Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311693/bmid_ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 5 3149 3149

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Flowers for Algernon , 1966

tomas-j5882
18.06.2019 4 z 5

Výborné, ale trochu náročnější čtivo.

SalvorHardin
15.06.2019 5 z 5

Klasický román americkej a svetovej literatúry a na mnohých školách patrí k povinnému čítaniu. Je to však v prvom rade nezabudnuteľný a silný príbeh nielen o inteligenčnom kvociente, faktoch a poznávaní, ale aj o emočnej inteligencii, o empatii, o pochopení, o hľadaní seba samého, o sile a tragédii ľudského ducha, o krehkosti spoločenských vzťahoch a láske – rodičovskej, partnerskej a láske k blížnemu svojmu.

soukroma
03.06.2019 4 z 5

Nevím, za sebe přes množství velice pozitivních kritik i ohlasů musím přiznat, že vlastně nic moc. Příběh mě nijak neoslovil, neinspiroval, kdyby to zůstalo povídkou, možná by to mělo paradoxně větší dopad, ale opravdu nevím ... co si o tom vlastně myslet. Škoda, očekávání jsem měla vysoká. 70%

Jizi
02.06.2019 5 z 5

Existuje malá část knih, o nichž si při čtení říkáte, že jsou docela dobré nebo třeba i dost dobré, o části z nich se rozhodnete povědět přátelům, doporučit je rodině, některé dokonce i později koupíte jako dárek. Ale na většinu z toho, co čtěte, si nejspíš po pár týdnech nebo měsících už ani nevzpomenete - masová literatura je obyčejné spotřební zboží, rohlík se šunkou pro duši, potrava, kterou potřebujete, která na chvíli zasytí, ale o výživových, natož kvalitních, hodnotách nemůže být řeč.
A mimo tyhle dvě skupiny je malá množina knihy, které jsou... které jsou něco víc. Ze kterých se až točí hlava, o nichž nechcete NĚKOMU říkat, ale o kterých se chcete bavit S někým nebo raději s každým. Jsou to knihy, které nečtete, ale vdechujete, které se špatně odkládají a ještě hůř vyhánějí z hlavy. Knihy, jež způsobují literární kocoviny a jen těžko se po nich čte něco dalšího.
Růže pro Algernon jsou přesně jednou z těch výjimečných knih.
Jak mi mohla tak dlouho unikat?
Nebudu psát víc, nebudu naznačovat, budu jen říkat - tohle si ale MUSÍTE přečíst. Jako opravdu - tučně a verzálkami.
(Nenechte se odradit starším, naprosto ohavnými českými obálkami, které evokují spíš příběh na úrovni odpadního harlequinu, než sci-fi (i když - jak dlouho ještě?) kladoucí nesmírně závažné morálně-etické otázky.)

Bauriska
31.05.2019 5 z 5

Netuším, proč jsem si knihu zvolila. Asi to byl osud, protože je to jedna z nejkrásnějších ( nejsmutnějších a nejdojemnějších) knih, jaké jsem kdy četla.

Komnenos
27.05.2019 5 z 5

Kvety pre Algernona je jedna z najlepších kníh akú som kedy čítal. Toto som si už dávno pri žiadnej knihe nepovedal. Kniha ma naozaj dostala. Už len samotný námet je výborný. Niekedy sa však stáva, že námet je dobrý, ale spracovanie slabé. Tu tomu tak nebolo. Keys bravúrne podal smutný osud postihnutého mladíka Charlieho Gordona. Je to naozaj veľmi smutný príbeh, avšak kniha nie je v žiadnom dojímavá prvoplánovo. Kniha sa mi páčila aj z toho dôvodu, že je v nej prítomných viacero rovín. Najsilnejšími z nich sú riskantná hra človeka na Boha a zloba "normálnych" ľudí voči postihnutým. Famózna je aj forma románu, ktorý vlastne pozostáva zo správ o pokroku, ktoré Charlie píše svojim lekárom. Dalo by sa ešte veľa popísať o tejto úžasnej knihe. Na záver len zdôrazním, že vo mne zanechala veľmi hlbokú stopu a ešte dlho vo mne doznievali jej myšlienky.

Medunkavera
21.05.2019 5 z 5

Tak na této audio kazetě jsem poznala Charlie Gordona.
Tahle kazeta vyšla k třiatřicátým narozeninám Jana Potměšila.
Jan Potměšil je moje tajná láska. A měla jsem tu čest s ním chvilinku mluvit, když tu byl v Besedě v roce 2009. Napsal mi hezké věnování a to mám ukryté ve své prosklené knihovně, kde mám své největší skvosty.
Do té doby jsem nevěděla, kdo je Charlie Gordon a nevěděla jsem, kdo je Algernon. Kolikrát jsem si říkala: Koupím si knihu, koupím si knihu... Ale znáte to.. je spoustu jiných starostí. Až jsem si ji konečně objednala.
Včera jsem to už nemohla vydržet, než mi přijde kniha a tak jsem koukla na film.
No teda.. Nevěděla jsem, že je to tak silný příběh.. Ou.. To je teda něco..
Tak tohle jen tak z hlavy nedostanu..

Tady, na té ukázce je zmínka o Charlie Gordonovi,
ale i o Alchymistovi.

Zavřete oči a poslouchejte.

intelektuálka
21.05.2019 5 z 5

Znovu jsem přečetla toto ojedinělé téma - znepokojivé a etické - nebo ne ?

Tady se ve mně přebíjejí dvě stanoviska:

- experimentální medicína
- zásah člověka do přirozených projevů genetiky a přírody

Srovnání kapacity mozku člověka a laboratorní myšky ?
Nevím, jaké stanovisko převažuje ...

A :

" Je lechkí mít přátelé gdyš človjek nechá lidi ať semu smnějou. Kam du budu mít zpoustu přítel..."

Nevidím to jako utopii - je možné, že k tomu experimentální medicína dospěje...

To je téma na hluboké zamyšlení.

zdenka4808
13.05.2019 3 z 5

Moc smutný příběh. Jaký je rozdíl mezi mentálně postiženým chlapcem a géniem? Velký. Ale další stránkou osobnosti je její citový život. Co je pro šťastný život člověka to nejdůležitější? Zvýšíme ti IQ, ale budeš šťastný? Každé pro má i své proti.

Terezulina
13.05.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem četla knížku, která mě opravdu chytla za srdce....je to vtipný, je to smutný, je to krásný a hluboký příběh....jedna z nejsilnějších knížek jaké jsem kdy četla....

Rossel
06.05.2019 5 z 5

Jedna z nejpůsobivějších knih, které jsem kdy četla. Hloubka a síla příběhu mě smetla a ještě dlouho po dočtení jsem musela na Růže pro Algernon se smutkem myslet.

lenjak
28.04.2019 5 z 5

Děsivé, krásné, úžasné.

Dada_cte
23.04.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale - zase to moje ale... Hrozně špatně se mi četl začátek a konec. Musela jsem ji číst na vícekrát, protože mě tolik nebavila a musela jsem to odložit... Ale jinak docela hezká knížka ❤️

a.k
22.04.2019 5 z 5

Smutné to bylo čtení, dojemné, chvílemi mi bylo až úzko.
Moc dobře vymyšlené, excelentně napsané. Doporučuji.

Olava
20.04.2019 5 z 5

Děkuji za tento příběh. Smutný, ale přesto krásný. Budu mít dlouho o čem přemýšlet. Vše ostatní již bylo řečeno v předešlých komentářích

Dela111
14.04.2019 5 z 5

Tato sci-fi obsahuje stále víc aktuální myšlenku - snažíme se přelstít přírodu a spácháme přitom víc škody než užitku...
Mentálně retardovaný Charlie je vybrán k experimentální neurochirurgické operaci, která mu má pomoci k vyššímu IQ. Tutéž operaci před ním podstoupila myš jménem Algernon. Díky pracovním hlášením, které Charlie píše, vidíme jeho aktuální stav i jak rychle se vyvíjí. S nově získanou inteligencí je během krátké doby schopen diskutovat s vědci, ale citově zůstává dítětem. Zároveň si uvědomí, že svět je jiný než jaký ho viděl, že dokáže být krutý a zlý.
Růže pro Algernon je velmi citlivý a dojemný příběh. Konec vžene slzy do očí snad každému. V této knize je mnohem víc námětů k zamyšlení než se na první pohled zdá. Je to smutný příběh, ale rozhodně stojí za přečtení.

JoeSurikata
10.04.2019 4 z 5

Tak jsem konečně vyplnil mezeru ve vzdělání a přečetl tuhle kultovní klasiku svého žánru. Smutná kniha, které není zdaleka jen o ošidnosti umělého zvyšování inteligence. Možná jí víc slušel původní formát krátké povídky, ale i tak nelituju času věnovaného četbě ...

esfinge
05.04.2019 5 z 5

Krásná smutná kniha, na kterou po přečtení rozhodně nezapomenu.

Chmur
29.03.2019 5 z 5

Růže pro Algernon je jedna z nejdojemnější knih co znám. Četl jsem ji před lety, ale až nyní si uvědomují, že mnozí lidé zažívají to, co zoufalý hlavní hrdina, který se snaží udržet své schopnosti. Všichni lidé s Huntigtonovou chorobou či Alzheimerem vidí, jak jim nezadržitelně ubývají postupně mentální schopnosti. Kniha je smutná a krásná.

Greenfingers
19.03.2019 5 z 5

Velice dojemná a zároveň smutná knížka. Deníkovou formou autor zachycuje životní osud člověka, který se stává obětí vědeckých experimentů. Nabádá k obecnému zamyšlení nad mezilidskými vztahy, láskou, přátelstvím, atd.