Růže a lev

Růže a lev https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299230/bmid_ruze-a-lev-klH-299230.jpg 5 518 107

Rytíři z Vřesova série

Král Jan Lucemburský se snaží upevnit si své postavení navzdory odporu velmožů, kteří si představovali, že se nezkušený mladíček stane jejich loutkou. Mezitím roste moc jak Jindřicha z Lipé, tak Petra z Rožmberka. Skutečnými hrdiny románu však jsou, tak jako v předchozí knize Rytíři z Vřesova, příslušníci dvou zemanských rodů: Beneš a Čeněk z Vřesova, Lothar Katzinger z Olšové a jeho starší bratr Wolfram.... celý text

Ramiel
25.09.2017 2 z 5

Po několika stránkách jsem si začal říkat, že tohle jsem už někde četl. A pak mi to došlo... Autorovi zřejmě dochází nápady a vypadá to tak, že v podstatě kopíruje své předešlé knihy ze série o Hynku Tasovi z Boru. Wolfram je takovým Hynkem číslo dvě svým chováním. No a Beneš zase prožívá podobné příhody. Třeba to křižování kraje s jízdní hlídkou, nebo dobývání Křivákova hradu na hranicích s Bavorskem.

Vojslava
13.09.2017 3 z 5

Dobře, možná tři a kousek... Hodnocení mi možná snižuje fakt, že jsem nečetla předchozí díl, na druhou stranu autorův jazyk je dost k uzoufání, na jednu stranu knižní, na druhou stranu se snahou o historickou autentičnost, a nakonec je to zabito ojedinělými hovorovými slovy, jak odposlechnutými v dopolední tramvaji... Postavy jsou sice kapku papírové, ale celkem sympatické. Uvidíme, jestli budu mít časem chuť pokračovat v sérii.

Noctua8
25.07.2017 5 z 5

První díl série byl trochu rozvláčný, ale v druhém díly už je to zase super jízda. Jestli se tohle označení hodí použít pro dobu 14-tého století. Nelehký život ve středověku, lesy plné lapků a mordýřů, rytíři na koních pod velením charakterních mužů, kteří ale dovedou bez uzardění potěšit opuštěnou hradní paní a nad ránem pak popravit pár zloduchů. Kombinace dobrodružství, napětí a obyčejné lidskosti potěší každou romantickou duši. Já jsem nadšená a miluju všechny postavy.

Sůvazknihovny
19.07.2017 5 z 5

Bála jsem se pokračování. Bude tak dobré, jako 1. díl? Pro mě bylo. Sice už to bylo hodně o bitvách a bojích, ale i tak se mi stále chtělo číst dál a dozvědět se, jak to s hrdiny knihy dopadne. A překonala jsem s panem Niedlem svou vrozenou nedůvěru v seriály a těším se na trojku -Ve službách mocných, kterou jsem si právě přinesla z knihovny.

Bolomsson
17.07.2017 5 z 5

Pan Niedl nastavil pomyslnou laťku prvním dílem Rytířů z Vřesova hodně vysoko a byl jsem sám zvědavý, zda si i druhý díl udrží stejnou kvalitu a jednotlivé dějové linky nesklouznou spíše k hluchým a nicneříkajícím pasážím. To se k mé radosti nestalo a výsledkem je opět čtivé pokračování, kdy si sám kladu otázku, zda je mi sympatičtější postava kladného hrdiny v podání Beneše z Vřesova či johanity Wolframa? Odpověď zní. Oba stejně! :-)
Tuto sérii rozjel autor opravdu skvěle a další dva vydané díly série z pera pana Niedla slibují, že se fandové historických románů a středověku obecně mají opět nač těšit.
Vzhůru do třetího pokračování! ;-):-)

Dandulka
02.07.2017 5 z 5

Moc hezké čtení, i druhý díl je super. Už se těším na ten třetí!!!! Doporučuji, moc pohodové čtení na léto.

acheska
27.06.2017 5 z 5

Pan Niedl prostě umí :-) více komentovat asi netřeba. Ty, které historie baví nebo ještě bavit nezačala, s chutí do toho!

TeaPeter
30.05.2017 3 z 5

Celkem dobré pokračování předchozí knihy. Dějové linie se už začaly sbíhat, takže se příběh stal přehlednějším a kniha se dobře četla.

TeaPeter
30.05.2017 3 z 5

RSR
08.05.2017 5 z 5

Výborná knížka, stejně jako první díl. Těším se na třetí.

bgott
23.04.2017 4 z 5

Historické romány Františka Niedla se čtou tak nějak samy. Po úvodním seznámení v Rytířích z Vřesova se postavy vybarvují a zrají. Wolfram s jeho humorem mě vyloženě baví a i Beneš z Vřesova mu zdatně sekunduje. Za bonus považuji fakt, že poutavost příběhů Františka Niedla mě přiměje si některé historické informace dohledat ještě jinde - v tomto případě třeba historii johanitského řádu. Doufám, že tak jako Beneš měl z Vítkova hrádku na dohled rakouský Rohrbach, i my máme na dohled třetí díl Rytířů z Vřesova.

astroweb
04.04.2017 4 z 5

Niedlův standard, čtivé, dobrodružné, zajímavé. Těším na další díl.

Kimon
28.03.2017 5 z 5

Jak už je u Františka Niedla zvykem, čtenář historických románů s příměsí dobrodružství si vždy přijde na své. Inu, co napsat více? Ať šáhnete po kterékoliv knize Fr. Niedla, vždycky se trefíte do černého. Já osobně doslova číhám, až se v nakladatelství MOBA opět objeví skvělý kousek tohoto příjemného "pisálka" v dobrém slova smyslu. Přeji panu Niedlovi hodně síly a chuti do dalších let naplněných tvorbou příjemné historické literatury.

francouz
18.03.2017 5 z 5

Tak opět v době, na kterou bychom měli vzpomínat s nádechem pokory, protože to byla doba, kdy jsme v Evropě udávali tón, kdy se nás mocní ptali a snažili se nás dostat na svojí stranu. v této době mladého Jana Lucemburského můžeme sledovat reálné postavy jakou byl jeden z nejvýznamějších šlechticů té doby Petr z Rožmberka a samozřjemě naši staří známí Wolfram a mladý Beneš. Napozadí mocenských bojů, kdy královská moc byla oslabena a šlechtické rody si chtěli urvat co nejvíce, a to i jako obyčejní lapkové. No sice již není temný středověk, ale historie se stále opakuje.
Proto potřebujeme lidi jako je Wolfram a Beneš, kteří kladou morální kredit nad mocenské hry. Používají to, co by mělo být použito vždy jako první, bystrý úsudek a snaha protivníka rozhodit, tak aby odkryl svoje slabiny. Moc pěkně popsané a dobové reálie, tomuto románu opravdu svědčí. Již se těším na vyvrcholení.

martas79
15.03.2017 5 z 5

Po šachovnici se začaly pohybovat figury, které byly představeny v Rytířích z Vřesova.
Myslím, že v téhle sérii si s námi autor vyloženě hraje. Zvolnil tempo a pomalu buduje a graduje napětí.

Ranuncul
05.03.2017 4 z 5

Určitě mnohem lepší než první díl,jsem zvědavá na další jestli bude taky tak dobrý.

standa67
24.02.2017 4 z 5

Knihu jsem si koupil víceméně náhodou ale jsem z ní naprosto nadšený. Zajímavé historické reálie a hlavně úžasně napínavý děj.
Akorát mě mrzí že až při čtení jsem se dozvěděl, že se jedná v podstatě o "druhý díl", i když na přebalu o tom není ani slovo.

Boby17
20.02.2017 5 z 5

Perfektní pokračování Rytířů z Vřesova.. Kdybych nemusel jít do práce, tak bych tuto super knížku zvládl na jeden zátah. Jen s těžkým srdcem jsem po velkém vnitřním boji přerušil čtení. Ale druhý den bylo hotovo! Už se těším na další díly!

cérka
08.02.2017 5 z 5

Skvělá série, přečteno na "jedno nadechnutí" a s dalším netrpělivě očekávám pokračování.
Moc chválím nevtíravé, krátké a výstižné připomenutí prvního dílu a souběžně ihned pokračující dějovou linku. Jen málo autorů to dokáže a pan Niedl patří mezi ně, bravo!

Pavel.Kozina
10.01.2017 5 z 5

Wow! Naivně jsem nabyl přesvědčení, že pokračování série bude natahování plné oslích můstků. Naopak!
Nestalo se mi, doposud, že bych knihu přečetl tak rychle.
Příběh má spád, nezaobírá se nesmysly a zdlouhavým vysvětlováním, prostě jede a jede. A to je skvělé. Žádné plané naděje ve šťastné konce, syrovost středověku je podána zcela důvěryhodně.
Jedna chyba ale přeci je. A to, že ještě není vydán třetí díl...:-)