Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481101/bmid_pycha-a-predsudek-Ti9-481101.jpg 5 7299 1103

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

Pride and Prejudice , 1813

Zanna_
23.11.2015 4 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu. Ze začátku mě moc nenadchla, jelikož jsem věděla, že jí musím přečíst, ale postupně jsem jí přišla na chuť a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jediné co bych jí vytkla jsou některé zdlouhavé pasáže a že se čte docela pomalu. Ale nelituji, že jsem jí četla. Je to skvělá kniha, doporučuji.

RyxiraAmyGinger
15.11.2015 5 z 5

Jestli (ještě) někdy uslyším, jak někdo Austenovou pohrdavě zařazuje do "červené knihovny", začnu hrozně vřískat.

ny1122
13.11.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jako povinnou četbu,prvně jsem si vybírala mezi ní a "Smrt je mým řemeslem",nebyla jsem schopná rozmyslet se,kterou si nakonec vyberu,tak jsem to nechala tak "na osudu " s tím,že si prostě vezmu,která bude v knihovně. A teď jsem upřímně ráda,že tam měli tuhle! S knihou jsem se během čtení zcela ztotožnila a nutila mě o ni přemýšlet pokaždé,když jsem ji nemohla číst,nejvíc mě však uchvátil pan Darcy a jeho úžasná povaha se kterou jsem se viděla už od začátku. Pokaždé jsem co nejrychleji pročítala stranku za stránkou a vyhledávala jméno jeho osoby. Opravdu tahle kniha stejně jako "Na větrné hůrce" od Emily Brönte mě z tohoto žánru nejvíce uchvátily.

ZajDa37
17.10.2015 5 z 5

Tahle kniha mne naučila, že jednoduchá věta se dá říct naprosto složitým způsobem, takže pak přemýšlíte pět minut, co chtěla Jane Austenová napsat. Další věc, které kniha obsahuje hromadu, je všudypřítomná ironie. Pan Bennet měl tak zjevně sarkastické poznámky, že se divím, že na to jeho žena nepřišla. Román navíc obsahuje neskutečné panoptikum karikatur, ať už podlézavého pana Collinse, pyšnou tetu pana Darcyho, vdavkuchtivou paní Bennetovou, namyšlenou slečnu Bingleyovou, lehkovážnou Lydii nebo intikařícího pana Wickhama. Čekám na čtení dalšího románu Jane Austen.

jakafe
09.10.2015 5 z 5

Veleznámá, nádherná klasika. Inteligentní, otevřená Elizabeth a zásadový, dokonalý (ano, i já patřím k jeho obdivovatelkám :-)) pan Darcy, kteří jeden druhého obviňují z pýchy a předsudků, aby to po všech peripetiích a poučeních vyústilo tak, jak všichni víme. Je to pohádka pro dospělé, nepřeslazená, ale zato - jako každá správná pohádka - plná krásných obrazů, citů a moudrosti. Závidím všem, kdo tento skvost budou číst poprvé, mají se na co těšit. A kdo neviděl filmovou adaptaci s Keirou Knightley a Matthewem Macfaydenem, tak také vřele doporučuji!

Anička.pa
04.10.2015 5 z 5

Tuto knížku jsem četla k povinné četbě a vůbec nelituji! :-) Úžasný příběh! Elizabeth a Jane jsem opravdu fandila, zato jejich matka byla nesnesitelná :-D Doporučuji!

micinka111
01.10.2015 5 z 5

Tento příběh od Jane Austenové, opravdu miluji. Když jsem ji začala číst, už jsem film (1995) viděla aspoň 10krát. Četlo se to vážně lehoučce a za 5 dní jsem to měla v sobě :). Elizabeth je mi samosebou simpatická, ale nedokážu pochopit, jak dokázala říct panu Darcymu do očí co si o něm myslí, ne, že bych to odsuzovala, ale já bych to nedokázala. Z knížek který od Jane Austenové znám je tato nejhezčí. :).

Hawkey
29.09.2015 4 z 5

Zajímavý příběh. Fandila jsem Elizabeth a Jane a žasla nad dávným postupem vdavků a náplní dní. Asi bych se unudila být živa z dopisů, plesů a společenských večeří. Líbil se mi vtip pana Benneta a ostrý jazýček Eliz. Příjemná oddychovka.

Terezk-a
19.09.2015 4 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu do školy a rozhodně nelituji.
Je to krásný příběh se skvělou atmosférou.
Některé pasáže jsou sice zdlouhavé, ale i tak se mi kniha četla moc pěkně.
Doporučuji.

dudunka
19.09.2015 5 z 5

Krásný příběh! :-)

Dominika73
16.09.2015 5 z 5

Miluji tento příběh. Tato kniha patří mezí mé nejoblíbenější.

Ronnie68
11.09.2015 5 z 5

Musím upřímně říct, že to byla jedna z nejlepších knih, které jsem četla - nebýt mé kamarádky, nejspíš bych se k ní nikdy nedostala, a to by byla opravdu škoda. Už od prvních stránek jsem se dostala do děje, který mě bavil. Prostě ukazuje poměry mezi lidmi v době již minulé - jaké předsudky měly o lidech, a přitom se mýlili. Zamilovaný příběh ..
Tuto knihu bych opravdu doporučila všem, ale ne jen jako doporučenou četbu k maturitě ...

terrybel
09.09.2015 5 z 5

Tato kniha mě naprosto uchvátila. Zamilovala jsem si jí hned od první věty. Rozhodně doporučuji přečíst.

Andy2378
30.08.2015 5 z 5

Vždy jsem si myslela, že písmo dřívějších autorů pro mě bude velká šifra. Ale co jsem si přečetla tuhle knihu jsem přesvědčená o opaku. Líbí se mí spisovatelčino elegantní vyjadřování a že dokáže dát slovům tolik života a důležitosti. Holt jsem se neměla unést mylnými předsudky;)

Carol1122
26.08.2015 5 z 5

Těžko uvěřit, že tahle kniha vznikala z pera rukou psaného na papír při mdlých světlech svíčky. Ne, nezním jak z doby Austenové, když říkám, že tahle kniha dokázala předčit většinu dnešních autorek, které se musely styl psaní učit na vysokých školách a práci jim usnadňuje dnešní malý zázrak od Microsoftu - Word. Co říct k Austenové a jejímu stylu než to, že červená knihovna muže dnešního věku neuchvátí, ale v ženách zanechá patřičné pocity, které by měly knihy dát. Nebudu tu jediná, která by nežárlila na slečnu Elizabeth a pana Darcyho jí s radostí vyrvala z rukou. Konec konců jsem s tímhle hrdinou mého srdce vyrůstala již od svých třinácti a díky umění Austenové mi bude trvat dlouho, než najdu nového a lepšího gentlemana, který mi ukradne srdce. :)

kiraa
25.08.2015 5 z 5

Smekám před touto spisovatelkou, která dokázala vytvořit něco tak naprosto úžasného a sama zřejmě nikdy nic takového nezažila. Knihu jsem doslova "přelouskala" během 2 dnů a pan Darcy s Bennetovic babincem mě naprosto okouzlil..... myslím, že v dnešní době by Jane Austenová byla hvězdou první velikosti....

Lady S.
20.08.2015 3 z 5

Musím říct, že jsem od této knížky očekávala zřejmě více, jelikož jsem slyšela jen chválu. Každopádně to byla má první kniha od Austenové, a tudíž, jsem neměla podléhat úsudkům ostatních. Ale jako romantická duše mě kniha ke konci samozřejmě potěšila.

alithea
16.08.2015 5 z 5

Skvělá kniha! Zvlášť na prázdniny, kdy se k ní vždy ráda vrátím. :)

red_marionette
16.08.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla vždycky přečíst a konečně jsem se k tomu odhodlala. Velmi mile mě překvapil styl spisovatelky a určitě se ke knize brzy vrátím.

Anne Leyyd
13.08.2015 5 z 5

Ačkoli budu nucena ve čtenářských kruzích připustit, že jsem si toto časem nestárnoucí a lesk neztrácející dílo četla až v tolika letech, kolik mi nyní je, přesto se nehanbím, neboť je mi útěchou vědomí, že jej díky svému "stáří" mohu nyní lépe ocenit. Pevně doufám, že se mi jednou dostane toho štěstí, abych si tuto knihu mohla vystavit na poličku vlastní knihovny s touto krásnou obálkou - bude její ozdobou jednak pro potěchu oka, tak i pro potěchu mé mysli a duše, kteréžto se k tomuto dílu budou nyní vracet s velkým zalíbením.

Pan Darcy se mi samozřejmě zapsal do srdce jako jedna z těch mužských postav, které si budu navždy připomínat a které mi vykouzlí na tváři úsměv, jaký tam dovede vytvořit jen hrdina, který je toho dle mého mínění hoden.

Elizabeth nejinak - její tvrdohlavost, hravost, humor a vlídnost, rozvaha a moudrost (včetně chyb a jejich následných náprav) mi budou připomínkou a potvrzením toho, co by zdravý partnerský vztah mít měl - tedy úctu, trpělivost, schopnost odpuštění a chuti začínat stále znovu s vírou, že láska, pro kterou (a o kterou) se bojuje, nemá být jen záležitostí chvilkovou, nýbrž věčnou...

Ach, nemohla jsme si pomoci a musela své hodnocení napsati tímto stylem :D

5 NAPROSTO BEZESPORU ZASLOUŽENÝCH HVĚZD A DALA BYCH I VÍCE ;-)