Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5865 599

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

Evr
27.09.2019 4 z 5

K maturitě jsem si vybrala už dříve RUR a teď jsem se rozhodovala mezi Matkou a Bílou nemocí, nakonec jsem si na doporučení vybrala tuto a nelituji toho. Byla krátká, ale tak nějak jsem očekávala, že se tam začne dít něco dalšího. Proto se mi více líbilo RUR.

Marci18
16.09.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli Čtenářské výzvě, ale abych řekla pravdu, tak jsem byla překvapena. Od Karla Čapka jsem četla do maturitního seznamu pouze R.U.R., které bylo super. Ale abych řekla pravdu, tak Bílá nemoc se mi líbila více.
Příběh se mi velmi líbil, byl silný a dokonce tam bylo aj ponaučení, které je v knihách super a vždy si z něj něco vezmu do svého života.

Lucie1010
07.09.2019

Knihu jsem si vybrala k povinné četbě- úmyslně. Příběh jsem znala již dříve, ze základní školy a velmi se mi to líbilo, viděla jsem také hru.
Po dočtení příběhu se jen nachází otázky: Dokázal Dr. Galén, aby byl zaveden mír, i přes jeho smrt? Jak zareagoval Maršál, když zjistil, že je Dr. Galén (jediný člověk, který dokáže vyléčit malomocenství) mrtev? Snažil o zavedení míru, nebo jen tak seděl a smířil se se smrtí?

Ayen
03.09.2019 5 z 5

Jako četba k maturitě to byl úžasný výběr a určitě se k panu Čapkovi několikrát za život vrátím. Víte, jeho příběhy mají vážně něco do sebe a to vopravdu hodně. Když si představíte, že tohle napsal bez toho aniž by existovala televize a v ní běžely apokalyptické filmy, které dnes známe.
Jeho fantazie byla bohužel ovlivněna hrůzami reálného světa, a tak je příběh skoro až tak reálný, že se možná co chvíli kontrolujete v zrcadle, zda také nemáte bílý flíček. Knihu jsem přečetla na jeden nádech a výdech a doporučuji všem, kteří touží po nahlédnutí do světa s Bílou nemocí.

Taralcielle
30.08.2019 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila. Skvělé téma k zamyšlení a když si člověk navíc přidá navíc to, před čím a před kým Čapek varoval, může ho jen obdivovat, že se do toho tématu pustil. Kniha sice končí špatně, ale přesto pro mě v jistém smyslu "pozitivně". Zajímalo by mě, jak to celé dopadlo. Dokázal to Galén? Sice zemřel, ale mělo to nějaký vliv na Maršálovo rozhodnutí doopravdy? Začal pracovat na míru?
Jednoduché na čtení, přehledné, napsáno čtivě.

TheBookReaderM
27.08.2019 5 z 5

Když jsem si knihu vybírala do povinné četby, tak jsem ani nečekala, že se mi kniha zalíbí až tak moc.
Příběh se mi velmi líbil, byl silný a ještě navíc tam bylo ponaučení, které já mám v příbězích ráda.

VitoP
21.08.2019 4 z 5

Díky téhle knize jsem začal svět vnímat i jinak než jenom černo-bíle. Díky téhle knize jsem pochopil, že ne vždy všechno končí šťastně. Doteď si pamatuji, když jsem knihu dočetl a došel za svoji mamkou, sdělil jsem jí své pocity a ona se jenom tajuplně usmívala, jako by mi říkala vítej ve světě dospělých. Čapek skvěle vystihl lidskou podstatu ve všech směrech i jaké je občas bojovat s větrnými mlýny.

RosMeggie
18.08.2019 5 z 5

Za mě další skvělé dílo Karla Čapka. Lehce a rychle se čte. Nadčasový příběh, až to člověka zamrazí, když se nad tím zamyslí.

Doporučuji.

Rose

RobinZ.
12.08.2019 5 z 5

Úžasná kniha! Skvělá na zamyšlení, doporučuji každému! I maturantům ...

Maevie
12.08.2019 5 z 5

Karel Čapek byl velký vizionář a znalec lidského pokolení. Jeho příběhy jsou plné moudrosti a ponaučení. Jedno téma se však často opakuje – tragický konec, který si lidstvo přivodilo samo, a ne jinak je tomu v Bílé nemoci. A protože je lidstvo nepoučitelné, zůstanou Čapkova díla aktuální v kterékoli době (či až do konce).

Rossel
11.08.2019 5 z 5

Mám velmi ráda Čapkův literární styl. Je čtivý a v "jednoduchých" alegorických zápletkách přináší hluboké myšlenky.

Medasek
04.08.2019 2 z 5

Trvalo mi dlouho než jsem se prokousala na konec knihy. Ze začátku nebyla vůbec chytlavá. Zdlouhavé a nudné dialogy. Jelikož nechci jenom kritizovat musím uznat, že se dílo v jistých ohledech týká i dnešních problémů.

DoktorAntonio
01.08.2019 3 z 5

K téhle hře jsem si musel složitě hledat cestu. Dlouho se mi vůbec nelíbila, přišla mi příliš schematická. Ale s věkem přichází i pochopení pro důvody, proč to Čapek napsal zrovna takhle ...

S1M0NE
12.07.2019 4 z 5

Mrazivé a nadčasové.

doktorking
10.07.2019 5 z 5

Genialni nadcasove dilo od narodniho pokladu,spisovatele pana Capka.Uplne s toho mrazi jak mistr predpovedel nastup Hitlera valku a koncenracni tabory...Nedavno sem sahl po filmu a to srdicko plesalo radosti co predvadel pan Haas s panem Stepankem je skoda slov snad jen se uklonit pred takovym hereckym umenim.Bylo hodne znat ze byli Capek s Haasem vyborny pratele.Knizka i film naprosty klenot.Capek pak podle me nas nejlepsi spisovatel a genius nejen sve doby.

E.lisabeth
08.07.2019 5 z 5

Precteno uz asi potreti, skvela kniha s pro Capka typickym koncem. Stale se chci vracet.

Romča11
01.07.2019 5 z 5

Bílá nemoc je dalším geniálním dramatem od Karla Čapka, o zákeřné nemoci, která se šíří mezi lidmi staršími čtyřiceti let, kdy se jim na těle obejví bílá skvrna, která znecitliví a poté jim začne odpadávat maso. Nikdo zatím nenašel lék, dokud se neobjeví doktor Galén, který ho našel, ale vyžaduje za něj vysokou cenu - mír.
Předem upozorňuji, že abyste pochopili hlubší význam tohoto dramatu, musíte znát moderní dějiny, musíte vědět, co se v té době, kdy autor toto dílo napsal, dělo. Jinak to pro vás bude jen drama o hrozné nemoci, ale nic víc.
Znovu jsem se přesvědčila, že Karel Čapek byl geniálním autorem. Tohle dílo je prostě nadčasové a úplně obdivuji, jak v roce 1937 věděl, že přijde válka a koncentrační tábory.
Navíc autor předpověděl, hak vlastně nadcházející válka začne, že jeden stát nafinguje, že byl dpáchán atentát a vlastně on sám napadne menší stát. Bohužel pan Čapek čekal, že se budeme v nadcházející válce bránit a ostatní státy se za nás postaví a dají Německu ultimátum. Tomu se tak nestalo.
Také obdivuji, jak se Karel Čapek nebál jít proti proudu, jak se nebál vydat knihu s antifašistickými myšlenkami a snažil se poukázat na to, jak je fašismus špatný.
Líbilo se mi, jak autor také poukazuje na rozdíly/propasti mezi generacemi, kdy mladí se dají lehce zmanipulovat a volají po válce a také se amorálně domnívají, že bílá nemoc je dobrá, že alespoň udělá místo mladým, kteří nemohou momentálně najít práci.
Přestože toto dílo je drama, tak jsou zde velmi dobře vykresleny charaktery postav.
Je smutné, že spoustě lidem jde hlavně o peníze nebo o válku a jsou je schopni upřednostit před mírem a lékem na tuto závažnou nemoc.
Maršál není prostě ochoten přistoupit na mír a vzdát se války, která v kontextu této knihy vyplývá jako zbytečná, dokud jeho samotného nemoc neskolí a s ní strach z této nemoci.
Kniha se čte krásně rychle a lehce. Jazyk knihy je lehce stravitelný. Dokonce kniha pro mě byla velmi čtivá, hltala jsem ji.
Celkově se mi toto drama moc líbilo, zhltla jsem ho a v podstatě jsem nenašla jediné mínus, nenasla jsem nic, co by se mi nelíbilo.
Musíme se učit o tom, co se v minulosti stalo, abychom neopakovali stejné hrozné chyby.

veronika0269
21.06.2019 5 z 5

Zrcadlo lidstva.. možná by to tahle doopravdy nebylo, ale bojim se, ze by se to takto stalo ...

Grynče
14.06.2019

Kniha má pointu, která se dá vztáhnout i na dnešní dobu. Je nadčasová.

Vecerkova
11.06.2019 5 z 5

Bílou nemoc já osobně považuji za nejlepší Čapkovo drama, nadčasové, hluboké, brilantní.