Pytel kostí

Pytel kostí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1137/mid_pytel-kosti-HsB-1137.jpg 4 1516 201

Ústřední postavou tohoto románu je spisovatel Mike Noonan. Ztratil tragicky ženu a s ní i nenarozené dítě. O to urputněji se ujme mladé ženy Mattie, která ovdověla a jejíž movitý tchán jí chce připravit o dcerku. Po celou tu dobu je trýzněn nočními můrami a jeho dům se mění v čím dál tím záludnější past. Je na vině Noonanova žena, která mu zatajila, že čeká dítě, či někdo, kdo bydlel v domě kdysi dávno? Odpověď je skryta v umně provázaném ději, jenž spojuje horor s love story a nalézá přirozené řešení v propojeném osudu děvčátek, jejichž jména začínala, či měla začínat písmenem "K".... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)

Bag of Bones , 1998

DickBach
20.04.2016 5 z 5

Pan spisovatel opět exceluje.
Co dodat?
Nevím jak vy, ale já bych s Kingem na tábor kde si u ohně vyprávíme strašidelné historky nejela ani za nic.
Tolik ďábelskosti v tak nevinné tváři.... Vidíte ten úsměv v pravo???

Bilky
20.04.2016 4 z 5

Priznávam, že som troška v rozpakoch, lebo sa radím ku KINGofilom a táto kniha je napísaná so všetkými jeho trademarkami. Napriek tomu som jej celkom neveril. KINGove knihy zaberajú v mojej knižnici skoro 2metre a to mám väčšinu v češtine, kedže Ikar dokáže objem knihy nafúknuť aj o 20% aby ospravedlnil tie ceny. Okrem série PISTOLNÍK som čítal všetky jeho knihy a patrí k mojím top autorom. Ale to čo som na jeho dielach obdivoval, sa mi v tomto diele javilo umelé, odkukané z béčkových duchárskych hororov.

Celý román sa skladal z 3 rôznych rovín, a musím s úľavou potvrdiť, že tá hlavná bola absolútne brilantná. Popisovala skutočný život spisovateľa vyrovnávajúceho sa so stratou milovanej manželky a s autorským blokom (v jemných obmenách často používaný autorov prvok) - to bolo vskutku dokonalé. Expozícia je ale tradične KINGova silná stránka.

Druhá rovina, ktorá mala byť osou príbehu bola romantická línia nového vzťahu s mladučkou matkou a jej malou dcérkou a problémy spojené so zverenectvom či adopciou v štáte Maine (kde inde, však?) - tá bola stále veľmi dobrá, tradične geniálne zapracované detaily z minulosti postáv do ich charakterov. Dôkladné budovanie napätia, skvelo využitá tenzia a pomaly sa odkrývajúca história miesta deja, ako predzvesť zápletky. Zato právnická časť celého problému sa mi zdala dosť zjednodušená, pritom netvrdím že GRISHAM je znalec ;) Problémom tohto románu podľa mňa bolo to, že túto rovinu dávala do úzadia rovina tretia.

Treťou a pre mňa najslabšou rovinou bola paradoxne tá, ktorá je u KINGa najdokonalejšia: kde buduje napätie z tajomna a čistej hrôzy. Tentoraz to u mňa bohužial vôbec nezafungovalo :( Jednak duchárska téma, či strašidelné domy nie sú môj šialok zacapy, ale hlavne som bol prekvapený z vlažného a nereálneho prístupu hl.hrdinu k okolitým javom. Dráždila ma nelogická komunikácia medzi jednotlivými svetmi, pridlhé snové výjavy a záverečné finále nechcem spoilerovať, tak len skonštatujem ťažký návrat k 70tym rokom a brakovej literatúre. Napriek tomu historické súvislosti a motívy jednotlivých postáv zapadli dokonale do KINGovho kaleidoskopu :) Rozuzlenie ako ma byť - je to proste kráľ!

PS: Užasol som, lebo pri jednom snovom výjave KINGov hrdina prekonávajúci časové dimenzie uvidel 3 sekundy atentátu na JFK - čo je námet autorovej knihy "22.11.63" (čes.Dalas 63), ktorá vyšla až o 13 rokov po tomto románe!

ODPORÚČANIE: špiritistom bez špiritusu, vyvolávačom duchov aj puchov, ale aj všetkým romantickým dušiam a priaznivcom nádherných metafor, sem tam oxymorónu, ktorý stojí zato ;) 79%

RADOST
30.03.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem si vychutnávala. K mnohým pasážím jsem se vracela. A to ne kvůli ději, ale kvůli mistrovství autora, jeho schopnosti vyjádřit všechny nuance pocitů Mika Noonana. Tajemnost a hrůzostrašnost dění dokresluje a pomáhá vyjádřit podstatu lidských povah a "vynucené" soudržnosti na maloměstě - jevy, které nás během života občas provázejí. Je to vlastně kniha o obyčejném životě vykresleném neobyčejnými prostředky, silnými, mistrovskými. Je to poselství o věčném boji dobra a zla, které jsou v každém z nás.

BlackBlade
24.03.2016 1 z 5

Typická "Kingovka"... prvních 100 stran kýbl keců o ničem, takže odloženo na neurčito. Přečetl jsem od Kinga asi 15 knih, ale poslední dobou už mířím jiným směrem (třeba Deaver, kde to odsýpá hned od první stránky), takže čekat 3/4 knihy, než to všechno vyvrcholí na posledních 30 stranách? Děkuji, ale někdy jindy...

marek6463
23.03.2016 4 z 5

Plně souhlasím s uživatelem boxasem,film knize nesahá ani po paty.

boxas
24.02.2016 5 z 5

Slovo horor je obecně nadužívané. Kde co je "horor" nebo "triller" a vy se pak divíte proč. Pytel kostí od S. Kinga však horor je! To vám zaručuji!

sonya
21.02.2016 5 z 5

Moje první knížka od Kinga... Po prvních stránkách jsem měla chuť knížku odložit, ale naštěstí se tak nestalo :-) Děkuju mamince za knížku a za to, že mě nevědomky přivedla ke Kingovi!

Mrnda
02.02.2016 4 z 5

Stehphen King opět dokazuje, že jeho příběhy jsou psané neodložitelně.
Knihu jsem přečetl ani ne během dvou dnů a každou část textu jsem doslova hltal.
Člověku hlavní postavy přirostou k srdci a čtenář pak nemůže přestat, dokud se nedozví, jak to s nimi dopadne.

Netopyr07
25.01.2016 3 z 5

NO... já jsem ji naopak odložila.

kata5121
19.01.2016 4 z 5

Pytel kostí mě opravdu dostal. Někdo říká, že je slabší - ale není! Pamatuju si do dneška, že jsem tu knížku nemohla odložit.

Tardy
08.01.2016 4 z 5

Pytel kostí jsem poslouchal při běhání ve formě audioknihy. Poslouchala se pěkně a často jsem si kvůli zabraní do děje trasu o pár kilometrů prodloužil. Kdybych však knihu četl, mám dojem že by se mi kvůli častým odbočkám zdála zdlouhavá.

Krysa1769
01.01.2016 5 z 5

Tohle bylo prostě něco. Podle některých komentářů tady a recenzí, bych ani nečekala, že mě Pytel kostí chytne tolik za srdce, ale stalo se. Jsem ráda, že jsem o Vánocích odložila vánoční povídky a vsadila na Kinga.

Romčuška
29.12.2015 5 z 5

Čekala jsem že to bude trošku slabší ale NE to je prostě skvělé :-) King je jednička ;-) ten popis jako bych tam u Sáry stála a byla tam a s příměsí lehké erotiky - vzrušující

shmaic
31.10.2015 5 z 5

King odbocil snad u kazde myslenky, coz knizku udelalo ponekud zdlouhavou. Na konci zase odbocky omezil, takze zaver samotny prisel necekane rychle. Z tohoto pohledu tedy nevyvazene. Jenze to bylo tak zatracene napinave a po vsech tech odbocka prisla casta odmena, takze 4 hvezdicky. A tu patou za povidani na konci, kdy celou zahadu objasnuje a pribeh zakoncuje take povidanim o legislativnim aspektu deje. Co se prvku hororu tyce, musim rict,ze jsem se nebal, spise mi vsechny ty nadprirozene veci prisly prirozene a do deje naprosto zapadajici. Filmove zpracovani se neda hodnotit jinak, nez jako odpad.

Juryk
15.09.2015 5 z 5

Ze začátku jsem měl obavy, že jsem tentokrát sáhl po slabším díle, neboť byl začátek pomalý a klidný. Poté ale klidný děj začal nenápadně zrychlovat a než jsem si to plně uvědomil, jelo to naplno. Opět úžasné dílo, které více otevřelo svět Stephena Kinga a doporučuji přečíst. Hezká připomínka knihy Nezbytné věci a To (co se postav týče - kdo již přečetl, ví o čem mluvím) :)

Zuziiik
28.08.2015 5 z 5

Byl to úžasný zážitek :)

Obuvník
23.08.2015 5 z 5

Krásný kousek, který mě překvapil jemnou romantickou linkou prostupující celý příběh. Mám rád Kingovy knihy, kde hlavní hrdina provozuje spisovatelské řemeslo. Dílo mi pak připadá více intimní. Možná proto, že autor odhaluje větší kousek svojí duše než obvykle.
Pomalejších prvních sto stran mi nevadí. Vychutnával jsem si všechnu bolest nad ztrátou milované osoby. Bez patosu, ale do hloubky.
Chata u jezera a okolní hluboké lesy jsou povedeným podhoubím pro další děj. Duchařský prvek je nenásilný a funkční. Nebudu si hrát na hrdinu a s klidným svědomím přiznávám, že jsem se chvílemi bál.
Kdo je hrdým majitelem nějaké chaty, nechť si do tašky přibalí i Pytel kostí (myslím knihu, ne tajemství, které ukrýváte v komoře). Magnetická písmenka na lednici raději vynechte. Chcete si přeci užít klidný víkend.

miman
03.08.2015 3 z 5

Pro mě pomalé. Závěr to nezachránil.

avad
15.06.2015 1 z 5

Byla to moje první kniha od Kinga a nemohla jsem se začíst a ničím mě neupotala.

wiix
09.06.2015 3 z 5

Zaujímavé čítanie, ale od Kinga čakám viac a toto akoby ani nebol on! Dej ničím zvláštny, semtam sa mihol závan mystéria, ktorý však nijak nevyvrcholil a téma o spisovateľovi (on je snáď posadnutý tým, že hlavný hrdina je spisovateľ), ktorý nevie/nedokáže ďalej produkovať sa dala spracovať aj zaujímavejšie.