Ztracený symbol

Ztracený symbol https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166563/ztraceny-symbol-166563.jpg 4 3798 439

Robert Langdon série

Po Andělech a démonech a Da Vinciho kódu vychází třetí román se symbologem Robertem Langdonem. Tentokrát neopustí domácí půdu a na rozdíl od svých předchozích zběsilých šetření v evropské kolébce (Římě, Vatikánu, Paříži a Londýně) se prvně zaplete do noční dešifrovací honičky na území USA, a to přímo v jeho hlavním městě, Washingtonu D.C. K řešení záhady je profesor Langdon i tentokrát vyzván velmi bizarním způsobem: hrůzostrašným předmětem ležícím na zemi v Kapitolu, ukazujícím na nástropní fresku s obrazem George Washingtona, který je tam zpodobněn jako Bůh. A není samozřejmě náhodou, že tento bývalý americký prezident položil roku 1793 základní kámen Kapitolu se zednářským kladívkem a zednářskou lžící. Ve Washingtonu, který je podle Langdona naprostým skvostem posvátné architektury, se toho odehrává na jednu noc mnoho a každý pronásleduje a dohání toho druhého z trochu jiných důvodů. Ústřední je ovšem pátrání po legendárním zednářském pokladu. – zdroj: www.legie.info – ... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

The Lost Symbol , 2009

Kristinka Tinka
11.08.2013 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že mě takováhle kniha nadchne. Hlavně v nějakých mých 18ti, kdy jsem to četla. Kniha suprově psaná a má překvapivý až pro mě strhující spád. Už se těším na její zfilmování.

HanaNov
08.08.2013 4 z 5

Pro mě osobně první Brown, když nepočítám filmovou verzi Da Vinciho kódu. V podstatě jsem v knize našla to, co jsem předpokládala, nic mě nijak zvlášť nepřekvapilo. Kniha má spád, navíc mě podobné historizující mystifikace čas od času docela baví. Já osobně jsem spokojená, ale musím upozornit, že jiné Brownovy knihy jsem nečetla, tudíž nemám s čím porovnat. Vzhledem k žánru obecně mi ale Ztracený symbol přišel opravdu dobrý - promyšlený, logický, "věrohodný", dostatečně dějový, plný zvratů a nových zjištění. Kniha mě vtáhla a nepustila, a to je pro mě opravdu důležité.

warmin
04.08.2013 5 z 5

První knížky jsem nečetl takže nemůžu nějak zvlášt srovnávat ,ale se Ztraceným symbolem jsem spokojen,je pravda že tu byly pasáže ,které mě nudily ,pak ale přišla další (zajímavější) a hned jsem byl zase chycen do vlny odhalování mystérií.

evelinaevelina
01.08.2013 4 z 5

Brownovy knihy se mi vždy daří přečíst za jeden den - děj má spád, pd autora je to bravurně odvedená práce. Ale skutečně si dám teď od něho ( po třech přečtených knihách) pauzu, abych se zase na čtení těšila - ta schematičnost tam prostě je.

Allka
01.08.2013 3 z 5

Klasický Brown. Používá pořád ta samá schémata, která akorát našroubuje pokaždé na jinou situaci. I tématicky se pohybuje v jedné rovině. Přesto mě to i tentorkát bavilo (i když knihy Da Vinciho kód nebo Andělé a démoni mi byly bližší).
Číst Browna je způsob, jak si oddechnout, pobavit se a ještě se něco dozvědět :)

guru
29.07.2013 2 z 5

Ako dielo samo o sebe zaujímavé a napínavé.

Avšak v sérii ostatných Brownových kníh začína iritovať, ako sa nesmierne podobajú deje všetkých jeho kníh, ďalej ako bez prestania v každej knihe vnucuje svoju filozofiu, a napokon, čo mi príde úplne nepochopiteľné, že si vždy musí vymyslieť nejaký úplne absurdný vedecký dôkaz nejakej mystickej hlúposti.

Anre3
28.07.2013 4 z 5

Kniha se mi jako vše od Browna líbila. Je velmi čtivá, napínavá, zkrátka super. Jedině co mi trochu vadí a proč "jen" 4 hvězdičky, že se mi zdá, že se občas opakuje.

i-v-u-l-a
26.07.2013 4 z 5

Musím říct, že se mi to zdá taky na jedno brdo...po přečtení předchozích dílů s Robertem Langdonem můžete očekávat, jaký bude průběh děje...ale i přes to, se mi knížky od D. Browna líbí :) a protože se k nim minimálně jednou vrátím, proto 4 hvězdičky ;-)

Boidil
24.07.2013 4 z 5

Nejvíc se mi na knize líbí jak Brown dokáže všechno dopodrobna vylíčit i takové odborné věci, pokud to dělá sám a nikdo mu s tím nepomáhá, tak je to opravdový borec. Dobrá kniha, dávám 4 hvězdy kvůli tomu, že se mi zdá, že se opakuje.

babibe
03.07.2013 3 z 5

Browna mám ráda, všechny jeho knížky se mi líbí, ale ztracený symbol mne zklamal. Přijde mi že už je to na jedno brdo, měl by napsat pro změnu něco z jiného odvětví, třeba něco ve stylu pavučiny lží, to se mi moc líbilo :-)

stefi61
01.07.2013 4 z 5

Moje první knížka od Browna, mě okamžitě zaujala a Dana řadím mezi své oblíbené autory. Celou knihu provází napětí. Je potřeba si dát pozor na některá fakta v knize, jinak je prostě perfektní. Jen mě trochu zklamal závěr, ale jinak doporučuji

TerJac
26.06.2013 5 z 5

D. Brown .... občas to přehání a jeho příběhy mi někdy připadají jako fantaskní se naplňující bublina, na kterou se nabaluje jen snůška teorií a bludů ... ALE .... jeho knihy tím naopak nabíjí strhujícím napětím a sousty myšlenek .... takže i přesto ... klobouk dolů.

SaDiablo
24.06.2013 5 z 5

Browna jsem si snadno oblíbila a Langdona prostě... žeru. První dvě knihy pro mě byly zasazeny do známých prostředí, proto jsem měla ze Symbolu trochu strach, že si to nebudu tak užívat, když jsem na těch místech nebyla. Nakonec jsem byla ráda, že se mi do rukou nedostala verze s obrázky, protože co jsem se po dočtení dívala u kamarádky, naprosto by mi v průběhu knihy zničily většinu mých představ. Chápu, že někteří lidé nejsou autorovými fanoušky, je mi jasné proč, přesto si myslím, že podobné zápletky sice jsou, ale děj je kompletně jiný a pro mě je to příjemné čtení. Dlouho mi Symbol ležel doma, protože nebyl čas, četla jsem dost jiných věcí, bylo plno zkoušek ap., ale ta CHUŤ, kterou jsem na tuhle knihu měla, to se mi ještě u žádné jiné nestalo. Za mě plný počet a už se nemůžu dočkat Inferna.

MonisPop
19.06.2013 5 z 5

Jako obvykle. Pokud se vám líbily předchozí díly, tak kniha rozhodně stojí za přečtení. Moc se mi líbí napínavý a zajímavý děj, ve kterém je mnoho užitečných informací. Tyto informace jsou skvěle podané a jsou více zajímavé než nudné, jak by se dalo čekat. Doporučuji přečíst.

Tereszka
16.06.2013 5 z 5

Dan Brown je můj šálek kávy. Už se velice těším na jeho novou knihu.

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Je to len môj pocit, alebo sú všetky Brownovy knihy na jedno kopyto? Veď Stratený symbol je len obmena jeho predchádzajúcich kníh s veľmi predvídateľným dejom.
Niektoré stránky boli nadupané akciou a nedali mi vydýchnuť, ale škoda, že omnoho viac bolo takých, ktoré by som najradšej preskočila, pretože len veľmi sťažka dokázali udržať moju pozornosť. A keby si Brown odpustil posledných pár stránok, tak by to viac knihe prospelo, než uškodilo.
Mám rada záhady a ich postupné odhaľovanie, ale v tejto knihe bolo toho viac než dosť. Jedno odkryté tajomstvo predchádza druhé až to neberie konca a pôsobí veľmi chaoticky a "neučesane". Keby si Brown uvedomil, že menej je niekedy viac, svojím postavám ubral z dokonalosti a napísal neočakávanejší koniec, tak by sa to dalo nazvať plnohodnotnou knihou, ale v tomto prípade s privretím oboch očí nejde hodnotiť lepšie než slabý priemer.

Sklenička
08.06.2013 5 z 5

Kniha, která mě motivovala si něco načíst o skutečných svobodných zednářích.

budíček
08.06.2013 3 z 5

Ze Ztraceného symbolu jsem v rozpacích. Musím uznat, že Danu Brownovi se fakt nedá upřít čtivost. Opět se tu objevuje jeho klasický vzorec čítající skryté tajemství, jehož odhalení by mělo nedozírné následky pro svět, stát, lidské životy a lidskou mysl, dále šílenec, který hrozí toto tajemství odkrýt, Langdon a jeho ženská vědecká posila, která mu pomáhá v luštění zapeklitých šifer, starobylé bratrstvo střežící tajemství (tentokráte zednáři), překážky v podobě tvrdé šéfky CIA a nakonec samozřejmě závod s časem, který nelze zastavit, leda nad ním vyhrát. Když čtu Browna, beru ho jako fikci pro relax, a neberu ho doslova vážně. Je mi jasné, že chce čtenáře nalákat a dopřát mu senzaci a neuvěřitelné teorie, které čtenáře zarazí do křesel a nedopřejí mu oddechu, dokud nedočte poslední stránku. Problém je v tom, že v této knížce byla ta honba za senzací a touha čtenáře šokovat občas dost absurdní. Luštění šifer už mě nepřekvapilo, mám za sebou 3 Brownovy knížky tak už jsem tušila, co můžu čekat a s trochou nadsázky můžu říct, že by je zvládl zdatnější luštitel klasických křížovek (pokud je občas kombinuje se sudoku...). To, co mi ale vadilo asi nejvíc, byla scéna s vrtulníkem, který přiletěl v kritickém okamžiku nad budovu a rozbil střešní okno, pak už jsem jen s hrůzou čekala, že nesympatická šéfka Sató slanuje oknem dolů k oltáři a vyřeší to po svém, a bude to jak v průměrném akčním krváku. Mé podezření se naštěstí nenaplnilo a klišé drama se nekonalo. Občas mi už to autorovo amerikánství překáželo, ale na druhou stranu beru že je hrdý na svou vlast a taky příběh se odehrával ve Washingtonu, tak jsem to mohla čekat, takže budu tolerantní...Na druhou stranu autor má u mě malé plus, protože pointu ztraceného symbolu jsem fakt neodhadla, i když po přečtení zas až tak šokující nebyla. Taky má plus za to, že v knize zmínil několik myšlenek starých filosofů, se kterýma docela souhlasím.

Co se stylu týče, jak už jsem zmínila je to dílo opět velice čtivé, jen trochu zbytečně komplikované. Při čtení se čtenář často setkal při luštění šifer se spojením tvořit "řád z chaosu". Mám pocit, že autor to doslovně nebral a ve svém dílku vytvořil chaos v chaosu, protože jsem se docela často ztrácela v složitosti děje a myšlenek a v půlce knížky jsem pracně vzpomínala, co se řešilo třeba dvacet stránek zpátky. Navíc Brown jede podle svého zajetého vzorce, který jsem zmínila výše a pokud člověk od něj už něco četl, tak ho to už nepřekvapí a předvídá další kroky, které pro něj pak už nejsou tajemstvím nebo překvapením. Je to škoda, protože Brown je fakt čtivý ale pokud něco nezmění, tak už nebude mít svým čtenářům co nabídnout a upadne do stereotypu, ve kterém s ním setrvají jen jeho nejvěrnější. Já mezi nimi asi nebudu. Kdyby tohle byla první knížka, kterou bych od něj četla, asi by mě nadchla, tady se žádné ách bohužel nekoná. Dávám 3,5 hvězdy. A to proto, že i přes tyto výhrady knížku považuju za nadprůměrnou, ale ne zas natolik kvalitní abych ji vyzdvihovala do nebes. Ovšem jako čtivou relaxační honbu za starobylým tajemstvím to s klidem doporučím.

BooksLucyKing
07.06.2013 5 z 5

Tak se mu to zase povedlo. Zase mě naprost dostal a pohltil příběhem. Měla jsem podobné nadšení jako u Andělé a démoni, prostě hltat stránku za stránkou a když náhodou jsem musela na chvíli přestat ( to se jak naschvál vždycky stalo v těch nejnapínavějších momentech ) tak jsem byla značně na nervy :D Jo Dan Brown to prostě umí.

Azizi
22.05.2013 5 z 5

Snáď ešte lepšie než som čakala! Všetky tri knihy s Langdonom sa mi páčili približne na rovnakej úrovni, no každá vďaka niečomu inému. A práve Stratený symbol ma dostal svojou nesmierne zaujímavou témou. Pre mňa snáď najzaujímavejšou, aká vôbec existuje.

(možno) Spoiler!
Zaujalo ma to najmä z toho dôvodu, že mám celkovo podobné zmýšľanie, aké je prezentované v tejto knihe. Ale pomerne len málo ľudí mi rozumie (asi neviem dobre vysvetľovať :D), alebo sa so mnou zhodne. Verím v mnohé nadprirodzené javy, ale takisto som presvedčená, že všetky sú vedecky odôvodniteľné, spôsobené výhradne prírodnými zákonmi. To, že človek im možno zatiaľ nedokáže celkom porozumieť neznamená, že sú mysteriózne (neskutočné, nadprirodzené...), alebo že neexistujú. Samozrejme nedokážem naplno dôverovať niečomu, čo nevidím na vlastné oči alebo nezažijem. Ale som rôznym možnostiam viac než otvorená. A prirodzene, je tu vždy tá Nádej (krásna, hrejivá a...magická :))