R. U. R.

R. U. R. https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346424/bmid_r-u-r-TQf-346424.jpg 4 5614 521

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

Míša K.
22.08.2011 5 z 5

R.U.R. k maturitě sice nemám, ale když jsem si přečetla obsah musela jsem knihu přečíst. Nelituji, měla jsem ji přečtenou během velmi krátké chvilky. Krásná kniha.DOPORUČUJI!!!!!!!!!!

Vojta
29.07.2011 3 z 5

Pěkná, ale dost naivní hra bez humoru. Hodilo by se spíš, kdyby byl napsána Američanem nebo Rusem, přijde mi dost "nečeská". Jediný velkým kladem této knihy je, že se jako jedna z prvních zabývala možností vzniku umělých lidí, dokonce těmto lidem dala jméno - "robot". Není zase tak důležité, jak Čapek tuto knihu napsal, ale že ji napsal. Ve své době to byla prostě bomba, něco nového. Dnes je tato kniha už mnohokrát překonána nejenom po technické stránce. Samozřejmě, má také své kvality, ale čekal bych víc.

Janet
21.07.2011

stále více aktuálnější téma, jednou nás technika pohltí

Breburda
26.06.2011 4 z 5

Velmi pěkně zpracované, až člověka napadá, jestli by se něco takového opravdu mohlo stát, přečetla jsem během chvíle.

JP
12.06.2011 3 z 5

Nebývale výrazné, řekl bych až vizionářské myšlenky (na svou dobu) nejsou Čapkovi cizí a rovněž ono prvně použité slovo "robot", které prakticky čím dál více v dnešních dnech nabírá na významu.

Zamrzela mě ovšem absence nějakých výraznějších scén - vše bylo divadelně dialogovité a bez posunu v ději. Tudíž je třeba brát mé hodnocení jaksi s rezervou. Tohle dílo uznávám, ale není mi po chuti ho hodnotit lépe, než jak hodnotím. Přesto je Čapek dle mého naprosto skvělou volbou pro výuku na školách.

zapina
06.06.2011 5 z 5

Skvěle nadčasové drama! Je to klasika všech klasik. Snad každý by toto měl mít načteno. Hlavně se mi to moc dobře četlo.

sam198
19.04.2011 2 z 5

R.U.R. mě hodně překvapilo, bohužel negativně. Několik her od Čapka jsem již četl a všechny se mi líbily, některé řadím k nejlepším dramatům. Pak ale přišlo R.U.R. Hodně slabý příběh, nezajímavá myšlenka a žádná gradace. Štěstí že jsem se k R.U.R. dostal až teď, být to moje první věc od Čapka tak bych si od něj možná už nikdy nic nepřečetl.

Addie
01.04.2011 4 z 5

Musím říct, že tahle kniha moji jistou nelibost k robotům a všeobecně moderním technologiím jen umocnila. Až moc uvěřitelně zpracováno, abych se toho při čtení vážně obávala.

Honey0105
21.02.2011 2 z 5

Zezačátku jsem nevěděla, co si pod zkratkou R.U.R. představit. Po přečtení celého názvu už mi to bylo docela jasné, ale tolik mě to nenadchlo. Roboti mě nikdy nebrali, tak se mi do čtení ani moc nechtělo. Nakonec jsem ale knížku otevřela a přečetla. Nebudu vám lhát-byla to hloupost (pro mě)!
Vím, že to je velice zajímavé a svým způsobem to je už takové fantasy, ale já opravdu roboti nemám moc v lásce! Vlastně nikdy jsem je moc nemusela. I ve filmech mi vadili. Asi to mám vrozené, či co (ha,ha).. Proto musím hodnotit hlavně zápornými body.
Myslím si, že přečíst se hra opravdu dala a nebylo to vůbec složité. Nejdřív jsem se tedy poměrně trápila s jmény, přiznávám.
Příběh... Asi bude lepší, když to nebudu plně rozvádět, protože nevím, co bych měla přesně napsat. Pro mě je vystihující už jen to, že roboti nejsou moji favorité a proto mě dílo nezaujalo. Proto je moje hodnocení poměrně nelichotivé.
Ale jinak je Karel Čapek velice dobrý autor!

Infantility
15.01.2011 5 z 5

Krásná kniha. Jednoduchý, ale propracovaný nápad.

mkurri
03.01.2011 4 z 5

Geniální myšlenka usnadnění práce a lidé si budou moci užívat. Jenže nic není ideální, roboti se stávali dokonalejšími a pak to dopadlo katastrofou. Divadelní hra, která může brzy vejít do reálného života. Určitě doporučuji

Terrenz
25.11.2010 5 z 5

Jak dobře předpověděl osud země...je samozřejmé, že i tato kniha, jako všechna Čapkova díla, nemá žádnou chybu, nejlepší!

Kaženka
21.11.2010 5 z 5

Čekala jsem skvělé dílo, ale tohle je nepopsatelné!!!! Něco takového jsem zatím snad nečetla!!!

DomiTlap
30.11.-0001 5 z 5

Myslím, že tato kniha nepotřebuje přehnaně chválit. Protože ten, kdo ji četl, ví, že je nadčasová. Už Karel Čapek viděl v budoucnosti roboty, což bych řekla, že zanedlouho nastane i v naší přítomnosti.
Skvělé dílo.

Loswen
30.11.-0001 5 z 5

Skvělé dílo, Čapek mě opět utvrdil v názoru, že je jedním z našich nejlepších spisovatelů (možná tím úplně nejlepším).

Li@
30.11.-0001

Čapek = dokonalost. Líbila se každá kniha, kterou jsem od něj četla.

Shermanka
30.11.-0001 5 z 5

Téma roboti, to je moje:)

Márinka

Slabikář milovníků sci-fi.

Lili
30.11.-0001 5 z 5

Helena: „Oh, myslím, že.. kdyby se jim ukázalo trochu lásky.."

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Základní dílo robotiky všeobecně, na které můžeme být my Češi pyšni :) Skvěle napsaná hra, pro čtenáře žánru zcela nezbytnost. Doporučuji všem!