trošku vykouzlil mírný úsměv na tváři... Je to prostě... no kdo četl, možná mě pochopí. :-)
Čtvrtá opice - skvělá záležitost, jeden z nejlepších thrillerů za rok 2018, Domino jede a já jsem moc ráda, že můžu být součástí této rychlé a zběsilé jízdy a jen tak dál, pojďme šlápnout na plný plyn, protože ty thrillery jsou fakt super!

astra3
20.12.2018 5 z 5

Co se stane, když se dítě narodí psychopatům? Kniha se dobře četla. Otevřený konec. Tak uvidíme, co a jestli bude další část?

Eszminka
18.12.2018 4 z 5

Úžasná

EricNor
16.12.2018 4 z 5

Pribeh se rozjizdi celkem pomalu. Zacina az u nekolikate obeti serioveho vraha, ktereho policie v cele s detektivem Porterem marne nahani. Pribeh z deniku me na zacatku vubec nebavil a jen rusil u linky vysetrovani, ale pak se nej stala mnohem napinavejsi cast s drtivym finisem. Opravdu pecka. Jeden motiv z knihy mi pripomnel Jefferyho Deavera. A nektere casti byly pro me moc sadisticke. Doporucuji k precteni.

olcab
16.12.2018 5 z 5

Vyšinutý vrah s vyšinutými rodiči, jeho deník, vyšetřovací tým na čele se sympatickým Porterem a skvěle vypracovaný příběh, tak to všechno mi dává k hodnocení plný počet hvězd. Mě to prostě bavilo a ani bych se nedivila, kdyby autor napsal pokračování, protože ten konec se k tomu přímo nabízí.

berila
14.12.2018 3 z 5

Tak nevím, všude okolo samá chvála, ale mně v podstatě nevadilo knížku klidně odložit. To se mi často nestává. Napsané dobře, ale pro mě nic výjimečného, takový slušný průměr. Určitě znám mnohem více lepších thrillerů.

knihomolkadorfa
14.12.2018 5 z 5

Tak tohle byl mazec ! Už si ani nepamatuji, kdy jsem vydržela číst do tří do rána, jen abych se dozvěděla, jak to celé dopadne. Za mne určitě letos nejlepší thriller. A už netrpělivě čekám na další díl.