Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7304 1104

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

venora
20.01.2017 5 z 5

srdeční záležitost a jedna z mých nejoblíbenějších knih

zpevSusannah
20.01.2017 3 z 5

Tak já nevím. Asi jsem divná a mé srdce umí být občas jako kus ledu...
Tento román nechci úplně kritizovat, to určitě neee, ale prostě nedokážu pochopit, proč aktuálně v žebříčku nejlépe hodnocených knih je na 31. místě. Ale jasně, dle gusta žádný dišputát :-)
Nevím, jak jste na to nahlíželi vy, ale některé postavy byly fakt na zabití! Velice mě rozčilovala nekonečná hloupost a jednoduchost paní Bennetové, slizkost a úchylná podlízavost pana Collinse a až hloupá dokonalost Jane Bennetové.
Co se mi ale líbilo, bylo krásné a jednoduché vykreslení slov "Pýcha" a "Předsudek". Žádné hledaní významu mezi řádky, žádné odhadování a kladení si otázek, jak to jen ta Austenová zamýšlela. Prostě taková ideální povinná četba pro střední školy.
Závěrem musím poznamenat, že tři hvězdičky mého hodnocení si zaslouží hlavně pan Darcy. Do něj by se zamilovala asi každá, je to typický románový muž. :-)
Těším se na divadelní zpracování v Národním divadle. Snad si tento příběh zachová něco ze svého idealismu a Daniel Špinar z toho neudělá děsivě nelogickou modernu...!

evkah
15.01.2017 5 z 5

Skvělá klasika, ke které se vždy ráda vrátím :)

Lessana
15.01.2017 5 z 5

Pre mňa prvá kniha od Jane Austenovej a už sa teším na ďalšie :). V pýche (neodolateľného pána Darcyho) a predsudku (neopakovateľnej Elizabeth Bennetovej) si romantický kút ženskej duše doslova pradie :). Vytrvalo, s radosťou a na každej stránke pomerne hrubej knihy, od ktorej sa temer nedá odtrhnúť. Charaktery všetkých postáv sú vykreslené nesmierne zručne, vidieť, že autorke je človek so svojimi plusmi i mínusmi známou veličinou. Rovnako ako zmysel pre česť, morálku a spravodlivosť, ale i humor, filozofiu a radostný, pravou láskou naplnený život. A keď sa k tomu pridajú dialógy s nádychom ušľachtilosti a pútavý dej odohrávajúci sa v príjemnom prostredí anglického (nielen) vidieka, potešenie čitateľa je dokonalé :).

Limuzak
12.01.2017 5 z 5

Klasika ,ale nádherná

mikela
09.01.2017 5 z 5

Klasika a přesto stále umí čtenáře unést. Je to skvělá kniha a doporučit mohu i film.

sabca1520
08.01.2017 5 z 5

Nejlepší kniha pro mě úplně TOP.

pavlinka04
07.01.2017 5 z 5

Snad nejlepší kniha, velmi nadchla, pořád na ni vzpomínám :) ♥

Janpa
07.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Úplně mě dostala, nečekala jsem od toho tolik, ale je to bomba. Stejně krásné je i filmové zpracování. Určitě doporučuji.

rosalee3974
03.01.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, i když mi už některé části připadají příliš idealistické, stejně si ji ráda přečtu znova a znova. Nedám na ni dopustit.

Michalka98
31.12.2016 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha. Naprosto ji zbožňuji, stejně jako filmové zpracování

St.Evelin
29.12.2016 5 z 5

Naprostá klasika, kterou miluju už od doby povinné četby na gymnáziu! Prostě... pan Darcey! Škoda, myslím si, že romantické prostředí, by si zasloužilo více romantických chvilek.

sigik
28.12.2016 4 z 5

Krásné romantické počtení. Až na to že za začátku se vše vyvíjelo velmi pomalu a dlouze, jinak moc hezké.

KateChatt
27.12.2016

Kvůli knize, která se mi velmi zamlouvá, jsem měla trochu obavy podívat se i na film. Avšak musím uznat, že i film byl velmi povedený (jediná ztvárněná postava, která se podle mě moc nepovedla, byla postava pana Collinse). Strašně jsem si, jak v knize tak ve filmu, zamilovala slečnu Elizabeth, pana Darcyho, Jane, Bingleye a pana Benneta. Kniha celkově byla úžasná, jen mi tam trochu chyběli romantické chvilky.

Aivinka
27.12.2016 4 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Čekala jsem ji daleko horší a když pominu ty zdlouhavé rozhovory tak se mi kniha líbila.

Kajula27
19.12.2016 5 z 5

Kniha i film velmi dobré, klasika, ke které se zase vrátím.

acidkitten
17.12.2016 2 z 5

Pýcha a předsudek je jediná klasická kniha, která mě naprosto zklamala. Nikomu bych ji nedoporučila.

venacava
13.12.2016 5 z 5

Četla jsem knihu až po shlédnutí filmu a musím říct, že filmové zpracování je naprosto skvělé...kniha i film mě ohromily. Musím říct, že na chvíli bych chtěla být v té době a okusit vše co ta doba přinášela.

RauMari
11.12.2016 5 z 5

Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih mého života. Celý příběh mě ihned vtáhnul a uchvátil. Vidim to na opáčko v blízký době.

Petucelli
04.12.2016 4 z 5

Nebyla to laska na první pohled, ale postupem jsem pochopila proč je to klenot literatury.