Rebeka

Rebeka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368755/bmid_rebeka-Xwo-368755.JPG 4 1089 229

Sorrow
01.04.2022 5 z 5

Tak tohle byla čistá dokonalost. Jako obvykle jsem zase (a už fakt nevím proč) překvapená tím, jak klasická díla vážně tnou do živého po všech stránkách. Mrtvá a živá je kniha s fantastickým dějem, který graduje do poslední stránky, výbornou atmosférou prodchnutou tajemnem s nádechem hororu, brilantní psychologickou analýzou postav a v neposlední řadě je zkrátka úžasně napsaná. Po dočtení současných knih mám obvykle po pár týdnech (někdy i dnech ) v hlavě vzduchoprázdno a dovedu si tak maximálně vzpomenout, jestli se mi líbila, nebo ne, u klasik si ale většinou pamatuju nejen děj jako celek, ale i konkrétní scény. Nevím, jak to ti autoři dělali, ale na "seznam povinné četby" jsou skutečně zařazováni právem.
Mrtvou a živou beze zbytku doporučuji a jestli si chcete čtenářský zážitek ještě trochu osladit, zvolte audioknihu. Narátorka Lucie Pernetová doteď nepatřila k mým velkým oblíbencům, její hlas je na mě až příliš vysoko posazený a trochu pisklavý. Nyní mě ale přesvědčila, jak fantastickou herečkou ve skutečnosti je. Každou scénu trefila polohou hlasu přesně tak, jak bylo potřeba. Od naivity přechází v rozhodnost a hlavní hrdince svou interpretací doslova vdechla život. Jedna z nejlepších audioknih, které jsem kdy poslouchala.

Květ
26.03.2022 5 z 5

Tento kousek z knižního depozita vydaný již v roce 1938 (!!), jsem si vypůjčila na doporučení a nelituju, bylo to úchvatné čtení! Nechápu, že se mi dostal do ruky až teď, směle se vyrovná dnešním románům. Mladičká a hlavně naivní dívka s ubohými vyhlídkami na budoucnost se po kratičké známosti vdá za staršího "tajemného" Maxima de Wintera, který po smrti své první ženy Rebeky hledá klid na cestách. Když se s ním vrátí na jeho sídlo, brzy poznává, že možná jednala unáhleně... nezvládá starost o velkou domácnost, kde je neustále srovnávána s úchvatnou první paní domu. Boj s Rebečiným stínem je, zdá se, nad její síly, stejně tak udržení nesourodého manželství.... Četlo se to úplně parádně, románem prostupuje tajuplná atmosféra i napětí, autorka umí vygradovat atmosféru. Knížka mi sedla a moc jsem si ji užila, můžu jen doporučit.

IreneP
25.03.2022 5 z 5

Klasika, kterou jsem četla za život asi 4x v různém věku, viděla jsem 2 filmové verze a jednou (tentokrát) i poslouchala audioknihu. První věta románu je už ikonická. Příběh pořád dobrý a gotický. Četla jsem i různá pokračování, jediné, které mohu docela doporučit je Rebečin příběh od Sally Beauman, který je napsaný z pohledu Rebeccy.

jankor
22.03.2022 4 z 5

(SPOILER) nějak mi to hlava nebrala.....Rebece se manžel přizná, že je prokazatelně vrah, ale ona jako by to nevzala na vědomí, přece de jure to je prostě vrah, nevěděl, že je oběť nemocná...a nastane štastný život? .tohle nebyl můj šálek kávy co do obsahu, jinak celkem čtivé a jazyk dobrý

Katania
09.03.2022 4 z 5

Hezká četba. Takové klasické čtení.

iveta3689
26.02.2022 3 z 5

Dobře napsané a i dobře přeložené, čte se samo. V knizr jsem nenašla nikoho symaptického, ale nevadilo to. Podpořilo to dost pochmurnou atmosféru, dusno mezi postavami. Hodnotím 3,5*.

Kontryhelka
17.01.2022 5 z 5

Krásná kniha a pro milovníky paní Daphne i povinnost.

5tužka
15.01.2022 5 z 5

Fantastická kniha, kterou nemůžete odložit, dokud ji nepřečtete :)

Ivan F
16.12.2021 5 z 5

Daphne du Maurier som objavil vďaka knihe Hostinec Jamajka a tú som si prečítal cca trikrát. Všetko ma v tejto knihe bavilo a povedal som si, že musím siahnuť aj po inej knihe od Daphne. Prešlo pekných pár rokov než som sa dostal k Rebecce a bolo to tu zas - pocit z dobre napísanej knihy, na ktorej vás štve Rebeccino správanie (mňa určite) a napriek tomu jej držíte palce, aby sa už konečne vysporiadala s hnusnou Danversovou, postavou tak brilantne opísanou, že moje antipatie by mohli byť extra účinným jedom za predpokladu, žeby sa dali pozbierať do nejakého flakónika a použiť. Za mňa určite výborná kniha, ale Jamajka bola prvá. A na pomyslenom piedestáli aj zostane, hoci Rebecca nie je o nič horšia kniha - len som ju čítal až ako druhú. Ak by to bolo opačne, nuž neviem či by sa poradie zmenilo, čaro mora, hoci len okrajovo spomenutého má na mňa magickú moc a v Rebecce chýba.

adorjas
30.11.2021 3 z 5

Juchu! Moja prvá "dočítaná" audiokniha! Priznám sa, že som počas jej počúvania (vyše 17 hodín) mala svoje pochybnosti.
Nakoniec ju hodnotím ľahko nadpriemerne a verím, že v čase vydania, 1938, musela vzbudiť riadny ohlas a nečudujem sa jej nálepke "bestseller". Trošku gotické, trošku mysteriózne. Veď predsa, nie nadarmo ju prirovnávajú aj k Jane Eyre... Minimálne vieme, že du Maurier bola fanúšičkou Bronteovej. Autorke sa v knihe podarilo vykresliť prežívanie hlavnej postavy naozaj vierohodne, a to tak, že je vysoká pravdepodobnosť, že by ste s ňou potriasli v prípade, ak ste viac akčnejšou a možno aj extrovertovanejšou personou. Bohaté popisy, priam návrat k viktoriánskemu Anglicku, nepredvídateľný dej, táto kniha je práve o tom a dovolila by som si tvrdiť, že je ideálna na tmavé zimné večery... Ale ten jej muž Maxim, nuž správal sa veľmi zvláštne ku svojej druhej manželke...

Lilda
20.10.2021 5 z 5

Krásná schopnost vylíčení krajiny. Úžasné popisy situací a nádherné užití jazyku.

Každopádně - hlavní postava mě frustrovala. Jednak z důvodu toho, že si pořad představovala. Jak by ta či ona situace vypadala a vždy to zabralo spoustu stránek - jenže nakonec to všechno bylo jinak a žádné “by” podle jejich představ se nekonalo.

boxas
06.10.2021 5 z 5

Mistrovský kousek paní Daphne du Maurier!
Hlavní hrdinka je tak jiná než její předchůdkyně. Tak nenápadná, bez sebevědomí, vždyť se ani nikdy nedozvíme její jméno! A přeci má něco, co její předchůdkyně nikdy neměla...
Příběh se mi moc líbil i jako film. Myslím ten starý, co se jmenoval Rebecca. s Laurence Olivierem v hlavní roli.

stju
26.09.2021 4 z 5

Knihu jsem četla kdysi, asi tak před čtyřiceti lety, matně jsem si pamatovala obsah, ale spíš mi zůstal v mysli pocit, který jsem z příběhu měla. Musím přiznat, že tenkrát by bylo moje hodnocení příznivější, asi to je tím, že jsem v té době měla ve velké oblibě spisovatelky jako Austenovou, sestry Bronteovy, ale i Němcovou, Jiráska a hlavně já jsem byla přece jen "jiná " a především mladá :-), stejně jako hlavní hrdinka.
Rozumím tomu, že ve své době byl tento román významným dílem - dramatický příběh, působivé líčení atmosféry, utajený zločin a další romantické atributy, které musí čtenáře zaujmout. Jenže nyní už nějak nerozumím a nejde mi se ztotožnit s hlavní hrdinkou. Připadá mi taková moc nijaká a naivní, takže mi k ní vůbec nesedí to náhlé rozhodnutí změnit ze dne na den diametrálně svůj život a po té změně zase si dál žít ten svůj ustrašený, submisivní život jen v jiných kulisách. A nakonec, kdy se zdá, že dospěla, nechová se jako zklamané děcko, ale jako dospělá partnerka, to "zabije" a cituji: "Já mám žízeň,: zakňourala jsem." na předposlední stránce.
Takže knihu ke čtení určitě doporučuji, ale už si z ní, snad díky věku, snad díky současné době, nedokážu odnést TEN POCIT jako kdysi.
Na závěr musím ještě doplnit, že kniha v novém vydání z roku 2011 má velmi vydařený přebal od Daniely Benešové.

petaSk
09.09.2021 4 z 5

Znám všechna filmová zpracování, byla jsem na muzikálu, ale knihu jsem už jednou vzdala. Naštěstí jsem při druhém začtení vydržela první pár stran popisů a nakonec je dokázala i ocenit. Jedná se o krásnou knihu se známým příběhem, i když z dnešní doby je hrdinka moc naivní a hrdina až příliš dominantní a z mého pohledu se nejedná o moc zdravý vztah, což autorka ani nezamýšlela. Proměna hrdinky byla taky příliš překotná, ale jinak jsem moc spokojená. Říkám si ale, že kdybych příběhu ještě neznala, byl by to pro mě mnohem větší čtenářský zážitek.

ZUZANA-123
06.09.2021 5 z 5

Tahle kniha by se dala zařadit do více kategorií.V dobĕ prvního vydání v roce 1938 byla zařazena do kategorie červená knihovna,pozdĕji psychologický román,také by mohla být řazena i mezi detektivky kde vrah unikne spravedlnosti.

Schary
23.08.2021 4 z 5

Pěkná knížka, i když jsem měla trošku problém děj časově zařadit, styl mi připomínal Austenovou, ale asi z 30.let 20. stol. Autorka perfektně vykreslila nejistotu a vnitřní myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Překvapil mě závěr...

soupik2012
23.07.2021 4 z 5

Mrtvá a živá mi v mnohém připomíná knihu Pokání. Jako celek velmi dobré, ale kniha je značně nevyvážená. Nejprve nás paní Maurierová téměř unudí k smrti popisováním každého rozkvetlého kvítku, případně debatou aristokratické smetánky o tom, jak nikdo nic nebude dělat, ale jak se na to těší. Do toho sledujeme mladou paní Winterovou, která se chová strašně naivně a nedokáže si všimnout ani těch nejzřetelnějších atributů, které nám autorka předkládá a které svítí jako semafor na křižovatce. Když už jsem byla z knihy dost rozčarovaná, tak přijde zlom. Doslova facka, něco co jsem v žádném případě neočekávala a co celkově změnilo můj pohled na tento román. Je to velice dobře vymyšlený příběh, který je neotřelý. Ale není moc dobře napsaný. Audiokniha snese jenom ta nejpřísnější měřítka, je velice vydařená a všem jí vřele doporučuji. Načetla jí paní Lucie Pernetová.

Vera Silent
06.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Ackoliv je kniha skvela a ctiva, tak me vlastne zklamala. Motivy jsou pro mne totiz tak pritazlive, ze jsem ocekavala nejlepsi roman roku. No, a ono mi to slo nakonec jeste na nervy a navic je tezke si predstavit jeste depresivnejsi zaver. Rikam si, kdyby to byla poradna ducharina s mrtvou Rebekou, poradny thriller anebo aspon poradna romantika, tak by me to smetlo. Ovsem strasidelne ci desive to neni ani trosku a romantika je tu hodne slaby odvar.

Je tezke si predstavit jeste neschopnejsi hlavni hrdinku. Ta se bala opravdu vlastniho stinu a bylo utrpeni ji sledovat schoulenou v kresle s rukama v kline. Nema temer zadnou identitu - zadne konicky (ani tomu kresleni se nevenuje), zadne preference, zadny vkus, zadny pokus cokoli prizpusobit po svem prijezdu do Manderley. Existuje pouze jako stin sveho muze a take proto ji rikame pouze pani de Winter, krestni jmeno nema. Samozrejme tak vznika jeste vetsi kontrast k Rebece, ale je to otrava cist. Mnohem vice by me bavilo, kdyby tam vznikal nejaky konflikt s Rebecinym byvalym vedenim domacnosti.

Neschopnost komunikovat aneb "manyry jsou dulezitejsi nez uprimnost" je sice velice britsky jev, ale take me malo co tak jde na nervy. Ono by stacilo byt k sobe uprimny nebo alespon uprimne odpovedet na uz tak velice vzacne Maximovy dotazy jako "Jsi tu stastna" ci "Co tim myslis" a predeslo by se neskonalemu utrpeni.

Je tu skvele zachycena doba (britsky realismus), ale paneboze jestli budu muset cist jeste jeden dalsi dialog o pocasi, zatimco jsou hlavni pointou temata jako vrazda nebo selhani manzelstvi, tak se picnu.

Na polibek se ceka 300 stran, coz pro mne dela celou tu zalezitost se svatbou a manzelstvim takovou divnou a sterilni. Jeste horsi je prave uz ten zmineny zaver, dle ktereho hned na zacatku vime, ze hlavni hrdinka ac mlada je bezdetna, bez vlastni domacnosti a v podstate zase dela spolecnici, tj. mela nulovy vyvoj od sve puvodni profese. Co se Maxima tyka, taky se nezda, ze by si uzival zivota. Vlastne jediny, kdo v knize zil, byla ta mrtva Rebeka.

A tak mam z knihy horkosladke pocity. Du Maurierova proste umi psat a knihu jsem precetla rychle, ale zaroven me hodne iritovalo a ten zaver je proste deprimujici.

Mimochodem byl velmi odvazny pocin, ze autorka nam ctenarum podsunuje vraha jako kladnou postavu. To zvladla velice mistrne, ponevadz jim neopovrhujeme, ale jeste za nej horujeme a doufame, ze unikne spravedlnosti. V te dobe naprosto nevidany kousek.

roso.mak
11.05.2021 5 z 5

Občas mě překvapí, jak skvělá je kniha, která je jako "klasika" skoro určená do čítanek (kdyby někdo přesvědčil učitele, aby dali méně prostoru Jiráskovi).

baji42
01.05.2021 5 z 5

Krása!!! Romantika, dobrodružství, tajemno, napětí. Tento příběh ani po létech nic neztratil ze svého kouzla a stále stojí za přečtení.