Setkání s Rámou

Setkání s Rámou https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29791/bmid_setkani-s-ramou-lMd-29791.jpg 4 1076 168

Ráma série

Poté, co bylo v roce 2077 v Itálii zničeno meteoritem území o několika stech kilometrech čtverečních, rozhodli se nejvyšší představitelé lidstva vytvořit systém radarů a teleskopů, které by monitorovaly všechna tělesa prolétávající naší soustavou. A v roce 2130 zachytily radary těleso o mimořádných rozměrech. Navíc se pohybovalo po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostalo jméno Ráma a na čas se na něj pozapomělo. Teprve když se přiblížilo k Marsu, byla k němu vyslána sonda. Kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma byl válec o délce 50 kilometrů a průměru 20 km. Jeho povrch byl úplně hladký a podle slabého gravitačního pole se dalo tušit, že je také dutý. Lidstvo se chystalo uvítat první návštěvu z hvězd.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Rendezvous with Rama , 1973

woodward
26.03.2016 5 z 5

Setkání s Rámou mi jednak potvrdilo (pokud by takové potvrzení vůbec bylo zapotřebí), že Clarke je génius a také to, že je mistrem jednoduchosti. Předhodí čtenáři záhadu a rozvine v podstatě prostý, nekomplikovaný příběh o tom, jak se jeho hrdinové pokoušejí do záhady proniknout. Když příběh končí, čtenář je kupodivu spokojen, přestože záhada přetrvává téměř nedotčená. V tu chvíli je už totiž jasné, že autor vůbec neměl v úmyslu zkoumat mimozemskou civiizaci, ale daleko spíš samotné lidstvo.
Co se asi bude dít, až (jestli) jednou přijde chvíle takového setkání? Ve vyprávění o Rámovi dal autor lidstvu šanci, aby si to jaksi "vyzkoušelo nanečisto" - a výsledek je nejasný. Přístupy a postoje pozemských kosmonautů na palubě Rámy, a vědců a politiků zasedajících ve výborech vzdálených od místa dění miliony kilometrů, to všechno je nám předkládáno s pozoruhodným smyslem pro realitu. Úplně stejní lidé žijí dnes mezi námi. Co si počnou, jak zareagují, pokud (až) na nás vybafne z hloubi vesmíru nečekaná návštěva? Je dobře, že Arthur Clarke tuto otázku položil. Zajímalo by mě zda si ji kladou i ti, kdo by v případě takové eventuality nesli odpovědnost za rozhodování.

Cipi
21.03.2016 5 z 5

Výborná kniha s hutnou, temnou atmosférou. Zatím nejlepší co jsem od Clarka četl. Spolu s dalšími díly pojednává nejen o mimozemských bytostech, ale o stvoření všeho. I když druhý díl v první pulce trošku pokulhával, byla to skvělá serie a s postavami jsem opravdu žil.

mochr
12.02.2016 5 z 5

Velmi pěkně napsané a na konci jsme se nic nedozvědeli, ale Rámané všechno dělají třikrát...
Super vesmírné scifi s dokonalou vesmírnou lodí

tometal
31.01.2016 4 z 5

Příběhy Arthura C.Clarka jsem objevil, ještě jako kluk na základní škole a pokračoval dále na střední, kde jsem měl ve čtenářském deníku referát z knihy Konec dětství a dnes po třicítce stále jeho knihy vyhledávám a stále se nemění ta chuť nepoznaného, tajemného a byť tolik pravdivého.
Setkání s Rámou je příběhem u kterého vás stále doprovází pocit, kdy už se něco zásadního stane, fantazie pracuje naplno a čtenář zaměstnán výjevem tělesa dojde na konec knihy s pocitem, že příběhu něco chybělo, ale je to klam, jde zde právě o budování fantazie a odkazu do dalších příběhů.

biki
30.01.2016 5 z 5

Naprosto souhlasím s komentářem níže - TOTO je opravdová sci-fi a také jedna z vůbec nejlepších knih svého žánru. Málokomu se podaří, aby mimozemská civilizace byla skutečně cizí, ne-lidská.
Znovu si musím povzdechnout, že autoři takového kalibru jako byl A.C.Clarke a jeho vrstevníci, se dnes snad ani nevyskytují, a co horšího, ani se k nim kvalitou nepřibližují. Oni by totiž kromě řemeslné zručnosti měli mít asi také slušný rozhled v různých vědeckých oborech, i když připouštím, že to dnes není tak jednoduché.

JaroslavB
25.01.2016 5 z 5

Takhle má podle meho vypadat inteligentni sci-fi. Tahle knížka se nedá jen tak odložit a pritom je tak samozřejmě a jednoduše napsaná, že jí věřite každéslovo. Doufám, že Morgan Freeman dostane adaptaci i na stříbrné plátno...vizuálně by to mohlo být opravdu velkolepé.

david5746
06.01.2016 5 z 5

Super čtení, Clarke si vesmírný objekt propracoval do detaiů, čtenář se nenudí a jakoby tam byl. Co se s touto knihou stalo v dalších pokračováních i od dalšího autora, to už komentář nesnese.

Benjiki
30.12.2015 5 z 5

Jak málo stačí ke skvělé scifárně. Žádné bitvy, žádné roztodivné civilizace. Stačí čistý vědecký výzkum z kterého mrazí. Další díl jsem nikdy nepřečetl, nejspíš by jen zkazil požitek z neurčita. I když někdy možná.... Cesty vesmíru jsou nevyzpytatelné.

Rawen616
19.10.2015 5 z 5

Vynikající. Velmi uvěřitelné a do detailu promyšlené dobrodružství party astronautů při průzkumu mimozemského objektu nevídaných rozměrů, který je plný tajemných artefaktů. Napsáno tak dobře, že jsem tam byl s nimi a těšil se na každý další objev který poodhalí roušku tajemství Rámy.

józi.odkudkam
10.09.2015

Sir Arthur Charles Clark byl vystudovaným matematikem a tak nás hned první stránka vítá osmnácti číselnými údaji; ano, mysl, tehdy ještě šlechtice-čekatele, byla navýsost odborně organizovaná, svodům rodícího se postmodernismu hrdě vzdorující (robotická jiskrnost postav, jakože dialogů a hrst dědkovských pokusů o vtip, nechť jsou mými svědky), ve vedení děje (který zde má asi takovou roli jako školní exkurze pro leitmotiv výčtu zvířat v zoo) úsměvně těžkopádná, zato ale prodchnutá objevitelským nadšením a rozmáchlou obrazností. Ať tak, či onak, Ráma svou velikost ani dnes neschová a já bych tudíž po dvou večerech, co jsem s ním strávil, moc rád nekriticky zkonstatoval, že se mi četl stejně příjemně, jako kdysi před patnácti lety a vše tím uzavřel. Jenomže to nejde.
S úbytkem prvotního okouzlení jsem stále zřetelněji vnímal jistou suchopárnost toho přerostlého muzea geometrie v jehož útrobách jsem se ocitl a taky - SPOILER - mi nějak pořád není úplně jasná mechanika LETU Vážky: „ Jakmile se hnete od ústřední přímky, okolo níž se Ráma otáčí, znovu se projeví pseudováha působená odstředivou silou.“ Jak? Přejímá letadélko zrychlující rotaci nižžších vrstev vzduchu? I to je při bližším pohledu dost problematické..každopádně zrovna o tomhle, v rozporu s detailními popisy jiných jevů, nepadne ani slovo – UŽ NE SPOILER - Samotný konec je zas ale, co do vizuálních nápadů a pokornosti pointy (byť jí o rok dřív ve svém ve svém Pikniku u cesty trefili bří Strugačtí líp), opravdu kvalitní!
Pod čarou za 4****

Richie1
31.03.2015 4 z 5

Přesto, že od mého prvního čtení tohoto Clarkova románu uplynulo dlouhých 30 let, neztratila kniha nic ze své čtivosti a napínavosti. Opět jsem prožíval ono objevitelské nadšení a napětí průzkumníků Rámova světa. Ne nadarmo byl idolem kapitána Normana slavný mořeplavec a objevitel kapitán James Cook. Průzkumná mise vesmírného Endeavouru byla podobným objevitelským činem jako Cookovo obeplutí světa v druhé polovině 18. století.
Ráma vydal jen část svých tajemství, ale každé z nich bylo výborně vymyšleno. Clark prokázal své kvality i po technické stránce - přestože se jedná o již letitý román a některé technické popisy mohou připadat velmi zastaralé, celkově to je velmi povedeně vykreslený svět neznámé mimozemské technologie.
Kniha patří určitě do zlatého fondu žánru sci-fi. 85%

MartinST81
18.02.2015 5 z 5

Opus o Rámovi je mojí nejoblíbenější četbou. Clarke v nejlepší formě!

tlapička
27.01.2015

Jedna z nejlepších sci fi

opic 12
21.01.2015 3 z 5

Clarkovsky popisný děj muže být pro někoho problém,na sáhodlouhé rozjímací debaty zapomente. Vesmírně-technické scí-fko,celkově zajímavě poutavě napsáno,Arthur to zkrátka uměl podat.Když někdo nemá zájem,ještě to nemusí znamenat,že se nechce kamarádit,jen lidé si myslí,že vše se musí točit okolo nich.

jirincz
14.01.2015 3 z 5

Kniha mě zezačátku chytla hodně a četl jsem celkem dlouho do noci:-) Potom ale došlo k útlumu a snad sto stránek se ne zrovna záživně popisoval vnitřek Rámy a nic zásadního se nedělo. Kniha mě vrátila do hry jak přišli na scénu Merkuřané. Konec mě trochu zklamal. Ale celkově je to lehký nadprůměr, tak tři a půl hvězdičky... Jestli půjdu i do dalších, to je otázka, prý tak kvalitní nejsou...

Zdendin
02.01.2015 4 z 5

Aoutor přichází s neotřelým náhledem na setkání země s mimozemskou civilizací. Narozdíl od klasických klišé příběhů dnešní doby, poukazuje nejen na technickou odlišnost, ale ukazuje i zcela jiné uvažovaní mimozemské rasy. Ne každé scifi potřebuje tuny mrtvých emzáků. A.C.Clarke se drží v jakésy ose logického pokroku lidstva a příběh tak působí reálněji, čímž se dostane čtenáři lépe pod kůži.

zahadum
14.12.2014 4 z 5

Veľmi pôsobivé sci-fi ktoré je miestami mierne naivné čo pôsobí rušivo. Má však svoje tajomno...stále budete mať pocit ako keby ste vy osobne skúmali a pátrali po veľkom tajomstve ktoré sa náhle zjavilo v našej slnečnej sústave.

daymoon
24.11.2014 5 z 5

Velmi dobré čtení.

Atuin
13.10.2014 5 z 5

Taková kniha člověka nemůže nenadchnout.Člověk, který si potrpí (nejen) na A.C. Clarka, to ví už dávno předem než knihu otevře a dočte.

Aqualung
17.07.2014

Tenhle opus pana Clarka je řekněme velice civilní nicméně akční a romantické prvky nepostrádáme.Opět je lidstvo kofrontováno s výtvorem civilizace, která je hodně daleko před námi a dovolí nám nakouknout pod pokličku svého výtvoru.A snažíme se uchopit, co obsah "bojleru" o rozměrech 40x16km představuje a jaký má smysl.No a jak to už bývá u těchto sitací, objeví se fanatici, kteří chtějí
tuto vesmírnou konzervu zničit protože se domnívají, že jde o invazi.No a ta dobrá část lidí se jim v tom snaží zabránit.Téměř vše z obsahu Rámy nám zůstává utajeno, jen v jeden moment dovolí autor sice nepřímo, ale přece nahlédnout jak tvůrci "bojleru" vypadali.Vzpomínáte podle skafandru.A také zjistí, že Rámané dělají vše třikrát.....A nádherným je závěr, kdy pozemšťané sledují odlet Rámy.Jsou zde konfrontováni jednak s existencí vesmírného pohonu, tedy takového, který není založen na principu akce a reakce, a jednak s vesmírným "tankováním" energie přímo ze Slunce.A je drsně komické, že pozemšťané svým počínáním nedosáhli ani prahu vnímání Rámanů........A