Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7322 7322

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

markulka
16.10.2017 5 z 5

Knihu jsem si musela přečíst kvůli povinné četbě, a jsem za to moc ráda. Autorka mi skvěle přiblížila, jakým způsobem se tehdy žilo. Vztah mezi Darcym a Elizabeth mi přišel tak okouzlující, že jsem se při každé scénce, ve které vystupovali spolu, musela uculovat :-)

MartinaF
11.10.2017 4 z 5

Konečně dočteno. Z knihy nejásám jako ostatní čtenáři a čtenářky. Autorka mě svým příběhem neoslovila. První polovina nuda, od druhé poloviny se začalo něco dít. Poslední třetina knihy mě jakžtakž bavila.

Pro mě to byla kniha, která neurazí ani nenadchne. A nejspíš jsem asi v celém zástupu nadšených čtenářů sama. Dávám tři a půl hvězdičky.

holy17
10.10.2017 5 z 5

Četla jsem kvůli povinné četbě k maturitě, ale naprosto jsem si ji zamilovala.

Nelasp
08.10.2017 5 z 5

Zamilovaná klasika, kterou jsem poprvé četla jako náctiletá. Kniha je nádherná jak jazykem, tak vykreslením postav, jejich charakterů, prostředí a celkového klimatu ve společnosti v Anglii té doby. Elisabeth Benetová je jednou z nejlépe napsaných ženských literárních postav

madla27
04.10.2017 5 z 5

Moje oblíbená kniha, láska za časů, kdy dotek rukou při tanci byl jediný kontakt zamilovaných. Odvážná osobnost Elisabeth a anglický jemný humor Austenové.

nikol1774
23.09.2017 5 z 5

Díky bohu, že jsem si tuhle knihu vybrala do maturitního kánonu!! Krásná kniha a přesně tak i film. Podle mého názoru je kniha v některých věcech lepší než film, ale film je taky krásný. Mrzelo mě, že ve filmu spolu pan Darcy a Elizbeth tolik nemluví, knížka to vše ale zpravila. Na posledních pár stránek kdy si toho oba měli tolik co říct budu vzpomínat ještě dlouho. Opravdu nádhera od začátku až do konce.

Warty
21.09.2017 5 z 5

Miluji knihy Jane Austen. Tato je má nejoblíbenější. Prostě klasická romantika nejen pro romantiky. Stojí za přečtení.

Lely
09.09.2017 5 z 5

Klasika na kterou nedám dopustit. Moc ráda se k ní vracím, ať už ke knižní nebo filmové verzi. Je to srdcovka.

MiraiYume
06.09.2017 5 z 5

Pýcha a předsudek patří ke klasikám. Krásná filmová obálka mne nalákala na novější filmové zpracování, které je stejně půvabné a něžné jako kniha sama. Moc ráda se k ní vracím a znovu a znovu prožívám romantický příběh Elizabeth a pana Darcyho. Je zajímavé nahlédnout pod pokličku společnosti před dvě stě lety. Ačkoliv kniha byla psána na počátku 19. století, je nadčasová a příběh nezapomenutelný. Místy se sice možná zdá být zdlouhavá, ale jejímu kouzlu to rozhodně neubírá.

MattieStyles
03.09.2017 5 z 5

Tak tady u té knížky mám jasno. Pýcha a předsudek je fenomén, který by si měl opravdu každý přečíst. Zamilovala jsem se do pana Darcyho a byla celá napjatá, jak to dopadne. Hned jsem si pak knihu přečetla po druhé a už se jí nepustila!

Elizabeth666
01.09.2017 5 z 5

Knihu jsem si koupila jen tak a musím říct že za 4 dny přečtená.
Dobře nebudu tady psát že je lehká na čtení, protože není já sama jsem někdy měla potíže s tím jak je kniha napsaná, ale jinak super kniha a doporučuji.

slimáčik
26.08.2017 5 z 5

Prvá "Austenovka"! Najprv ma nadchol film s
Keirou Knightley, Rosamund Pike, Matthewom MacFadyenom, Donaldom Sutherlandom... Cítila som sa ako dieťa v cukrárni. :D
Potom Slovart vydal knihu, ktorú mi drahá rodinka kúpila, nech si radšej čítam tento príbeh, aby sa u nás konečne púšťal aj iný film, keď som nablízku. ;P

Niektoré pasáže sa mi zdali zdĺhavé, kým mi nedošlo, že Jane Austenová to písala v dobe, v ktorej mnohé nemohla sprostredkovať obrazom ako dnes, ale naviesť (asi hlavne) čitateľku jediným prostriedkom, ktorý mala k dispozícii - slovom, aby si vytvorila obraz, ktorý pri písaní prebiehal jej samej pred očami. Od tohto momentu som aj v týchto častiach nachádzala skrytú, potrebnú alebo nevyhnutnú poetičnosť.
No dobre, skrátka, už ma nezdržiavali, nerozčuľovali!

Páči sa mi vývoj a dozrievanie postáv podávaný s láskavým porozumením. Elizabeth pripustí, že aj ona môže mylne posúdiť, čo hlbšie nepozná, a introvert Darcy je ochotný vyliezť zo svojej ulity.

Aj jedno aj druhé je mi akosi povedomé. Že by o mne slečna Austenová vedela už pred toľkými rokmi?

nani_nka
24.08.2017 5 z 5

Klasika, ktorú si každá romantická duša musí prečítať :)

miska98
23.08.2017 5 z 5

Moc hezká klasika, která předčila všechna má očekávání. Jedná se o neuvěřitelně nadčasové dílo, ve kterém nechybí nic z toho, co by měl dobrý příběh podle mého gusta obsahovat - totiž dobrý stěžejní motiv, vyvíjející se postavy, vtip a ironii, dostatek kontextu a trošku té všepřekonávající lásky jako třešničku na dortu. Jen nevím, jestli víc miluju pana Darcyho, nebo pana Benneta...

Ještě poznámka ke stylu psaní - kniha mi připadala lehce náročnější kvůli zmatečnosti v určitých momentech, některé situace a dialogy na sebe byly zvláštně navázané, což ovšem knize na jejím půvabu neubírá. Celkově maximální spokojenost.

katerina.l.
17.08.2017 2 z 5

Knihu jsem louskala strašně dlouho, vůbec jsem se nedokázala začíst. Několikrát jsem ji i odložila a pak se k ní zase vrátila. Celý příběh je plochý, postavy mi přišly jak gumové - bez opravdových emocí, bez opravdové tváře.. Za mě zklamání.

dorka4344
06.08.2017 5 z 5

Pro mě klasika které se nedá nic vytknout !

kh123
04.08.2017 5 z 5

Velmi obdivuji autorčin styl a také předvídavost. Dvě stě let starý příběh z britské společnosti, v němž se objevují dialogy, které by mohly zaznít i dnes. Přitom nádherně ilustruje způsob života, morálku, společenské normy té doby, kdy ženám v podstatě nezbývalo nic jiného, než se dobře vdát a kolem tohoto cíle se často točilo konání celé rodiny. A Elizabeth je přitom sympatická, civilní, rozumná, samostatně přemýšlející, příjemně ironická. Ostatní postavy jsou různorodé, krásně dotvářejí obrázek doby. Ale co je nejdůležitější, prostě se to dobře čte a před koncem jsem se opravdu netěšila, až se budu muset s příběhem rozloučit.

Fanttastica
25.07.2017 5 z 5

Když jsem byla mladší tyhle knihy mě vůbec nezajímaly v knihovně jsem se jim vyhýbala obloukem ošem teď se mi moc líbí. Jako většina holek se mi pan Darcy líbí, ale i další postavy Elizabeth, Jane nebo pan Bingle jsou velmi sympatické. Která postava si mě však nezískala byl pan Colins. Pro mě byl moc nudný a místy mi připadalo, že je snad z Marsu. Další věc co mi vadila byla ta řeč, ale to jen ze začátku než jsem si zvykla.

tomas5557
20.07.2017

Mě se kniha velmi líbila. Je psána krásným jazykem v překladu Evy Kondrysové, plně se nadýchnete atmosféry počátku viktoriánské Anglie, a ačkoliv jde o společenský román, nebudete se nudit ani minutu. Při autorčině způsobu psaní to prostě není fyzicky možné :).

Liar
20.07.2017 5 z 5

Knihu (a také film) miluju, takže za mě nepotřebuji dodat nic jiného. Byl by to totiž bezpochyb zcela odlišně dlouhý komentář, kdybych tady vypsala, proč tuto knihu tak zbožňuju.

Připsáno 22.7. 2017
Co jsem si tedy ještě vzpomněla, že mi trochu vadilo, jak se postavě říkalo Lízinka, ale to se dalo snadno vyřešit. Prostě jsem tam jen četla původní oslovení Lizzie, místo překladu jména. Můj názor ani hodnocení příběhu to nijak nemění.