Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396859/mid_romeo-julie-a-tma-kOq-396859.png 4 3840 3840

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

verka5083
08.03.2019 5 z 5

Celou knížku jsem četla jedním dechem. Začátek mě nadchnul při prvních stránkách. A konec byl na celé knize nejlepší.
Když jsem si přečetla ten název, má představa o knize byl uplně jiná. Poté jsem vše přehodnotila. Opravdu stojí za přečtení.

tyjá
21.02.2019 4 z 5

Nedokázala jsem si to u téhle knihy (kde jsem znala zhruba průběh i konec) představit, ale stalo se. Začetla jsem se a soucítila s postavami i přes krátkost knihy. Veliký dojem na mě udělalo také střídání časových obrazů. Mám pocit, že autor to zvládl dokonale nenuceně (narozdíl od některých nynějších autorů).

Anoell
21.02.2019 3 z 5

Věděla jsem předem, o čem příběh je a jak dopadne, přesto jsem trochu zklamaná... Knížka je krátká, takže je to dobrá volba pro ty, kteří chtějí k maturitě samé tenké knížečky. Mně ale vůbec nesedl autorův styl psaní. Když se něco dělo, probíhaly nějaké dialogy a tak, tak to bylo v pořádku, ale jakmile to byl jen sled myšlenek, začínala jsem se v tom ztrácet. A pak najednou autor přeskočil zase k něčemu jinému. Také jsem se nevyznala v postavách v krejčírně a i její umístění mi přišlo zmatené. Ani nemám moc v lásce takovéhle rychlé zamilování se, nepřijde mi to uvěřitelné... ale chápu, že v novelách a celkově krátkých příbězích to jinak nejde. Přesto všechno mi kupodivu čtení nevadilo z toho pohledu, že jsem se do toho nemusela nutit a utíkalo mi to rychle. A námět není špatný. K maturitě ovšem nevím, jestli bych doporučila... kromě délky další benefity moc nevidím.

Kat9
01.02.2019 5 z 5

Jedna z dobrých povinných knih.

Iamdreamer
01.02.2019 3 z 5

Keby bola knižka dlhšia už by som sa asi nudila. Smutné a kruto pravdivé.

Kizi
27.01.2019 5 z 5

Pane Jane Otčenášku, děkuji Vám za tuhle knížku. Tenhle krátký příběh je jeden z mála, na který nikdy nezapomenu...

LieselM
28.12.2018 5 z 5

Silný příběh dvou mladých lidí odkazující na fakt, že válka zbytečně ničí životy a bere štěstí všem lidem.

tomik2132
25.12.2018 4 z 5

Knížka málo stránek, takže máte ji během dvou dnů přečtenou. Podle mě je nádherná, i když ve své podstatě smutná knížka. Ani na chvíli jsem se nenudila, autorův styl mě naprosto překvapil.

KURACHJO2018
18.12.2018 5 z 5

Dá se o tragédii mladých lidí napsat, že je to nádherné ? Přesto mě to nutí napsat. Otčenášek to napsal tak dokonale, že i pocity Pavla a Ester najednou vnímáte na sobě , cítíte, jak jim při prvním milování bylo krásně , jak jim bylo těžko, když mysleli na budoucnost a jak se všemi možnými smysly bránili realitě, jak moc chtěli žít, milovat se, mít nějakou budoucnost.

sgjoli
09.12.2018 5 z 5

Z knihy mne mrazí pokaždé, když si na ni vzpomenu. Mladá láska, která si musí procházet velmi, velmi těžkou zkouškou a která je ohrožovaná ze všech stran, ale přesto je silná – to mne hodně zasáhlo. A ten konec byl hodně drsný. Otčenášek to napsal hodně sugestivně, bavil mne jeho vyprávěcí styl, který mne do knihy hned vtáhl. Obsahově je to hodně náročné čtení, ale je to tak krásně napsané!

Michulik
09.12.2018 5 z 5

Krásná kniha s nezapomenutelným kouzlem. Napsaná brilantně, atmosféra a pocity popsány skvěle. Kniha, ke které se zase jednou vrátím.

gimli35
28.11.2018 5 z 5

Nádherný Otčenáškův jazyk, tíživá atmosféra protektorátu, výborně vykreslená psychologie postav, srdcervoucí konec... Ohromný skvost na pouhých 160 stranách.

Aleh
24.11.2018 4 z 5

Příběh velké lásky Pavla a Ester na pozadí krutých válečných událostí z období heydrichiády. Pavel se rozhodne ukrývat Ester, aby se vyhnula nařízenému transportu do koncentračního tábora. Oba prožívají chvíle milostného vzplanutí jeden k druhému a zároveň obrovský strach z možného prozrazení úkrytu židovské dívky. Nabízí se otázka, jací by byli a jak byli žili Ester a Pavel, kdyby se nepotkali v době, ve které se potkali. Ale žádné kdyby není, píše se rok 1942.....

sikope
20.11.2018 5 z 5

Přesto, že tušíte jak příběh dopadne, napínavé a působivé čtení.

kachnat
01.11.2018 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. Smutná.

Mikius88
29.10.2018 5 z 5

Kniha z povinné četby, která mě rychle chytla hodně se mi líbila. Řekl bych, že myšlenkově je mi dost blízká. Akorát jsem do té doby neznal příběh, takže mě dost hodně naštvalo, když měla paní Lenka Ščerbaničová potřebuje v předmluvě vyzradit děj. Nebýt ní by to bylo super, ale chápu, že to už není vina autora.

Šura
16.10.2018 5 z 5

Otcenaškův jazyk se mi neomrzí. "Povzdechla si vprostřed snu a po ústech se jí pokmitl kratičký, zpola dětský usmíválek."...

princesse
11.10.2018 4 z 5

Četla jsem před lety asi jako povinnou četbu a v rámci Čtenářské výzvy jsem si zopakovala ... a opět rozpačitý dojem. Je to prostě válečný příběh, smutný a plný vážných úvah. Ostatně to ani o ničem jiném být nemůže.

Ronnie68
01.10.2018 5 z 5

Kniha dokázala úžasně vtáhnout do hrůzné válečné doby, ve které to dvěma milencům bohužel nevyšlo.
Za mě jinak skvělé čtení.

yvett239
19.09.2018 5 z 5

Knížka mě velmi bavila, děj měl spád. Ač mi bylo jasné podle názvu, že to nebude mít happyend, konec mě překvapil a trochu zklamal, je tam opět "kdyby". Do kánonu k maturitě i mimo školní lavice pro rozšíření literárních a historických obzorů určitě super. :)