Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481101/bmid_pycha-a-predsudek-Ti9-481101.jpg 5 7299 1103

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

Pride and Prejudice , 1813

bandita612
15.03.2016 4 z 5

Krásný román, četl se dobře, ale na mě příliš zdlouhavý...

Micheline
12.03.2016 5 z 5

Vyléčí trápení, depresi, osamění.

petra1394
12.03.2016 5 z 5

Knihu jsem četla na střední a stalo se mi opravdu poprvé, že bych se zamilovala do postavy z knížky (tím myslím samozřejmě pana Darcyho). Nádherná nezapomenutelná knížka, ke které se ještě jednou určitě ráda vrátím.

Libunkaa
12.03.2016 5 z 5

Nádherná klasika, ke které se čas od času vracím. Dokonce i její filmová adaptace se povedla.

Veeria
05.03.2016 5 z 5

Stojíte v cukrárně a máte před sebou širokou paletu dortíčků, zákusků, laskomin...a pohled vám spočine na sněhovou pusinku. Křehkou, nadýchanou. Která mezi ostatními kousky může ztratit přitažlivosti. Ale vy si ji vyberete a přinese vám požitek. A stejně je to s touto knihou. Tak křehké, nadýchané. Čtení pro mě bylo pohlazením po duši. Jsem vděčná autorce za pana Darcyho. Právem má místo v mnoha srdcích.

akdar72
29.02.2016 5 z 5

Viděla jsem o víkendu film, nádhera, stejně pěkný jako kniha.

IYv
29.02.2016 5 z 5

Jane Austenová je sázka na jistotu. Mám v oblibě všechny její knihy a docela se těším, jak tuto zpracuje pražské Národní divadlo v příští sezóně.

Anne97
28.02.2016 5 z 5

Pýcha a předsudek je velmi vychvalované dílo, které však podle mého názoru nesedne úplně každému. Člověk si musí libovat v dialozích a v sáhodlouhých výpravách do hlubin duše postav, aby se do takového příběhu dokázal začíst. Mně osobně si ale styl, s jakým je knížka psaná, okamžitě získal. Jane Austenová skvěle vykresluje životy lidí na přelomu 18. a 19. století. Její postavy jsou plastické, postupně se vyvíjejí a jejich vlastnosti nejsou černobílé. Můj obdiv si však v tomto díle autorka získala především tím, jak se neváhala obout do celé tehdejší společnosti. V době, kdy se zrovna moc nenosilo, aby měla žena své vlastní názory, to bylo opravdu úctyhodné. Pýcha a předsudek nebylo první dílo, které jsem od Jane Austenové četla, ale musím říct, že právem patří mezi to nejlepší.

petra4080
22.02.2016 4 z 5

Nadčasová kniha, první, kterou jsem od Jane Austenové četla. Úžasný příběh, postavy, humor.

MissBlack
20.02.2016 5 z 5

Snad několik let jsem si říkala, že tuhle knihu bych rozhodně neměla minout a zjistit, co to všichni s tím panem Darcym mají. Pořád ale byly jiné knihy, pak zase málo času, zkrátka jsem její čtení dost dlouho odkládala. V rámci Čtenářské výzvy pro letošní rok a její kategorie Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih byla má volba jasná.

Po pár kapitolách jsem si říkala, že bych zasloužila facku, že jsem si knihu nepřečetla už dříve. A s postupem v kapitolách sílila i tato myšlenka. Perfektní kniha! Chtěla bych se tady šíleně vypsat, jak to bylo dokonalé, že vykreslení postav bylo úžasné, prostě... Ale neudělám to. Protože i když mám desítky myšlenek, co bych mohla napsat, nic mi nepřijde dost dobře formulované, aby to mé pocity a samotnou knihu vystihlo a tak to raději nechám tak, že mi prostě došla slova... :)

Knížkařka
19.02.2016 5 z 5

O úchvatnosti knihy jistě světčí to, že již přidávám druhý komentář s 5*. Knihu jsem četla skoro po roce a to podruhé. Během čtení jsem dvakrát zhléda úžasný film( na motivy této knihy-2005) s K.Knightley a naprosto pořád poslouchám soundtracky a skladbu Dawn se chci naučit i na klavír.

Ale ke knize: když si uvědomíme, že kniha byla napsána před více jak 200lety je to neuvěřitelné! Austenová byla úžasná spisovatelka(Již čtu Emmu a máme doma ještě Rozum a cit( film taky úžasný). Kniha je skvost, drahokam. Škoda že v té době nebyla tak doceněná(kniha i autorka). Postavy a prostředí jsou skvěle vykreslené a prostě úžasné! Chtěla bych tak moc se setkat s J. Austenovou a se všemi postavami z této knihy. Když jsem knihu dočetla, tížil mě pocit, že kniha končí, že Austenovou ani je nemohu zřít a prostě že nežijí. Nemohla jsem uvěřit, že se to nestalo. Ten pocit jsem po prvním přečtění neměla...?
Teď na podruhé jsem v knize mnoho detailů, kterých jsem si předtím ani nevšimla! Nad míru úžasná kniha. Skvělé citáty a životní moudra a doslov pana Nenadála je též pěknou třešničkou na již dokonalém celku. Opravdu mě mrzí, že nemohu sehnat knihy Fanny Burney, která prý ovlivnila J.Austen a byla pro ni vzorem.
Chci zažít jeden den ve společnosti pěti rozdílných sester, na nervy lezoucí paní Bennetové a cynicky vtipného pana Benneta. Hodňoučkého Bingleyho a tichého pana Darcy. A všech dalších postav. Jsou tak nenahraditelné...
Kéž bych v životě potkala takového svého pana Darcyho. Ta kniha mi pořád leží v hlavě a vrací krásné vzpomínky...
Austenová byla neuvěřitelná žena, spisovatelka a teta.
Vím, že moje obrovské dík neuslyší, ale i přesto jí vzdávám poctu!
Pokud nevíte co číst, čtěte Austenovou.
PS. Ke čtení se hodí ta hudba ze soundtracku:)
Jane Austenová mi dodala víru, pěkné čtení a její neocenitelnou ironii.
Děkuji

Vyllandra
16.02.2016 5 z 5

Není nad klasiku. Kniha, ke které se každým rokem vracím, ať už z nostalgie nebo touhy po odpočinku, ale i tak mě vždy strhne a znovu naprosto vtáhne do děje.

mariva
15.02.2016 2 z 5

Knížka ze stovky nejlépe hodnocených, po které jsem sáhla nejen z toho důvodu, abych splnila jeden z bodů letošní Čtenářské výzvy, ale i proto, že jsem dosud toto klasické dílo neznala a vzhledem ke své práci jsem si už dřív chtěla "doplnit mezery". Musím přiznat, že jsem zpočátku knihu odložila a přečetla několik jiných knih, než jsem se k ní vrátila, protože prvních 200 stran mě vůbec nebavilo. Chápu, že dřív se tak žilo, ale nezáživné rozhovory postav byly neskutečně dlouhé. Pak se sice děj trochu pohnul, takže už jsem se do knihy dokázala začíst, ale ve výsledku nechápu, proč je kniha tak vysoce hodnocená.

Knihomolka48
12.02.2016 4 z 5

Nikdy jsem si nemyslela, že by mě mohla bavit kniha napsaná v 19. století...Zamilovala jsem se do Darcyho spolu s Elizabeth.

Channach
09.02.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Bližší recenze v záložkách.

Dryáda
08.02.2016 5 z 5

Nečekala jsem, že mě 200 let starý román natolik pohltí. Ironie a vtip, s kterými na začátku popisuje postavy, hlavně jejich záporné vlastnosti, a jejich vývoj mě dostaly tak, že jsem měla problém knihu odložit. Samozřejmě by se dala vytknout mírná přeslazenost v některých pasážích a poněkud naivně šťastný konec, ale proč si nedopřát knihu, která vyvolá příjemnou náladu a úsměv na rtech. :)

Boblenka
07.02.2016 5 z 5

Dlouho jsem se odhodlávala k přečtení této knihy. Narážky na pana Darcyho jsem našla už ve více knihách. O Vánocích jsem viděla (bohužel jen) kousek filmu, a to rozhodlo. Konečně jsem se do knihy pustila.
Mé obavy, že se knihou starou dvě století budu muset prokousávat, padly po pár stránkách. Kniha je úžasně čtivá. Hrdinové a jejich pohnutky jsou popsány velmi plasticky, poutavě a zábavně. Takže jsem s rodinou Bennetovic strávila velmi příjemný víkend.

Davina
06.02.2016 5 z 5

Znáte to, jdete si nalít pití a nakonec skončíte v obýváku, kde zrovna máma kouká na film - Při mém štěstí Pýcha a předsudek... Kouká na to každý rok a já to nedokázala pochopit... Koukám a koukám, až jsem dokoukala celý film. K mému překvapení, se mi to líbilo, film byl úžasný. Za pár měsíců jdu do knihovny a zrovna ji přestavěly. První regál, na který narazíte je světově známá literatura - Prostě klasicky to, co by každý čtenář měl znát, ať už to jsou Bídníci, Stařec a moře, Revizor nebo Jana Eyrová (Uvažovala jsem, že zrovna tu si znovu přečtu, jelikož knížku zbožňuji)... Nakonec na mě z poličky křičel růžový přebal knihy, nebylo to nic jiného než Pýcha a předsudek. Kniha byla opravdu čtivá, úplně jsem si zamilovala starého pana Benneta a Elizabeth, pak je tu pan Darcy, ano, ten úžasný pan Darcy (Říkejte si, co chcete, já ho žrala už od začátku :D ) ... Každá postava dostala prostor, opravdu to bylo báječné čtení. Rozhodně se ke knize vrátím, o tom nemůže být pochyb.

mekkejla
04.02.2016 4 z 5

Naprostá klasika. Knížka se mi moc líbila, ale nemůžu si pomoct, film se mi líbil více. V očích Keiry bylo podle mě mnohem více lásky než jak bylo popsáno v knížce, kde se cit k panu Darcymu objevil vlastně až ke konci, což mě trochu překvapilo...

Domuly
31.01.2016 5 z 5

Nejlepší romantická kniha jakou jsem kdy četla. Vůbec jsem nečekala, že mě romance Elizabeth a pana Darcyho tak chytne a bude bavit. Tolik ironie a inteligentního vtipu. Archaická slova nádherně dokreslují atmosféru jiné doby. Rozhodně ji řadím k nejlepším knihám, co jsem kdy četla a určitě se k ní vrátím.