Revival

Revival https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236593/mid_revival-6YH-236593.jpg 4 816 187

Temný a uhrančivý román vypráví o knězi, který před lety přijel do novoanglického městečka. Získal si zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem mladého chlapce. Při nehodě však přišel o rodinu. V plamenném kázání proklel boha a z městečka odešel. Po několika desetiletích se chlapec, nyní narkoman, s knězem náhodou setká. Životní příběh obou mužů, jejich setkání a střety jsou stejně šokující a nevyhnutelné jako ohromující vyvrcholení knihy. Román je dokonale namíchanou nostalgií 60. let a starého dobrého amerického hororu.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Revival , 2014

Exs
02.01.2016 4 z 5

Moc se mi líbilo jak King popisuje dětství a dospívání hlavního hrdiny. S přibývajícím počtem stránek příběh graduje a v zápletce se začíná objevovat místy i tajemno :) Dobrá, není to sice nejstrašidelnější knížka co jsem od Kinga četl, ale rozhodně je to mistrně odvyprávěný příběh u kterého mě občas zamrazilo v zádech. Navíc jsem si doslova do poslední stránky nebyl jistý jak to vlastně všechno dopadne...

katy238
02.01.2016 4 z 5

Přiznám se, že šokující konec pro mně byl spíše zklamaním, jinak je ovšem kniha dobře napsaná, zvláště se mi líbí začátek, který krásně vykresluje realitu nábožensky spjaté komunity amerického venkova.

Pixx-73
01.01.2016 5 z 5

Pomalejší, klidnější a asi také méně děsivý román než ostatní, ale přesto mě bavil od první stránky až do konce. Líbila se mi životní pouť hlavního hrdiny a jeho nostalgické vzpomínky a mám pocit, že tahle kniha je víc pro ty Kingovy fanoušky, kteří s ním už tak trochu zestárli. A závěr, který sem tam u kingovek bývá trochu slabší, se zde taky moc povedl. Já jsem velmi spokojen.

Kaaramelka
25.12.2015 3 z 5

Musím říci, že mě kniha tolik nezaujala jako jiné, které jsem od něj četla. Přišlo mi, že kniha je zbytečně dlouhá... děj by se dal zkrátit, navíc je to horor, ale jako horor mi to přišlo až pár stránek ke konci... není to kniha, kterou bych si chtěla přečíst znovu, ale i tak nelituji přečtení :))

VeronikaEn
22.12.2015 5 z 5

Po dočtení Revivalu mám jeden z nových životních cílů. Nikdy nechci umřít.

Evik30
22.12.2015 4 z 5

Po přečtení této knihy bych řekla že King je fanouškem Bradburyho a že se v mnohém při psaní této knihy od něj nechal inspirovat. Na Kinga knížka trošku slabší, četla se pomaleji, některé pasáže byly dost nudné, ale jinak to nebyl špatný příběh. I když Kinga nemám zvlášť v lásce a jeho knihy čtu jen občas musím říct že po této knize bych si dalšího Kinga asi nepřečetla (kdyby Revival byl první kniha po které bych šáhla.). Protože ale vím že má i lepší knihy určitě si od něj zase něco přečtu. Hororové příběhy mám ráda, ale nemám ráda knihy plné násilí a tvrdé brutality. Už mám odloženou knihu Pan Mercedes tak snad po Vánocích se do ní pustím. Naštěstí existují knihovny do kterých se knihy vracejí, jinak už bych byla doma zasypaná spoustou kniha většinu z nich bych si stejně sotva znova přečetla.

callahanh
20.12.2015 4 z 5

Je pravda, že King léty trošku ubral a píše malinko jinak, pořád ale tvoří výborné romány, které jeho fanouškům musí dělat radost. Revival trpí především tím, že má hodně pomalý rozjezd a v některých pasážích je poměrně dost vaty (dalo by se souhlasit s jedním zdejším názorem, že jde spíš o námět na povídku, který byl rozveden na román), to je ale to jediné zásadní, co se mu dá vytknout. Jinak tu je typicky kingovský příběh se zajímavým námětem, který má pro nepřipraveného čtenáře možná až šokující rozuzlení (ani ne tak tím, co se stane, jako spíš tím, co se zde popisuje) a nezbývá po něm než doufat, že Mistr tentokrát neměl pravdu. Postava zběhlého kazatele je přesně kingovsky děsivá i politováníhodná zároveň, protože čtenář ví, proč se stal tím, čím se stal. Sice tu oproti starším románům chybí takový ten moment, který vysloveně nutí číst dál, i když vlastně nechcete a hlavní hrdina mohl být ještě o kousek výraznější, ale to až tak nevadí. Závěr je navíc velkou poctou Lovecraftovým románům a sofistikovanou poctou Frankensteinovi. Osobně neznám jiného spisovatele, který by dokázal v pár větách vyvolat nostalgickou až melancholickou náladu z uplynulých let. Autorovi fanoušci si dílo dřív, či později samozřejmě přečtou, doporučuji ho ale i těm, kteří se mu vyhýbají, protože tady jde spíš o temnější thriller se zajímavou myšlenkou. Revival tedy určitě nění vrcholem Kingovy tvorby, ale patří k takovým těm "jednohubkovějším" jistotám, k nimž se často vracet nebudete, ale jedno přečtení určitě není ztrátou času. 70%

zazmar
20.12.2015 3 z 5

Myšlenka dobrá,ale nemá to koule...

martunka
16.12.2015 4 z 5

Musím uznat, i jako Kinguv velký fanoušek, že už tu byly lepší knihy tohoto autora. Příběh jako takový se mi líbí a styl vyprávění je jako vždy skvělý. Líbí se mi i to,že je to vhled do lidského života a je zajímavé i to,jak může člověk změnit svou podstatu. Jen mi prostě přijde,že King už vyčerpal nápady na pořádný horor.

Atropos
01.12.2015 4 z 5

Jako každá kniha od Kinga i tato se mně líbila konec je super,nudily mně náboženské pasáže .

Werun
28.11.2015 2 z 5

Po Pod kupolí a Dallas 63 jako by to nebyl ani ten samý autor. Pro mne byla tato kniha spíše zklamáním.

kočičí anus
21.11.2015 3 z 5

Ono se tam toho bohužel tolik nestalo. Byla by z toho skvělá povídka, ale na román je tam moc vaty. Jakoby Stevie přinesl agentovi první nástřel knihy a ten to šoupl rovnou do prodeje, "protože jsi King a lidi od tebe koupí i manuál na automatickou pračku." Autor si tak trochu s fanoušky vytírá prdel. Vzhledem k pár rychlým posunům v čase mi nepřirostla žádná k postava k srdci, ale ten konec byl hustotnej.

A že to není horor a není to strašidelný, jak tady někteří fňukaj?
No a?

jan8470
19.11.2015

Stephen King - Revival
„Ale někdy vám do života vstoupí osoba, která do žádné kategorie nezapadá. Je jako žolík, který na vás jednou za pár let vykoukne z balíčku karet, většinou když prožíváte nějakou krizi.“
Stephen King je alespoň pro mě takovým žolíkem. Jednou za čas na mě vykoukne z hromady knih v knihkupectví či knihovně a vždy mě překvapí. Po revoluci tlustospisem To, před rokem romány Dallas 63 a Pod kupolí a teď v porovnání s jinými svými knihami tenoučkým románem Revival.
Vypravěčem a zároveň hlavním hrdinou je Jamie Morton. Jamie spolu se svými sourozenci prožívá idylické dětství ve středostavovské rodině a místním sboru Metodistické církve. Roku 1962 se díky tomu poprvé setkává se svým „žolíkem“ rewerendem Jacobsem který nastupuje coby mladý a nadšený pastýř na právě uvolněné kazatelské místo v místním sboru.
Revival (jak sám autor v úvodu své knihy naznačuje) je Mortonovým životním filmem ve kterém sledujeme přerod malého chlapce hrajícího si s vojáčky v mladého začínajícího muzikanta, rockového námezdního kytaristu, feťáka a z drogové závislosti vyléčeného starce čelícího svým životním démonům. Těmi jsou rewerend Jacobs a elektřina která se po tragické smrti kazatelovi rodiny změní z koníčka v Jacobsovu posedlost.
„Spousta omáčky a akce až nakonec“
King už dávno nepíše horory, u kterých si okoušete prsty až na kost. Spíše naopak. Jeho několik posledních knih jsou spíše mistrně spletené lidské příběhy a hororové prvky jsou v nich pouze kořením přidávaným po špetkách. Nejinak je tomu v příběhu Jamieho Mortona a reverenda Jacobse. Každá z životních etap hlavního hrdiny plyne zvolna jako řeka života a ne každého může bavit popis vypravěčova dětství a mládí na malém městě, či osudy rockového muzikanta. Ale každá z etap Mortonova života je okořeněna buď tragickou událostí, nebo setkáním s reverendem a je zajímavé sledovat proměnu mladého a nadšeného kazatele v monstrum ne nepodobné kapitánu Achabovi. A na horor s až Lovecravtovským mysticismem v závěru také dojde.
"Muzika je důležitá", řekl mi jednou. "Populární knížky zmizí, televizní pořady zmizí, a zkus mi povědět, co jsi viděl v kině před dvěma lety. Ale muzika trvá, dokonce i pop. Zvlášť popová muzika."
Příběh, který nám King v knize Revival předkládá, působí jako by byl skoro až retrospektivou autorova života. Nevím nakolik Stepen vychází ze svých životních zážitků, ale jeho láska k rockové muzice je z knihy cítit na sto honů, stejně tak jako jeho velice rezervovaný postoj k náboženství.
Obojí považuji za přidanou hodnotu čtivého a zamyšlení hodného příběhu o síle náboženství, víry a strachu z toho co nás čeká po smrti.
80%

3DD!3
17.11.2015 5 z 5

Atmosférická klasika s parádně zvládnutým vyprávěním, které pomalu a postupně graduje. Revival připomíná Kingovy starší věci. Koketování s elektřinou (Tesla styl) i velkými starými (Lovecraft) ve světě za závojem racionality mi sedí. Není to horor, jen příjemně mrazivý příběh o postižených lidech, kteří za odměnu, k vyléčení šarlatánským knězem dostali i lístek do pekla pro sebe i své nejbližší. Užívejme si života, dokud to jde.

Air15
16.11.2015 4 z 5

Skvělé! Sice jsem 3/4 knihy poměrně dlouho, což u Kinga nebývá zvykem, ale to bylo spíš tím, že jsem měl málo času. Popravdě, chvílemi se to opravdu dost táhne. Nicméně, závěr byl velmi působivý. Opravdu jsem se bál otočit poslední stránky, abych se dozvěděl, jak to vlastně skončí. Konec je dost děsivý a zneklidňující, je to báječná variace na Frankensteina, Horizont událostí a Lovecraftovské horory. Nejlepší kingovka to není, ale i tak je to jeho kvalitní standart. Začátečníkům bych ale od Kinga doporučil jinou knihu.

hejsahopsa
08.11.2015 3 z 5

Asi jsem poslední dobou ke Kingovi víc kritická, ale nemůžu si pomoct. Kniha je skvělá, čte se jedním dechem, ale ten konec!! Celou dobu se připravujete na něco velkolepého, jak se zbytek knihy tenčí, už tak trochu tušíte, ale na mě rozuzlení působilo jako ledová sprcha. Místo abych si řekla "hůůůstýý, tak takhle to je!" to vypadalo spíš na "aha, tak jo no..".

Lablynt
07.11.2015 5 z 5

!! Pozor, tohle bude nejspíš spoiler a hned takhle na začátek. !!
King píše, že ti, které Jacobs léčil, se nakonec stejně zabili a vzali s sebou k Matce své nejbližší. Neodůvodňuje tím trochu, proč některým lidem takhle nepochopitelně hrábne a zabijou sebe i někoho dalšího? Celkem strašidelné. Po přečtení jsem četla/slyšela o několika případech, kdy prostě a zčistajasna "hráblo" chlapci, který zabil svou matku, načež spáchal sebevraždu. Musela jsem si vzpomenout na toto dílo a dosti mě zamrazilo.
!! Konec spoileru, děkuji těm, kteří budou tak hodní a přečtou si ho. :) !!

Dále bych chtěla říct, že jsem měla během četby chuť knihu několikrát odložit. Tolik se rozepisoval o Jamiem, o jeho životě, problému s drogami, až mě to začalo odvádět od hlavního děje. I přesto musím říct, že jsem se díky tomu s hlavní postavou sžila, a málem naprosto pro mě nepochopitelně, jsem uronila slzičku, když pak vzpomínal na svoje zážitky, které na začátku knihy prožil.

Nicméně i přesto jsem knihu prostě musela dočíst, už kvůli tomu, že je to Stephen King. Upřímně, ničeho nelituji. Nevím proč, ale působí to na mě strašně tajemně, skoro strašidelně. Revival hlavně rozhodně patří mezi knihy, které vás ohromně překvapí... Pěkně se čte a autorův styl psaní báječně vtáhne do děje, i když je to jen ten pouhopouhý a nedůležitý popis života.

Nejspíš budu jedna z mála, když Revival doporučím, ale prostě musím. Stephen King je prostě skvělý spisovatel, můj názor na něj se nikdy nezmění.

(Vidina *toho* světa mě donutila otevřít pusu dokořán, wau.)

Obuvník
03.11.2015 4 z 5

Vlažnější ohlasy mi připravily jakousi ochrannou auru před možným zklamáním. Četl jsem opatrně, našlapoval po špičkách a jednu věc si musíme ujasnit hned teď: Tohle není špatný příběh.
King je předurčen k velkým očekáváním (může si za to sám svými předchozími knihami), ale nehodlá stále brnkat na jednu strunu. Ze škatulky "mistr hororu" už dávno vyrostl. Momentálně bydlí v mnohem větší krabici se štítkem "Mistr". Nemusí permanentně děsit, aby zaujal. Dle mého názoru by dokázal se ctí uchopit téměř jakýkoliv žánr. Bylo tam pár vlažnějších pasáží, ale když popisoval Jamieho první lásku, padal jsem na kolena a blekotal cosi o infarktu.
Dostane mě... vždycky... kdykoliv si zamane.

pavlina1999
27.10.2015 3 z 5

Myslím, že první půlka knihy by se dala shrnout do nějakých dvou kapitol. Ale konec se mi líbil, i když jsem celou dobu předpokládala, že to skončí úplně jinak.

XenaTaurus
11.10.2015 4 z 5

Dobře napsané, velmi čtivé, zvlášť byla výborná popsaná 60. a 70. léta. Leč napínavých až posledních padesát stránek s trochu předvídatelným závěrem. Kniha ale určitě stojí za přečtení.

horory

Stephen King