Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396859/mid_romeo-julie-a-tma-kOq-396859.png 4 3840 3840

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

Always a reader
18.09.2018 5 z 5

Začátek trošku nudnější, nicméně po prvních pár stránkách mě kniha začala velmi bavit.

veronikahessy
18.09.2018 5 z 5

Tady opět musím dát plný počet hvězdiček. Knihu mi doporučil manžel, zezačátku jsem jí moc šanci nedávala, protože patří do skupiny ,,válečné", které moc v oblibě nemám. Ale od okamžiku, co se Pavel s Ester potkali, mě příběh tak chytil, že jsem se začetla a nepřestala, dokud jsem se nedostala na konec :) Nejvíce se mi asi líbilo to, jak autor popisuje Petrův strach z války, z toho, aby se neprozradilo, kde se Ester ukrývá..to jsem četla se zatajeným dechem. Myslím, že by se o knize dobře mluvilo i u maturitní zkoušky.

MakiMel
12.09.2018 4 z 5

O hrdinství i nehrdinství, všeobklopujícím strachu a první lásce, která přichází tak nečekaně a v nevhodnou chvíli.

Gweny
10.09.2018 4 z 5

Jedna z knih, kterou jsem si zvolila do maturitního seznamu a rozhodně jsem nelitovala. Hlavní dějovou linku si pamatuji i po několika letech. Vím, že mě čtení bavilo a to, že jsem měla knihu přečtenou ani ne za dva večery o tom něco dokládá.

Lauralex
08.09.2018 3 z 5

Zřejmě první případ, kdy si nejsem úplně jistá, co mám říct. Možná to bude tím, že celkově mě příběh typu Romeo a Julie nikdy zvlášť neokouzlil, přesto, že to tu s tím vlastně nemá nic společného, ale přece. Je hezká a dobrá, jenže já čekala víc, nebo možná něco jiného. Nebo vlastně ani nevím, co jsem čekala, ale i když je to kvalitní, nic moc to se mnou neudělalo, čímž se to pro mě celé snižuje, a dva roky po přečtení ve mně moc nezůstalo. Možná je to stylem psaní, což pro mě u knih dělá hodně, takže mě to trochu mrzí, ale stejně ji chci aspoň pochválit a doporučit, pokud si to chcete u maturity ulehčit.
Líbil se mi ten čistý a nevinný rozpor mezi láskou a válkou, který je vyobrazen mile a nenáročně. Ale spíš než láska mě zaujaly popisy války, krutosti, prostého života a tak nějak celkového dění. Mně se vlastně líbil začátek a konec a prostředek jsem tak nějak prosvištěla a ne že bych si ho pamatovala. Nicméně četbou nikdo neudělá špatně, asi by měla být čtená.

DommiP
05.09.2018 5 z 5

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, ale naprosto mě okouzlil příběh, podle mě kniha, kterou by měl každý znát a číst.

Beet67
14.08.2018 3 z 5

Knihu jsem si přečetla kvůli povinné četbě a měla jsem velké očekávání. Nakonec mě trochu zklamal autorův styl psaní, kdy jsem jeho textu moc nerozuměla. Nicméně příběh mě opravdu dostal a určitě se ke knize jednou vrátím.

SSTknihy
14.08.2018 4 z 5

Klasický romantický a smutný příběh. Pavel a Ester by se možná jednoho dne vzali, nebo by se možná po pár dnech rozešli, a zůstali by jeden druhému jenom ve vzpomínkách. Jenomže tenhle příběh první lásky se odehrává ve špatné době a na špatném místě. A kdo ví, jak by se člověk zachoval, kdyby v té době žil.

JankaV80
26.07.2018 5 z 5

Příběh dvou lidí, kteří se potkali v naprosto nevhodnou dobu (bohužel). Kniha je napsaná jednoduše, čtivě a ničím neruší. Tím, že autor zbytečně nenatahuje text knihy, příběhu podlehnete. Moc pěkná (i když smutná) kniha, kterou stojí za to číst.

Blondebookdevil
26.07.2018 3 z 5

Musím uznat, že se mi sice četla dobře, ale nudila mě, i když má v podstatě pár stránek. Otřesné stupňování napětí v Protektorátu, zatýkání, střelby a do toho se nám v krejčovně schovává Ester, které jsem tolik fandila, i když to bylo vcelku jasné. To, co udělala, jsem nepochopila, ale asi na to nemám právo, protože je těžké to zcela pochopit, zvlášť v takovém hrůzném období války.

Dominika13
21.07.2018 4 z 5

Romeo a Julie jinak na mě čekala u maturity. Nedá se říct, že by příběh byl originální, avšak je napsán neskutečně čtivě a jednoduše, že nelze než číst dál. Kniha mě osobně bavila a čtení jsem si užila.

SweetCake
20.07.2018 2 z 5

Pro mě obrovské zklamání.Děj mi nepřišel nijak zajímavý, často jsem se ve čtení ztrácela, autorův styl psaní se mi vůbec nelíbil:( Knihy s podobným tématem miluju, ale do čtení téhle jsem se musela nutit.

vendul_
18.07.2018 5 z 5

Knihu jsem četla na základce, na střední a klidně bych se k ní vrátila znovu. Je to prostě moje srdcovka. Klasický příběh z druhé světové a mladou láskou. Mile napsané a u konce jsem brečela.klasicky.

Srni
13.07.2018 4 z 5

Tenká knížka, krásný a tragický příběh, který se přečte jedním dechem. Jedna z nejvíce silných pasáží pro mne byla, když Ester popisovala, jak se měnilo chování lidí vůči ní a její rodině....nejhorší na tom všem je, že to byla kdysi realita.

Domca1
28.06.2018 3 z 5

K prečítaniu novely ma motivoval rovnomenný brilantný československý film z roku 1959 (I. Mistrík, D. Smutná). Musím však konštatovať, že v tomto prípade sa (podľa môjho názoru) uplatňuje výnimka, kedy kinematografia prevyšuje literatúru.
V knihe oproti filmu absentuje zopár výrazných postáv a niekoľko menších (ale nemenej podstatných) scén. Nemôžem ani povedať, že by ma obzvlášť uchvátil štýl autora, pohyboval sa niekde medzi opismi a reflexiami, ktoré ma ale v tomto prípade nijako mimoriadne nezaujali. Keďže ide o novelu, dej je pochopiteľne slabý, čím kniha stráca aj v tomto ohľade.
Nepochybne sa ale zaoberá dôležitou témou, ktorú je potrebné si neustále pripomínať. Kniha mala aj silnejšie pasáže, úseky vedúce k zamysleniu a plne rozumiem, prečo patrí ku českej klasike.
Čisto z osobného hľadiska sa však vrátim zrejme už len k sfilmovanej podobe.

Zlatinka.Emilly
25.06.2018 5 z 5

Hrozná doba, zvláště když Čech zradí svého krajana. A to se za války stávalo hodně často. I v dnešní době mají moc peníze a jeden druhého dokáže bez výčitek "prodat". O to milejší je přečíst si o lidech, kteří se nebojí vystavit svůj vlastní život smrti, jen aby pomohli druhému.

janadibelkova
15.06.2018 5 z 5

Skvělé, krásné, drsné, dojemné a hlavně neuvěřitelné, že někdy lidi takhle ublížili lidem..četla jsem podruhé a určitě ne naposledy.

ZNellyZ
14.05.2018 4 z 5

Četlo se to lépe než třeba Petr a Lucie. I tak se mi někdy povedlo v knize ztratit a některé momenty byly zdlouhavé.

1.Agness
08.05.2018 5 z 5

Pokud někdo vybírá povinnou četbu a má ji v seznamu, určitě po ní sáhněte. Autor velmi citlivě a zároveň intenzivně popisuje těžké období heydrichiády prostřednictvím dvou mladých a zamilovaných. Příběh se mi dobře četl, je krátký a impulzivní, velmi se mě dotkl, dostal se mi pod kůži. Krásné, neuvěřitelné a tak skutečné.

Gabriela.H
08.05.2018 5 z 5

,,Zakázazé ovoce chutná nejlépe" kniha se čte dobře, rychle jsem se dostala do děje, který mě naprosto pohltil.