R. U. R.

R. U. R. https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346424/bmid_r-u-r-TQf-346424.jpg 4 5629 5629

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

Drakenovec
28.04.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, kterou jsem od Čapka četl. Moc pěkný příběh s ještě lepší myšlenkou. Autor se zde snaží varovat před negativním vlivem techniky na lidstvo. Můžu všem vřela doporučit, klasika je prostě klasika.

Hendrychova.K
26.04.2013 4 z 5

Drama R. U. R. se mi moc líbilo. Poprvé jsem ho četla před maturitou, kdy jsem na přečtení vcelku spěchala. Podruhé jsem si ho přečetla nedávno a musím říct, že se mi líbilo ještě víc. R. U. R. v sobě skrývá hlubokou myšlenku, která vás nahlodá – a vy si musíte položit otázky, kam ta přemíra techniky okolo nás vede? Nebude jednou vše plně zautomatizované? Stroje za nás v tuto chvíli dělají již spoustu činností, není možné, že za nás budou jednou i žít?

knedlik
11.04.2013 5 z 5

R.U.R. není sci-fi knížkou ani knížkou o technice. Je to dílo poměrně prostým způsobem vystihující poměry, které světu vládly, vládnou a vládnout budou. Stejně tak prostá je i jeho hlavní myšlenka, totiž že lidstvo má sklon samo sebe zahubit.
Jsem vždy u vytržení, když čtu autora jako je právě Karel Čapek, co dokáže vystihnout lidi, populaci, lidství obecně. Popsat a charakterizovat kouzelným způsobem jejich pozitivní vlastnosti, ale i s trpělivým citem a taktem vystihnout jejich temnější povahovou stránku. Zde bylo v podobě hlavních hrdinů zastoupeno více či méně od každého něco, různé lidské typy - různé pohnutky - různé názory na věc i na budoucnost - různá jednání, což ostatně bylo patrno i v jejich pojmenování. Co mě osobně zaujalo na R.U.R. nejvíc, je ona neutuchající naděje, že ještě existuje šance na záchranu. Že oním určujícím principem nemusí být moc a vláda nad světem, ale láska k bližnímu. A že ona láska umí být opravdu mocnou a lidství zachraňující zbraní. A za to, že Karel Čapek dokázal nad lidmi nezlomit hůl, má můj obdiv.

A abych nezapomněla zájímavost, jak je zde dobrým zvykem - poprvé bylo použito slovo ROBOT!

SamDarkness
08.04.2013 5 z 5

Překrásný příběh o lásce .... Pan Karel Čapek byl opravdu skvost české literatury. :)

liletka_a
06.04.2013 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Čapka, ještě že jsme si jí museli povinně přečíst, jinak bych na ní asi nenarazila, což by byla velká škoda. :)A konec? Prostě dokonalý! :D

Rocker007
15.03.2013

Hra, ze které mrazí.

Karolin
17.02.2013 5 z 5

Skvělá ! Rozhodně si ji přečti !!

Bublinka78
08.01.2013 5 z 5

Požádali jsme svědka na naší svatbě, aby přečetl při obřadě závěrečnou Alquistovu řeč, takže mám k této knize silný vztah. Je to poučné a velmi krásné drama. Čapek mne nikdy nezklame a ráda se k němu vracím.

Freedyn
24.12.2012 4 z 5

Mě se tedy RUR líbil. Ze začátku mi sice dělalo problémy se zorientovat (ale to mě dělá u dramat pořád..) ale výsledek byl krásné čtení :)

Kate.S
06.12.2012 4 z 5

Hezky vystižené. Čtivé a napínavé.

Evus
05.12.2012 3 z 5

Knihu jsem přečetla za chvíli a mám z ní poněkud rozporuplné pocity. Místy je velmi patetická, nedává smysl, hlavně ve chvíli, kdy se hlavní hrdinka má rozhodnout, jestli si vezme předáka té společnosti... A sci-fi taky nic moc. Celkově mi připadá, že tady psal Čapek pod svou úroveň, minimálně pod úroveň toho, co jsem od něj zatím četla. Za morální ponaučení 3*

Veru.nka
29.11.2012 5 z 5

Kdo tvrdí že povinná četba nemůže být skvělá? Já rozhodně ne.
Nelituji toho, že jsem tuto knihu vzala do ruky.

gacie
31.10.2012 4 z 5

Pro mě, jako pro fanouška sci-fi, to byla povinnost si ji přečíst a vůbec nelituji. Karel Čapek je nejlepší český spisovatel. A každé jeho dílo má něco v sobě.

Joges
30.10.2012 5 z 5

Čapek rozehrává úchvatnou impozantní hru, která se stala světovou.

HiRes
14.10.2012 5 z 5

Čapek, pro mě nejlepší český spisovatel. Jedno z mnoha výborných dramatů. Přelomové dílo, na které se začíná zapomínat. CHYBA!

Knišíl
12.09.2012 5 z 5

Ač součást povinné četby, knihu jsem přečetl ve dvou dnech. Určitě jedna z nejlepších a nejčtivějších knih k maturitě. :-)

Aliii
07.09.2012 5 z 5

Divadelní představení jsem neviděla, ale kniha se mi moc líbila.

emptyRow
23.08.2012 4 z 5

´´... Proč ješte sítí hvězdy, když už není člověka, který by se jimi kochal ...´´
S úžasným citom a krásnymi metaforickými zamysleniami sa prešpikovaná hra od majstra svojho remesla. Začiatok bol trošku nezáživný a uťahaný, následne sa z tohto čítania stala veľmi pekná jazda. Samotné zakončenie bolo naozaj zaujímavé od prechodu z o sveta technológií ku návratu človeka ku knihe kníh. Veľmi pekné čítanie.

Graine
16.08.2012

Měla jsem možost zhlédnout i divadelní představení a vřele doporučuju

Radkab.
15.08.2012 3 z 5

Nejednat se o povinnou četbu, asi bych nikdy tuto knihu nevzala do ruky. Drama a ještě k tomu utopistické, to není nic pro mě, říkala jsem si. Přesto nakonec toho, že jsem R. U. R. přečetla, nelituju. Stejně, jako dalo tohle dílo světu slovo "robot", dalo i něco mě.