Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396859/mid_romeo-julie-a-tma-kOq-396859.png 4 3840 472

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

666Jitka
24.05.2020 5 z 5

Autor poukazuje na skutečnost, že pravá láska dvou lidí zůstává poetickou, i když se odehrává ve stínu smrti a hrůzy války ...

DLD
22.05.2020 5 z 5

Kiha přečtena jedním dechem!

pige
12.05.2020 5 z 5

Ačkoli jsem věděla, jak to celé skončí, příběh mě naprosto pohltil.

Autor nádherně vykreslil postavičky tehdejší doby. Každý reagoval jinak. Každý měl jiné úmysly. Každý měl jiné postavení.

Až úplně mrazí ze závěrečného konstatování, kdy život běží dál. Jako kdyby se neodehrálo žádné velké lidské drama.

Teniskaha
22.04.2020 4 z 5

Krása.

Parwana
13.04.2020 5 z 5

Překrásná kniha, ale velmi smutná. Rozhodně však stojí za přečtení.

Kuža007
16.03.2020 4 z 5

Opět knížka o nešťastné lásce. Ale je to pěkně, hlavně když je popisována doba protektorátu a Heydrichiády.

maruska283
25.02.2020 3 z 5

Hmm... jedna z mnoha. Ale neříkám, že se mi to nelíbilo

anca_h
12.02.2020 5 z 5

Pokud tento komentář čte někdo, kdo váhá, zda si knížku dát na maturitní seznam, tak řeknu jediné. Rozhodně neváhejte, knížka je moc pěkná, dojemná, něco ve vás zanechá. Autorův styl psaní je brilantní, skvěle si pohrává s jazykem. Nemám co vytknout.

KristynaBrandy
30.01.2020 5 z 5

Nádherná avšak velice smutná kniha z dob okupace. Člověk se zamyslí nad tím, že vlastně takovýchto příběhů muselo být mnoho a že to není zas tak dávná minulost. Je to příběh plný lásky a obětování. Kniha vypráví o studentovi a židovské dívence z Prahy za dob heydrichiády. Jedná se o kratičkou novelu kterou jsem měla přečtenou za 2 večery.

Ocásek
28.01.2020 4 z 5

Měla jsem možnost zhlédnout tento příběh i jako divadelní představení. Jde o opravdu velmi smutný příběh z dobu okupace. Knížka je úžasná. Napsána krásným jazykem. Ikdyž jsem věděla jak příběh skončí, přála jsem si, aby to tak nebylo. Moc doporučuji k přečtení.

JurijMilkovic
16.01.2020 5 z 5

Opravdu krásná kniha popisující hrůzy války, ale také zajímavý příběh o lásce nebo, Židech a dalších negativních vlastností lidí. Pořád píšu jak mě ta nebo ta kniha chytla, ale tahle překonala všechny. Všem píšu, přečtěte jí a dáte mi za pravdu.

pip11
08.01.2020 5 z 5

Tragický román plný strachu, zoufalství, beznaděje a také křehké něžné lásky. Je to hluboký a silný příběh.

beatadudova
26.10.2019 4 z 5

Už dlouho mě žádná kniha z povinné četby takhle nechytla. Příběh mě do sebe doslova vtáhnul už během pár prvních stránek a přečetla ji za velmi krátkou dobu, dílo navíc není nijak moc rozsáhlé. Jazyk a styl autorova psaní se mi osobně velmi líbil, bylo to celé takové hezké, milé, příjemně naivní, ale zároveň i kruté a smutné, protože je od začátku knihy více než jasné, že vztah Pavla a Ester je od samotného okamžiku odsouzen k zániku, a že dříve nebo později celá věc s ukrýváním židovské dívky v malém pokojíku vedle krejčovské dílny Pavlova otce praskne. A i když bylo toto shakespearovské téma zpracováno v minulosti už několikrát, tak se mi tato kniha velmi líbila, rozhodně třeba více než klasika Petr a Lucie. Doporučuji jako četbu nejen k maturitě!

Ortie
12.10.2019 5 z 5

Kniha je psána krásným jazykem. Dva lidé, láska a špatná doba. Sevření srdce, kterého se těžko zbavuje. Od začátku známý konec a stejně naděje, že nepřijde... Pláč.

Mianiola
27.09.2019 5 z 5

Tomuto dílu jsem se dlouho (vlastně celou dobu jeho působení v seznamu maturitní četby na gymplu) vyhýbala, ani nevím, proč. Možná proto, že celkově nejsem fanouškem romancí, možná proto, že kniha Petr a Lucie mne vůbec nezaujala a je s Romeem, Julií a tmou často srovnávána. Když jsem ji však našla v našem sklepě mezi starými knihami, zkusila jsem to. A nelituji. Příběh Pavla a Ester mě vtáhl, postavy mi byly sympatické, příběh něžný, leč samozřejmě ve výsledku velmi krutý. Ocenila jsem také Otčenáškův krásný jazyk, v jistých pasážích jsem si skrze jeho vyprávění dokázala situace hezky vybavit - atmosféru, vůně, pocity. Třeba hned jedna z úvodních částí v parku, při prvním setkání. Kniha se mi moc líbila a rozhodně ji doporučuji.

andrii24
27.09.2019 5 z 5

Stavy ráje v pekle prožité. Uvnitř voněli májem, i když vně panovaly časy mrazivé.

NicolMark
29.08.2019 5 z 5

Nevím, jak bych knihu hodnotila, kdybych ji četla teď. Ale před lety mě vážně dostala, trošku rozervala. Krásný milostný Shakespearovský příběh ve válečném prostředí. Správní lidé v nesprávné době. Strach z dopadení pomalu ale jistě rostl s větší a větší neopatrností. Vybavuji si, jak mi při čtení bylo úzko – hlavně na konci.

Trošku to tematicky připomíná Petra a Lucii, ovšem oproti tomuhle je Petr a Lucie přeslazená novela. V této knize hraje velkou roli autentičnost – autor zažil protektorát a je to znát. Všudypřítomný strach, dusno režimu, nejistota v každém kroku, životní dilemata, která se musí v sekundách řešit... Krásný a smutný příběh.

janamaxik
20.08.2019 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha

RosMeggie
18.08.2019 4 z 5

Opravdu hezký příběh o lásce, válce, Židech a udavačství. Opět shakespearovský námět, tentokrát ale v podobě lásky mezi maturantem Pavlem a židovkou Ester. Vykreslení náročné doby. Příběh se mi moc líbil a ráda se ke knize vrátím.

S láskou,
Rose

asanita
01.08.2019 5 z 5

Romeo, Julie a tma je velmi citlivá novela, jež dokáže přesně popsat lásku dvou mladých lidí v průběhu tak nelehké doby, jako je 2. světová válka. Autor nám ukazuje všední starosti obyvatel Protektorátu Čechy a Morava a zároveň i jejich obětavost a laskavost. V díle se ale objevuje i záporná postava, pan Rejsek, jehož charakter vyznívá zcela opačně. Chvíli mi trvalo, než jsem si na styl, kterým je kniha napsána, zvykla, ale myslím, že po pár kapitolách už mě během čtení nic nerozptylovalo, a tak jsem si mohla celý příběh vychutnat.