Ztracený symbol

Ztracený symbol https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29963/mid_ztraceny-symbol-z16-29963.jpg 4 3799 3799

Robert Langdon série

Pátá kniha Dana Browna a třetí román s Robertem Langdonem, dlouho očekávané pokračování Da Vinciho kódu. „Nic není tak, jak se na první pohled zdá. Nový román Dana Browna Ztracený symbol má zběsilé tempo, odehrává se během pouhých 12 hodin a hned od strany jedna nenechává čtenáře v klidu. Stále se objevují nové skutečnosti, stále nás čeká další překvapení. Za Robertem Langdonem tentokrát budeme muset do neočekávaně nového, ale mistrně vykresleného prostředí.“ Tak se nechal slyšet redaktor amerického vydavatelství. Sám autor ke svému novému dílu Ztracený symbol poznamenal: „S tímhle románem jsem měl zvláštní a úžasný dlouhodobý vztah. Vetknout pět let přípravného studia materiálu k románu do rámce dvanácti hodin mě fascinovalo, byl to úžasný rébus. Život Roberta Langdona rozhodně probíhá daleko rychleji než ten můj.“... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

The Lost Symbol , 2009

Atuin
02.11.2013 3 z 5

Jeho knihy jsou takové "bondovky", člověk se nesmí příliš ohlížet na nic jiného než to dobrodružství, je to až nemístně rozuzlitelné,tedy já jsem konec odhadla kousek za půlkou. Některé postavy mi svými tendencemi občas lezly maličko na nervy ta jejich nerozhodnost byla ale napínává. A nic proti, protože autor chce publikum pobavit jde na to zajímavými cestami na kterých se občas ztratí v tom co do toho ještě vsunout a hlavně kdy, ale to už je jeho taktika. Hodnotím 3,5/5 a zcela jistě si přečtu Inferno. Slušné odpočinkové čtivo.

Shanib
01.11.2013 4 z 5

Ačkoliv jsem četla všechny Brownovi předchozí knihy, stále nevycházím z údivu nad precizností, kterou do svých knih přináší v podobě různých vědních oborů. Jeffery Deaver má tuto schopnost také, ale u něj mi občas přijde, že tyto vědní detaily přemůžou samotný děj, až se pak přistihnete, že některé pasáže přeskakujete. To Dan Brown umí najít ten pravý zlatý střed. Nicméně musím přiznat, že některé momenty, kdy se některá z postav vracela do své minulosti, mě nebavily a říkala jsem si, že už by to stačilo. Konec byl pak velkolepý a nečekaný jako obvykle. Přes to všechno je pro mě ale stále číslem jedna u Browna jeho knížka Andělé a démoni. Ta je zkrátka dokonalá.

Kattie
29.10.2013 5 z 5

"Šifru..." jsem četla až po shlédnutí filmu, po ní jsem zhltla knihu "Andělé a démoni", a ta se mi líbila víc - možná proto, že jsem jí četla bez předchozích prozrazení děje filmem, a myslela jsem si, že "Ztracený symbol" už jí nepřekoná. Zpočátku to tak i vypadalo, ale pak mě to chytlo a byla jsem překvapená, že mě to neomrzelo, pořád mě to bavilo. Dokonce tak, že jsem si ještě objednala "Anatomii lži" (už je na poště :)) a moc se těším na "Inferno", které dostanu k svátku.

To že tam některé "akční scény" byly, přitažené za vlasy, jak tu někteří píší, až mi připomínaly špatný německý krimi seriál, to Brownovi odpouštím, protože ten zbytek to stokrát vyváží :).

Maat2
21.10.2013 5 z 5

super jako vždy

Kindle82
21.10.2013 5 z 5

Neskutečné překvapení. Jelikož jsem "Šifru" a "Anděle" pouze viděl v kině, tak jsem si tentokrát chtěl od Browna něco přečíst. Dobře jsem udělal. Velmi čtivý, napínavý příběh, které je plný nečekaných zvratů a překvapení. Ve chvíli, kdy si už myslíže, že rozumíte, jste okamžitě vyvedení z omylu a zjistíte, že je to úplně jinak. I přes tyto nečekané změny děje je kniha dějově srozumitelná a aspoň já jsem se v ni neztrácel.
Vřele doporučuji všem, kdo má rád tento žánr.

Paluska
05.10.2013 4 z 5

kniha není špatná, ale předchozí knihy byly lepší....

barunkaandilek
27.09.2013 5 z 5

Ztracený symbol, Americký sen, otci zakladatelé a zednáři prostě opět bezchybný naprosto propracovaný a ztrhující příběh.

BobbyB
26.09.2013 5 z 5

Co by kriminálce lze pár nelogičností vytknout, dobré je že to tentokráte není až tak moc předvídavé (vs. Digitální pevnost jsem tušil rozuzlení hlavní zápletky cca od poloviny), ale co se týče faktografie, tak to je prostě pecka. Všechny číselné údaje prostě sedí, a že jich je! :-) což mi jako věčnému šťouralovi a puntíčkáři móóóc vyhovuje. Práce s pojmy, symboly, termíny je super, zřejmě jsem knihu nečetl naposledy. Kdyby chtěl něco takvého napsat o Čechách a Praze...

mončičáček
25.09.2013 3 z 5

Další setkání s Robertem Langdonem mě přesvědčilo, že je Robert opravdu nesmrtelný hrdina :-)) Základní schéma příběhu je opět stejné jako u Šifry i Andělů, ale čte se pěkně a rozhodně neurazí...

Liiiii
23.09.2013 4 z 5

Moje první knížka od Dana Browna. A musím říct, že mě hodně bavila. Nesmírně napínavé a zajímavé a místy trochu zdlouhavé, ale myslím, že to tak mělo být. Hlavní myšlenka knihy je mi velmi blízká a často mě nutila na chvilku se zastavit a zapřemýšlet se nad všemi jejími možnostmi (snad je to pochopitelné). Dostalo mě to. A všechno co Dan Brown v knize napsal jsem zhltla :-) No už se moc těším na další jeho knihu. Dan Brown se zapsal mezi mé oblíbené spisovatele.

Petruše90
23.09.2013 5 z 5

Jako vždy perfektní. Jeho knížky mě vždycky vtáhnou do děje a uznávám, že místy to bylo přetažené za vlasy, ale to je celý Langdon :) A už se těším na Inferno ;)

orsavova
23.09.2013 5 z 5

Jako vždy úžasná

Wichita
22.09.2013 4 z 5

Mám pro Dana slabost. Ne nadarmo se říká - kdo chce zapálit, musí hořet. Jeho znalosti ohledně historie, symboliky, náboženství a moderní vědy jsou opravdu obdivuhodné. A pokud si vše vymýšlí, stejně mu to vždy uvěřím.

Lost symbol je (pro mě) jedna z nejčtivějších knížek. Děj je místy přitažený za vlasy, stále se opakující zápletka (Šifra, Andělé) ale to odpouštím. Čteš se mi prostě dobře, Browne.

Silencia
19.09.2013 4 z 5

Nebyla tak dobrá jako obě předchozí "langdonovky", ale přesto dalece převyšuje všechny ostatní knížky.

1972Sixo
05.09.2013 4 z 5

Dej len málokedy spomalí, aj napriek krátkemu časovému rozloženiu. Trochu akcie, sem-tam dejový zvrat, záporák ako z hororu, stále sa niekam uteká, no k dokonalosti tam niečo chýba, asi lepšia pointa, z ktorej som nebol nadšený. Ale čitateľné to je FEST.

beba76
03.09.2013 5 z 5

Bohovská kniha. Doporučujem.

Fuksinka
23.08.2013 2 z 5

Oproti ostatním "brownovkám" nuda a šeď. Brown vykrádá sám sebe a zřejmě už si neví rady co dál.
Zajímavé je, že třeba Rollins se mi neomrzel a to toho napsal o hodně víc.

Market = )
22.08.2013 4 z 5

Příjemně mě překvapilo, že se na konci neukázalo, že někdo, koho máte docela rádi, je blázen/vrah/fanatik (vzhledem k tomu, že jinak jsou si knížky vážně hodně podobný, skoro s jistotou jsem to očekávala), jinak jsem se u delších "nedějových" pasáží sem tam přistihla, že nedávám pozor, co čtu. Ale bezva, tyhle zápletky a rozuzlení mám moc ráda :-).

wamplady
15.08.2013 5 z 5

kniha mě velmi zaujala a líbila se mi, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jen se bojím zfilmování aby nedopadla podobně jako předcházející knihy

Vera Silent
13.08.2013 4 z 5

Chtela jsem si konecne precist toho slavneho Browna. Nejakou jeho knihu o starobylych zahadach (tzn. ne ty dva trilery, co napsal), a Andely a Da Vinciho znam nazpamet z filmovych adaptaci, takze sly bohuzel z kola ven. Inferno je momentalne kratce po vydani nechutne predrazeny, no a tak zbyl Symbol.

Co se mi libilo: 1) Dost dobre vykreslene postavy a jejich charaktery (Peter me hodne bavil, zaporak byl super), flashbacky do jejich soukrome historie me moc bavily; 2) zapletka mezi hlavnimi postavami (spoilerovat nemuzu, abych to nezkazila tem, co jeste necetli), 3) rozhodne super byly mnohe filozoficke myslenky, 4) mnohe informace z rise symbologie, 5) nekolik skutecne napinavych momentu se taky naslo.

Co me slo na nervy: pomerne dost veci.
1) ze zacatku se to tahne jak svajzuzu! Byla jsem na 120 strane, Robert trcel porad ve stejne mistnosti jako na zacatku a zrovna pronasel vetu, jaka je to ztrata casu. Nezbylo mi nez souhlasit! Tohle prodlouzeni je zpusobeno nasledujicimi vecmi.
2) Vypravec je nevylecitelny ucitel a dela nam prednasky o historii vseho mozneho nez se dostane k deji. Nekdy je to zajimavy, nekdy jen nudny, brzdici a zbytecny, protoze je to neurcity, nedej boze snad wikipediovy vyvar a nekdy mu fakt dost trva, nez zacne mluvit k veci. Kdyz uz prednaska, tak ne tak obecne, ale konkretne, a uz vubec ne opakovat, co uz jednou bylo receno! A toho se teda vypravec nedrzi.
3) Brown strida pohledy postav az prilis casto a proto i zbytecne. Proc je v te knize jedna jedina kapitola z pohledu Langdonova vydavatele, kteremu Rob zavola o cislo Katherine? Zbytecny, nudny, irrelevantni! Tohle mohl rict ze sveho pohledu Rob. Stridani jinych pohledu postav uz je oduvodnitelny, ale i tak je ho dost, slo by to udelat i hladceji, bez tak velkeho preskakovani. Treba prerusit Roba v lusteni zahady, abych v jine kapitole pochopila, ze Sato je vazne nas*ana a v zase jine, ze Nole se chce spat, ale nemuze, protoze jeste nic nenasla, tak to me pravidelne otravovalo.
Posledni dva body jsou vic subjektivni, takze trochu mene relevantni. 4) uhadla jsem onu zapletku mezi postavami uz pri prvni Peterove zmince. Samozrejme se s tim celou dobu delalo tajno a vyjevilo se to jako nejvetsi sok az uplne na konci. Je to dobry motiv, ktery bych byla pouzila taky, snad jen bych pocitala s tim, ze to stouravejsi ctenar odhali uz driv a nechala bych proto nejakou z postav alespon pojmout podezreni. Takhle mi prislo, ze postavy jsou nekdy dost nechapave az natvrdle.
5) Robert je na muj vkus nerealne impotentni. Asi to vyhovuje autorovi, protoze se mu tak postava soustredi jen na stare symboly a oci mu neuhybaji k dekoltum pritomne vnadne partacky. Ovsem uz jeji notorickou pritomnosti je to dovedene k absurdite. K cemu davat hlavnimu hrdinovi krasnou kocku jako partaka, kdyz si ji ani nevsimne? Proc teda Langdona nikdy nedoprovazi nejaky muzsky kolega? Nebo alespon nekdo mene atraktivni a tedy vice odpovidajici realite akademicke obce? Proc teda z Langdona neudelat homosexuala (,kdyz teda baby nezabiraj), to by byl kazdopadne zajimavy obrat a trochu individualniho svetla. Jako by Langdon skutecne byl, zil. Jasne, ze by se s tim muselo opatrne, aby z toho nevznikl romankovy brak, ale tohle je to neco, co myslim mnohym chybelo na konci knihy. Langdom a Katherine na samem konci zbytecne 8 stran melou zavreni v osamele budove v noci o vsech svatych. Ach jo, z toho slo s malem udelat fakt mnohem lepsi konec.
Tak se rozhoduji mezi 3 a 4 hvezdami. Nakonec davam to lepsi, protoze kniha me bavila. Rozhodne me ale nenadchla, coz jsem od tak uspesneho spisovatele rozhodne cekala. Jen jestli uz se knihy Dana Browna nestavaji bestsellery kvuli setrvacnosti a sberatelum, co chteji celou kolekci jeho tvorby. Symbol je dobra kniha, ale rozhodne ne tak dobra jako mnohe jine, ktere zdaleka nedosahuji trzeb a popularity Symbolu.