Čtvrtá opice

Čtvrtá opice https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383806/bmid_ctvrta-opice-TqJ-383806.png 5 1577 1577

Sam Porter série

Je perfekcionalista, je neuchopitelný, je psychopat. Přezdívá se mu Opičí vrah. Je to zabiják s pokřiveným viděním světa a s absolutní absencí soucitu. Detektiv Sam Porter ho pronásleduje dlouhých pět let a po celou tu dobu od něj dostává balíčky s děsivým obsahem. Každá doručená zásilka obsahuje část těla zavražděné oběti. Teď ale došlo k významnému zvratu v pátrání: Porterovi se dostal do ruky vrahův deník. Podaří se mu z šílencových zápisků vydedukovat jeho osobnost? Dokáže rozklíčovat motivy jeho jednání? Pokud uspěje, mohl by dosáhnout něčeho donedávna nepředstavitelného – totiž najít příští Opičákovu oběť dřív, než bude pozdě.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Fourth Monkey , 2017

soupik2012
09.04.2020 5 z 5

Věrohodnost příběhu sice pokulhává na obě nohy, ale na to už jsem si u thrillerů v poslední době zvykla. Důležitá je zábava a tu mi tato kniha nabízí od prvního slova, až po to poslední. Dvě dějové linky. Vyšetřovací, která je zvláštní tím, že trvá pouhé tři dny. A linka deníkových zápisků. Vyšetřování případu trvá pouhé tři dny. Ale podařilo se do nich nacpat tolik akce, že má kniha opravdu hned od samotného počátku velice strhující tempo. Vůbec by mi nevadilo, kdyby deníková část byla delší a vyšla jako samostatná kniha. Z velké části jsem ovlivněna tím, že jsem poslouchala audioknihu a část deníkových zápisků, které načetl pan Kajetán Písařovic, je naprosto dokonalá. Mrazí doslova z každého slova. Závěr příběhu je neméně vydařený. Kniha v něm kulminuje a poslední část je opravdu napěchována akcí, zvraty a také očekávaným závěrem, který nám slibuje neméně napínavé pokračování.

Bulldog
31.03.2020 5 z 5

Tak tohle byl hodně povedený thriller a psychopatická rodinka byla pěkně zvrácená...střídání děje i postav bylo výborné a nutilo mě pořád číst a číst a prosit den, aby nekončil a nemuselo se jít ještě spát :)) Těším se na druhý i třetí díl a rozhodně doporučuji.

francouz
29.03.2020 4 z 5

Toto byla opravdu velmi zajímavá detektivka. hlavně to putování časem a čtení z vrahova deníku, která krásně rozloží napětí.
Na druhou stránku bylo až příliš jasné, že přejetý autobusem nemůže být vrah, ale možná to byl od autora záměr.
Místy to bylo opavdu drsné, halvně ta výchova budoucího vraha, krásně ukazuje, jak může drsná průprava v mládi formovat osobnost.
Chtěl bych říci, že děj je vtěsnán do tří dní, ale ono díky vsuvkám z deníku tomu tak není, ale to nic neubírá na intenzitě, s kterou děj míří do neúprostného finále.

Šárka88
24.03.2020 5 z 5

Za mě asi nejlepší detektivka, jako jsem dosud četla. Přehled v postavách a drsným slovem autor taky nešetřil. Velký palec nahoru a těším se na druhy díl.

kate333
22.03.2020 4 z 5

Mám ráda, když se v knížce střídají postavy. Vždycky jsem se těšila na kapitolu z deníku, byly tam i scény, které jsem musela přeskočit, protože byly na mě moc sadistické, ale to určitě není výtka a mé hodnocení to nijak neovlivňuje. Něco jsem předvídala a trefila se, ale i přesto mě rozuzlení překvapilo a závěr knihy byla fakt bomba! Jdu na další díl!

Ondra519
19.03.2020

Za poslední dobu jedna z lepších detektivek, co jsem četl. Ale nejde o pochvalu. Opět další příběh z řady nahánění masového vraha speciálním týmem policistů, jako by se autoři snad báli napsat knihu jen s jednou mrtvolou. Aby se snad čtenář necítil okraden, za tři stovky jen jedna mrtvola? V knize se střídají pasáže z reálného vyšetřování a příběhu, který je popisován ve formě deníku. Ten patří rozhodně k tomu lepšímu v knize. Situace, která je jasná každému (uvažujícímu?) od 15.strany je s velkou slávou odkryta cca ve 3/4 knihy. Pokud by se autor k této variantě odvážně přiznal, bylo by to možná zajímavější. Takto to působí hodně naivně. Během čtení příběhu máte pořád nutkavý pocit křičet: haló, je tady ještě jedna možnost! Ale nikdo Vás neslyší. Kniha je také neskutečně nafouklá (objemově). Některé části jsem přeskakoval po stránkách. Nuda. Možná jsem přišel o něco podstatného. Spíše ne. Autor se snaží několika zvraty čtenáře překvapit, neberu mu to za zlé, je to koneckonců jeho práce, ale má se v čem zlepšovat. Co jsem třeba nepochopil vůbec (moje chyba?), proč jsou opakovaně na několika stránkách knihy napsány jména obětí a úkoly (zřejmě opis z tabule), co má kdo udělat? To někdo po třetí ještě čte? Abych jen nekritizoval, tak raději končím svoji recenzi. A závěr knihy? Na šampaňské to není.

Arcis2
17.03.2020 5 z 5

Bezvadná kniha, přečteno jedním dechem. Už se těším na další díl.

yetti09
09.03.2020 4 z 5

Naprosto skvělý příběh. Obzvlášť kapitoly z deníku byly pěkně zvrácené (v dobrém slova smyslu).
Opravdu po dlouhé době jsem narazila na knihu, která má propracovaný děj a nejsou tam žádné mezery nebo hluchá místa (konečně!).
Některé části knihy byly lehce morbidní, ale já oceňuji, když se toho autor nebojí a dokáže popsat i tyto úseky, protože to k thrillerum prostě patří.

Čtyři hvězdičky (spíš 4,5) dávám proto, že ač byla kniha opravdu výborná, tak to nebylo takové, že bych se od ní nemohla odtrhnout. Kdyby kapitoly končily pokaždé napínavě (jak to má např.: S. Fitzek), tak by to bylo naprosto dokonalé. Takhle jsem ale od knihy bezproblému odešla.

Ještě bych ráda zmínila, že kniha je po vizuální stránce opravdu krásná. Kapitoly jsou přehledně rozdělené a zvolená velikost písma je ideální. Opravdu hezká kniha, která se i dobře čte.

Krchnaida
05.03.2020 5 z 5

Místy až ble, fuj, zvrácenost, ale jako.... vážně síla! Přelouskáno během dvou dnů, strašně moc napínavé a propracované. Za mě palec nahoru

Jack Bauer
24.02.2020 4 z 5

Vyšpekulovaná kniha od které se zhruba od poloviny nedá odtrhnout, sousedé jsou naprosto šílení. Otec poučuje syna, že to je špatné a to je neslušné a tak se nemluví a přitom rozřezává oběť neboli nemluvím zlo, neslyším zlo, nevidím zlo a čtvrtá opice nečiním zlo. Taková slušně vychovaná šílená zabijácká rodinka. Dalo by se říci , že i docela vtipné, když si odmyslíme tu brutalitu.

Ver1982
14.02.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších thrillerů, co jsem kdy četla. Druhý díl - Pátá oběť - to stejné. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

novina
11.02.2020 5 z 5

Nešlo se od knížky odtrhnout, potřebovala jsem vědět, jak to s Emory dopadne. Nečekané, napínavé, nachystané na pokračování :)

Dolik13
10.02.2020 5 z 5

Nejlepší thiller, který jsem kdy četl, a to mám za sebou celou sérii Roberta Huntera od Chrise Cartera, kterou považuju za zlatý klenot tohoto žánru. Tahle kniha má ale všechno, co má správný thiller mít. Jeden příběh je rozdělen do několika dějových linek a hlavně ta s deníkem je naprosto fantastická. Vraha jsem sice vytušil, ale i tak byl pro mě závěr výborně napsaný a dobře gradoval. K této knize jsem přišel náhodou, ale už teď je jasné, že tento autor se dostane mezi moje nejoblíbenější.

aleza1
06.02.2020 4 z 5

Docela slušný thriller. Není to úplně Carter jak již byla zmíněna podobnost, ale napínavé to teda je. Více mě bavil deník než dějová linka s policajty. Určitě budu číst další díl.

janca1705
03.02.2020 5 z 5

Jsem teprve v půlce, ale tyy jooo, to je síla!

kofola33
29.01.2020 5 z 5

Tak to byla teda jizda! Jak jsem zacla, nechtela jsem ani skoncit, tak to bylo napinave! Kdybych si kousala nehty, tak uz asi zadne nemam :-) Proste absolutni bomba, knizka nema chybu od zacatku do konce. Denik byl napinavy jak ksandy a ten konec...pro me prekvapko. Uz jsem se zacetla do dalsiho dilu....muzu dat 10 hvezdicek?

zpevSusannah
29.01.2020 5 z 5

Tak tomu říkám parádní překvápko! Vůbec jsem nečekala, že tato kniha bude taková a že mě natolik chytne. Když mi ji kamarádka nadšeně podávala do ruky se slovy "To si prostě MUSÍŠ přečíst", usmála jsem se a řekla si proč ne, J.D. Barker je pro mě spisovatel zcela neznámý, tak si aspoň rozšířím obzor... A ono ejhle!
To bylo něco! Zápletka perfektní, Opičí vrah tak akorát ujetý, Sam Porter sympatický a závěr? Škoda mluvit. To se prostě MUSÍ zažít!
Doporučuji a doufám, že kamarádka se stejně lišáckým úsměvem přede mě někdy položí i díl následující :-).

Pine
28.01.2020 5 z 5

Troufám si tvrdit, že jsem otrlá čtenářka - při Carterovkách cítím jen lehké šimrání. Ale Čtvrtá opice, to je jiný kafe! Level „joo, to je správně úchylný“ se během čtení několikrát přetavil do „uf, to je sakra zvrácený“. Ale co? Vždyť je to thriller. A pořádnej. Konečně!

Pozitivně hodnotím navození atmosféry, sarkasmus a špičkování mezi parťáky. Závěr vůbec nebyl uspěchaný a jako bonus se nám otevřely dveře (ne-li dokonce vrata) k pokračování. Deník mě fakt bavil, každá kapitola s ním končila tak nepředvídatelně!

L.Helena
27.01.2020 5 z 5

Opravdu výborná detektivka. Napínavá, dobře se čte, není nouze o dějové zvraty... Akorát některé scény na můj vkus docela brutální, ale zase to vše pořádně okoření a dovedou čtenáře ke stavu mírného šoku.
Těším se na Pátou oběť.

LeSk
26.01.2020 5 z 5

Co to jako bylo? Takový fičák, to jsem teda nečekala. Bavilo mě střídání současnosti a deníku (deník mě bavil víc). Napínavé čtení od začátku do konce. Letím si do knihovny pro druhý díl. Doporučuji.