Čtvrtá opice

Čtvrtá opice https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383806/bmid_ctvrta-opice-TqJ-383806.png 5 1569 517

Sam Porter série

Je perfekcionalista, je neuchopitelný, je psychopat. Přezdívá se mu Opičí vrah. Je to zabiják s pokřiveným viděním světa a s absolutní absencí soucitu. Detektiv Sam Porter ho pronásleduje dlouhých pět let a po celou tu dobu od něj dostává balíčky s děsivým obsahem. Každá doručená zásilka obsahuje část těla zavražděné oběti. Teď ale došlo k významnému zvratu v pátrání: Porterovi se dostal do ruky vrahův deník. Podaří se mu z šílencových zápisků vydedukovat jeho osobnost? Dokáže rozklíčovat motivy jeho jednání? Pokud uspěje, mohl by dosáhnout něčeho donedávna nepředstavitelného – totiž najít příští Opičákovu oběť dřív, než bude pozdě.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Fourth Monkey , 2017

alzbeta4340
14.06.2019 4 z 5

Krvavá pohádka pro dospělé, čtení ideální na letní dovolenou. Místy hodně sadistické, ale až tak přehnaně, že jsem se už ani u čtení nebála. Autor si velmi dobře připravil prostor pro další díl, až budu mít chuť na krvák, možná ho taky zkusím.

Bee240
14.06.2019 5 z 5

To byla jízda ... nikdy jsem nic podobného nečetla i když jsem četla spousty recenzí a názorů že je to stejné jako každý jiný thriller ale podle mě to tak není. I když má kniha více než 400 stran četlo se to velmi dobře a je to jen na pár dní což vyváží to že pokračování už existuje což je super. Nikdy nečtu díly po sobě ale tentokrát se hned pustím do Páté oběti....Deník vraha byl skvělí nápad a bylo to velmi dobře napsané. Kniha je celkově velice čtivá a dost zvrácená některé detaily stáli opravdu za to. Skvělá kniha která stojí za přečtení.

emve
14.06.2019 4 z 5

Co se týká thrillerů, jsem spíše příležitostný čtenář. Dějová linka vyšetřovatelů a detektiva byla vtipná, uvěřitelná, avšak ničím výjimečná. Velmi originální a výraznou složkou byl deník vraha, který postupně odkrýval jeho motivy a knize dal další rozměr. K celkovému napětí pak přispělo také prolínání jednotlivých vypravěčů. Příběh mě velmi oslovil a hned se chystám na jeho pokračování. Co knize malinko ubírá na kvalitě, je jazyková stránka (opakující se slovní obraty a výrazy).

HMirka55
11.06.2019 3 z 5

Čtivé, ale... V podstatě stejné jako většina dnešních thrillerů. Dost sadismu, málo logiky, skoro geniální vrah, policie neschopná a konec? Nechává otevřená dvířka pro další (snad lepší) díl. Ale nejsem si jistá, že mě ještě bude zajímat.

MirkaProk
09.06.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila. Napínavé čtení a nutí člověka stále ke čtení a hlavně z důvodu nalezeného deníku, jelikož jsem se chtěla dozvědět co V4O vedlo k tomu, že páchal vraždy.

Baruš29
07.06.2019

Perfektní. Deník V4O opravdu skvělý. Právě jsem si zakoupila pokračování, snad bude taky tak čtivé.

kap66
06.06.2019 2 z 5

Předesílám, že jsem hyperkritická v případě thrillerů se sériovými vrahy, protože jich je víc než klíšťat. Čekám tedy, že každý další se přisaje nějak sofistikovaněji, že mě v něčem překvapí - což se tady nestalo. Navíc musím v tomto komentáři ukázat i pevný charakter, protože jdu úplně poprvé proti samým opačným hodnocením mých oblíbených. To mě mrzí – jenže nemohu jinak.
Lehké spoilery.
Co je stejné jako jinde: vysoce inteligentní psychopat, do jehož mysli nahlížíme, zde pomocí deníku (který ale formálně ani pravým deníkem není), úchyl, který brutálně mučí a vraždí mladé ženy, dále vyšetřovací tým vedený sympaťákem s osobním traumatem, který se snaží zachránit poslední žijící oběť,... a ještě další věci, které nechci prozrazovat.
Co je originální: já nic nenašla.
Co je dobré: začátek, který mě nalákal. Ty dvě hvězdičky dávám především za části, ve kterých vystupuje tým vyšetřovatelů; ne že by jejich práce vedla nějak rychle k zdárnému konci, naopak, nechali se vodit za nos v dost zásadních věcech, ale jejich rozhovory byly vtipné a svižné.
Co je hrozné: několik nelogických momentů v ději, ale hlavně to, co myslí autor v poděkování asi lehce s nadsázkou: přiznává, že "v hodinách angličtiny nedával pozor". Ani ta, které děkoval, nepomohla vychytat jednu z nejotravnějších chyb, opakování slov a slovních spojení. Bohužel bídu lexikální stránky ještě dokonal překladatel. Všechny postavy bez výjimky neustále "obracejí oči v sloup", sobě či někomu jinému "prohrábnou vlasy" (nebo je alespoň "rozcuchají") a taky celkem často "vytřeští oči". Možná to mohl nalezením synonym napravit překladatel, ale on sám měl s volbou slov problém. Např. jedna z postav si velice zakládá na slušném (v češtině tedy spisovném) vyjadřování a nutí to dodržovat i syna; do jejich úst tedy naprosto nepatří nářeční "zavazet" a obecné "vyšpekulovat" (které se překladateli zalíbilo tak, že ho vložil do úst i jiným, opět několikrát). Vadilo mi i to, že v jedné větě míchá spisovný a nespisovný jazyk, působí to pak nepřirozeně.
Jak je možné, že mi tak vadila knížka, která má zatím 90%? Dám si od sériových vrahů pauzu, třeba to pomůže.

Alizon
05.06.2019 5 z 5

Tak to tedy byla jizda! Jak prohlasil Jeffery Deaver "nadherne zvracene".
Rychle stridani kapitol (denik Opiciho vraha/vysetrovani) nedava ctenari vydechnout, tezko jsem se od knihy odtrhavala. Nedavno jsem u knihy "Do posledniho dechu" od Bryndzy napsala, ze ackoliv se mi libila, tema mi prislo neprilis originalni a neco podobneho ("nejaky blazen unasi zeny - policie se snazi tu posledni zachranit - povede se nebo ne?") uz tu mnohokrat bylo. No a tady mame zakladni linii podobnou - ovsem neco podobneho nenapisu. Proc? Protoze je tu navic to, co v mych ocich odlisi 5 hvezdickovou detektivku od te 4 hvezdickove (zminovany Bryndza). Velmi slusne vybudovana atmosfera, vrah si s vysetrovateli pekne hraje, sympaticka parta vysetrovatelu - kde je uprostred vseho napeti misto i pro humor, no a denik Opiciho vraha …. opravdu uchylne zvracene …. nic pro slabsi povahy. Uz se tesim na dalsi dil a vypada to na poradnou a pekne dlouhou jizdu (pry ma druhy dil znacne otevreny konec).

Lenny.Wolf
04.06.2019 5 z 5

Skvělá detektivka, která mi utekla ani nevím jak. Díky krátkým kapitolám, které se střídají s deníkem vás to nutí stále číst dál a dál a najednou je konec :D Jdu se hned pustit do Páté oběti.

Kukicka
04.06.2019 4 z 5

S detektivkama nebo thrillerama teprve zacinam. Tedy presneji receno, je to teprve druha kniha v tomto zanru, ale prisla mi dobra. Vrah pro me byl prekvapeni, zapletka zajimava, ale zase musim rict, ze mi nevadilo knihu odlozit, coz je super, ze se i vyspim a vnimam svet kolem sebe, ale na druhou stranu to u me neni obvykle. 450 stran je u me otazka 2 dnu a tuto knihu jsem cetla 5, coz asi taky o necem vypovida. No uvidim u dalsi knihy :-D

Erlif
04.06.2019 4 z 5

Dlouhých pět let stíhá Porter Opičího vraha, jaké překvapení, že kniha se týká pouze poslední oběti. To, o čem vypráví anotace knížky, se člověk dozvídá jen velmi strohé informace, které patří k ději, ale očividně "nejsou" podstatné... což si myslím, že je škoda... Kniha má pomalejší rozjezd, alespoň pro mě :-) Ale je čtivá, napětí nechybí, styl psaní se mi také líbil. Žádné průtahy, zbytečné popisy atd. Hodnotila bych plným počtem, ale co tomu pro mě chybělo, bylo víc těch obětí. Děj celé knihy se odehrává v nějakých dvou nebo třech dnech. Autor do knihy zakomponoval deník Opičího vraha, abychom poznali i jeho, když byl ještě "dítě", to mi přišlo velmi originální.

kubule
03.06.2019 5 z 5

Perfektní...fakt dobrá kniha, napínavá od začátku až do konce...a velmi dobře se četla, styl je srozumitelný, jednoduchý a nekomplikovaný , žádné dlouhé popisující pasáže, prostě to mělo spád a to i díky tomu, že se prolínaly kapitoly aktuálního děje a deníku...

viva71
03.06.2019 5 z 5

Tak tomu říkám detektivka, co má sakra spád. Četla se skvěle a napnutá jsem byla od začátku do konce.

Arwen777
02.06.2019 3 z 5

Příběhu se nadá upřít čtivost a napětí. Ale nechápu, proč si moderní autoři myslí, že čím nechutnější scény v knize budou, tím lépe. Deníkové zápisy jsou morbidní a úchylné, příběh vraha je pro mě nereálný a přitažený za vlasy. Jediným kladem je parta detektivů. Takže pro mě zklamání, knihu jsem sice dočetla, ale další díl si kupovat rozhodně nebudu.

MonicaMonique
02.06.2019 4 z 5

Velmi dobrá detektivka. Chytla mě hned od začátku.

Calibra
01.06.2019 5 z 5

Knížka se mi moooc líbila. Deník byl úplně top. A opravdu se nemůžu dočkat až si přečtu Pátou oběť.

Neopol
30.05.2019 4 z 5

Na pět hvězd tomu něco chybělo

Lotka
29.05.2019 4 z 5

Jestli si chcete přečíst opravdu dobrou detektivku, tak je to právě tahle! Není vůbec co vytknout, tak bez obav se do ní můžete pustit, je to pecka.
Zápletka, hlavní hrdinové, vyústění - bez chyby.

kalache
29.05.2019 4 z 5

...jen doufám,že to není na reálných základech...

alnahu
28.05.2019 3 z 5

Opičí vrah ,který vraždí mladé dívky-mi připadal příliš brutální.V tomto příběhu postupně nahlížíme díky deníkovým záznamům do života tohoto psychopata.Ani já nesdílím u této detektivky nadšení ostatních čtenářů.Takže za mne také pouze za tři.