R. U. R.

R. U. R. https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346424/bmid_r-u-r-TQf-346424.jpg 4 5645 5645

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

Pedruska01
21.08.2014 5 z 5

První moje věc od Čapka. A zase jen díky škole - nakonec jí vážně poděkuju :D (jaká ironie! :( ). Nikdy bych neřekla, že mě to bude tak bavit. Nebyla to kravina, jak jsem si ze začátku myslela, naopak. Moc dobře napsané drama a trochu smutné zároveň. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím. :) Mile překvapila a já ji jen mohu doporučit. :)

1v8na
07.08.2014 2 z 5

velice zajímavé.

Janissek007
29.07.2014 5 z 5

Nádherná kniha, skutečný poklad a aspoň trochu optimistický konec...

Scathia
21.05.2014 5 z 5

Do Čapka jsem se dlouho přemlouvala, nakonec jsem si řekla, že z české klasiky bych si něco měla přečíst a ač mi je sci-fi fakt cizí, nestačila jsem se divit, jak se Čapek skvěle čte... rozhodně plánuju od něj přečíst další knihy...

kaptn Jan
05.05.2014 4 z 5

Kniha která nutí dnešního čtenáře k vážnému zamyšlení. Vypadá to, že doba kdy lidé takové roboty stvoří se rychle blíží. Jsme opravdu jen vývojový mezičlánek k vytvoření dokonalejších entit?

Phoenix16.cz
18.04.2014 4 z 5

Příběhem kniha fanoušky sci-fi asi moc neohromí. Přiznejme si, o robotech jsme už toho četli... Přesto bylo velice příjemné přečíst si "praromán" (v tomto případě hru, což knize přidalo na zajímavosti) o robotech. Zápletka je jednoduchá. Člověk vytvořil dokonalého umělého člověka, začal ho masově vyrábět, což s sebou přinášelo společenské problémy. A nakonec se vynález obrátil proti svému tvůrci.

Miken008
22.03.2014 5 z 5

Opravdový skvost na literárním poli české sci-fi. Z knihy jde přesně poznat, jaký měl Čapek talent na navázání kontaktu se čtenářem. Perfektně vykreslená myšlenka převedena do děje v budoucnosti tak vzdálené, přitom úžasně nadčasové. Otázka je jestli skutečnost opravdu spěje k takovéme rozkladu, jak nám bylo v knize nabídnuto...

Guepp
17.03.2014 5 z 5

Nadčasové téma! Lehkost psaní a opravdu hluboká myšlenka. :) Nic složitého, musí pochopit každý, kdo se nad tím aspoň chvilku zamyslí :)

Seraphin
10.03.2014 2 z 5

Čapkovi knihy se mi asi nikdy nebudou číst dobře. Nevím, ale nějak zvlášť mě to nechytlo. Mohu říct, že jsou i lepší hry. Při čtení jsem si jenom uvědomovala, že se víc podobám robotovi než člověkovi, s tím rozdílem, že já mám smysl pro humor a umím se taky od plic zasmát. Stejně zpočátku jsem si přála, aby řekli, že Helena Gloryová je robot... nebo aby se aspoň něco stalo, ale bohužel jediná akce, která mě zaujala je ta, když se přátelé hrdině postavili robotům, aby ochránili jejich Helenu.

GOD-Complex
08.02.2014 5 z 5

100 let stare, ale naprosto nadcasove dilo, ktere je do dnes stale stejne aktualni a pusobi, resp. je kolebkou vsech robotich pribehu budoucnosti, robotich love story, roboti vs civilizace atd. Neskutecne zasadni kousek, jsem si jisty, ze je to oblibena knizka Kraftwerk "We are the robots... tu tu ti tu". 9/10

tatruszka
06.02.2014 5 z 5

Kniha se četla velice dobře a hezky. Děj se mi také líbil, včetně tématiky příběhu. Podle autora je kniha jasně namířená na mezilidské vztahy a na to, že se člověk svými vlastními výtvory jednou vyhubí. V podstatě s ním souhlasím. I když musím uznat, že se bez mnohých vynálezů v dnešní době člověk neobejde, někdy je toho na mě až moc. A tahle kniha to přesně vystihuje.

Arry
28.01.2014 4 z 5

Zajímavý utopický román, dle mého aktuální pro dnešní dobu a blízkou budoucnost. Část, kdy se roboti vzbouřili proti svým pánům mi trochu připomněla dílo Já, robot. Krátká a čtivá knížka, doporučuji.

Censurion
26.01.2014 3 z 5

Čapka mám normálně rád, především cestopisy a povídky. Ale R.U.R. bohužel patří k dílům, která velmi utrpěla dobou. Postavy se chovají nelogicky a děj je velmi velmi naivní. Podobně jako I. Asimov jsem se musel na mnoha místech zarazit nad iracionalitou postav. Bohužel, pro mě zatím nejslabší Čapek.

peterkovasona
10.01.2014 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, ikdyž jsem na konci trochu zapletla mezi postavy :-)

Eli.s
09.01.2014 5 z 5

"Musíte zabíjet a panovat, chcete-li být jako lidé. Čtěte dějiny. Čtete lidské knihy. Musíte panovat a vraždit, chcete-li být lidmi."

Smutný obraz našeho "vyspělého" světa plného stále nových a nových vynálezů, kdy se naše technická vyspělost ubírá vpřed daleko rychlejším tempem, než lidská morálka. R.U.R. mě velmi zasáhlo a v průběhu čtení mi ukápla nejedna slza. Tak ani nevím, co mě rozesmutnilo víc, dnešní svět plný paradoxu, nebo ona "růžová budoucnost" stále lepší technologie.

TerkaM
06.01.2014 5 z 5

Kniha se mi opravdu líbila a myslím, že ji mohu i doporučit :) nečekala jsem od ní mnoho, protože mě nezaujaly Čapkovy povídky, ale tohle se mi líbilo :) asi jsem spíše na ty dramata :)

Hodně mile mě překvapil závěr :)

TinaBookBlog
05.01.2014 5 z 5

Dobře se čte. Velice spjato s dnešní dobou.

Cacolinka
09.12.2013 5 z 5

Někdy mi připadá, že všechny Čapkovy vize mají velký potenciál se naplnit. Stejně je to i R.U.R. Člověk přemožený svým vlastním vynálezem? Snad jsme od toho ještě daleko, ale asi ne až zas tak moc. (A Helena mi silně připomínala Adorátu Srdénkovou. Sir Terry o R.U.R. asi taky zavadil.)

Aneneta
06.12.2013 4 z 5

Zajímavé. Nápaditá myšlenka a jelikož je to zpracované jako drama, velmi čtivé. Četba nezabere moc času, ani nezabere příliš koncentrace.

mauvais-ange
29.11.2013 4 z 5

Hra se mi líbila, ale myšlenka vzniku robotů je spíše děsivá. Nahrazují veškerou lidskou práci a ujímají se vlády nad světem...Dokud se u nich neprojeví city a nepřijde překvapivý konec knihy :-)