Pýcha a předsudek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481101/big_pycha-a-predsudek-Ti9-481101.jpg 4.65995
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Leda
Originální název:

Pride and Prejudice, 1813


více info...
Nahrávám...

Komentáře (930)

Kniha Pýcha a předsudek

Nemám.jméno
27. listopadu

Jedna z nejlepších knih v povinné četbě.

INCOGNITOREADER
21. listopadu

Pro mě jedna z nejoblíbenejších knih vůbec. Když si vezmu, že originál je z roku 1813 a samozřejmě my máme moderní překad, ale stejně. Ten příběh... Je to sice pokládáno za romantiku, ale tady je toho mnohem, mnohem víc. Mě je moc blízký sarkasmus. A tady je ho tolik a je tak krásně skrytý. No prostě úžasné! A tady se musí nechat, že i filmová adaptace z roku 2005 je naprosto dokonalá.


Andrea81
20. listopadu

To bylo ták hezké. A to jsem se schválně vyhýbala tomuto žánru, v domnění, že to nebude nic pro mě. Ach ty předsudky...

Zuna1990
17. listopadu

Pýcha a predsudok je nádherný príbeh slečny Elizabeth a pána Darcyho, príbeh o prekonávaní ich vlastnej pýchy a zbavovania sa predsudkov, ktoré, bez toho aby to sami vedeli, prekonáva predovšetkým ich vzájomná láska. Nie je naivná, ani presladená. Je plná obety a snahy bojovať aj napriek rozdielnym sociálnym vrstvám, kedy ani spoločenské konvencie neprekonajú city dvoch ľudí. Celý zážitok doplňuje autorka skvelým humorom na pozadí vznikajúceho feminizmu v 18.storočí v Anglicku, ktorý do knihy pretavila prostredníctvom hlavnej postavy čerpajúc zo svojho života. Či už ide o odmietnutie ponuky na vydaj, dokonca dvakrát, alebo o formovanie individualizmu. Určite je kniha obľúbená aj kvôli budovaniu ženskej integrity a uvedomovania si dôležitej úlohy žien v spoločnosti, ich vzdelania a slobody slova. Jane Austen mi učarovala a rozhodne si prečítam aj jej ďalšie knihy.

"Doteraz som bol presvedčený, že poézia lásku živí," poznamenal Darcy. "Možno dokonalú, pevnú a zdravú lásku. Tomu, čo už je silné, všetko padne na úžitok. Ale ak ide len o drobnú, slabú náklonnosť, som presvedčená, že ju jeden vhodný sonet utrápi hladom."

Han-nah
14. listopadu

Kniha, ke které se ráda vracím. Opět jsem viděla Tv zpracování, proto jsem po ní sáhla. Prostý příběh ze staré Anglie mě vždy něčím osloví. Pak zavřu oči a snažím se z knihy čerpat.
Předsudky byly, jsou a budou a mohou být prakticky vůči čemukoliv. Jsou to negativní pocity vůči někomu nebo něčemu. Některými si ulehčujeme svůj život, některými kritizujeme, aby ten náš život dával smysl.
Pýcha - povýšenost, opakem je pokora, která mnohým z nás chybí.
Já mám taky se svou povahou někdy problém, protože říkám pravdu , jsem ráda, když mluvím s lidmi na rovinu. Pravdu přijímám, ale taky ji někdy musím v sobě zpracovat. Dnešní doba v lidech utlumuje city, málokdo vyjadřuje své opravdové emoce, požaduje se empatie. Je to ale vždy dobře? Podívejme se na malé děti, proč nám u nich ta dětská upřímnost nevadí?

Teseme
14. listopadu

Moje nejoblíbenější kniha.

Danago
10. listopadu

Vznešená romantika z prostředí Anglie 19. století. Nebylo to špatné, ale já romantiku moc nevyhledávám , i když je to klasika, je to velice podobné současným romantickým knížkám. Trocha humoru byla velice příjemným obohacením tohoto příběhu.
Ještě se určitě podívám na film.

Lessana
10. listopadu

Dala som si po čase repete tohto nestarnúceho príbehu Elizabeth a pána Darcyho, Jane a pána Bingleyho... Mala som totiž chuť jednak na romantiku, no najmä na vycibrený autorkin štýl, jej briskný vtip, skvelé dialógy a krásne psychologické drobnokresby postáv. Som opäť mimoriadne spokojná a zo svojho niekdajšieho 5-hviezdičkového hodnotenia neuberám ani ň. Naopak, keby sa dalo, ešte pridám, keďže tentoraz som si Pýchu a predsudok vychutnala v skvelom českom preklade (minule šlo o nevydarený slovenský s ľahostajnou redakciou...).

1 ...