Pustiny ekniha

PUSTINY vyprávějí o tom, co se přihodilo poutníkům Středosvětem několik měsíců poté, co byly otevřeny poslední dveře na břehu moře. Ušli už pořádný kus cesty do vnitrozemí. Doba odpočinku končí a začíná doba učení. Susannah se učí střílet, Eddie se učí vyřezávat a pistolník… se učí, jaké to je, přicházet kousek po kousku o rozum....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435685/pustinyzeo3jI-SCc-.jpg 4.51207

Temná věž / Temná veža 3.

Literatura světová, Horory, Fantasy

Vydáno: (ekniha), Beta-Dobrovský

The Waste Lands, 1991

Kniha Pustiny

evismaior

(+ SPOILER) 95% - Společenstvo Rolanda z Gileadu svedené osudem (neboli ka-tet, jak je označováno v Kingově typickém jazyku neodmyslitelně spojeném s touto knižní sérií) se od mořského pobřeží vydává do vnitrozemí a po stezce Paprsku dál k Temné věži. A zároveň (nebo možná ne úplně, protože čas v Rolandově světě si, jak známo, běží po svém) v New Yorku vnitřně rozpolcený chlapec Jake Chambers, který by měl být vlastně mrtvý nejdřív vinou Waltera nebo možná třetího "vyvoleného" Jacka Morta a pak znovu kvůli rozhodnutí upřednostnit pronásledování Muže v černém, které Roland kdysi učinil pod horami, pátrá s tajemným klíčem v kapse a růží v srdci po vlastních dveřích do Středosvěta...
Stephen King prokazuje své pisatelské mistrovství nejen ve výstavbě košatého děje a dosazování neuvěřitelného množství vzájemně propletených symbolů, postav, míst a příběhů, ale třeba už v něčem tak zdánlivě prostém, jako je členění textu, kdy oddělené dějové linky Jakea a Rolandovy skupiny jsou čtenáři předkládané vcelku, takže si může nerušeně vychutnávat jak vývoj vztahů mezi pistolníkem Rolandem, bývalým feťákem Eddiem a schizofreničkou Susannah, tak na druhé straně i Jakeova hledání smyslu všeho toho neuvěřitelného, co se mu děje. A pak se dějové linky začnou proplétat a text začne přeskakovat z jednoho světa do druhého, napětí se zvyšuje, pohledy Jakea i ostatních se střídají rychleji a rychleji, aby pak autor přišel s klidnou putovní částí tolik připomínající jeho vzor Pána prstenů, ovšem čtenář se nikdy nesmí nechat ukolébat, protože vše se může náhle změnit. Protože je tu rozpadající se Lud. A koneckonců "Blaine je svízel". A to je pravda.
K sérii Temná věž se vracím po deseti letech a musím říct, že třetí díl Pustiny jsem si pamatovala velmi dobře. První dva díly série byla taková ochutnávka, ale tady už se rozjíždí nezbytná road-movie, ovšem přitom je děj, ač plný symboliky, ještě pořád snadno čitelný (což pokud si vzpomínám zejména o závěrečných dílech už úplně říct nelze). Velice oceňuji i jednotlivé hlavní postavy - nestává se mi často, abych si oblíbila opravdu všechny, se všemi jejich životními příběhy, chybami, sny a vizemi. Chemie mezi nimi funguje dokonale a pocit ka je všudypřítomný. Já vlastně miluju i toho statečného brumláka:) Klidně bych na cestě touto částí Rolandova postapokalyptického světa bývala zůstala ještě o něco déle.

Sitth

Trojka je pro mě hezký návrat ke stylu prvního dílu. Příběh se odvíjí dál, kvalita je zachována, není k tomu co dál napsat, hrdinové se dostávají čtenáři pod kůži, celý svět se vykresluje, no počkejme si, jak vyzní celá série a hurá na Čaroděje a sklo. Dávám 5/6

Horrendous_524

(+ SPOILER) Opět King nezklamal. Ano, byly tam části, které mě nebavili, ale ty jsou snad všude. Upřímně za mě byla mohla být Susanah trochu víc jako Odeta než Deta, ale i tak je to skvělá ženská postava, se kterými mají obecně autoři občasně potíže. SPOILERT ALERT miluju navrácení Jakea. Zatím mi je z postav snad k srdci nejblíž a jeho druhý nástup na scénu mě víc než potěšil.

LiberX

Temná věž se se čtenáři nemazlí. První tří díly se nemohly lišit více. Jestli mezi nimi třetí díl něčím vyniká, je to pomalý, roztahaný a hlavně schizofrenní start, který nedává příliš smysl. I přes všechen ten zmatek jsou však Pustiny až nečekaně konzistentní a zaplňují některé příběhové mezery.

Kdyby šlo jen o první polovinu knihy, nejspíše bych nad celou sérií zklamaně mávl rukou. Jenže pak dojde na pasáž s démonem, kdy Jack vstupuje do Středosvěta, příchod do River Crossing, Lud a nezapomenutelný Blaine Mono. Zkrátka drsný postapokalyptický svět s lehce futuristickým nádechem, který na každém kroku připomíná herní sérii Fallout. Pustiny mě pohltily.

KubaHanzelin

Pustiny měly šíleně pomalou, roztahanou a nudnou první půlku, že jsem si, když už to začínalo nabírat obrátky, říkal, že se divím, že jsem to nevzdal, protože jsem čekal víc děje a méně vaty, i když samozřejmě pořád se mi líbí to, jak poutavě King píše..
Ve zkratce, kdyby kniha byla celá jako první půlka, spadla mi za mě do průměru, možná hůř, kdyby byla jako druhá půlka, s pěti hvězdami bych asi moc neváhal, takže jsem někde na pomezí a můžu říct jen to, že jsem jako spousta zdejších byl nadšen z postavy Blaina a trochu zmatený zaříznutého konce nekonce..
Dám si teď od putování k Temné věži menší pauzu, ale už teď těším na Čaroděje a Sklo, protože co jsem slyšel tak se jedná asi o nejlepší knihu série:)

ondra295
07.12.2021

Napíšu to takhle - nebýt Blainea Mona, tak knize asi dávám o hvězdičku méně, hlavně za její první polovinu. Ta se totiž opravdu táhla a i na Kingovy poměry tu bylo té vaty opravdu hodně. Na druhou stranu, čím víc se blížíme Ludu, tím více to nabírá grády. No a od té doby, co se na scéně objeví sadistický vlak jménem Blaine Mono, kterému nezáleží ani tak na vlastním životě, ale spíš na tom, aby umřel chytřejší než všichni ostatní, je to skvělé. Zároveň Eddie a Roland mezi sebou mají takovou chemii, která je v knižním světě opravdu neobvyklá.

MichelleKing
21.09.2021

Byla to opravdu neuvěřitelná jízda. Nemám slov. Úžasné čtení o kterém ještě budete přemýšlet až knihu odložíte.

Aykiru
13.12.2021

Třetí díl Temné věže má opravdu pomalý rozjezd, který může některé z méně trpělivých čtenářů odradit. Přece jen na něj nejsme u Kinga tak úplně zvyklí. Odložit knihu úplně byla ale opravdu škoda, protože i když přiznávám, že mě první třetiny knihy opravdu neokouzlila, druhá už byla opravdu lepší a ve třetí se autor projevil přesně tak, jak ho známe a máme rádi.
To, že kniha končí kdesi „uprostřed“ a děj tak pro mnoho čtenářů působí neuzavřeně, pokládám za autorův mistrovský tah. Nejen, že kniha pro mě není „neucelená“, ale navíc dle mého názoru končí přesně tam kde má tak, aby ve čtenáři zbudila co nejvíc napětí a touhy číst dál. (Ale chápu, že se mi to mluví, když nemusím čekat několik let na další díl =)).
Věc, za kterou Kinga musím opravdu pochválit je „postava“ Blaina, která se jeví jako šílený sadistický vlak, ale mám takové (nepodložené tušení), že je zatím něco víc. Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo při pohledu na pro jiné veselou, pro mě krutou a nepřirozenou tvář (české obdoby mašinky Karlíka) mašinky Tomáše jímá děs.
Povedený je i jakýsi úvod k Pistolníkově minulosti, o které se dozvíme v další knize.
Takže nashle u dalšího dílu.