Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.64733

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy
Počet stran:399
Překlad:Eva Kondrysová
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:980-80-7335-147-2

Kniha Pýcha a předsudek

baty

Kniha se mi moc líbila. Mám ráda takovéto románky.

-LaraRead-

Co říci o knize, o které už bylo všechno řečeno?
Mě osobně se líbila na solidní čtyři hvězdičky.
Byla lepší než jsem očekávala, ale taky o dost povrchnější.
Velmi příjemně se četla. Elizabeth byla přesně taková, jakou ji popisovali muži ve společnosti: milá, sympatická.
Ale musím vyjádřit jedno své velké zklamání. Pan Darcy! Věděla jsem, že si získává srdce tisíců dívek už přes století, ale mě nedokázal okouzlit a já se na to okouzlení tak těšila :D
Za to jsem si vysloveně užívala momenty s panem Bennetem, za mě nejlepší postava.
Nakonec se musím přiznat, že jsem mnohem víc fandila vztahu Jane a pana Bingleye než hlavním hrdinům.
Knížku bych doporučila fanouškovi červené knihovny, který se za to trošku stydí. Tohle je knihovna nejčervenější, ale můžete se vymlouvat na to, že se jedná o klasiku!

vivalamuff

Mám ráda všechny knihy od Jane Austen, ale tahle si mě získala na celé čáře. Po letech jsem se k ní zase vrátila a musím říci, že si rozhodně zaslouží tak vysoké hodnocení! Hlavně se mi líbí, že jde o knihu, kde nedochází k násilí ani k strašlivým podvodům nebo krádežím a ani neteče krev, jak to dneska často bývá v románech tohoto typu. Pýcha a předsudek je pro mě naprosto čistý příběh. Příběh o lásce a přátelství, kde si paní spisovatelka hrála se slovíčky tak, že je dotáhla do mistrovského celku.
PS: Řekla bych, že po přečtení této knihy, touží mít doma svého pana Darcyho skoro každá žena :-D

ElleNora

Knihou jsem byla příjemně překvapená, přečetla jsem ji za dva večery, neboť jsem se od ní nemohla odtrhnout. S radostí jsem vše prožívala s Elizabeth, kterou jsem si nemohla nezamilovat hlavně kvůli nebojácnosti a neochotě se podřídit všem výše postaveným. Jsem přesvědčená, že se v budoucnu ke knize vrátím.

MIA-chan

Musím říci, že jsem byla knihou příjemně překvapená. Věděla jsem, že má dobré hodnocení, ale netušila jsem, že se od ní nebudu moci odtrhnout. Pan Darcy mě opravdu okouzlit, takže se k této knize budu moc ráda vracet.

stesa

Pýcha a předsudek je prostě moje srdcovka. Pan Darcy nastavil mužům v mém okolí laťku hodně vysoko. :) Krásná klasická knížka, zbožňuju tu zastaralejší jazykovou podobu a způsob, jakým se postavy vyjadřují, vždycky mě to přenese do soudobé Anglie.

tuka.kofka

Knížku jsem si chtěla přečíst hlavně proto, že její filmové zpracování je u mě prostě srdcovka. No nevím, asi jsem měla moc velká očekávaní a nesedl mi styl psaní, ale i tak musím uznat, že kniha je velmi nadčasová.

Ana72154

Tato kniha mi dala velmi zabrat. Někdy bylo až moc povídání. Ale jinak se mi líbila

ivulka15
30.12.2018

Nevím jestli budu hodnotit úplně objektivně,protože tato kniha i filmy podle ní zpracované jsou mé srdcovky. Z celé autorčiny tvorby je tato kniha prostě moje nej.Takže každému se to určitě líbit nebude ale za mne plný počet.

Lucik100
12.12.2018

Je to prostě klasika a člověk by čekal, že příběh z nudného venkova, kde se všichni řídí pravidly nebude zábavný. Ale Jane Austenová svůj příběh ztvárnila tak dokonale, že kniha strčí do kapsy plno knih z dnešní doby. Za mě plný počet.

Magrata15
01.12.2018

Kniha plná zajímavých a nadčasových myšlenek, ale místy bylo dost zbytečného povídání o ničem, na které jsem se špatně soustředila a oči samy přeskakovaly řádky bez vnímání.

zanetkov77
26.11.2018

Pro někoho je Pýcha a předsudek zajímavým románem o lásce, pro někoho povrchním příběhem řešícím jen to, jak si sehnat manžela. Mně se na Austenové nejvíc líbí její ironie, její kritika soudobé společnosti a údělu dívek ze středních vrstev. Vyzdvihuje ženu, jejíž hlavní předností není krása (byť u Elizabeth nechybí), ale chytrost, vtipnost a charakternost. Vyzdvihuje ženu, která se vyrovnává muži a jedná s ním na stejné úrovni, nikoliv podřízeně. Odsuzuje vyhledávání partnerů na základě majetkových poměrů, výhodnosti svazku a krásy na úkor vztahu bez lásky a vzájemného respektu. Její postavy jsou více realistické, nejsou jen bouří emocí. Je to dílo, které v její době neodpovídalo romantickým ideálům, ale stalo se oblíbeným. A oblíbeným zůstává zaslouženě dodnes.

Skalara
15.11.2018

Má oblíbená kniha a pořád se k ní vracím. Ráda si ji přečtu víckrát.

anája
15.11.2018

Pýcha a předsudek je strhující román,doporučuji knihu i film.

JustWomen
04.11.2018

Klasika se nehodnotí. Kniha zachycuje atmosféru té doby, kdy hlavní starostí bylo dobře se vyvdat. Nic pro mě.

sgjoli
03.11.2018

Dějově to není kniha nijak komplikovaná. Spíše mi to přišlo jako taková psychologicko-sociální sonda do života vyšších vrstev lidí žijících v určitém prostředí a v určité době. Mně to ale vůbec nebavilo. Naopak jsem si to moc užívala. A samozřejmě mne nejvíc bavilo to vzájemné střetávání mezi Elizabeth a panem Darcym – to jejich vzájemné „oťukávání se“, poznávání jeden druhého, než vše dospělo ke zdárnému konci. Také mne bavilo, jak jednotlivé sestry Bennetovy byly každá úplně jiná – jak se to autorce podařilo vykreslit. V tomhle ohledu mi to skoro připomínalo Malé ženy od L. M. Alcottové. Každopádně Pýcha a předsudek je moje srdeční záležitost a ráda se k tomu budu vždycky vracet.

jant02
31.10.2018

Je to taková pohádka. Někdo si může libovat v prostředí a způsobech tehdejší společnosti, a nejraději by se do toho období ihned přestěhoval, bylo li by to možné, někdo může tou vší falší, strojeností a pokrytectvím bytostně opovrhovat. Nikdo však nemůže Jane Austenové upřít schopnost naprosto živě a do nejmenších detailů tehdejší společnost, její neduhy i její ctnosti, popsat. A to s citem a lehkostí a taky s patřičnou dávkou ironie a nadhledu.
Velmi milé, uvolňující, v tom nejlepším slova smyslu příjemné čtení.

kolemjdouci123
26.10.2018

Tato kniha je jednou z mých nejoblíbenějších a ta drobná písmenka na stránkách mě pohltí vždy naprosto stejně, ať ji čtu dnes nebo jsem ji četla před lety. Jedna z mála knížek, ke které se opakovaně vracím.

sarka9190
23.10.2018

Můj přítel se ušklíbá, kdykoliv tuto knihu vidí u mě v knihovně - já tak zažraný blázen do fantasy a sci - fi - ale prostě jo no... A to jsem mu ještě neřekla, že jsem hltala Vinnetoua, Tři mušketýry a mnohé jiné.. Nezlobte se, ale ten poetický a kultivovaný jazyk mi leckdy chybí. Kultivované lehké, kouzelná jemná ironie, skoro pohádkový konec. Pro mne svého druhu pohádka.

KáťaM.
20.10.2018

Myslím, že klasika se nehodnotí, to už za nás udělali jiní a proto se k ní další a další generace vrací. Jsem ráda, že jsem si právě tuhle knížku doplnila. Tahle nemohla zklamat a nezklamala. Stejně jako u všech skvělých knížek mě víc zajímaly osudy a pocity vedlejších hrdinů - tady hlavně Jane a Darcyho. Nádherný román, skvěle vykreslené postavy, které nejsou vždy jen dobré nebo špatné, tak jako my všichni.

konicekbily
12.10.2018

Moc knih z červené knihovny jsem nepřečetl - nejsem tedy tím nejlepším hodnotitelem. Kniha plně vystihuje atmosféru té doby, představuji si ty dlouhé dny, večery a i noci, kdy šlechta s sebou komunikovala na společenskách akcích. Dnes by jim vystačil chytrý telefon. A vdávání dcer už dnes také není problém - dcery souhlas nepotřeují - jenom rodičům oznámí, s kým žijí. A to jenom někdy. Tak nějak nevím, zda té svobody v rozhodování není vzhedem k historii až příliš. Každopádně román napsaný před více než dvě stě lety je na svou dobu špičkový.

ewkat
10.10.2018

Je to klasika, kterou asi třeba přečíst.

HNEDOOCKA
09.10.2018

Pro mě bez debat nejkrásnější román, který byl kdy napsán resp. zfilmován. Ke knize i seriálu se vracím určitě minimálně 3 x ročně a nepřestane mě asi udivovat nadčasovost, se kterou byla kniha sepsána. Protože i dnes, ač mám doma výtisk velice starý, je kniha krásně srozumitelná, vtipná a dialogy snadno obstojí i v dnešní době. I když první verzi románu sepsala v letech 1795 – 1797 (vydáno 1813), není třeba žádných úprav, aby i dnes byl román svěží, vtipný a srozumitelný i dnešní generaci. A třebaže knihu umím prakticky nazpaměť, má čestné místo v mé knihovně a budu se k ní vracet, jako asi k žádné jiné :)

hroubek
05.10.2018

Poprvé jsem tuto knihu četl na základní škole, podruhé na střední a teď jsem si to po několika letech znovu zopakoval. S každým přečtením této knihy si uvědomuji jistý fakt, a ten fakt je, že tu knihu mám moc rád. Jane Austenová umí skvěle vyprávět a popisovat, má neuvěřitelný talent na vykreslování charakterů a taky umí překvapovat. Osobně se mi moc líbí jakým způsobem je vykreslená doba, ve které se příběh odehrává, líbí se mi jak daná doba fungovala a jak to autorka dokáže prodat se všemi klady a negativy. Zamiloval jsem si postavu Elizabeth, a stejně jako hlavní hrdinka jsem si našel cestu k panu Darcymu, který se projeví jako opravdoví kavalír. Je to nádherný milostný příběh, který umí dojmout, zahřát na srdci a je radost ho číst. I napotřetí se stalo, že mě některé momenty tolik nebavily a byly zbytečně zdlouhavé, ale i tak mě to zážitek z knihy nezkazilo. Už teď se těším až si to za pár let přečtu znova.

Damato
03.10.2018

Román s pohledem na tehdejší svět, skvěle napsaný s nadhledem podaný a děkuji, že žiji ve své době. Pokud bych tehdy žila a měla svou současnou povahu - skončila bych jako stará, osamělá, studená a nenávistná postava, v šedých šatech se škrobeným límečkem , kterou by nikdo neměl rád. Maminko, tatínku, děkuji, že jste mi do mých partnerů nikdy nekecali, přesto že jste tušili, že si tu hubu pěkně namelu....Au, namlela, ale zato mám skvělý, svobodný pocit, že to byla jen moje volba a moje chyba.

Angelo
28.09.2018

Skvělé a nadčasové! Doporučuji!

Klarkaa
27.09.2018

Naprosto luxusní

KláraH.
25.09.2018

Neuvěřitelné, že kniha vznikla před tolika lety. Jazyk, jakým je napsána, emoce, které stříkají, prostě mnoho současných autorů může Jane Austinové její styl jen tiše závidět.

Páájinka
23.09.2018

Super román. Ty předlouhé dopisy. Rozhovory mezi mužem a ženou. Nechtěla bych žít v té době, ale je krásné o ni číst

Souky02
22.09.2018

Já ani nevím co na té knize mám tak ráda, ale pět hvězdiček jsem jí dát musela. Přečetla jsem ji už třikrát a pokaždé jsem se od ní nemohla odtrhnout.

Je to jedna z mála knih, kterou mám ráda i přes nesympatie k většině postav, ať už k paní Bennetové a jejím mladším dcerám, panu Collinsovi nebo lady Catherine. Tyhle postavy z celého srdce nesnáším.
Samozřejmě, pak jsou tu ty postavy, které žbožňuji, a těmi jsou Elizabeth a pak i pan Darcy.

Všem tedy určitě doporučuji.