Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7305 1104

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

PandaGirl
18.07.2017 5 z 5

Pýcha a předsudek je mojí nejoblíbenější knihou od J.A.. Proto k ní mám zkreslený přístup. Prostě celý ten příběh miluji. V podstatě je to jediná kniha, kterou čtu každý rok. Příběh je hezký a plynulý, postavy mají charakter a své záporné stránky (až na ty, kteří jsou moc dobří na to, aby o ostatních smýšleli zle). Hezká ukázka toho, co dokáží předsudky a neuvážené chování osob, který neznají pravdu a přesto odsuzují.
Jinak krásné vykreslení doby. Stará Anglie prostě má své kouzlo!

marketa262
13.07.2017 5 z 5

Kniha opět k maturitě. Hrozně dlouho jsem knize nevěnovala pozornost v domnění, že to je jen nějaký starý román, který mě vůbec nezaujal. Ale pak jsem v televizi uviděla upoutávku na film, jenž jsem prostě musela vidět! Okamžitě jsem si ho zamilovala a koupila si i knihu. Určitě mi pomohlo vidět předtím film, jelikož je tam spousta postav a bylo pro mě jednodušší se v nich orientovat. Sice mi kniha přišla poněkud zdlouhavá, ale i přesto jsem si ji zamilovala. Starý jazyk knize dodává moc krásnou atmosféru.

IvankaM
12.07.2017 3 z 5

Strašné zklamání.
Začalo mě to bavit někdy až v polovině knihy, kdy se tam objevoval více Darcy. Jinak začátek byl pro mě utrpení.

IsobelleFarbs
08.07.2017 5 z 5

Nádherná nadčasová klasika, miluji styl psaní Jane Austenové, miluji ty postavy, Jane a Bingleyho - i když byli chvílemi až moc milostiví, Elizabeth a v neposlední řadě Darcyho, do kterého jsem se jako mnoho ostatních dívek a žen zamilovala. Ostatní postavy mi tak sympatické nebyly, ale ony takové mají být a to se mi líbilo. Líbilo se mi, že Austenová umí vystihnout všechny bez rozdílu. Popravdě nevím, co bych knize měla vytknout. Zapůsobila na mě tak silně, že hned jak jsem ji dočetla, měla jsem chuť knížku otočit a začíst se do ní znova. Nebo přečíst si minimálně pár posledních kapitol (což jsem v té době také udělala). Poté jsem si také musela dát chvíli pauzu od ostatních knížek, jak silně a krásně na mě Pýcha a předsudek zapůsobila... Prostě je to úžasná kniha.

HanaMalina
04.07.2017 5 z 5

Klasika, kterou jednoduše miluji. Knihu jsem už několikrát četla a vždy se k ní ráda vracím. Strašně zbožňuju autorčino vyprávění a moc se při čtení těším, že se přenesu na anglický venkov a prožívám s postavami jejich trápení i radosti.

Magdalena5
03.07.2017 5 z 5

K pýše a předsudku jsem se dostala až poněkud v pokročilejším věku, o to více si tento klasický román vychutnávám čtením i sledováním různých filmových zpracování. I když nevládnu anglickým jazykem, vždy mi udělá radost některý díl v původním znění z miniserie z roku 1995 s Colinem Firthem.

Simeona
03.07.2017 5 z 5

Četla jsem si 5x a pořád se mi moc líbí. Je to jediný román, který mám ráda. Líbí se mi povaha Elizabet i Darcyho. Bingly a Jane jsou takoví...no..až moc hodní a důvěřiví. Co se mi na knize nejvíce líbí není děj, ale to že autorka nevrazila do knihy více postav než bylo potřeba.

Abrenkova
27.06.2017 5 z 5

Mám hodně ráda tento film a proto, když jsem se pouštěla do knížky, měla jsem obavy, že to nebude ono. Nedokázala jsem si představit, že takovou ironii dokáže někdo vyjádřit i slovem, velké zásluhy jsem totiž přikládala hercům. Takže pro mě bylo neuvěřitelné překvapení, že ta kniha je ještě vtipnější. Už se těším až si od Austenové přečtu další díla.

katka94
26.06.2017 5 z 5

Nesmrtelná klasika.

Roselunda 1928
21.06.2017 5 z 5

Takhle jsem se do knihy už dlouho nezamilovala. I přesto, že nejsem zvyklá číst klasiku, neskutečně miluju postavy, které jsou úžasně a uvěřitelně napsané, miluju styl psaní (a velmi vydařený překlad) a úplně nejvíc miluju ten příběh. Něco tak dokonalého jsem už hodně dlouho nepotkala.

A jelikož už asi nic pořádného nevyprodukuju, tak komentář ukončím a jdu jen zamilovaně sedět na posteli jako rozteklá hromádka štěstí.

Shannon
20.06.2017 4 z 5

Červená knihovna pro mě nikdy moc nebyla. Ale zkusila jsem tuhle klasiku. A musím přiznat, že se mi hodně líbila. Krásně psané, nadčasové, vtipné, chytré.

surynas
18.06.2017 3 z 5

Začetla jsem se tak lehce až jsem tomu sama nevěřila. Jelikož jsem od knihy neměla velká očekávání .A film byl taky naprosto úžasný.

knihovnička007
17.06.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když jsem měla ze začátku problém se do ní začíst. Je to úplně jiný styl psaní, příběh z konce 18.století. Život, jaký si v dnešní době dokážeme jen stěží představit.
Vdavky v 16.letech a když bylo slečně 21-22 let už ji pomalu nazývali stará panna.
Nejvíc se mi líbilo asi posledních 150-200stran, kde se přeci jen toho dělo víc a nebyly to jen bezduché rozhovory.
Určitě se budu ke knize chtít někdy vrátit a přečíst to, co mi nyní uteklo.
Úžasné postavy, hezký (i když jednoduchý) příběh. Líbí se mi, jak si tehdy všichni vykali, jaká byla úcta mezi lidmi (ale iluze si nedělám), život byl pomalejší a jednodušší. A takových lidí jako byl pan Collins je i v dnešní době plno... :/
I když konec byl již od začátku jasný, bylo to moc fajn čtení, i když jsem se občas nevyznala v osobách-chvilku se psalo o jedné slečně jménem, pak se vdala a hned "paní Colinsová", to mi chvilku trvalo, než jsem si to všechno uspořádala :)

Irsaf
13.06.2017 5 z 5

Líbila se mi :)

Emmadriel
08.06.2017 5 z 5

Kniha mého života! Četla jsem ji už 3x a ne naposledy. Tato kniha ani nejde popsat slovy, musí se přečíst...

martinaandulka
06.06.2017 5 z 5

Miluji knihy od Austen a tahle je nejlepší :-).

iprochazkov
01.06.2017 5 z 5

Moje úplně nejoblíbenější kniha ze všech! Můžu ji číst třeba i po sté a pořád budu nacházet jemné narážky, kterých jsem si předtím nevšimla. Miluji i filmy! A ano pan Darcy JE dokonalý :D :D :D

Malachime
30.05.2017 5 z 5

Nemám co dodat. Pýcha a předsudek je moje nejoblíbenější romantická knížka, guilty pleasure, ke které se budu během života neustále vracet a pokaždé se znovu zamilovávat do pana Darcyho! :)

Mayaku
30.05.2017 5 z 5

V minulosti jsem knihy od Jane Austenové v regálu vždy míjela s opovržlivým úsměškem a myšlenkou, že tuhle červenou knihovnu pro báby přeci číst nebudu (podotýkám, že jsem neznala ani žádná filmová zpracování, protože to přece je "červená knihovna pro báby", že ano). Až pak jednoho letního dne loňského roku jsem si všimla, že jedno vydání Pýchy a předsudku máme i v domácí knihovničce. Zrovna jsem nevěděla co číst a knížka měla ideální rozsah kolem 300 stran, tak jsem si řekla: "co už, aspoň si budu moci po dlouhé době odškrtnout zas nějakou tu klasiku." Už po pár stránkách mi ale bylo jasné, že má čtenářská pýcha bude zostuzena a všechny mé předsudky vůči této knize zadupány do země. Brada mi padla až někam ke kolenům a já hltala ten nádherně napsaný příběh, jak kdyby neměl nastat zítřek. Pro někoho možná může příběh působit příliš jednoduše, ale jak se říká, v jednoduchosti je krása, a Elizabeth Bennetová má v sobě víc charismatu, nezávislosti a emancipace, než všechny současné prefabrikované knižní hrdinky dohromady. Skvělé.

LadyCharlene
23.05.2017 5 z 5

Na začátek musím podotknout, že jsem již dříve viděla film, takže hlavní postavy jsem si nemohla až tak moc vyfantazírovat, protože jedinou Elizabeth Bennetovou, pro mě vždy bude Keira.
K samotné knize musím říct, že jsem si ze začátku musela zvyknout na styl vyprávění autorky, po uvážení ale nelze očekávat rozsáhlé popisy postav a okolí, v jedné řadě za to může nejspíše doba, ve které dílo vzniklo a ve druhé řadě tady jde především o nitro postav, jejich charaktery, pocity a myšlenky. Líbí se mi, jak je v knize přesně vyobrazena tehdejší společnost, a ruku na srdce, která dáma by alespoň na chvilku nezatoužila procházet se po nádherných parcích, navštěvovat velkolepá sídla a účastnit se pompézních bálů. Všechno tohle pozlátko přebíjí inteligentní, krásná a živá hrdinka, která se odmítá stát loutkou, ať už Collinse nebo lady Catherin, jde si za svým srdcem. Velmi se mi líbí jakým osvícením obě hlavní postavy prošly. Nejsem moc na romanťárny, ale takovéhle mají alespoň úroveň a překrásnou atmosféru anglického venkova 19. století.