Proti všem

Proti všem https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122503/proti-vsem-122503.JPG 4 157 32

Jeden z nejúspěšnějších Jiráskových románů kreslící růst a sílu husitského hnutí, jeho schopnost a vůli bránit pravdu proti všem.

SuzukiZ
09.11.2016 4 z 5

Velmi zajímavé čtení (byť trochu zdlouhavé, ale spád přijde :) ). Kniha je vyprávěna nejen z pohledu jednotlivých postav ze strany husitů, ale i ze strany katolíků, takže čtenář (nebo aspoň já) nenabyde dojmu, že jedna strana je lepší/horší než druhá. Pěkný závěr knihy také spočívá v tom, když sebývalá katolická jeptiška dá dohromady s husitou..

Pawlisman
27.10.2016 4 z 5

Překvapivě poutavé a čtivé. Hodně dějová linie bez hlubších popisů prostředí či psychologických pochodů. Podle mě nejde o genia první kategorie, ale jako román pěkné. Překvapivě dobré, i ten jazyk člověk brzy navykne.

switch.man
11.10.2016 5 z 5

Padlo mé základoškolské tabu. "Přečetl jsem Jiráska". Tedy jedno jeho dílo. Zatím. A jaké to bylo? Skvělé! 700+ stran jsem docela proletěl a musím říci, že jsem opravdu nečekal, že kniha bude mít neustále spád a bude mne pořád bavit.
Oproti zde zmíněným delším popisům přírody, okolí a scény osobně nic nemám, právě naopak. Velmi rád si modeluji scénu děje.
Resumé?
Chtěl jsem se trochu nahlédnout pod pokličku husitství + náramně jsem si početl = win-win.
Jirásek mne opravdu příjemně překvapil, určitě sáhnu po dalším jeho díle.

konicekbily
03.03.2016 5 z 5

Kniha nás v mládí silně ovlivnila - dokonce jsme si vyrobili cepy a válčili jsme s nimi.

krnoha
30.12.2015 4 z 5

"Houfnic, jež nahrazovaly bratřím počet, nebylo v té chvíli možná znovu nabíti."
Tahle větička mi straší v hlavě už desítky let a je to myslím to jediné, co jsem z toho jako kluk pochopil. Protože Proti všem není dobrodružné povídání o bojovnících a jednom geniálním vojevůdci, ale učebnice dějepisu. Autor tady charakterizuje situaci v Čechách pár let po popravě Jana Husa, analyzuje, jak postupně docházelo k polarizaci obyvatel do dvou vyhroceně nepřátelských komunit, vysvětluje, jak to mohli Češi aspoň na pár století vyhrát a ještě docela přesvědčivě ilustruje, čím se Češi 15. století lišili od nás. To vše prosím na základě velmi důkladného studia historických pramenů. Jestli chcete vědět o husitské době něco jiného než školní předžvejkaniny, doporučuji tuhle knihu. Dovolil bych si vyslovit názor, že jak nám to napsal mistr Alois, tak nějak to možná opravdu bylo.

lampernaqui
18.05.2015 3 z 5

Po třech knížkách od stejného autora mě už stará čeština nezpomalovala. Četlo se to dobře, husiti "doblí", všichni ostatní "okliví"... Dále na řadě Husitský král a Bratrstvo. Kdo by to čekal, že začnu číst Jiráska, ale když už člověka nenutí povinná četba, ale může to zkusit sám od sebe, hned je to jiné. Ale je samozřejmě třeba proložit to nějakou dobrou fantasy.

JeKa
19.07.2013 4 z 5

Většina lidí se tomu diví, ale mně se to četlo dobře a dost se mi to líbilo...

Atuin
01.07.2013 5 z 5

Zde Jirásek nabírá na síle, intenzita příběhu a historických okolností zesilují stránku za stránkou. je to napsané svižně a přesto nevynechává žádné prvky tehdejší doby. Kdo chce stanout uprostřed dramatického a naprosto efektního příběhu a při tom si přečíst právě tohoto autora není lepší volby. Fakt že se již nacházíme v jakési paralýze je citelný a jako by odkazuje na události příští.

Zdeněk Ludka
20.05.2013 5 z 5

Další z knih která se snaží vysvětlit skutečnost normálních lidí v boji proti šlechtě ,cizákům, církvi. Obyčejní a prostí lidé umírali za svobodu jak názoru tak i náboženství.

vitavita
29.03.2013 4 z 5

Knihu jsem několikrát četl a viděl filmové zpracování, výborná kniha ...

dusin
14.02.2011 4 z 5

Prvních 20 stran jsem si musel trochu zvykat na styl a jazyk, ale kniha se parádně rozjela a hodně bavila mě až do konce. Nutno však podotknout, že moje znalosti historie jsou tragické, takže děj byl pro mě překvapující a o to víc mě četba bavila :)

nightlybird
08.11.2010 4 z 5

Na rozdíl od jiných Jiráskových knih jsem si Proti všem docela užíval. V roce, kdy jsem ji četl,byla opravdu pořádná zima, která umožnila výstavbu parádního sněhového hradu. který byl do jara mnohokrát střídavě dobyt husity a křižáky (a mnohokrát byli pěkně dobiti i účastníci bojů, které byly neobyčejně líté) než jej definitivně dobylo slunko. Neobyčejně (přes četné boule) milá vzpomínka, třebas ne zcela literární.