R. U. R.

R. U. R. https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346424/bmid_r-u-r-TQf-346424.jpg 4 5628 5628

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

MissBlack
15.08.2012 5 z 5

Dokonalé! Pro mě dokonalé. Já tomu opravdu nemám co vytknout. Nedokážu pochopit, jak to některé lidi ze třídy nemohlo bavit. Alespoň trošičku. Jsou tam krásné myšlenky, co se týče otázky moci, stvoření života, soucitu, lásky...
Je to jedna z knih, které si určitě přečtu znova a doufám, že hru budou u nás brzy hrát, abych ji mohla i vidět.

Ledinka
14.08.2012 3 z 5

Musím se přiznat, že přes všechnu originalitu jsem RUR nedočetla. Začala jsem se v ději ztrácet, protože jsem jí už na konci nedokázala věnovat takovou pozornost. Začátek famózní, poté už to nebyl můj šálek kávy. Mě byla sympatičtější Bílá nemoc :)

kacimilek
05.08.2012 5 z 5

RUR je takový sci-fi příběh, který podle mě nemusí být až tak velkou utopií. Samozřejmě v této době vzpoura robotů nehrozí (snad), ale postupem času, kdy se moderní stroje a přístroje budou nadále rozvíjet a mít velký úspěch, nebudu daleko od pravdy. Knihu mám velmi ráda a také se mi líbila divadelní adaptace zlínského divadla. Mohu pouze doporučtit.

Kiki C.
04.08.2012 5 z 5

Tuto knížku jsem měla v povinné četbě a myslela jsem si, že to bude nuda, ale nakonec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Prostě super! :))

ILDK
22.07.2012 5 z 5

O tomto díle snad jen samé pozitivní superlativy!!!

FilipGOLF
14.06.2012 5 z 5

Velice čtivá kniha, jako kdyby byl Čapek nějakým prorokem a tato událost se mohla skutečně stát. Bravurní kousek!

Wrent
10.06.2012 4 z 5

Dlouho jsem tenhle kus odkládal a vlastně ani nevím proč, řadím ho v Čapkových divadlech hned za Bílou nemoc... I když teda děj moc překvapující není, ale to už se u profláklých děl asi stává. Některé dialogy jsou ale úžasné, musím uznat, že nejvíc se mi snad líbil úplný začátek.

KarlaP
05.06.2012 5 z 5

Nikdy jsem to vlastně nechtěla číst. Vždyť je to o robotech, o konci světa, klasika, navíc jako drama. Až teď po přečtení jsem pochopila důležitost, jedinečnost, originalitu a velkolepost tohoto krátkého dramatu. Je úžasné, v jaké době to Karel Čapek napsal, je úžasné, že Josef Čapek vymyslel slovo ROBOT, je úžasné, co je v této knize skryto. Technologie se zde dostává do sporu s Bohem, nebo nakonec jsou oba propojeni více než si myslíme? Mám mnoho, co komentovat na tomto díle. Opravdu je radost nad tím přemýšlet, rozebírat každou část...

chamyl
01.06.2012 5 z 5

Další ukázka vizionářství a moudrosti tohoto velkého českého autora. Souvislosti a vyznění jeho díla v současných i nedávno minulých historických souvislostech pro mne opět vyvolávají otázku, co Čapek opravdu předvídal a co se pouze samo připodobnilo jeho (tehdy) zcela sci-fi dílu. Zde musím vyzdvihnout především Alquistovi myšlenky, ty jsou pro mne ztělesněním lidskosti i její podstaty a měly by se tesat do kamene.

kniholka
01.06.2012 5 z 5

Viděla jsem i na prknech a myslím, že teprve na tam to má tu patřičnou sílu.

Angelot
18.05.2012

Ten příběh jsem přečetla během chvilky a byla jsem jím naprosto pohlcená. Opravdu úžasné!

Lana33
09.05.2012 5 z 5

jedním slovem: PERFEKTNÍ! :)

Barbastelle
28.04.2012 5 z 5

Čapek je mistrovský spisovatel! Jde o krátké dílo, ale dovede říci vše, co je potřeba. Ohromuje mě, jakým způsobem je popsáno odlišné vnímání všech zúčastněných. Moc se mi líbila věta, že lidé s ideály by se neměli dostávat do řídících funkcí, je na tom něco krutého, ale i pravdivého.
A rozhodně bych tohle drama ráda viděla v divadelním zpracování, musí to být ještě působivější.

Asus
15.04.2012 4 z 5

Velice povedené dílo, dobře čtivé, napínavé.
Jediná věc mi brání k ohodnocení plného počtu, a sice lhostejnost lidí vůči svému životu.
U pracovníků továrny se to dá ještě pochopit, protože žili pro roboty. Nány reakce byla na místě, ale Helena brala vše na lehkou váhu. Pro mě škoda.
Husí kůže naběhla při "žárovce, jako indikátor stavu životů v továrně" a v poslední části, kdy přežil jako jediný Alquist a jeho jednání bylo opavdu úctyhodné.

Claire
06.04.2012 5 z 5

Úžasný nápad na který by Češi měli být pyšni a proto si jej všichni přečíst!

vejnar
08.02.2012 2 z 5

Docela rád bych viděl Čapkovo dílo v divadle (určitě pak dialogy vyzní o dost lépe;) ale jako knížka je to slabé. Rozjezd se mi celkem líbil, ale konec už byl takový zkratkovitý, narychlo ušitý a nebavil mě. Zamyšlení o vývoji a chování lidstva, které hra vyvolá, je samozřejmě chvályhodné a člověk jen pokyvuje hlavou.. Zajímalo by mě, o čem by psal Čapek dnes, v době, kdy se robotům téměř podařilo ovládnout naše domácnosti a slušnou náplň volného času..

DustinMind
02.02.2012 5 z 5

Neskutečná krása a opravdu velkolepé, nadčasové a strhující dílo plné tužeb, cílů a hlavně citů. Karel Čapek poukázal na své roboty a na to, že s vývinem a konečným cílem rozmnožování přišli i jedinci, kteří měli city a dokonce pociťovali lásku.
Dílo mi připomíná film - Já, robot -, až na mnoho odlišných věcí, ale i přesto je tématika uhozená v podobném místě.
Přeci jen to byl Josef Čapek, kdo s tím začal a díky němu je toto téma v dnešní době velice běžné a do budoucna hodně vědecké.

Vendulik
24.01.2012 2 z 5

Knižka průměrná. Moc se mi nelíbíla. Kdyby se tam objevilo více lásky tak mi se líbíla. Dilo bylo moc zkracené a měla jsem v tom zmatek.

habibi
20.01.2012 5 z 5

hodně mě tato kniha zaujala, obzláště konec knihy,...

fmash
28.12.2011 4 z 5

Pozoruhodné: i přes značnou zkratkovitost děje (a přes legrační technické popisy k nepřečkání) je to analýza mísení nekompatibilních morálních a kulturních přístupů, která chvílemi vzbuzuje děs.