Quo vadis

Quo vadis https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57426/bmid_quo-vadis-Ggg-57426.jpg 5 2753 346

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Odeon

Quo vadis: Powieść z czasów Nerona , 1896

zipporah
26.05.2012 5 z 5

Quo vadis sa dá hodnotiť len vysoko a je takmer úplne bezpredmetné hodnotiť ju z osobného hľadiska, z osobných potrieb... a to preto, lebo patrí medzi tie knihy, ktoré by človek mal vo svojom živote prečítať a nemusí byť kresťanom, aby inteligentne pochopil, v čom spočíva sila tohto veľkého a veľmi hodnotného artefaktu! Párkrát som si povedala, klobúk dole pred autorom, poľský umelec, od ktorého chcem čítať všetko... Ale klobúk dole, že mal vôľu napísať niečo a písať to dobre... Tá doba bola neskutočne zvrátená, vždy ma rozplače, ako ma rozplakalo Peklo od Danteho, skutočné peklo, ktoré trvá dodnes, len nie je také masové a viditeľné pre verejnosť. Nenávidím krutosť, ktorú človek vymýšľa... Pre mňa najsilnejší moment bolo vykúpenie v krátkom čase pred smrťou.... Chilóna! It was incredible and very emotional time!

Hrefna
07.05.2012 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, kterou jsem přečetla. Vyvolala ve mě tak silné pocity, že jsem dlouhou dobu nebyla schopna k ní napsat komentář a ani teď nevím co říct. Doporučuji prostě přečíst všem, je to silný a uvěřitelný příběh, z kterého se stále můžeme mnohé naučit (a měli by jsme)!!!

Lukaj
18.03.2012 5 z 5

Víra i hory přenáší. To je poselství, které nám Quo Vadis dává. Musíš věřit i ve chvíli, kdy je vše již téměř ztracené, a stane se zázrak. Velkolepý příběh o lásce a víře, která je silnější než cokoliv jiného.

kniper
23.01.2012 5 z 5

Quo Vadis.
Nádherný příběh. Láska, smrt, nenávist - je tam vše. Kniha mne utvrdila v tom, na čem opravdu záleží. Tedy na vzájemné lásce, odpuštění, odvaze, nesobeckosti. Nevzdat se ideálů, nezpohodlnět a nebát se smrti, protože po smrti je další život - život věčný. Stačí se zeptat "quo vadis Domine? " A následovat :-).

kapllu
04.01.2012 5 z 5

Četla jsem vícekrát a za čas se k ní určitě vrátím. Každé knížce se nepodaří člověka rozplakat, ale tahle to dokázala. Není ale jen o milostném příběhu nebo propagaci křesťanství, spíše ukazuje zkaženou společnost a její touhu po krvi a násilí, nalezení obětního beránka a jeho likvidaci. A přece, i když beránka obřadně popravili, beránek se stačil seznámit se spoustou oveček a ty nesou jeho poselství dál. Ani k tomu není nutné být křesťan, stačí být hodný a dobrý člověk.

Verrrunka
05.12.2011 5 z 5

Výborně napsaná kniha, dlouho si ji budu pamatovat… :-)

HTO
06.11.2011 5 z 5

Nezapomenutelná kniha – od popisů nejmenších detailů po největší scény: a tak skvěle, monumentálně popsané obrovské scény se hned tak nevidí. Není prvoplánová – už v tom, která z postav se nakonec také kaje, je vidět, jaký byl Sienkiewicz mistr. Člověka přiměje k zamyšlení v mnoha rovinách – kromě obecných otázek, například po síle vlastního charakteru (scény s pochlebováním dvora Neronovi jsou doslova hnusné), vznáší i jiná témata: je možné, aby Petronius došel spásy, když Krista odmítl? Proč tak inteligentní a obdivuhodný člověk jako Petronius křesťanství nechce přijmout?

Proč je tak těžké popsat dobro a konverzi, aby nepůsobily ve srovnání s popisem zlých lidí tak „nezajímavě"? Protože působení dobra jakoby směřuje věci k „přirozenému" stavu – když působí dobro, zdají se nám věci tak, jak mají být, zdají se nám samozřejmé, přirozené, řekl bych – podobně jako uklizený pokoj je prostě uklizený a člověk to nezaznamená, kdežto nepořádek, ten zaznamená hned. Veliké dobro asi prostě není pro nás představitelné – koneckonců i zřeci mezi světci říkali, že dohlédnou jen do jisté úrovně (chápejte třeba dantovsky – ostatně, z Komedie se nejvíce čte Inferno, zatímco Paradiso už tolik ne) Nebe, protože potom už je záře příliš oslepující.

I z estetického hlediska je zajímavé, jak „nezajímavé" je dobro: andělíček převádějící děti nad propastí, beránek ležící vedle tygra (mimochodem – tele a lev budou ležet vedle sebe, ale to tele se moc nevyspí, řekl Woody Allen) či nudná hudba New Age. Zato temnota v umění – ta fascinuje. Od masek démonů přes Goyu po Lynche...

Na Východě jsou dobro a zlo komplementární poloviny universa, ontotvorné veličiny, kde jedna bez druhé nemůže existovat. Ale lze je přesáhnout obě, dostat se nad ně, za ně, mimo ně (jenseits von Gut und Böse), např. v meditaci. Okcident, najmě pak křesťanský, má principielně jinou metafýzis: dobro musí triumfovat, neb zlo je jen jeho absencí, není jako ono substativní, je prázdné, neexistentní. Dobro je plnost a bod omega, k němuž vše spěje. Pro taoisty jistě zcela nepochopitelný cíl... Já zase nedokážu pojmově ani citově uchopit v představě ten taoismus.

– – Petronius nabízí Viniciovi, aby se jel podívat mj. na číši, jejíž formou byl levý Helenin prs. – –

Každopádně, vynikající kniha!

anthea
28.10.2011 5 z 5

Překrásný román, silný příběh, četlo se to pěkně. Viděla jsem i film z roku 2001, také byl krásný, ale ty scény v Koloseu byly hodně kruté. Dívat se na to je horší, než to jen číst.

janacheca
30.09.2011 3 z 5

Mě tato kniha trochu zklamala. Ne že by byla špatná, je to určitě nadprůměrný román. Ale od Nobelovy ceny za literaturu jsem čekala víc.

Andulino
25.08.2011 5 z 5

Naprosto úžasná knížka, která vypráví téměř o všech problémech společnosti, a to jak starověké, tak té dnešní. Milostný příběh Vinicia a Lygie mě zaujal, téměř bez dechu jsem tak až do konce s napětím očekávala, jak to dopadne. Kniha je napsaná podle mého názoru moc dobře – kolem ústřední dvojice a jejich milostných trápení je popisována i situace v Římě a ukazuje nepochopitelnou lidskou krutost a hloupost. Při líčení mučení křesťanů a detailních popisech jsem nemohla uvěřit tomu, co jsem četla. Moc pěkně je zde vylíčeno i to, proč se Vinicius stal křesťanem. Celkově mě zaujala i jinak obecně neoblíbená politická a náboženská situace. Určitě se ještě k četbě této knihy vrátím.

moril
26.07.2011 5 z 5

Stále vzpomínáte na konec ? Já ano.
Dopis pro Nera :
Ne, nemysli si, že mě znechutilo to, že jsi zabil matku, ženu a bratra, že jsi spálil Řím a poslal do Erebu všechny poctivé lidi ve svém impériu. Ne, můj Kronův pravnuku! Smrt je údělem lidského rodu a jiné činy nemohl od tebe nikdo očekávat. Ale mrzačit si po celá ta léta uši tvým zpěvem, vidět tvé domitiovské tenké nohy, zmítající se v pyrrhickém tanci, poslouchat tvou hru, tvé recitace a tvé básně, ty ubohý předměstský poeto, to bylo nad mé síly a vzbudilo to ve mne touhu po smrti...“

Opravdu geniální dílo i když na první čtení lepší než na "po druhé"

bobaneus
03.06.2011 5 z 5

nádherná kniha a silný příběh. Dokonce i filmové zpracování bylo fajn :-)

stopař
16.05.2011 5 z 5

Nádherná kniha, četla jsem jí poprve na gymplu ,skončila jsem ráno v šest a šla do školy,celý den mi nešla z mysli,dodnes se k ní vracím a ty pocity při čtení jsou stejně intenzivní jako při prvním přečtení

Nicolettes
30.04.2011 5 z 5

Přes svůj zarytý ateismus a ne příliš velkou lásku k historii nemůžu jinak než ohodnotit knihu 5/5. Má ohromné charisma, kouzlo, dokonalou přehlídku charakterů v čele s mým oblíbeným Petroniem a odehrává se na nádherném místě v době, která oslovuje lidi po celém světě i po 2000 letech. Přestože si myslím, že nejsem ve věku, kdy bych se už měla ke knihám vracet, ale spíš číst pořád nové a nové, téhle uděluji výjimku a v nejbližší době se na ni opět chystám.

st.me
26.02.2011 5 z 5

Knihu jsem četla před pár lety, ale zanechala ve mě velmi silný dojem. Při jejím čtení mě až mrazilo. Určitě si ji přečtu znova.

*Véronique*
11.02.2011 4 z 5

Knihu jsem četla - a už tomu bude pár let, i tak si však pamatuji, že jsem na ni byla doslova přilepena. Příběh mě opravdu dostal, navzdory tomu, že Starověk je jediná historická epocha, která mě moc nebere... Když je však silný příběh, jde čtení samo. Vzpomínám si, že jsem měla výtisk, jehož strany byly vážně tak tenké, že jsem toho musela načíst dost, abych cítila, že jsem se v knize "pohnula". Po počátečních obtížích (jak bych to mohla dočíst dokonce?!) jsem se do toho dostala a knihu dočetla. Znovu už bych se k ní nevrátila, v té době to však pro mě byl velký zážitek.

tomfi
31.01.2011 5 z 5

Kniha nutí k zamyšlení nad životem a životními hodnotami moderního člověka, k srovnávání kvality života a je zajímavou toulkou k minulosti a tomu jak (možná) přemýšleli nad prvními křesťany. To vše je ovšem takříkajíc v pozadí strhujícího a napínavého příběhu lásky v době kdy i jedno slovo znamenalo rozdíl mezi životem a smrtí.

Pro ty kdo neměli rádi ve škole suchou historii (i pro ty kteří jí rádi mají): toto je cesta jak si část historie velmi záživným způsobem přiblížit, přímo "jako byste tam byli".

cudlik
08.01.2011 5 z 5

Quo vadis je pro mě tou nejzajímavější a nejoblíbenější knihou, jakou jsem kdy četla. Zpočátku mi asi 40 stran trvalo, než jsem se začala orientovat v různých pojmech a chvílemi jsem i přemýšlela o tom, jestli ji vůbec dočtu. Pak mě ale najednou děj vtáhl. Slovní spojení a myšlenky autora jsou na neuvěřitelně vysoké úrovni. Doporučuji úplně všem a nad Sienkiewiczem smekám!

Jahoda
27.11.2010 5 z 5

Velmi silný příběh. S chutí si ji někdy přečtu znovu.

Stammel
15.11.2010 5 z 5

Přijde mi zajímavé, jak se čtenářské zážitky z Quo Vadis často tříští o jeho křesťanskou tematiku. Přitom většina zde rozkreslených (a dokonce kriticky zpracovaných) hodnot křesťanství vlastních patří mezi hodnoty univerzální, nezávislé na náboženském modelu. Přijde mi, že ve své duchovní rovině Quo Vadis ukazuje, co pěkného se křesťanství pokusilo oživit, než že by se ta kniha snažil poklonkovat nějakému dogmatu.

Nebylo by moudré nechat se unést alergií na křesťanský háv a předčasně zavrhnout to, co se skrývá pod ním.