Setkání s Rámou

Setkání s Rámou https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29791/bmid_setkani-s-ramou-lMd-29791.jpg 4 1076 168

Ráma série

Poté, co bylo v roce 2077 v Itálii zničeno meteoritem území o několika stech kilometrech čtverečních, rozhodli se nejvyšší představitelé lidstva vytvořit systém radarů a teleskopů, které by monitorovaly všechna tělesa prolétávající naší soustavou. A v roce 2130 zachytily radary těleso o mimořádných rozměrech. Navíc se pohybovalo po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostalo jméno Ráma a na čas se na něj pozapomělo. Teprve když se přiblížilo k Marsu, byla k němu vyslána sonda. Kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma byl válec o délce 50 kilometrů a průměru 20 km. Jeho povrch byl úplně hladký a podle slabého gravitačního pole se dalo tušit, že je také dutý. Lidstvo se chystalo uvítat první návštěvu z hvězd.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Rendezvous with Rama , 1973

WerMaledictos
03.06.2014 5 z 5

Další ze skvělých Clarkových děl, ve kterých se opírá o své výtečné znalosti astronomie a která jsou i dnes ve stadiu "vzdálená, přesto realizovatelná budocnost Sluneční soustavy".
Tentokrát si výborně pohrál s myšlenkou světa, který se nachází uvnitř obrovského válce. Skrze příběh hlavních postav popisuje vznik a částečný rozvoj tohoto světa, jeho fyzikální zákony, meteorologické a biologické události, které jsou známé i u nás, na Zemi - přesto to vypadá všechno jinak.
Na konci díla je stále Ráma opředený tajemstvím - ale vždyť to je tetralogie... Clarke si prostě něco nechal následující tři díly této série. Tomuto prvnímu dílu tleskám a hned otevírám k přečtení díl druhý - Návrat Rámy. :)

lord-artoo
14.02.2014 4 z 5

Ráma. Pojem ve světě science fiction. Nutnost přečíst asi taková jako fakt, že věci díky gravitaci padají k zemi. Ovšem stejně jako je tomu u pólů Rámy, gravitace se může měnit, může i zmizet, a stejně tak je tomu s nutností přečíst si knihu. Z mého pohledu není špatná, udržela mou kolísavou pozornost po celou dobu četby (ke konci trochu ztrácí dech) a opravdu mě zajímalo, jak to všechno dopadne, jenomže dílo strhává většinu pozornosti na technickou stránku věci (kteréžto ve stoje tleskám) a téměř zcela se oprošťuje od rozvoje postav (což mi trochu chybělo). Pro člověka, který hledá ve sci-fi zrcadlo vlastního světa spíše než únik do jiného, tak může po přečtení vyvolávat pachuť bručivého: hmm.

Ráma ve mně vzbudil bouřlivou reakci a já měl velké problémy s hodnocením v hvězdičkovém systému (ještě teď si nejsem jistý). Na jednu stranu se mi líbil, na druhou mě neuvěřitelným způsobem vytočil tím, jak zůstal opředený tajemstvím (což byl jistě účel - ovšem samoúčel a to je to, co mě vzteká). Celou dobu jsem čekal rozuzlení na jeho pláních a ono mezitím čekalo ve vesmíru. Genialita C. Clarkova vtipu spočívá v tom, že vyvolat tuto reakci nejspíš zamýšlel.
Herdek, to jsem ale naštvanej! :)

padde
04.02.2014 3 z 5

Vždy po přečtení knihy si nejvíce cením toho, nakolik mě příběh donutí o knize přemýšlet. O létajícím umělém světě si "sním" hodně často, proto ji řadím k mým oblíbeným.

Malefisto
31.10.2013 4 z 5

Abych pravdu řekl, kniha ve mě zanechala trošku rozporuplné dojmy. Jsem zvyklý na pomalý rozjezd autora ale závěrečné nápady a vyhrocení např. 2001 nebo Konec dětství mi vždycky vyrazili dech. V tomhle případě však konec trošku pokulhává a chybí my gradace, kterou jsem od začátku očekával. Každopádně knížka není v žádném případě špatná ale rozhodně ji nepovažuji za nejlepší od Clarka.

Cureboy
29.08.2013 4 z 5

Kniha ma trochu dlouhy rozjezd, ale jde o neotrely pribeh popisujici seznameni s neznamou a starou civilizaci,. Velmi zajimava kniha.

Ikkju
31.07.2013 5 z 5

S touhle knihou jsem se seznámil trochu zvláštně, po vážně míněném prohlášení kamaráda, že v naší sluneční soustavě pluje kovový válec o průměru 20 km. Od té doby vím, co je to literární fikce, navíc v podání autora bych tomu skoro věřil i já sám...

Jonny
24.03.2013 3 z 5

Prvních sedmdesát stránek bylo utrpení, checkoval jsem tady to hodnocení a kroutil hlavou nad 89% Nakonec se kńížka rozjela ale rozhdoně mě nechvátila. Další díly ještě zvážím...

Flipper
23.02.2013 4 z 5

Podať zaujímavý príbeh na základe strohého opisu faktov, bez styčného hlavného hrdinu by dokázal asi málokto. Tu však stačila samotná esencia sci-fi. Clarke jednoducho rozmýšľa v nadpozemských dimenziách. Čakám (a veľmi si prajem) na tie klonované šimpanzy, ktoré budu za človeka robiť všetky tie nudné a monotónne práce v domácnosti. :)

Oswald
10.02.2013 4 z 5

Žádná dech beroucí akce a ani žádné dokonale prokreslené postavy. Nic takového. Veškerou pozornost na sebe strhává mimozemský artefakt Ráma a ono to kupodivu bohatě stačí.

rakytnik
08.02.2013 5 z 5

Všechny knihy o Rámovi jsou skvělé.
Bohužel popisný styl nepřežije spousta čtenářů a to je velká škoda.
Krásná myšlenka o tom jak lidi rádi všechno ničí.

dusty
15.01.2013 5 z 5

Ten závěr je právě smyslem celé knihy, to zjištění lidí, že nejsou tak důležití , jak si mysleli, to je právě ta finesa, kterou Clarke vymyslel.

Lilu_
15.01.2013 3 z 5

Kniha je dobrá, velice zajímavá, ale na konec jsem čekala něco víc...

Phoenix16.cz
07.01.2013 5 z 5

Knížky založené na popisu mě nikdy moc nebavily. První ze série knih o Rámovi v podstatě jenom popisuje, většinou Rámu, občas nějakou tu událost či postavu. Všude existují výjimky z pravidla a tím je právě Setkání s Rámou. Po úvodním seznámení s hlavními postavami se ocitneme uvnitř neznámého plavidla a spolu s posádkou odhalujeme jedno tajemství za druhým. Pronikáme stále hlouběji a hlouběji a každý nový objev znamená další otázky nejen pro výzkumníky, ale samozřejmě i pro čtenáře. Clarke má popis natolik dobře promyšlený, že postupnou eskalací nových informací nedává čtenáři prostor, aby se nudil a nutí ho přemýšlet a chtít se dovědět, co bude dál.

MaxQ
22.12.2012 5 z 5

Po letech jse se vrátil k této knize a musím říct, že je stále tak dobrá, jak jsem si ji z mládí pamatoval. Popisy válcového světa se svou specifickou fyzikou jsou dechberoucí. Stačí zapojit představivost.

orson
31.10.2012 4 z 5

Už na prvních stránkách člověk pozná, že to je stará scifárna - napsáno v roce 1973 - některé obraty, názvy, postoje a myšlenky to hned prozradí. Ale i přes to si autor vybral zajímavé téma - setkání s mimozemským objektem o kterém nikdo netuší co to vlastně je a k čemu slouží. Kniha je napínavá až do konce, ale myslím, že dnes by se z podobného tématu dalo vytěžit ještě více...

Baltzar
16.10.2012 3 z 5

Čekal jsem od této knihy určitě o hodně víc, zvlášt když byla napsána takovou osobností. Má fantazie nestačila na to, abych si dokázal představit, jak to v Rámovi uvnitř vypadalo :( . A pasáž ohledně vypuštění bomby merkuřany na Rámu mi přišla úplně zbytečná.

Neo1tex
28.05.2012 3 z 5

Nemohu sdílet nadšení ostatních hodnotících z této knihy. Je to dobrá sci-fi, ale četl jsem i lepší. Hodně lepší... Nicméně je to rozhodně dobrá kniha.

kivera
04.04.2012 5 z 5

První díl cyklu. Patří k tomu nejlepšímu, co Clarke napsal. Další díly už byly slabší. Poslední díl jsem ani nedočetla.

yerry
15.01.2012 5 z 5

Prvý a zároveň najlepší zväzok z Rámanskej série. Má to náboj, mystiku, akčnosť aj výpovednú hodnotu, skrátka klasika. Rozpisovať sa ďalej o knižke je úplne zbytočné, treba ju prečítať...

Jack Bauer
02.01.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi co jsem kdy četl. Úplně jsem se vnořil do děje, barvitě napsané, jako bych tam sám byl. Už to mělo být dávno zfilmované. První čtyři knihy naprosto dokonalé, ale další dvě od Gentry Lee už nemusely vzniknout.