Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311693/bmid_ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 5 3150 3150

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Flowers for Algernon , 1966

ibs
25.10.2019 5 z 5

Vynikajuce zamyslenie sa nad clovekom ako takym, pribeh zbehne stranku po stranke, nacrtnutej fikcii je velmi lahke uverit, jedine malinke minus, ktore irituje prvych par desiatok stran, je ta sialena interpunkcia a gramatika, ktora k tomu pribehu ale uplne patri.

niknikita
18.10.2019 5 z 5

Už dlouho jsem nebyla z nějakého příběhu tak smutná... další z knih, která mě rozsekala na kusy.

uziRM
13.10.2019 5 z 5

Jedna z mála knížek, u které jsem se musel několikrát během čtení dlouze zamyslet... Každý člověk, ať už je takový nebo makový, má svůj svět, svoje pocity, emoce i obavy.

FireOfFilth
06.10.2019 5 z 5

Kniha o mentálně retardovaném Charlie Gordonovi, který dostane možnost přispět vědě. Proto podstoupí operaci, která ho má udělat "chytřejším", tzn. zvýšit jeho IQ. Tuto operaci předním podstoupili laboratorní myši a jedna z nich je Algernon.
Kniha je psaná v podobě pracovních hlášení, která Charlie píše. Je tu krásně vidět jak se hlášení mění v závislosti s narůstajícím IQ. První stránky se skoro nedají číst, celkové vyjadřování a gramatické chyby. Postupně jak se mu navyšuje IQ je text lepší a lepší. Tohle je opravdu úžasně zpracované, ale hlavní dík patří překladateli Richardu Podanému, protože bez něj by to takhle úžasné nebylo.
Ale hlavní myšlenka příběhu nám říká, že být chytrý neznamená vše, nemusíte být oblíbený či populární, kdežto když jste třeba "hloupí" můžete být šťastnější.
Celkově kniha přináší spoustu úsměvných momentů, hlavně v začátku knihy, kdy je Charlie stále hloupý. A bohužel konec je zase dost smutný, skoro až mi to vehnalo slzy do očí.
Tahle kniha na mě udělala hodně velký dojem a měl by si ji přečíst každý. Protože obsahuje opravdu spoustu témat a věcí k zamyšlení.
Celkové hodnocení 100%

MaggieR
23.09.2019 4 z 5

Veľmi ťažká kniha :( ľahko sa číta a rýchlo ale je veľmi smutná. Tak ma zaťažila že si potrebujem dať pauzu a asi sa pustím do nejakej rozprávky. Je to dobrá kniha ale znepokojila ma.

Asterixxka
16.09.2019 5 z 5

Jedna ze tří nejkrásnějších knih, které jsem v životě četla. Prozatím.

adulik23
02.09.2019 4 z 5

Začiatok ma vôbec nebavil a na mesiac som knihu nechala ležať ladom a skladom ale potom som sa k nej opäť vrátila a dobre som spravila, záver si vyžiadal niekoľko sĺz, takže to stálo za to :)

kneslova
01.09.2019 5 z 5

Tak jak někdo pode mnou napsal lze tuto knihu charakterizovat slovy - geniálně vyprávěný příběh. Velmi dobrá kniha.

Kashi
27.08.2019 5 z 5

Kniha, která se mi moc líbila, dojemná, s hezkým příběhem.

pepa4081
25.08.2019 3 z 5

Dlouho znám píseň Aleše Brichty Růže pro Algernon, ovšem netušil jsem, že je inspirována knihou. Zpočátku se mi dost špatně četla, pro množství pravopisných chyb, které ale mají svůj důvod. Kniha má velmi zajímavý námět a dokáže „zahrát na city“. Bohužel nedám víc hvězdiček, protože mi byla většina osob, včetně hlavního hrdiny dost nesympatická. Jediná, kterou jsem si zamiloval, byla jeho „učitelka“. Při čtení jsem si opět připomněl známé pravdy, že i duševně zaostalí jsou lidé, jako my, a že láska je důležitější, než všechno ostatní.

Lasi808
13.08.2019 5 z 5

Velmi zajímavá knížka, i když pro někoho možná s ponurejším a "těžším" tématem. Příběh mentálně postiženého Charlieho nabírá obrat po operaci mozku a speciální léčbě, kdy se během krátké doby stává géniem. Věrnou přítelkyní je mu laboratorní myška Algernon, která pokus podstoupila jako první. Charlie se najednou začíná dostávat ze svého původního světa, kdy si ze všeho nejvíc přál být chytrý, do světa "normálního" a postupně zjišťuje, že ve svém "novém" životě není o nic šťastnější. Knížka je psaná formou deníkových zápisů hlavního hrdiny a nejednoho čtenáře donutí k zamyšlení... Doporučuji.

rufino
11.08.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla, smutná, ač se mi to často nestává po dočtení mi tekly slzy. Velmi dojemná, skvěle popsané pocity člověka, který by rád změnil svůj osud, ale není mu dopřáno. Nejdříve jsem viděla divadelní představení, kde roli Charlieho fantasticky ztvárnil Jan Potměšil, bylo to představení, na které nejde zapomenout, snad nejlepší, které jsem zatím viděla, po skončení celé divadlo minutu mlčky sedělo, aby vstřebalo ten úžasný výkon a poté několik minut vestoje tleskalo. Knihu jsem si zakoupila, až mnohem později a přiznám se, že pokud bych neviděla tak úžasné představení, asi bych po ni nesáhla. Nedokážu říci, co bylo lepší, zda divadelní představení nebo knížka......

adorjas
18.07.2019 3 z 5

Na túto knihu som sa tešila niekoľko rokov, ale prišlo mi to také "klišéoidné". Možno som už predtým čítala trošku o deji, ale od začiatku knihy ste si vedomí ako to skončí, aké budú postavy.

Príbeh zamrzí a myslím, že keď kniha vyšla (1958) musela vzbudiť rozruch. Jednak tam ženské postavy konajú inak, ako by ste v prudérnych a dokonalých 50.rokoch očakávali - sex mimo manželstva, single ženy, týrajúca matka. A takisto aj konanie hlavnej postavy sa vymyká prúdu vtedajších kníh- alkohol, túlanie sa ulicami. Takisto popis spoločnosti a hlavne popis ľudí s duševnou chorobou musela vzbudiť veľký ohlas.

Je dobré, že kniha sa v tých časoch napísala, prirovnala by som ju svojím prebúdzaním k Ako zabiť vtáčika.

Allysa1985
12.07.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Silný příběh, skvěle napsaný. Originální a stále současný námět. Většinou nemám ráda formu deníku, no tady to byla pecka. Už dlouho, moc dlouho mě žádná kniha tak nesebrala, abych na konci brečela. Pokládám pomyslné růže na hrob Algernon .

DzordanoChruno
03.07.2019 5 z 5

Keby mala byť na svete iba jediná kniha, zaslúžila by si to byť práve táto. Napísať k nej komentár je ako skúsiť vtesnať 3D pristor do úsečky. Tak mnohorozmernú knihu som už dávno nečítal. Naoko je to príbeh jedného medicínskeho experimentu, no zároveň úvahou o tom, čo je šťastie, o medziľudských vzťahoch, o zmysle života, o láske ako jedinej premožiťeľke smrti. Kniha núti k zamysleniu, ako zle sa správame k tým, ktorých považujeme za menej chápavých. A tá nadradenosť je iba prejavom našej vlastnej malosti a hlúposti, z neschopnosti poznať svet mimo našich osobných limitov. Kto z nás nebol na oboch stranách tohto plota? Kto z nás môže povedať, že sa na tú horšiu stranu nikdy nedostane? Naozaj? Ani v starobe? Svojim spôsobom smutná, niekedy až desivá kniha. Plná hlbokých myšlienok; je ich toľko, že ich netreba vypisovať, ale si knihu prečitať znova. A je to napísané tak ľahko a presvedčivo, že vás to vtiahne do deja a príbeh sa neodohráva nejakej postave, ale priamo vám! Majstrovské dielo.

miska98
02.07.2019 5 z 5

Tato kniha vypráví o spoustě věcí - o tom, že inteligence neznamená citovou vyzrálost, že naše chování je determinováno minulostí i přes to, že si ji (ne)pamatujeme, že ztráta sebe sama je jednou z nejhorších věcí, co se nám může stát, že mezi námi existují propasti, jež se těžko překonávají, a že všichni jsme především lidé. Hlavně je ale o tom, zda je lepší být idiot nebo génius. Charlie Gordon na tuto otázku odpovídá prostřednictvím deníkových záznamů velice obsáhle, ale zároveň nechává každého, aby si odpověděl sám.

Námět sám o sobě je velice jednoduchý, ač nepochybně originální. To, čím je tato kniha výjimečná, je zpracování. Charlie se vyvíjí před vašima očima a s tím jak roste, řeší i čím dál pokročilejší problémy lidské existence. Naneštěstí, nic netrvá věčně. Ovšem i pak vyvstávají nové otázky.

Růže pro Algernon není ani tak sci-fi, jako jedna velká alegorie, psychologická studie a geniálně vyprávěný příběh. Všem vřele doporučuji k přečtení.

kytikyti
27.06.2019 3 z 5

Splnovala jsem knihu, která mě zaujala svou obálkou. Pořádně kýčovitá obálka, která mi přišla legrační mi naznačovala něco na způsob Daniele Steel. Byla jsem překvapená, když se z toho vyklubal docela depresivní příběh. Ani se mi to moc nelíbilo... Zajímavá myšlenka.

AnoMANder
24.06.2019 5 z 5

Úžasná kniha, co chytí za srdce. Navíc mě svým tématem velmi zasahovala, vyvolávala spoustu otázek, námětů k přemýšlení.

jiri5906
21.06.2019 4 z 5

Knizka je kratka, uderne napsana a stejne tak je udernej i dej na emoce ctenare. Jen ten dozvuk u mne neni tak velky, jak tu jinde ctu. Ale urcite doporucuji.

Dani25
19.06.2019 5 z 5

Dojímavá kniha. Prekvapilo ma, že bola napísaná v roku 1966. Dúfam, že dnes sa väčšina ľudí už ináč správa k mentálne postihnutým ľuďom.