Ztracený symbol

Ztracený symbol https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166563/ztraceny-symbol-166563.jpg 4 3798 439

Robert Langdon série

Po Andělech a démonech a Da Vinciho kódu vychází třetí román se symbologem Robertem Langdonem. Tentokrát neopustí domácí půdu a na rozdíl od svých předchozích zběsilých šetření v evropské kolébce (Římě, Vatikánu, Paříži a Londýně) se prvně zaplete do noční dešifrovací honičky na území USA, a to přímo v jeho hlavním městě, Washingtonu D.C. K řešení záhady je profesor Langdon i tentokrát vyzván velmi bizarním způsobem: hrůzostrašným předmětem ležícím na zemi v Kapitolu, ukazujícím na nástropní fresku s obrazem George Washingtona, který je tam zpodobněn jako Bůh. A není samozřejmě náhodou, že tento bývalý americký prezident položil roku 1793 základní kámen Kapitolu se zednářským kladívkem a zednářskou lžící. Ve Washingtonu, který je podle Langdona naprostým skvostem posvátné architektury, se toho odehrává na jednu noc mnoho a každý pronásleduje a dohání toho druhého z trochu jiných důvodů. Ústřední je ovšem pátrání po legendárním zednářském pokladu. – zdroj: www.legie.info – ... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

The Lost Symbol , 2009

wally
06.01.2013 4 z 5

Slabší kus, ale pouze v porovnání s Anděli a démony..v knihách jiných spisovatelů by se jednalo o poklad první jakkosti.

Janulka
12.11.2012 4 z 5

třetí kniha, kterou jsem od tohoto autora přečetla. Po šifře a démonech musím říct, že byla o něco slabší...Strašně dlouho mi trvalo než jsem se začetla...

Beaver
08.11.2012 5 z 5

mám slabost pro knihy Dana Browna, protože se od nich nemohu odtrhnout a to v plné míře platilo i zde. Takhle čtivý je snad už jen
Stig Larsson....

Salinka
06.11.2012 3 z 5

Toto byla moje třetí kniha od Dana Browna a po přečtení Šifry a Andělů jsem očekávala možná až příliš. Kniha se mi moc nelíbila, rozhodně nejslabší ze série s Robertem Langdonem. Například posledních 20-30 stran se mi hrozně špatně četlo, nějak mě to vůbec nebavilo...v celé knize bylo, alespoň pro mě, jen velmi málo opravdu čtivých pasáží a že bych se dostala do děje jako se mi to stává u jiných knih, tak to bohužel...

jana89
31.10.2012 4 z 5

Dlouho jsem se na přečtení ztraceného symbolu chystala, a když už jsem ho konečně přečetla, tak jsem byla ráda, že jsem se do něho nakonec pustila... děj je sice o něco horší než u předchozích dobrodružství Roberta Langdona, ale i tak je kniha na velmi dobré úrovni a zaslouží si přečíst.

dokec
07.10.2012 4 z 5

Dělám to velice nerad, ale musím narozdíl od prvních 4 knih DB poprvé slevit na hodnocení. Samozřejmě, během čtení jsem knihu hltal, souvislosti fajn, velmi zajímavé a kéž by všechny knihy byly takovéto, ale nemohu si pomoci, čekal jsem cosi víc, nejen stejnou šablonu a pro mě nejméně zajímavé téma. Každopádně názor ještě přehodnotím časem a jistě si knihu přečtu ještě párkrát. Tak se uvidí. Měl bych dát jen na svůj instinkt a názor, ale nemohu srovnávat jeho 4 první knihy a tuto, už to prostě nejde, bylo by to nefér hlavně vůči šifře a andělům - jsou prostě u mě nad symbolem.

gulas
29.09.2012 1 z 5

Šifra mistra Leonarda bylo něco nového. Zábavné, supr čtení. Andělé a démoni taky ještě dobrý, ale Ztracený symbol už mi přišel hodně slabý. Je to furt na jedno brdo a čím dál tím míň uvěřitelný.

Shardlake
09.08.2012 3 z 5

Tento jeho román se mně opět líbil a byl napínavý až do konce.

kacimilek
29.07.2012 5 z 5

Všechny Brownovy romány jsou úžasně čtivé. Stejně tomu bylo i u tohoto počinu. Kvůli nedostatku času jsem knihu musela začínat číst dvakrát a myslím, že mi to prospělo. U takové záhadné knihy je důležité pamatovat si, co bylo na předchozích stránkách, abyste si mohli říct: "Jo, já vím, jak to je. Já to vyluštil." A to je úžasný pocit, no ne?

LenaDonan
28.07.2012 3 z 5

Záhada pre mňa. Prečo autor využíva toľko pátosu pre niečo, čo si zasluhuje jednoduchosť a priamosť? Príbeh sám o sebe je priamočiarý, aj keď sa takým zdať nemusí, keďže je na ňom/v ňom toľký nános faktov (nie nutne pravdivých). Musí sa uznať autorovi jeho jedinečnosť v rešeršovaní, v tom je excelentný. A tiež presvedčivý v pokladaní svojej pravdy.
Z môjho pohľadu by každá kniha mala byť nositeľom nejakej pravdy. V tomto prípade je zahalená v toľkom ´truste´... ale stojí za pozornosť, má opodstatnenosť (SPOILER možný):

"Od križiackych výprav cez inkvizíciu po americkú politiku - meno Ježiš sa zneužívalo ako spojenec vo všelijakých mocenských zápasoch. Od začiatku času nevedomci vždy kričali najhlasnejšie, zhromažďovali nič netušiace davy a nútili ich robiť, čo im prikázali. Obhajovali svoje pozemské túžby citovaním Písma, ktoré nechápali. Oslavovali svoju netoleranciu ako dôkaz svojich presvedčení." str. 364
"Priatelia moji, nechápte ma zle, naši predkova boli hlboko nábožní ľudia, boli však deisti - ľudia, ktorí verili v Boha, ale univerzálnym a nepredpojatým spôsobom. Jediný náboženský ideál, ktorý presadzovali, bola náboženská sloboda." str. 449
"Tí, čo sú najschopnejší šíriť múdrosť, sa musia zničiť. Chaosu pomáhala rásť nevedomosť ľudstva. Temnotu, ktorá očakávala Mal´akha, živila neprítomnosť Svetla na svete." str. 504
"Ako náboženstvo urobilo zo seba mýto do neba..." str. 540
"Malé mysle vždy útočili proti tomu, čomu nerozumejú. Sú tí, čo tvoria... a tí, čo búrajú." str. 552

Doteraz som sa DB zastávala. Po prečítaní tejto knihy už si nie som taká istá. Buď sa zmenilo niečo v jeho podávaní, alebo som zmenila postoj ja. Zvlášť, keď som nemohla uveriť, že do konca zostáva ešte 100 strán... a ja už som videla koniec.
Na margo slovenského prekladu poviem toľko. Slovenskí prekladatelia (skôr tí novší, modernejší, kapitalistickejší, vytvarovaní doterajším dopytom - škoda toho) majú záľubu v "obrovských" slovách, ktoré celkom hatia výsledný efekt, ktorý nakoniec pôsobí lacnejšie, ako by mal a slovo tvárnosť textu hádam ani nepoznajú. Toľko k môjmu pozorovaniu. Ako vraví už veterán medzi prekladateľmi, Pavel Branko - parafrázujem: "prekladateľ slúži knihe a autorovi, nie kniha a autor prekladateľovi!" A tak, nevymýšľam si, čo tam nie je a ak to tam je, tak to ďakujem pekne - neprosím!

HannyC
26.06.2012 4 z 5

Můj třetí autorův román ... rozhodně opět vysoce nadprůměr ... přesto ... k dokonalosti krůček chybí ... možná je to opakováním typického scénáře "Langdon" versus "ZLO" + "Langdonova dívka" ... myslím, že skutečný mistr pera by neměl chodit v kruhu ... ale překvapit změnou "stylu zápletky" ... možná je to jen očekáváním "Dana Browna" ... znáte to ... těšení se na další ... a kdo se moc těší může být zklamán ... možná ... možná ... zcela jistě opět skvělá thrillerová detektivka ... opět čtená jedním dechem ... i když tentokrát s přídechy :) ...

Jitush
28.05.2012 5 z 5

Kniha byla strhující jako ty předešlé od Dana Browna. Čtenář je držen v neustálém napětí, což je přesně podle mého gusta ;) Jen některé popisné pasáže by mohly být kratší.
Reakce na Mišulenka: Protože ten Malach nečekal, že by Langdona v tom jeho sklepě někdo našel a tím pádem by tam zemřel hlady nebo žízní ;)

Mišulenka
14.05.2012 5 z 5

Nevím, jestli už na to někdo nepoukazoval, ale zarazila mě téměř u konce jedna skutečnost. SPOILER: Když hlavní zloun zavřel Roberta do rakve a napustil mu ji tou floatingovou tekutinou se záměrem ho zabít, tak proč se pak strašně divil, když se spolu znovu setkali? No, to mě jen tak napadlo... každopádně jinak jsem knihu zchroustala s klasickým konzumentským apetitem, ačkoliv ji na žebříčku tří "langdonovek" řadím až na konec.

Pinky Claire
07.05.2012 4 z 5

Možná mě trochu zklamal konec, kdy jsme se zase dostali k Bibli, už to začíná být trochu moc. Ale jinak se mi kniha vážně líbila, i když jsem byla v jedné chvíli dost vystrašená, že někteří opravdu umřou. Taky si dovolím nesouhlasit s tím, že zrovna tato kniha potvrzuje Brownův vzorec psaní knih. Uznávám, že v Da Vinciho kódu, Pavučině lží i Andělech a démonech se schéma dost podobá-. Dva skvělí lidé a nějaký spojenec, který najednou zmizí/umře...ale pak se z něj vyklube největší padouch, ale tady tomu tak nebylo, alespoň z větší části, celou dobu jsme věděli kdo je padouch, i když jsme úplně neznali jeho totožnost... no, trošku jsem se zamotala, ale knížka se mi prostě líbila a to je hlavní.

Eilem
18.04.2012 4 z 5

Nesklamal ale ani nijak zvlášť nepotešil. veľkým plusom je napútie aké v Brownovch knihách vždy nájdem. Dúfam, že sa ešte Roberta Langdona niekedy dočkám. 7/10

Džizetka
12.04.2012 4 z 5

Mě jakožto osobu,která se pro málo nadchne,zaujala kniha až tak v první třetině.Nicméně hodně dobrý kousek a těším se na další z dílny Dana Browna

michtry
11.01.2012 5 z 5

Předchozí komentáře mě trochu překvapují, nicméně je to moje nejoblíbenější kniha od Browna. Těším se na další pěkný kousek, který napíše.

Corehead
10.01.2012 3 z 5

I u této knihy od D.Browna jsem se dobře pobavil a příjemně jsem s ní zabíjel čas.Ale někdy jsem se v tom množství symbolů a legen a zednářských tajů začínal ztrácet.Kniha to není špatná,ale já osobně bych ji za světový trhák neoznačil.Dalo by se říct,že jsem od ní čekal o trošku víc,než jsem dostal.U mě lepší Andělé a démoni a i velmi podobná Šifra mistra Leonarda.

Le Chat
08.01.2012 5 z 5

Je třeba si uvědomit, že autor nepsal odbornou práci, kde je - nebo by aspoň mělo být - všechno pravda, a potom se můžete velmi dobře pobavit.

Martin_Happy
05.01.2012 4 z 5

Asi nejslabší, co sem od Browna zatim četl. Možná ale proto, že lokace mi nebyly tak blízké a známé jako Paříž a Řím. Ale prostě podtrženo a sečteno. líbila se mi ještě o chlup méně, než Digitální pevnost.

Jinak pod druhý odtavec pajonka se podepisuji!