Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/bmid_ranhojic-Vl0-419592.jpg 5 2119 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

Paganfairy
02.07.2021 5 z 5

Masterpiece!

alegria2
20.06.2021 5 z 5

Na knihu jsem si vyčlenila poměrně dost času, protože jsem ani ve snu nečekala takový skvost. S lehkostí, s jakou se Ranhojič četl, jsem se u tak silné knihy dlouho nesetkala. Mnoho postav si nešlo neoblíbit, ale Roberta nešlo nemilovat!

klarah101
11.06.2021 5 z 5

Velmi čtivá kniha od první do poslední stránky. Skvěle navozená atmosféra a podrobně vykreslené postavy i prostředí. Poutavý příběh, kde změny v životě hlavního hrdiny přicházejí právě včas, aby se čtenář nenudil, ale přitom děj ubíhá plynule a působí celkem uvěřitelně. První část, odehrávající se v Anglii, je poněkud více popisná, přesto však máte pocit, že se stále něco děje a skutečnost, že se tam toho vlastně moc neudálo, zjistíte až zpětně, když se dostanete do akčnějších a napínavějších částí Robertova putování za poznáním. Závěr knihy mi přišel trochu uspěchaný, ale na druhou stranu, delší vyprávění o zpáteční cestě a životě na farmě by asi působilo poněkud zdlouhavě.
Líbilo se mi, jak mistrně dokázal autor zachytit myšlení tehdejších lidí a boj mezi náboženstvím a touhou po vědomostech.
Přiznám se, že mi při čtení o středověké Anglii trochu vadilo uvažování postav v metrické soustavě („Dva metry stuhy by mohly stačit.“) . Také komín místo dymníku mě v 11. století docela překvapil, což je ale spíš problém českého překladu.

Galadwen
08.06.2021 4 z 5

Dobrý historický román, kterému ovšem podle mě k dokonalosti něco chybí.
Klady: Celkem čtivý styl, zajímavé prostředí, docela propracované postavy, velká zběhlost autora v záležitostech poutnictví, středověkého lékařství, židovských, muslimských a obecně blízkovýchodních tradic, přičemž všechno z toho umí náležitým způsobem zužitkovat a podat čtenáři v uvěřitelné formě. Zápletky se neopakují, a i když je příběh místy drsný, nepůsobí nějak drasticky, vyznění je vlastně optimistické.
Zápory: Zarazily mě některé věci hlavně týkající se Anglie 11. století: vzdělané ženy, gramotný chlapec z řemeslnické rodiny - opravdu byli Angličané tak daleko před českým prostředím? Některá klišé - smrt hrdinovy matky při porodu je snad už v historické literatuře povinnost. Místy příliš mnoho náhod - znovushledání Roberta s Mary na mě působí uměle. Vzhledem k celkové délce románu určitá nevyváženost - poměrně dlouhá expozice versus divně useknutý nebo nedotažený závěr poté, co děj opustí Persii. A na několika místech mi připadalo, že nějak drhne překlad.
Celkově doporučuji, zajímavé čtení.

martina8176
29.05.2021 2 z 5

Nepochybně veliké dílo hodné pozornosti. Dost lidí, včetně partnera a mámy, mi knihu podstrkovalo, že si ji určitě musím přečíst. Když vynechám nechutně podrobné sexuální scény a lékařské zákroky, kterých je tam požehnaně, se to čte docela dobře. Chápu, že si kniha našla zalíbení u spousty lidí. Ale tak jako jsem milovníkem Tolkiena a Havla, nečekám, že je bude adorovat i partner. Dám Ranhojiči ještě pár kapitol, ale rozhodně to nedočtu.

Terka_v25
21.05.2021 5 z 5

Ranhojič je opravdu rozsáhlé dílo, ale takové historické romány bývají. Autorův styl psaní je příjemný, takže i když se toho třeba moc neděje, tak to nesvádí k tomu knihu odložit. Příběh vypráví o Robertovi, který svůj život zasvětí léčení lidí. Nicméně cesta k tomu, aby se stal opravdovým lékařem není vůbec jednoduchá. Nejvíce z celé knihy mě zaujaly jeho studia v Persii, a to jak se snažil přijít na kloub neznámým chorobám. Pro příznivce historických románů určitě doporučuji.

tamdr
20.05.2021 5 z 5

nádhera,skvělá kniha,jen mám radost že jsem nežila v jedenáctém století,žádná legrace být nemocný

Terezaazeret
29.04.2021 4 z 5

Tuto knihu mám moc ráda, ale vždycky mi vadilo, že není delší.

faldam
24.04.2021 5 z 5

Nádherná kniha, vracím se k ní opakovaně, příběh je tak barvitý, dokonale zpracované postavy a děj dokonale popisující život v té době nejen v Evropě, ale i Persii. Všem doporučuji

Tyn_a
11.04.2021 3 z 5

100 lidí, 100 chutí.
Popravdě, docela přemýšlím jaké hodnocení knize dát.
Určitě souhlasím s názorem většiny, je skvěle napsaná. Slova jsou vhodně zvolená, neopakují se, čtou se ladně a lehce. Ale...první polovina příběhu je šíleně zdlouhavá. Možná je to tím, že historická literatura mě opravdu nikdy nenadchla a teď již vím, že ani nenadchne.
Roby neustále putoval, události se točily v kruhu (práce ranhojiče/učedníka, jídlo, ženy, alkohol, putování), pak najednou přišel zvrat a Roby měl cíl. Od té doby mě kniha začínala bavit. Jakmile dorazil na místo, po kterém tak dlouho toužil, příběh nabral spád a konečně nějaký šmrnc a energii. Docela mě mrzelo, že věcem, které ho tolik zajímaly, se dostal až ke konci příběhu. Určitě by stály za zmínku dříve, přece jen, byl to velký objev (jak pro svět, tak pro Roberta). Postupně se z něj stal někdo jiný, člověk, který si musel zvyknout na odlišné zvyky, tradice, jídlo, jazyk. Určitě to pro něj nebylo jednoduché, ba naopak.
Jakmile se vrátil do své pravé identity a stal se člověkem, kterým se doopravdy narodil, byl spokojenější než kdy dřív.

Příběh je protkaný krásnou a čistou láskou, špatnými událostmi, přátelstvím a nakonec i znovu nalezením jeho rodiny (ať už bratra či jeho manželky a dětí).
Vím, že se ke knize určitě nevrátím a že film si taky nepustím, ale i přes to doporučuji milovníkům historie, dlouhých příběhů plných happyendu na konci.
I tak, díky autorovi.

Neposeda
25.03.2021 5 z 5

Jsem ráda, že mě kladné hodnocení zde na Databázi k této knize přivedlo. Je velmi čtivá - ač má téměř 700 stran tak jsem ji přečetla během jednoho týdne a je v ní snad úplně vše - pohled do historie lékařství, touha po vzdělání a vědění, láska, napětí... Doporučuji

Aniday
25.03.2021 5 z 5

vyčerpávající krásné vyprávění... většinou zvítězí kniha nad filmem či obráceně... u Ranhojiče bych se netroufla rozhodnout jen pro jednu variantu...

baty
21.03.2021 5 z 5

Krásná kniha, moc jsem si čtení užila. A teď se těším na film, který jsem ještě neviděla.

Kanylka
13.03.2021 5 z 5

Děkuji všem, kteří z vás upozornili v rámci výzvy na tuto knihu, pro mě to byl "čtenářský" koncert."

katerina.marko
19.02.2021 5 z 5

Poutavé a čtivé! Za mě super!

dominika8192
30.01.2021 5 z 5

Čirá a ničím nezkalená nádhera. Skutečná pocta toto číst. Neskonalé blaho na sedmi stech stranách (cirka). Je potřeba pokračovat? Možná trochu - zpočátku jsem se lekla, protože příběhy obsahující desítky let života hlavního hrdiny mi vždy připadají podezřelé, poněvadž jednoduše čekám autorovu postupnou vyčpělost, ztrátu nápadů a skluz do nudy. U Gordonova Ranhojiče jsem zhruba u strany 60 věděla, že toto rozhodně nebude jeho případ. Mohla bych se uchýlit ke spoilerům, ale nechce se mi. Budoucím čtenářům pouze slíbím, že opravdu, ale opravdu nebudou zklamáni a po přečtení tohoto skvostu stanou zas o stupínek výš k literárnímu blahu.

Kacatko86
23.01.2021 5 z 5

Poutavý příběh Roberta Jeremyho Colea se mi vepsal do srdce. Jeho dlouholeté putování za svým snem z Anglie do Persie jsem si vychutnala do posledního detailu. Krásně, čtivě napsané, pěkně vykreslené postavy, popisy míst a situací. Příběh mě vtáhl a pohltil, až mi bylo líto, že se s ním musím po 670 stránkách rozloučit. Určitě si knihu opět někdy přečtu. Roby se stal v 9 letech sirotkem, ujal se ho bradýř, u kterého se učil řemeslu. Chlapec měl výjimečný dar poznat blížící se smrt u nemocných. Ovšem psalo se 11. století, a tito lidé byli považováni za čaroděje. Příběh popisuje putování Robyho a jeho učitele po Anglii, jejich život a léčení lidí. Chlapcův život změnilo setkání s židovským lékařem a vzplanula v něm touha po vědění a poznání. Rozhodl se stát lékařem a překonat nespočet překážek.

Baravara
20.01.2021 5 z 5

Pecka. Čtivé, napiínavé, překvapivě krátké :-)

osman111
20.01.2021 5 z 5

Nejraději bych dala mnohem více hvězdiček. Poutavé, krásné a poučné od první, až do poslední stránky. Nebojte se tloušťky této knihy. Budete chtít, aby byla ještě delší. Nenudila jsem se ani chviličku a proto moc doporučuji, je skvělá.

olcab
10.01.2021 5 z 5

Velkolepý, krásný román z počátku lékařství. Putování mladého Roberta Coleho z Anglie napříč Evropou až do Persie jsem si s každou stránkou užívala. Pustila jsem si po přečtení film, ale nedá se srovnat s touto knihou, pozměněný, samozřejmě tam spoustu věcí chybělo. Kniha mě nesmírně obohatila o poznatky jak z lékařství, tak z popisu středověkých míst a života. Výborné. Zasloužila by si více hvězd, než jen pět, tedy aspoň za mě.