Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7304 1104

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

hledaseniki
31.08.2016 5 z 5

Pýcha a předsudek...film naprosto zbožňuji, ano i přesto, že nejsem žádný romantik ani milovnice ženských románů, Pýcha a předsudek je má srdcovka. Po dočtení knihy jsem si říkala, jaká jsem husa, že jsem to nečetla už dřív.
Je to naprosto skvěle jazykově napsané, postavy jsou skvěle vykreslené, popis prostředí to všechno Jane Austen zvládla na výbornou. Ty vnitřní monology hlavních postav jsou božské, a vlastně knize nemám vůbec co vytknout. Autorčina díla přesto, že jsou z období 18.století si uchovala kouzlo a mě je jasné, že se ke knize s velkou radostí vrátím a hned jsem si zaběhla do knihkupectví i pro Rozum a cit na který se hodně brzy vrhnu.

Arlienen
24.08.2016 5 z 5

Jane Austen mi ukázala dobu, ve které žila a já jsem se do ní naprosto bláznivě zamilovala. To je také důvod, proč se k ní rok co rok stále vracím.

evka33
20.08.2016 5 z 5

Čtivé, vtipné, nádherné... Přečetla jsem ji několikrát a určitě ji ještě několikrát přečtu, nikdy neomrzí a vždy najdu něco nového. Postavy Elizabeth a Darcyho jsou úžasné, stejně jako pan a paní Bennetovy jsou absolutně nadčasoví.

vendy.b.
18.08.2016 5 z 5

Tenhle žánr není nic pro mě, takže to musí být už opravdu něco, aby se mi to líbilo. Film se knize nemůže vůbec vyrovnat. Chybí tam podle mě to nejdůležitější - myšlenky a pocity hlavních postav, které tomu dodávají to pravé ořechové. A navíc se mi hrozně líbil ten styl, kterým to bylo napsáno.

Taliane
16.08.2016 5 z 5

Nejprve jsem si musela zvykat na jazyk (v angličtině to mají mnohem jednodušší, řekla bych:D), ale po pár stránkách už jsem hltala jednu kapitolu za druhou a nemohla se odtrhnout, ani když jsem chtěla. Romantická dějová linka se vyhnula všemožným klišé (trochu ironie, když byla napsaná v 19. století:D) a i když jsem předtím nebla zrovna fanoušek tohoto žánru, dík Jane Austinové už jsem. 5*. Doporučuji přečíst i na maturitu.

irena0595
15.08.2016 5 z 5

Úžasná kniha :)

Adele02
14.08.2016 4 z 5

To je prostě celý hrozně sladký ♥ Začátek mě moc nebavil, ale pak se to pěkně rozjelo a já hltala každou další stránku, kdy měl přijít Darcy a tak :D 4,5* :)

kendllajf
12.08.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla, i když mám pár výtek, ale kvůli nim, nebudu ubírat hvězdičky. První je ta, že v mluvě se někdy nemohlo zorientovat. Jednou mluvil pan Darcy, pak Bingley, a mezi nimi Elizabeth,která tam vůbec nebyla. Musela jsem text přečíst několikrát, než jsem pochopila osobu a věc o čem se mluví. Chápu, že je to psáno ve: "staročeštině", ale opravdu se nedalo v tom vyznat, ale, pořád jeden z nejlepších příběhů o lásce. Klasika. Rozhodně doporučuji.

PetraBery
11.08.2016 5 z 5

Neuvěřitelné, jak jsou některá díla takřka nesmrtelná... Kniha, které je už více než 200 let a přesto má čtenářům stále co nabídnout. Knihu jsem četla po téměř 20ti letech a přestože je to více než známá klasika, užívala jsem si její čtení stejně jako tenkrát. Pohladí, pobaví, překvapí... Krásná kniha, která je plným právem v povinné četbě. Kdo ji nečetl, o hodně se ochudil.

bookwoman
06.08.2016 3 z 5

Tato kniha mě moc neoslovila,příběh byl hodně zamotaný(možná by byl lepší originál,ne tato zkrácená verze). Líbily se mi ilustrace.

PriyaTv
05.08.2016 5 z 5

Miluji tento příběh, miluji Elizabeth a opravdu miluji pana Darcyho

Aríka
05.08.2016 5 z 5

Nemám slov! Knížka se mi zpočátku špatně četla, ale po pár stránkách jsem si zvykla. Od poloviny knížky jsem málem zavedla pravidlo pět stránek/den, protože jsem nechtěla knihu jen tak rychle dočíst. Určitě si knihu přečtěte, protože tohle je základ.

LenysekC
01.08.2016 5 z 5

Už nevím, po kolikáté... Ale když musíš, tak musíš. A i když většina dam hoří pro pana Darcyho, já dávám přednost panu Bennetovi :)

helenkan
28.07.2016 5 z 5

Tohle je moje srdcovka. Četla jsem jí už několikrát.

Teresa99
28.07.2016 5 z 5

Dlouho jsem se (neúmyslně) této klasice bránila. Vždycky jsem raději sáhla po knize, jejíž obsah mi byl neznámý. Nutno říci, že to bylo k mé škodě. Jane Austen je skvělou autorkou se smyslem pro vtip a ironii. Dokonale popisuje problematiku tehdejší doby, které byly ženy vystaveny. Navíc romantickým způsobem ukazuje, že v (dnešním) tehdejším světě by stále měla převažovat láska nad výši majetku.

honza1685
25.07.2016 5 z 5

miluju tuhle knihu.... prectenou ji mám nejméně 3x.

Katys96
25.07.2016

Hlavním motivem proč jsem si knihu přečetla bylo její film.zpracování.
Ale nelituji toho.Jane Austen vylíčila příběh s nádherou, ladností a taky citem.
Byla a stále je to jedna z knih, u které když dočtete poslední stránku a zavřete knihu ještě malou chvilku musíte sedět a přemýšlet jestli tu knihu nečíst znovu.
Nejsem vyloženě romantický typ ale pan Darcy je zřejmě typ muže, kterého dnes už nepotkáte.
Pýcha a předsudek nesmí chybět v žádné knihovně.

TeraOkula
21.07.2016 5 z 5

Klasický román psaný pro ženy. Nevím o muži, který by ho četl. Formou textu dokonale odkrývá jednotlivé charaktery postav a umožňuje tak čtenáři nahlédnout na panoptikum anglického venkova i šlechty na přelomu století. Velmi oceňuji autorčinu popisnost a krásu jazyka, bohužel, nejsem z těch, kdo ovládá angličtinu natolik, abych si přečetla i originál. Škoda.

Elea76
21.07.2016 5 z 5

Nádherný příběh, který se řadí mezi mé oblíbene knihy.

Gandalff007
20.07.2016 4 z 5