Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481101/bmid_pycha-a-predsudek-Ti9-481101.jpg 5 7299 1103

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

Pride and Prejudice , 1813

KacenkaS
14.07.2016 5 z 5

Pýchu a předsudek jsem dostala k Vánocům a někdy v březnu jsem si řekla, že se do toho konečně můžu pustit. Po prvních 30 stránkách jsem to odložila, protože mě to vůbec nebavilo. Teď, protože jsem neměla co číst, jsem tuto knížku vzala do ruky podruhé a hrozně mě to chytlo. Přečetla jsem to snad za čtyři dny.
Pana Darcyho, pana Bingleyho, hlavní hrdinku i její sestru jsem si hned oblíbila a moc jim přála, aby to dopadlo tak, jak to dopadlo.
Někdy jsem sice moc nerozumněla některým rozhovorům, ale v té době se tak asi mluvilo a oni by nám teď asi taky nerozumněli.
Nejvíce se mi líbila část, kdy Elizabeth s Gardinerovými navštívila Pemberley.

Káča2015
14.07.2016 5 z 5

Jednou za rok (minimálně) je potřeba vzít Elizabeth a Darceyho a provětrat je :)

Kozel
09.07.2016 4 z 5

Dvě rozdílné, ale přesto sestry vládnou literárním hrdinkám i po tolika letech, které uplynuly (a uplynou) od jejich zrození. Jana Eyrová a Elizabeth Bennetová. Dalo by se i říct, že Charlotte Brontëová a Jane Austenová.

Konečně jsem si přečetl Pýchu a předsudek, což je příběh, který zná alespoň zhruba snad každý, nejen díky několikerému filmovému zpracování. Ač je kniha primárně určená spíš (zvlášť z dnešního pohledu) dámskému čtenářstvu, líbila se mi. Byla mi blízká povaha Darcyho, který víc než pyšný, je spíš povznesený a udržující si odstup. Stejně tak si mé sympatie získal Bennet, otec to početné rodiny žen, kde schopnostmi příliš neoplývá, zatímco sarkasmem vůči své rodině (choti obzvlášť) nešetří. Pobaví ovšem i naprosto tupý, směšný a otravný bratranec Collins. V neposlední řadě tu je naprosto bláznivá a jako dubnové počasí proměnlivá paní matka, (skutečně) pyšná lady Catherine a milí manželé Gardinerovi. A onen Austenovský humor provází celou knihu; cit pro živé vykreslení povah; onen způsob vyprávění, kterým si Austenová čtenáře podmaní; ona jednoduchost vyprávění a geniální jazyk.

Inu, je toho mnoho, proč je Pýcha a předsudek výbornou knihou a mohl bych o ní psát dlouho. Což, je zbytečné, protože mnozí ji četli; kdo ne a miluje Anglii, ani v nejmenším neotočí poslední stránku bez pocitu potěšení=o)

AllyKumari
07.07.2016 5 z 5

Jeden z vrcholů světové literatury. Kniha tak svěží i po dvou stech letech, že je to až zarážející! A o panu Darcym se mi po přečtení několik dní zdálo.

šneki
07.07.2016 4 z 5

Tahle knížka se bude určitě řadit mezi mé oblíbené, i když jsem ji nedala 5*. Ty nejspíš dostane až po opětovném přečtení a tentokrát v čj :) Příběh samotný je okouzlující, zábavný a v druhé polovině i krásně ubíhá, jen konec se mi zdál oproti začátku trochu nacpaný událostmi, ale tak už to holt v životě bývá. Jediné co bych mohla autorce vytknout je na můj vkus až přílišné opakování o tom jak je někdo blahoskolnný a pyšný a drzý atd.

majík1
04.07.2016 5 z 5

Tady mě bavila kniha více než film.

NeradovaKatka
24.06.2016 5 z 5

klasika od Jane Austenové, která nikdy neomrzí a vždy potěší, vracím se k ní opakovaně již pár let

martas006
19.06.2016 5 z 5

Nádhera, krásně se četla. Krátila mi můj pobyt v nemocnici a já byla do ní úplně zažraná :D

hana1984
06.06.2016 5 z 5

Klasika která nikdy neomrzí.

peta5472
05.06.2016 5 z 5

Miluji Pýchu a předsudek. Film je krásně zpracovaný. Romantický příběh, ke kterému se každý rok vracím a vždy se na něj těším. Moc bych si přála žít v té době a prožívat to co Elizabeth.

Lokina
05.06.2016 5 z 5

Jane Austen, jedna z mých nejoblíbenějších autorek, její knihy čtu od svých 16 let :-) Pýcha předsudek je krásná kniha, podmanivá od začátku do konce. Pana Darcyho jsem ze začátku nemusela, ale postupem času si mě získal :-) No a Elizabeth, ta byla mou favoritkou od začátku :-*

Iwets
03.06.2016 5 z 5

Jednou za čas beru do ruky nějakou klasiku, abych si rozšiřovala obzory i co se povinné četby týče. Moc mě překvapilo, jak se mi knížka hezky četla a jak jsem druhou půlku zhltla jedním dechem. Tak odlišné seznamování, láska a romantika oproti dnešní době, že hned tak do ruky novodobý román nevezmu. Opravdu milá knížka napříč generacemi.

helena19
31.05.2016 5 z 5

Je to úžasná kniha na to, že patří do povinné četby mnoha škol. Je to spíše čtení pro dívky, ale je to takové poutavé čtení, že by si ho i kluci mohli přečíst a nemuseli se za to stydět..Je to plné zvratů a emocí..Já jako velká fanynka filmů, musím říct, že knížka je mnohem lepší než filmová adaptace z roku 2005, ale mimoto je na stejné úrovni jako adaptace BBC z roku 1995. Líbí se mi, že BBC téměř kopíruje tuto knihu a tím podněcuje mnoho lidí k přečtení (i mě to podnítilo k přečtení a dokonce uvažuji, že tento klenot anglické literatury by neměl chybět v mé knihovně a v knihovnách všech lidí a hlavně žen).

Terinka22
29.05.2016 5 z 5

Je tady 400 komentářů, což svědčí jenom o tom, že tahle kniha je neobyčejná a výborně zpracovaná. Na to, že se jedná o klasiku, kterou máme v podstatě jako povinnost si alespoň jednou za život přečíst, je kniha překvapivě chytlavá a prostě skvělá. Stejně jako mnoho z vás, jsem měla nejblíže k Lizzy a moc se mi líbil její vztah s panem Bennetem (otcem).
Nepochybuji o tom, že Jane Austenová byla mimořádná žena. Napsala krásné dílo, řekla bych, že i trochu k zamyšlení.

carcassonna
25.05.2016 4 z 5

jedna z mojich obľúbených autoriek...darmo, je to top "klasička" ...jednoduchý, trefný štýl písania, vtipné postrehy, dialógy, reálne postavy, pohľad do doby, kedy boli mladé ženy vychovávané štýlom: "nekukaj na krásu, ani inteligenciu,ale hlavne na peniaze, všetko ostatné príde neskôr", a žiaľ to platilo aj opačne, keď na to hľadeli v prvom rade muži...respektíve, hlavne muži...a Elizabeth sa tomuto vzoprela, aj keď by mala ostať slobodná ...milá, jednoduchá, pekná kniha o vzťahoch vo viktoriánskom období...

niki-chan
25.05.2016 5 z 5

Mým předsudkem k této knize bylo očekávání obyčejné červené knihovny. Ale to jsem se mýlila. Kromě problémů s láskou a vztahy je příběh i dobrým náhledem do tehdejší společnosti a téměř jistě nutnosti mít šlechtický původ a kdy hlavní význam mají peníze. A i tomu všemu navzdory se dá najít štěstí. A další důvod k přečtení jsou i vtipně popsané situace, kdy se musíte smát.

Fuksinka
24.05.2016 5 z 5

Pýcha a předsudek - tohle je přesný popis mě ve vztahu k tomuto románu. Myslela jsem si, že je to pouze zamilovaný románek, který je sice oblíbený, ale to není důvod ho číst. Takže jsem nad ním tak trochu ohrnovala nos, dokud jsem nedala konečně na doporučení a knihu si nepřečetla.

Omlouvám se paní Austen!!! Jedná se o výborné, vtipné, chytré satirické dílo plné brilantních dialogů. Jak já si ty slovní přestřelky užívala! Mým favoritem se stal pan Bennet. Vážně by mě nikdy nenapadlo, že se u toho budu smát nahlas. Milostný příběh je fajn a Darcyho mi bylo líto. Víc mi je ale líto sebe, že jsem se neodhodlala přečíst si Pýchu a předsudek dřív. Už dávno jsem mohla mít tento skvost mezi oblíbenými knihami.

Musím ještě doporučit dokonalý seriál BBC z roku 1995 s Colinem Firtem a Jenifer Ehle, který se až na malé detaily přesně drží knihy. Ale ten už určitě znáte.

natalie2171
21.05.2016 5 z 5

Slz netřeba, ale i přesto máte pocit, že to něco velkého uvnitř vás zanechalo. Copak to se mnou tahle navenek nevinná knížka udělala?

boxas
20.05.2016 5 z 5

Tato a Rozum a cit, to jsou knížky, ke kterým se vracím, když se mi nedaří. Dokážou uklidnit a pohladit. A i když člověk ví, jak to všechno dopadne, stejně máte radost, když všechno do sebe pěkně zapadne.

verden
18.05.2016 5 z 5

Ja som sa stotožnila s Elizabeth (ktorá je, mimochodom, jedna z mojich obľúbených knižných postáv) - zo začiatku som nijak raz nevedela prísť Darcymu na chuť, ale nakoniec som mu úúúplne podľahla :)